С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12762
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vld » 17 Юни 2020, 18:15

SpeedyMan написа:В момента BMW TWIN POWER TURBO 5W-30. Сега след 7000 км. ще ми е интересно дали няма да започне да го гори. Колата е на 281 000 км. по километраж.

На мен това масло ми дава по висок разход, на 11 000км ми светна да долея литър това първия път, втория път на 9000км. като това го отдавам на повечето градско втория път.
И двата пъти маслото е сменявано в БМВ Дару кар.
С ВМП на 10 000км. ми е малко над средата на щеката което е по малко от 0.5л. разход, какво повече от това.
Колата е моя от три години и вече е на 202 000км. взех я на 144 000км. сменял съм маслото три пъти в Дару кар и двапъти с равенол, и двата пъти се получи едно и също.
Не казвам, че е лошо БМВ маслото, просто прочетете характеристиките на равенола, то там си пише, всичко му е по добро и температура на кипене и покритие на контактна площ и всичко.
Пишем си тука някакви работи просто ей така или си казваме нещата както са?
На единичката на жена ми като я взех и сипах ВМП махнах го на 8000км. на максимум изобщо не беше мръднало, но понеже се кара само градско на къси разтояния мото часовете са му в повече и го смених пак с такова. Нито чувам да ми трака нещо нито да ми свирят турбините на колите.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 239
Регистриран на: 30.04.2006
Местоположение: Ст.Загора
Кара: 535д

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от stenli_bmv » 17 Юни 2020, 20:11

vld написа:
SpeedyMan написа:В момента BMW TWIN POWER TURBO 5W-30. Сега след 7000 км. ще ми е интересно дали няма да започне да го гори. Колата е на 281 000 км. по километраж.

На мен това масло ми дава по висок разход, на 11 000км ми светна да долея литър това първия път, втория път на 9000км. като това го отдавам на повечето градско втория път.
И двата пъти маслото е сменявано в БМВ Дару кар.
С ВМП на 10 000км. ми е малко над средата на щеката което е по малко от 0.5л. разход, какво повече от това.
Колата е моя от три години и вече е на 202 000км. взех я на 144 000км. сменял съм маслото три пъти в Дару кар и двапъти с равенол, и двата пъти се получи едно и също.
Не казвам, че е лошо БМВ маслото, просто прочетете характеристиките на равенола, то там си пише, всичко му е по добро и температура на кипене и покритие на контактна площ и всичко.
Пишем си тука някакви работи просто ей така или си казваме нещата както са?
На единичката на жена ми като я взех и сипах ВМП махнах го на 8000км. на максимум изобщо не беше мръднало, но понеже се кара само градско на къси разтояния мото часовете са му в повече и го смених пак с такова. Нито чувам да ми трака нещо нито да ми свирят турбините на колите.

Колега ти настъпваш ли я тази кола ? Аз основно карам извънградско с 200+ и това VMP грам не ми допада. Мотора ми е на 260000км с оригинален DPF !

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 17 Юни 2020, 20:46

Явно не е добро за магистрала, аз 200+ рядко вдигам, но 90% от времето колата се кара на магистрала - от нормалните 120 до към 160-170 км/ч. VMP ме изненада с 2 литра за 7000 км. доливане, при което си искаше още 1 литър да му долея... Така, че реално са били дори 3 литра. За това го смених.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от datchko » 18 Юни 2020, 0:08

Аз пък карах досега с 5w30 на БМВ оригинално (сменявано в Автобавария) и за 20к пробег доливах не знам колко пъти и то все с по 1 литър. Вероятно са повече от 4л, защото по едно време си купих 8л масло с цел да си го сменя и накрая ми останаха 4л в тубите :mhihi: . Това в рамките на една година.

Преди седмица сложих Ravenol VST 5w40 - засега ми допада много като шум на двигателя, доста утихна, когато е студен. При нормална работна температура не го чувам въобще..
Ще видим все пак как ще се държи след време и дали ще го харчи, както предишното.

П.П. - Първата ми смяна на масло, след като купих колата, беше с Castrol Edge 5w30, но пак харчеше доста, вероятно в рамките на 1л за 7000 км. После сложих това на БМВ, сега на Равенол.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 898
Регистриран на: 24.10.2007
Местоположение: София/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: Е34 /Е39 дизел, Е46-автомат,Е60-530
Мечтае да кара: Да се разхожда пеша

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Vasko » 18 Юни 2020, 0:20

vld написа:
SpeedyMan написа:В момента BMW TWIN POWER TURBO 5W-30. Сега след 7000 км. ще ми е интересно дали няма да започне да го гори. Колата е на 281 000 км. по километраж.

На мен това масло ми дава по висок разход, на 11 000км ми светна да долея литър това първия път, втория път на 9000км. като това го отдавам на повечето градско втория път.
И двата пъти маслото е сменявано в БМВ Дару кар.
С ВМП на 10 000км. ми е малко над средата на щеката което е по малко от 0.5л. разход, какво повече от това.
Колата е моя от три години и вече е на 202 000км. взех я на 144 000км. сменял съм маслото три пъти в Дару кар и двапъти с равенол, и двата пъти се получи едно и също.
Не казвам, че е лошо БМВ маслото, просто прочетете характеристиките на равенола, то там си пише, всичко му е по добро и температура на кипене и покритие на контактна площ и всичко.
Пишем си тука някакви работи просто ей така или си казваме нещата както са?
На единичката на жена ми като я взех и сипах ВМП махнах го на 8000км. на максимум изобщо не беше мръднало, но понеже се кара само градско на къси разтояния мото часовете са му в повече и го смених пак с такова. Нито чувам да ми трака нещо нито да ми свирят турбините на колите.




Колега, ти сериозно ли караш с BMW TWIN POWER TURBO 5W-30 и доливаш масло ? Нещо не ти е наред автомобила .. Аз карам с такова , въртя на година по 50-60 000 км , в момента съм на 14 000 км , карам до около 17 000 км тогава започва да го пипа като от горен максимум пада до средата и тогава сменям .. Т.Е.на година по два -три пъти сменям масла ... А за всички , които ще ми кажат, че сменят на 8-10 000 км ами окей сменяйте ама Вие на година сменяте по два пъти ,а аз 4 и малко множко ми идва все да давам по 600 лв за цялостно сменяне на филтри и всичко ...Иначе за мен това е най-доброто масло и дава с половин литър по-малък разход на гориво на 100 км ... Карам по магистрали основно - ТУРЦИЯ -ГЪРЦИЯ ,лятото постоянно Слънчев бряг - София .. Сега от 3 месеца не съм мърдал никъде и малко пробега съм го намалил и само за протокола, моята е на още със 100 000 км над твоята, като аз съм врътнал над 250 -300 000 км само -с една дума гони половин милионката ама на 11 000 км от смяна да ти светне чак лампичката за недостатъчно масло -не е наред нещо работата ...
Преди имаше едни промоции в Мкар-а , даваха едни брошурки и ходих да сменям там два пъти масло за 199 лв..Май слагаха някакво Шел-ско обаче хич не съм доволен ,,Едвам го изкарах , защото за 16 000 долях на два пъти и повече не съм си правил такива експерименти . Слагай си BMW TWIN POWER TURBO 5W-30 и си свиркай !
Яжте, пийте и си носете новите дрехи и си карайте количките ,че животът е крaтък ..

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от drago9205 » 18 Юни 2020, 9:12

Явно от кола до кола има разлика и всяка се разбира по различен начин с различните масла. Все пак си караме стари бараки :D
И на мен BMW маслото го гори една идея повече, явно при други колеги се държи чудесно.

Vasko написа:и малко множко ми идва все да давам по 600 лв за цялостно сменяне на филтри и всичко

При цена от 100-120 лева за маслото и още толкова за филтрите не пречи да се сменя и на 10хил. км. 600 лева си е дране на кожа.
Последна промяна drago9205 на 18 Юни 2020, 11:28, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от datchko » 18 Юни 2020, 9:17

drago9205 написа:Явно от кола до кола има разлика и всяка се разбира по различен начин с различните масла. Все пак си караме стари бараки :D
И на мен BMW маслото го гори една идея повече, явно при други колеги се държи чудесно.

datchko написа:и малко множко ми идва все да давам по 600 лв за цялостно сменяне на филтри и всичко

При цена от 100-120 лева за маслото и още толкова за филтрите не пречи да се сменя и на 10хил. км. 600 лева си е дране на кожа.


Не е мой цитатът за 600-те лева :mhihi:

Иначе, както е коментирано многократно назад в темата, че разходът на масло зависи много от състоянието на двигателя.
На едни мласлото на БМВ е супер, на други не чак толкова.
На мен не ми допада лично.

П.С. - Маслото на БМВ се произвежда от Шел, така че не знам колегата как от масло на Шел не е доволен, като е същото :mhihi:
В дилъра сипват наливно от варели в прочем, не знам дали има значение.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 18 Юни 2020, 22:09

Маслото BMW Twin Power Turbo 5W-30 си е SHELL на база GTL и явно доста добро. Евентуално мога да използвам GTL 5W-40 ако има такова, понеже малко повече вискозитетен запас лятото не е излишно.

Колкото до VMP, както вече писах, по данни е страхотно, но на практика явно не се получават добре нещата предвид, че PAO трябва да издържа на натоварвания повече от хидрокрек, а явно не е така, защото и хидрокрек (на CASTROL) не съм имал такъв разход на масло, беше около 700 грама до смяна.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 19 Юни 2020, 0:09

Днес пусках на руския форум, в темата за запасите. Като изключим Манола който е за промивки и доливане - евтини масла на база ПАО или с високо съдържание в базата. Rowe-то е най-скъпо, литърът струва 6 евро, при Петронасa и Мегуина е по 5.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 19 Юни 2020, 6:47

Също така на руския пазар е пълно с ментета, понеже не са в EU.
:dunno:
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12762
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vld » 19 Юни 2020, 6:56

stenli_bmv написа:
vld написа:
SpeedyMan написа:В момента BMW TWIN POWER TURBO 5W-30. Сега след 7000 км. ще ми е интересно дали няма да започне да го гори. Колата е на 281 000 км. по километраж.

На мен това масло ми дава по висок разход, на 11 000км ми светна да долея литър това първия път, втория път на 9000км. като това го отдавам на повечето градско втория път.
И двата пъти маслото е сменявано в БМВ Дару кар.
С ВМП на 10 000км. ми е малко над средата на щеката което е по малко от 0.5л. разход, какво повече от това.
Колата е моя от три години и вече е на 202 000км. взех я на 144 000км. сменял съм маслото три пъти в Дару кар и двапъти с равенол, и двата пъти се получи едно и също.
Не казвам, че е лошо БМВ маслото, просто прочетете характеристиките на равенола, то там си пише, всичко му е по добро и температура на кипене и покритие на контактна площ и всичко.
Пишем си тука някакви работи просто ей така или си казваме нещата както са?
На единичката на жена ми като я взех и сипах ВМП махнах го на 8000км. на максимум изобщо не беше мръднало, но понеже се кара само градско на къси разтояния мото часовете са му в повече и го смених пак с такова. Нито чувам да ми трака нещо нито да ми свирят турбините на колите.

Колега ти настъпваш ли я тази кола ? Аз основно карам извънградско с 200+ и това VMP грам не ми допада. Мотора ми е на 260000км с оригинален DPF !


Настъпвам я и още как, само дето при мен в повечето случаи градското р 80% от километрите в пробега.
А когато съм имал преходи само извънградско по 4000км никога не съм имал разход на масло.
Ако имате завишен разход при магистрално катане явно имате увеличен луфт на лагерите на турбото.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 22 Юни 2020, 14:02

Гледам, че едно ново поне за мен среднопепелно масло с допуск BMW LL-04 се е появило на пазара Motul 8100 X-clean gen2 5W-40. Не знам дали вече се продава и в България. Това което прави впечетление при него е, че има минимално количество вискозитетен подобрител(около 6,3% срещу 10% у Motul 8100 X-clean 5W-40) за подобен вискозитет, което значи, че ще работи доста чисто и стабилно в двигателя.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Hip-hopotam » 22 Юни 2020, 20:06

Аз гледах снощи че има GEN2 и на xcess и на xclean 5w40 вискозитетите.
Наблегнах на xcess и видях че са понижили вискозитета на 40 и 100 градуса, почти като на 0w40, повишен е HTHSа на 3.8 и са приели някакво ново одобрение на LL01 от 2019та.
Днес бях при представители на Prospeed за моя град и все още не са чували за това, надявам се до края на годината да успеем да го пробваме и в БГ.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 22 Юни 2020, 20:26

Жалко че не мога да отскоча до Франция да взема 2-3 туби. Ама онлайн магазините вероятно бързо ще започнат да го продават.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 22 Юни 2020, 21:39

Основната разлика с предишните варианти е, че тези масла имат новите допуски BMW LL01 и LL04 и могат да се ползват с двигателите на BMW произведени през и след 2019 година. Освен това X-clean 5W40 gen2 има много сериозните съвременни допуски Porsche C40, VW 511 00 каквито се изискват в най-високо производителните мотори на Порше и Ауди. Въобще много интересно масло. Предполагам до края на годината както посчи колега, ще го пуснат и в цяла Европа. Всъщност освен във Франция вече го има и в Русия.

Ето тук ги представят на американския сайт на компанията.
https://www.motul.com/us/en-US/news/pro ... xcess-gen2

И пак от същия сайт - ново ACEA A5 масло SPECIFIC LL-01 FE 5W-30 за BMW. Хората там явно не ги е страх да карат с масла с понижен вискозитет.
https://www.motul.com/us/en-US/products ... 1-fe-5w-30

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook