С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 05 Май 2020, 22:13

Има си добавки, които се слагат когато колата направи доста километри, когато започне да пипа маслото, да речем над 250 000 км. или за мотор на БМВ дори над 400 000 км. Тогава е добре да сложиш примерно XADO 1 shot или Римет.

Относно Римет - знам го от баща ми поне от 20-25 години, слагано е на времето на разни соц-коли и дори BMW 2002, доста добър и стабилен ефект, който остава за доста пробег. Естествено не трябва да се предозира. Принципът на който действа: създава метален слой, който поема износването и така предпазва мотора. Периодично трябва да се слага нова добавка за да има винаги максимален ефект.
Но ако моторът вече е твърде зле, не би било успешно начинанието с добавки като Римет и Xado.

Benord написа:А не е ли по-добре да си купите висококачествен HC,което е нископепелно масло и да му добавите керамика,молибден или нещо за уплътняване ако е необходимо и да си карате икономично, от някакви фантасмагории за Ф1?

Колкото до HC, определено има HC масла, които са доста по-добри за използване при кола с пробег, от колкото масла с PAO. Но всичко си зависи от конкретния принцип на работа на маслото. Мисля, че дори и при F1 се използва HC, доста HC масла имат висока температура на запалимост и това е важно там. Ти какво имаш предвид под висококачествен HC?
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1636
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Z3Ro* » 06 Май 2020, 2:19

Моята е на 400к близо, маслото го сменям на 15. За този интервал не го пипа, като това значи въобще, та мисля да продължа да си карам с ПАО... ;)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 06 Май 2020, 6:36

С какво масло караш?
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1636
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Z3Ro* » 06 Май 2020, 17:41

Z3Ro* написа:Ясно е, че хидрокрек се представя на тубите за пълна синтетика, но това не е така. За синтетичното масло трябва синтез, не варене на супа... Аз примерно си карам стария кош с Петронас Синтиум 7000 0w40 - в него освен супа има и ПАО, и то прилично количество:
https://g.io.ua/img_aa/large/3446/42/34464265.jpg

Ето с това, но естествено има значение и състоянието на мотора, защото сложихме на едно Б8 3.2 от него и го пие като студен чай, както и всички останали масла, които са му слагани...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 06 Май 2020, 17:46

Повечето е HC според написаното тук.
Очаквах да е PAO наистина, но карай си с него щом си доволен.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 13.10.2011
Местоположение: Mallorca
Пол: Мъж
Кара: трактор шестак
Детайли за колата: m57tu2d30 OL

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vanko242 » 06 Май 2020, 17:56

zaharia написа:
Benord написа:А не е ли по-добре да си купите висококачествен HC,което е нископепелно масло и да му добавите керамика,молибден или нещо за уплътняване ако е необходимо и да си карате икономично, от някакви фантасмагории за Ф1?

Според мен не колега. Хубавото масло е балансирано и от към добавки. Разбира се, там където няма може да се сложи някаво минимално количество, но по-принцип много рядко или е почти невъзможно да се наблюдава осезателен ефект, особено по стойностите за износа в анализите. Така, че ползата от добавки против триене и износване обикнвено е само въображаема и по-скоро за собствено успокоение. Да не говорим, че оскъпява като цяло смяната. Добавки за повишаване на вискозитета които съдържат явно полимерен сгъстител са още по-безсмислени. Така, че в нормалния случай няма смисъл да се ползват добавки, освен ако човек не знае точно какво има в добавката, и каква цел си поставя когато увеличава концентрацията на някои от елементите - евентуално калций, цинк, фосфор, молибден, бор, волфрам и т.н.
Например може среднопепелно масло да се подсили с някои калций, цинк, фосфор за да се доближи към високопепелните, или пък ако е разредено с естери да речем при което е паднала концентрацията на отделните елементи. Може би най-нормалният сценарий е да се слага добавка срещу триене и износване в която има бор, молибден, фосфор и цинк или волфрам, тогава когато в маслото съдържа само ZDDP или ZP, на базата на фосфорно-цинкови съединения. Например при един колега с дизелов мерцедес от руския форум за маслата, добавянето на Ceratec в който има бор и молибден в пълносинтетичното масло Castrol Edge 0W-30, даде отлични резултати или всъщност най-добрите по отношение на изновсването, в сравнение с няколк други реномирани масла които е ползвал. Такива случаи обаче са много, много редки, и никой няма гаранция каква ще е ситуацията с неговия двигател. Обикновено добавките не дават никакъв ефект - поне в 90% от случаите - анализите които съм виждал. Та ако се върнем пак в началото на темата - вместо да си играе човек с добавки е по-добре просто да си вземе хубаво масло в което си има всичко необходимо.

...препоръчвам ти тази тема, както и блога, регистриран съм там повече от 10 години:
462017_original.png

а ето и линка:
https://bmwservice.livejournal.com/266334.html
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
...тестове на масла : http://bmwservice.livejournal.com/27699.html

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 06 Май 2020, 19:36

Да, този блог е доста интересен.. има тестове на повечето популярни масла, дори такива с излагане на висока температура и се вижда как се държат маслата при 400 градуса..
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 06 Май 2020, 19:48

vanko242 написа:...препоръчвам ти тази тема, както и блога, регистриран съм там повече от 10 години:
462017_original.png

а ето и линка:
https://bmwservice.livejournal.com/266334.html

Блогът го знам, когато започнах да се интересувам от масла, първо попаднах на него, дори се подведох при началните покупки по писанията там. Авторът му Сергей Смирнов, е известен с прякора Прожаркин, с който той се е сдобил заради специфичен експеримент(прожарка или печене на български) използван от него, при който маслото се загрява в колба до висока тепература, до пълното му изпарение, и след което според отстатъците от него се правят опити да се гадае колко качествено е то. За въпросното лице и съответно широко използвания и пропагандиран от него експеримент, както и за неговите последователи, на руския форум за маслата oil-club.ru мнението е отрицателно, какви са причините не искам да обяснявам.
Относно въпросната статия - в нея се разглежда някакъв съвсем екстремален случай, който няма как да се случи при поне 95% от колегите тук, най-малкото защото са малко хората с подобни двигатели. Той доказва единствено, че добавките срещу триене все пак работят, което е нормално и очаквано, никой никога не го е отричал това. Въпросът който съм засегнал в моя постинг е - доколко ефективна и ползотворна е тази работа, според резултатите от анализите на отработените масла и дали изобщо си струва оскъпяването на маслото заради подобни минимални придобивки. Да не говорим, че всяка една неорганична добавка повишава съдържанието на сулфатната пепел и задължително допринася за замърсяването на двигателя, а също оказва и сериозно влияние на работата и състоянието на самото масло, т.е. не трябва в никакъв случай да се прекалява с количеството. Добавките също имат и други отрицателни страни, за които не се говори много, а е добре да се знае за тях.
Вярно е, човекът събира важна информация по различни интересни теми, за което трябва да му се благодари, но трябва да се има едно на ум, когато става въпрос за неговите лични интерпретации и изводи.
Последна промяна zaharia на 06 Май 2020, 20:17, променена общо 2 пъти

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 06 Май 2020, 20:16

Муахахааа.. абе хора, не вярвайте на 100% на разни блогери, особено руски. Винаги 1 на ум там..

В България има ли независима лаборатория, която да прави анализи?
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1636
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Z3Ro* » 06 Май 2020, 21:04

SpeedyMan написа:Повечето е HC според написаното тук.
Очаквах да е PAO наистина, но карай си с него щом си доволен.

Какво значи да е ПАО наистина? Покажи някое такова масло, дето е само ПАО - за парите, които струва, този Петронас е с едно от най-високите съдържания на ПАО. Има си прилични добавки.Освен всички числа на хартия, колата ми работи като бензинова, а зимата с 20 см. сняг отгоре няма разлика в звука почти при първи старт. Мога да покажа и снимка на свален капак на клапаните. Естествено е да съм доволен - никакъв разход, тих мотор, цена колкото Кастрол 5w40 TD... Какво да търся повече? Минал съм за 9 години с тая кошара през доста масла, понеже карам по 30-40 к на година. По-добро досега не съм намерил в бюджет около 110-120 лева за 7 литра...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 06 Май 2020, 21:30

Z3Ro* написа:
SpeedyMan написа:Повечето е HC според написаното тук.
Очаквах да е PAO наистина, но карай си с него щом си доволен.

Какво значи да е ПАО наистина? Покажи някое такова масло, дето е само ПАО - за парите, които струва, този Петронас е с едно от най-високите съдържания на ПАО. Има си прилични добавки.Освен всички числа на хартия, колата ми работи като бензинова, а зимата с 20 см. сняг отгоре няма разлика в звука почти при първи старт. Мога да покажа и снимка на свален капак на клапаните. Естествено е да съм доволен - никакъв разход, тих мотор, цена колкото Кастрол 5w40 TD... Какво да търся повече? Минал съм за 9 години с тая кошара през доста масла, понеже карам по 30-40 к на година. По-добро досега не съм намерил в бюджет около 110-120 лева за 7 литра...

Колега, няма какво да се притесняваш. В това масло ПАО-то е поне 30-40%, което ще рече около половината от базата, което е напълно достатъчно. Това масло го наливат в Мерцедес AMG при излизане от завода, също при гаранционното сервизното обслужване, разработено е от италианския отдел на Петронас, който ако не се бъркам е бившия отдел за маслата на Фиат. За смешната цена на която се продава в Германия е перфектно. Аз съм се заредил евентуално за другото лято с Syntium 7000 0W-40 и за зимата с Syntium 7000 DM 0W-30, предстои ми да изпоробвам за пръв път вискозитет 0W-30 в моя двигател. Цената на която го купих беше за 0W-40 - 19€ за туба 4л и при 0W-30 - 26€ за туба 5л. - смешни цени за подобни хубави масла, за 4-5евро на литър се продава обикновено евтиния хидрокрек.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 06 Май 2020, 22:23

Z3Ro* написа:
SpeedyMan написа:Повечето е HC според написаното тук.
Очаквах да е PAO наистина, но карай си с него щом си доволен.

Какво значи да е ПАО наистина? Покажи някое такова масло, дето е само ПАО - за парите, които струва, този Петронас е с едно от най-високите съдържания на ПАО. Има си прилични добавки.Освен всички числа на хартия, колата ми работи като бензинова, а зимата с 20 см. сняг отгоре няма разлика в звука почти при първи старт. Мога да покажа и снимка на свален капак на клапаните. Естествено е да съм доволен - никакъв разход, тих мотор, цена колкото Кастрол 5w40 TD... Какво да търся повече? Минал съм за 9 години с тая кошара през доста масла, понеже карам по 30-40 к на година. По-добро досега не съм намерил в бюджет около 110-120 лева за 7 литра...

Е точно за това иде реч - бих искал да разгледаме масло с PAO поне около 80%, олдскул фул синтетика, без грам хидрокрек, добавени само естери.
Изобщо има ли такова на пазара в момента?
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 701
Регистриран на: 7.10.2012
Пол: Мъж
Кара: E90 LCI 320D xDrive
Детайли за колата: N47/184 Hp

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от nikola59 » 06 Май 2020, 23:43

SpeedyMan написа: В България има ли независима лаборатория, която да прави анализи?

:!: Отговора е НЕ.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 07 Май 2020, 12:07

Жалко, на времето баща ми беше началник в една транспортна фирма и си имаха лаборатория. При тях се купуваха промишлени количества (варели) с двигателни масла и си имаха входящ контрол. Сега обаче не съществува.

Колкото до руските температурни тестове, открояват се няколко масла:
Изображение - нито капка PAO.

Изображение - вероятно малко PAO.

Изображение - карал съм с такова, когато имах Опел и се държеше прекрасно - добър мазен звук при всички обороти, освен това има одобрение за BMW LL-04. Цената е без конкуренция.

Изображение

Изображение - това мога да го пробвам мисля. Не вярвам да има PAO.
Изображение

Изображение - голям % PAO

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение - вероятно PAO, за по-спортни цели

Изображение - вероятно голям % PAO

Изображение - това си има голям % PAO
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Benord » 07 Май 2020, 18:17

С това последното тройката вече 16 години върви.М40В16.Последно мерена компресия е 12.5 на вътрешните цилиндри и 12 на външните.Километрите са над милион вече,но точно колко не ги знам,че таблото е петото като смяна и някой ден наистина трябва да ги събера колко са точно.Колата я взех на 210 000км 2004-та.Производство 92-ра.Ама и хубави мотори се правеха навремето! Глава не е сваляна,картер също.Само кобилиците и са сменени с тези от М43. Разпределителният вал не е пипан.

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook