С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 40
Регистриран на: 21.10.2013
Местоположение: гр. София
Пол: Мъж
Кара: син кораб с нафтова печка
Мечтае да кара: E61 M5

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Neckros » 31 Окт 2017, 17:53

Миналата смяна я карах (М57Т2 - 231 к.с.) с 5W-30 БМВ масло, че тук някои колеги се изказаха доста позитивно за него и реших да го ползвам от любопитство - нищо особено, не бих казал, че е нещо "уау!". Смених го на малко над 8к км и само веднъж в началото се наложи да долея. Старото, с което дойде колата пак си беше БМВ, само че 0W-30 и с двете си потракваше мотора .A може просто и така да е устроен, макар че в гаража ми спира и LCI Е83 М57Т2 (235 к.с.) и работи долу-горе по същия начин.
Реших да си направя експеримент - до колко звука на мотора (студен/топъл) може да се влияе от качеството на маслото. Сега сложих Red Line 5W-30 Euro Series и към момента мога да кажа, че съм супер доволен(особено на студен мотор). Звука стана по-мек, вече не трака толкова. Няма харч за първите 500-600км но и не предполагам да има за толкова малко километри. Възнамерявам да го карам 100% до 15к км, та ако не и повече. Филтрите са си MANN, както винаги. Ще споделя преди смяна как е положението, и дали има забележителна промяна в някои от параметрите.

П.С. може и да си внушавам всичко това, но това("експеримент") ще го правя за втори път и на предния двигател нещата станаха по същия начин.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 01 Ное 2017, 0:58

Neckros написа:Миналата смяна я карах (М57Т2 - 231 к.с.) с 5W-30 БМВ масло, че тук някои колеги се изказаха доста позитивно за него и реших да го ползвам от любопитство - нищо особено, не бих казал, че е нещо "уау!". Смених го на малко над 8к км и само веднъж в началото се наложи да долея. Старото, с което дойде колата пак си беше БМВ, само че 0W-30 и с двете си потракваше мотора .A може просто и така да е устроен, макар че в гаража ми спира и LCI Е83 М57Т2 (235 к.с.) и работи долу-горе по същия начин.

Маслото не е лошо, но си е на основа хидрокрек и не трябва да се очакват чудеса.

Neckros написа:Реших да си направя експеримент - до колко звука на мотора (студен/топъл) може да се влияе от качеството на маслото. Сега сложих Red Line 5W-30 Euro Series и към момента мога да кажа, че съм супер доволен(особено на студен мотор). Звука стана по-мек, вече не трака толкова. Няма харч за първите 500-600км но и не предполагам да има за толкова малко километри. Възнамерявам да го карам 100% до 15к км, та ако не и повече. Филтрите са си MANN, както винаги. Ще споделя преди смяна как е положението, и дали има забележителна промяна в някои от параметрите

Ами ако от подобна уникална пълна синтетика ПАО + естери не останеш доволен, не виждам какво по-добро можеш да намериш. Иначе за смяната е по-добре да се ориентираш по моторните часове, най-лесно се пресмятат приблизително като разделиш пробега на средната скорост за него. Това масло може да изкара едно поне 350 моточаса без никакви проблеми. За повече без анализ не може да се каже, все пак му е доста ниско базовото число, защото е нископепелно и не може да се мери по пробег с другите високопепелни масла. Обаче пък гарантира минимално износване не двигателя и няма как да е иначе, защото е едно от най-добрите масла в класа си.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zAcK » 01 Ное 2017, 19:09

Винаги, на всички коли съм сменял на 8000-10000 :mhihi: Всичко друго за мен си е гавра с автомобила.
Имам чувството, че всички LongLife простотии, по-дълги сервизни интервали и т.н. са измислени,
да може после да има по 50 страници теми за смяна на вериги и т.н. :banghead:
Последно време карам с Bardahl от Проспийд, че са ми близо и съм доволен. :ok:
Последна промяна zAcK на 01 Ное 2017, 23:18, променена общо 2 пъти
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 309
Регистриран на: 28.07.2008
Местоположение: Бургас

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от r3s1s74nc3 » 01 Ное 2017, 20:36

Ако колата се кара на по-дълги разстояния , извънградско , бих се съгласил че на 15к е горе долу добър интервал за смяна на масло .
Ако колата се кара градско , предимно студени стартове и гасене на мотора 5 мин след пълното му загряване и 10к е много .
Идвали са коли при мен , преди да им се върне километража на по 400-600к км , който след няколко дена излизат в мобилето като УНИКАТИ и съм им гледал сервизните книжки ( реалните книжки , не тези от ДИГИТАЛА :mhihi: ) . Та бърз пример . БМВ Е60 530д 500к км с редовна смяна на масло на всеки 10к-15к км и предимно сериозни преходи извън страната , веригите не са сменяни никога . Мотора звучеше в пъти по добре от аналогичен автомобил на 250к-300к, експлоатиран предимно в градски условия , при смяна на масло след 15к-20к км . Да променливите са доста , но това не е единичен случай който наблюдавам . Просто непрестанните студени стартове , сериозно намалят смазочните свойства на маслото , което води до по бърза амортизация на всичко в мотора . Друг е въпроса че всеки иска да кара Е60 пък да подържа Е36 ( ама не от тия с М пакетите :mhihi: ) .

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Dextuar » 01 Ное 2017, 20:47

Ще сменям скоро и аз маслото. Ще проверя в БМВ дали ще ми предложат 5w40 или 0w40 като част от акцията им. Ако не се получи, кажете някое 5w40, което да е по-добре за двигателя. Тъй като съм с махнат DPF, мога да ползвам и масла с LL01, които доколкото четох, са по-добре за самия двигател. Та кое бихте препоръчали?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 01 Ное 2017, 21:26

dextuar написа:Ще сменям скоро и аз маслото. Ще проверя в БМВ дали ще ми предложат 5w40 или 0w40 като част от акцията им. Ако не се получи, кажете някое 5w40, което да е по-добре за двигателя. Тъй като съм с махнат DPF, мога да ползвам и масла с LL01, които доколкото четох, са по-добре за самия двигател. Та кое бихте препоръчали?

Преди няколко месеца питах дали някой знае дали предлагат 0W40, но никой не отговори, защото ако има такава възможност - да се смени на разумна цена, а не на тая дето е между 12е както върви на свободния пазар или на 21-29е както го продават БМВ е добре да се използва, тъй като маслото е отлично - пълна ситнетика и всичко което е необходимо, гледал съм му анализи, наистина е от най-добрите масла на пазара. Единственото му "слабо" място е единствено цената и то за онези които я имат предвид. Иначе за препоръки - масла има десетки, въпросът е какви са ти изискванията към тях, в смисъл съотношение качестество/цена и разбира се предпочитан производител.
Иначе конкретно за 5W40 мога веднага да препоръчам Ravenol-VST 5w40 масло на ПАО основа каквито рядко се срещат, до вчера имаше промоция туба 5л само за 26е от магазина който продава маслата им. Руснаците са му големи почитатели поради по-ниската цена и високите характеристики. https://www.ravenol-shop.de/motoroel/5w ... 5w40-mb-vw Друго хубаво, дори по-качествено от него масло е Ravenol SSL 0w40, на ПАО основа, естери и молибден, в момента карам с такова. То също в момента е на промоция 31е за туба 5л - толкова евтина пълна синтетика не знам някой друг да продава. Доставката до България при поръчка до 89е е 11,90е
Последна промяна zaharia на 01 Ное 2017, 21:46, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Dextuar » 01 Ное 2017, 21:43

Както бях писал и преди, моята гаранционно е била с 0w40, така че явно БМВ го предлагат.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vvasilev1 » 01 Ное 2017, 21:43

zaharia написа:
dextuar написа:Ще сменям скоро и аз маслото. Ще проверя в БМВ дали ще ми предложат 5w40 или 0w40 като част от акцията им. Ако не се получи, кажете някое 5w40, което да е по-добре за двигателя. Тъй като съм с махнат DPF, мога да ползвам и масла с LL01, които доколкото четох, са по-добре за самия двигател. Та кое бихте препоръчали?

Преди няколко месеца питах дали някой знае дали предлагат 0W40, но никой не отговори, защото ако има такава възможност - да се смени на разумна цена, а не на тая дето е между 12е както върви на свободния пазар или на 21-29е както го продават БМВ е добре да се използва, тъй като маслото е отлично - пълна ситнетика и всичко което е необходимо, гледал съм му анализи, наистина е от най-добрите масла на пазара. Единственото му "слабо" място е единствено цената и то за онези които я имат предвид. Иначе за препоръки - масла има десетки, въпросът е какви са ти изискванията към тях, в смисъл съотношение качестество/цена и разбира се предпочитан производител.
Иначе конкретно за 5W40 мога веднага да препоръчам Ravenol-VST 5w40 масло на ПАО основа каквито рядко се срещат, до вчера имаше промоция туба 5л само за 26е от магазина който продава маслата им. Руснаците са му големи почитатели поради по-ниската цена и високите характеристики. https://www.ravenol-shop.de/motoroel/5w ... 5w40-mb-vw Друго хубаво, дори по-качествено от него масло е Ravenol SSL 0w40, на ПАО основа, естери и молибден, в момента карам с такова. То също в момента е на промоция 31е за туба 5л - толкова евтина пълна синтетика не знам някой друг да продава.


за BMW 0W40 LL04 ли става въпрос?

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12760
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vld » 01 Ное 2017, 21:47

vvasilev1 написа:
zaharia написа:
dextuar написа:Ще сменям скоро и аз маслото. Ще проверя в БМВ дали ще ми предложат 5w40 или 0w40 като част от акцията им. Ако не се получи, кажете някое 5w40, което да е по-добре за двигателя. Тъй като съм с махнат DPF, мога да ползвам и масла с LL01, които доколкото четох, са по-добре за самия двигател. Та кое бихте препоръчали?

Преди няколко месеца питах дали някой знае дали предлагат 0W40, но никой не отговори, защото ако има такава възможност - да се смени на разумна цена, а не на тая дето е между 12е както върви на свободния пазар или на 21-29е както го продават БМВ е добре да се използва, тъй като маслото е отлично - пълна ситнетика и всичко което е необходимо, гледал съм му анализи, наистина е от най-добрите масла на пазара. Единственото му "слабо" място е единствено цената и то за онези които я имат предвид. Иначе за препоръки - масла има десетки, въпросът е какви са ти изискванията към тях, в смисъл съотношение качестество/цена и разбира се предпочитан производител.
Иначе конкретно за 5W40 мога веднага да препоръчам Ravenol-VST 5w40 масло на ПАО основа каквито рядко се срещат, до вчера имаше промоция туба 5л само за 26е от магазина който продава маслата им. Руснаците са му големи почитатели поради по-ниската цена и високите характеристики. https://www.ravenol-shop.de/motoroel/5w ... 5w40-mb-vw Друго хубаво, дори по-качествено от него масло е Ravenol SSL 0w40, на ПАО основа, естери и молибден, в момента карам с такова. То също в момента е на промоция 31е за туба 5л - толкова евтина пълна синтетика не знам някой друг да продава.


за BMW 0W40 LL04 ли става въпрос?

Да това е друго БМВ 0в40 няма.

Изпратено от моят Redmi Note 3 с помощта на Tapatalk
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 01 Ное 2017, 21:49

vvasilev1 написа:за BMW 0W40 LL04 ли става въпрос?

Не, за BMW TwinPower Turbo LL-01 0W-40, 0W40 с LL04 има доста малко в момента е сещам само за Mobil1 ESP 0W40, което е хубаво, но е ПАО и хидрокрек или GTL. Всъщност колегите с дизели май могат да ползват BMW TwinPower Turbo LL-04 0W-30, ако е предписано за двигателя им. То също би трябвало да е на ПАО база, но за да съм напълно сигурен най-добре е да потърся информация.
Между другото ето два списъка с маслата които имат официален допуск на БМВ.

4.0 BMW Longlife-01 https://www.newtis.info/tisv2/a/de/f36- ... 1VnYpiUbyG
6.0 BMW Longlife-04 https://www.newtis.info/tisv2/a/de/f36- ... 1VnZ1vFi9W
Последна промяна zaharia на 01 Ное 2017, 22:29, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 220
Регистриран на: 2.08.2014
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi
Детайли за колата: в очакване на Волво ЕХ30, 428 к.с.

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от sssssl » 01 Ное 2017, 22:23

Мотул 5W40 X-clean C3 8100 LL04 сипах преди месец.
Голфчето , 3та смяна, на 15к, го карам с Мотул 0W40 X-max 8100, но е BMW LL01.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 01 Ное 2017, 23:06

Ето тук един анализ на масло карно 32 хил км/ 815 моторни часа. За онези които сменят по препоръката на компютъра(BMW).
http://www.oil-club.ru/forum/topic/2441 ... -32-614km/

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 02 Ное 2017, 11:50

В допълнение на горния ми постинг за Ravenol VST 5W40. Тия дни на oil-club.ru ще публикуват резултатите от последния му анализ, който беше правен в резултат на подозрение в промяна на рецепетата - много хора бяха тръгнали да го замразяват при ниски температури -30 градуса, за да видят дали има крек в него, и то леко помътняваше - коеото значи, че наистина има. Та по предварителна информация анализът показа, че маслото все пак си е на ПАО основа, наистина възможно е да има и малко крек което не е проблем, но за сметка на това от Равенол са му добавили естери, каквито не бяха откривани в това масло до момента, което е много добре за свойстава му! Поради големия интерес това масло е следено "отблизо" - вече четвърта поредна година се събират пари и му се правят анализи за се проверяват заявените характеристики!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 02 Ное 2017, 21:43

За любителите на топ масла, като Red Line и Amsoil - на oil-club.de току що излязоха анализите на две нови модерни среднопепелни АCEA C3 масла със състезателен уклон - REP 5W30 и RUP 5W40 . Ravenol ги пуснаха в продажба преди месец, анализите потвърждават, че са на ПАО база, съдържат много естери, молибден и волфрам. Достойни конкуренти на утвърдените вече марки като гореспоменатите, а също и други. Цените са от порядъка на 12-13е за литър, т.е. на същото ниво като Амсойл и Мотул 300V. За онези които предпочитат LL-01 и високопепелни масла, Ravenol също са предложили подходящи варианти - RSP 5W30 и RCS 5W40. За момента по заявените характеристики това май са най-добрите европейски масла на пазара. Анализите могат да се видят и на oil-club.ru.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 210
Регистриран на: 6.11.2009
Пол: Мъж
Кара: E91 325d 2008

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от motofan » 02 Ное 2017, 22:06

Ей това съм приготвил за следващата смяна, но ще изчакам да станат 15к със старото и тогава
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook