С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 07 Окт 2018, 16:08

drago9205 написа:А реално при новите цени и USVO формулата има ли съществена разлика спрямо същите артикули, но от преди 3 месеца (когато не са били USVO)?

Ако правилно съм разбрал представителя на Равенол разлика в съдържанието за повечето масла няма, особено за тия които са по нова заливка. Той каза, ча по тая нова марка и патентоването са работили 3 години и голяма част от маслата вече са били по нея, други са доработени.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12762
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vld » 07 Окт 2018, 17:44

vvasilev1 написа:Реално тея продават на цената на Castrol, което вече е жив майтап.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk
Колега не че нещо, ама ти не разбра ли че кастрола който постоянно споменаваш не е по добър? Доста тъпо е да сравняваш масло което е полу синтетика с масло пълна синтетика.... Чети внимателно материалната част по сдъвкано от това няма на къде.

Изпратено от моят Redmi 4X с помощта на Tapatalk
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vvasilev1 » 07 Окт 2018, 19:24

Чета внимателно и правя разлика за пълната синтетика, но Castrol 0W-30, който си е пълна синтетика, тук се намира на 20-22 лева.
Тоя равенол дето явно от вашите писания днеска е бъркан с едно, а утре с друго, не схващам какво точно уникално има? На тея цени дето са в сайта, пък съвсем не зная, за какво се влудявате с доставки и пр.


Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Kurtov » 07 Окт 2018, 20:28

Castrola според мен не е по-лошо масло от Равенол.
Лошото на Равенол е, че много често променят състава на маслата си, хубавото е, че имат мнооого голям избор. Имат дори 5w30 нископепелно за коли с филтър за твърди частици, ама състезателно :mhihi: .
Castrol-a в ato24.de е доста скъп, но може би, защото продават такъв, който е за немския пазар и е пълна синтетика :paranoid: .

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12762
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vld » 07 Окт 2018, 20:29

vvasilev1 написа:Чета внимателно и правя разлика за пълната синтетика, но Castrol 0W-30, който си е пълна синтетика, тук се намира на 20-22 лева.
Тоя равенол дето явно от вашите писания днеска е бъркан с едно, а утре с друго, не схващам какво точно уникално има? На тея цени дето са в сайта, пък съвсем не зная, за какво се влудявате с доставки и пр.


Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk


Ми 5 литра VMP 5w30 LL04 са 46 евро, това са 90лв. срещу 110лв. за кастрол с неясен произход.
Нито е по скъпо нито качеството е по лошо.
Масло с отлично качество което има само една единствена фабрика в Германия която го произвежда, срещу масло което се кара с цистерна някъде за да го бутилират по евтино.
Аз лично от всеки път ще избера първото.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vvasilev1 » 08 Окт 2018, 0:22

хайде стига глупости

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 08 Окт 2018, 1:29

В момента Castrol имат само едно пълносинтетично масло за двигатели на БМВ такива като нашите. Минималната му цена е 37-40е за 5л. От друга страна Равенол имат към десетина такива масла. Минималните им цени вече са в диапазона 40-60е +-за 5л. Тези масла са с различен и разнообразен състав вече писахме за новата им марка USVO. Щом са решили да надуят така цените значи са сигурни в пазара и в клиентите които имат. Приказките, че менят състава се тълкуват негативно, докато нещата всъщност стоят точно по противоположния начин. Промените които са наблюдавани са свързани с подобряването на характеристиките им - особено на претенциозния руски пазар. За мен обаче малко некоректна беше политиката да се продава масло с едно и също наименование, но с различен състав в Германия и в Русия. Сега обаче виждаме, че този проблем беше решен, за съжаление с изравняване на цените на едните и другите масла. Както и да се оправдава търговеца на Равенол с нарастнали цени на ПАО суровината, не може Rowe и Meguin да продават същото ПАО 2 пъти по евтино от тях. Нито пък естерите и молибдена в количествата в които присъстват оправдават подобно нарастване. Обаче като са решили, че германците и останалите ще я платят тая цена, хубаво. Ще поживеем, ще видим.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 08 Окт 2018, 1:51

vvasilev1 написа:Реално тея продават на цената на Castrol, което вече е жив майтап.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

Колега, ти какво си се вкопчил в тоя Кастрол? Моторни масла произвеждат сигурно стотици фирми, като качествата на маслата може да се каже са много близки едни до други, по простата причина, че те се правят по предварително подготвени рецепти - пакети с присади, които се изготвят от няколко фирми дето се броят на пръстите на едната ръка. Освен тях има производители на базовите суровини - минерални масла, хидрокрек, ПАО, естери и др. Така, че всеки на практика може да произвежда масла - стига да има пари да купи суровини и да плати да му ги забъркат някъде. Кастрол не е някакво изключение от това правило, просто е голям и е отдавна в тоя бизнес. Това, че е дъщерна компания на BP които добиват нефт не променя нищо.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Kurtov » 08 Окт 2018, 6:32

И Mobil подобряват маслото си като променят състава, ама не го правят на всеки 5 месеца. Какво е тва подобряване ? Сега са сменили името, защото и цената скача много. Преди цената си беше една, тубата също, ама datasheet-a се мени за Добро утро. Не казвам, че го правят по-лошо. На мен лично това не ми харесва.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от drago9205 » 08 Окт 2018, 9:59

При безплатна доставка и 4+1 акция - цената пак си остава добра. Наистина чистата цена както е в момента е височка, но гледам тези масла имат много фенове из доста форуми. Моите наблюдения са, че потребителита са доволни и повечето хора не ги бъркат тези 15 лева горница.

@vld - кофтито в случая е, че на VMP доста му се вдигна цената и вече не е 46 евра :(

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vvasilev1 » 08 Окт 2018, 10:50

zaharia написа:
vvasilev1 написа:Реално тея продават на цената на Castrol, което вече е жив майтап.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

Колега, ти какво си се вкопчил в тоя Кастрол? Моторни масла произвеждат сигурно стотици фирми, като качествата на маслата може да се каже са много близки едни до други, по простата причина, че те се правят по предварително подготвени рецепти - пакети с присади, които се изготвят от няколко фирми дето се броят на пръстите на едната ръка. Освен тях има производители на базовите суровини - минерални масла, хидрокрек, ПАО, естери и др. Така, че всеки на практика може да произвежда масла - стига да има пари да купи суровини и да плати да му ги забъркат някъде. Кастрол не е някакво изключение от това правило, просто е голям и е отдавна в тоя бизнес. Това, че е дъщерна компания на BP които добиват нефт не променя нищо.
Изобщо не съм се вкопчил в кастрол. Давам го като база и утвърден продукт в цял свят + официален доставчик на редица авто производители - bmw, honda, Ford. Сега ако ми отговориш, че това е случайно.... Да не говорим, че BP и Шел си произвеждат базовите масла. Новото масло на BMW - Shell, също е много добро. Там 0W30, пак е синтетика.


Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 08 Окт 2018, 12:48

drago9205 написа:При безплатна доставка и 4+1 акция - цената пак си остава добра. Наистина чистата цена както е в момента е височка, но гледам тези масла имат много фенове из доста форуми. Моите наблюдения са, че потребителита са доволни и повечето хора не ги бъркат тези 15 лева горница.

@vld - кофтито в случая е, че на VMP доста му се вдигна цената и вече не е 46 евра :(


Колега, тук искам да направя едно пояснение. Пълната синтетика т.е. ПАО или ПАО+естери не са панацея и не трябва да се издигат в култ, както аз май без да искам правя, като ви пиша само за такива масла. Да вярно е, че по определени показатели те нямат конкуренция в лицето на III и II групи, обаче за нормална употреба в стокови двигатели, при условие, че се сменят на разумен интервал нямат някакви предимства пред вискокачествения хидрокрек. В този общ и най-често срещан случай по-важна роля играят пакетите с добавки, защото общо взето те поемат задачата да предпазват двигателя и маслото от различните процеси на деградация и промени на които то е подложено. Както виждаме сред масовите масла с вискозитет 5в30 може да се кажа с редки изключения почти няма масла, който са на база пълна синтетика.Да речем новото Mobil ESP 5w30 макар и да няма допуск на БМВ е отличен избор поради балансирания си състав(съдържа известно количество ПАО, естери и молибден), същото важи и за маслата на Шел които пък са на база GTL. Щом няма да се явяваме на състезния и да си тормозим колите подобни масла са повече от достатъчни за наште двигатели, защото ще свършат абсолютно същата работа както и пълната синтетитка. Има още редица други подобни масла които са със съвременни пакети присадки, съдържат евентуално малко ПАО и модификатори срещу износ като молибден и бор, и които са на съвсен нормални цени в диапазона 7-8е за литър, да не говорим за Тотал който продава на още по-ниски цени.
Когато миналата година ви говорих за Равенола, цената на VST беше 32е, на SSL 38e, VMP 45е - тоест първите две струваха колкото масовия качествен хидрокрек и беше съвсем нормално да се предпочетат пред него, щом са на същите цени, да не говорим, че имаше и 20% намаление. Обаче тия времена вече както виждаме са отминали и лично аз нямам основания да ги препроръчвам на подобни цени, които ако сравним с Мегуин, Рове и Тотал са до 2 пъти по-високи при сравними аналогични продукти и качество.
Лично аз последните две смени карам с хидрокрек - евин на Манол, сега на Фукс като слагам и някоя добавка за лично успокоение и нямам никакви проблеми. Единственото изискване е маслото да се сменя на време. По нататък мисля да опитам Мегуин, Рове или може би Арал при това ще са на цена 5-6е за литър. Да става човек поклонник на някава марка и да плаща два пъти отгоре само заради името и, за мен лично няма никакъв смисъл. Вярно е, че маслата на Равенол вече са много качествени и на ниво, обаче при тия цени аз едва ли бих налял, освен от любопитство.
Подобно мнение споделят и германците като коментират тия дни повишението на цените им на oil-club.de, особено това на VMP, т.е. като на пазара има масла за 25-30е които могат да свършат същата работа, защо трябва да даваш 60е. От практическа гледна точка са абсолютно прави.
Между другото на oil-club.ru вече се събраха пари за анализ на пълностинтеичния Meguin Megol Motorenöl Super Leichtlauf SAE 5W-40 и предполагам до една две седмици ще видим какво точно има вътре в него.
Последна промяна zaharia на 08 Окт 2018, 13:04, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 08 Окт 2018, 13:02

vvasilev1 написа: Изобщо не съм се вкопчил в кастрол. Давам го като база и утвърден продукт в цял свят + официален доставчик на редица авто производители - bmw, honda, Ford. Сега ако ми отговориш, че това е случайно.... Да не говорим, че BP и Шел си произвеждат базовите масла. Новото масло на BMW - Shell, също е много добро. Там 0W30, пак е синтетика.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

Шел доколкото знам вече нямат пълносинтетично масло, мислех, че 0в40 е такова, но вече не съм толкова уверен, 0в30 ако правилно си спомням от последните анализи, беше на база GTL. Идеята ми беше, че Равенол за разлика от тях вади над 10 продукта с различни вискозитети подходящи за различни двигатели, т.е. предоставя по-голям избор с по-широка палитра - различен състав на маслата, което категорично му дава големи конкурентни предимства.
Последна промяна zaharia на 08 Окт 2018, 13:06, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от drago9205 » 08 Окт 2018, 13:04

zaharia написа:Колега, тук искам да направя едно пояснение. Пълната синтетика т.е. ПАО или ПАО+естери не са панацея и не трябва да се издигат в култ

Напълно те разбирам колега и съм съгласен :yes: . Затова и споменавам и се съгласявам, че цените им вече са височки особено като няма активни акции. С акция и безплатна доставка нещата отиват в по-добра посока.
Затова и по-назад те запитах за други алтернативи нацени от 25-35е.

Но въпреки тези съображения, които с теб имаме - има хора фенове, които залагат на сигурното и са готови да платят цената от 10-15евро повече. В крайна сметка тези пари се дават 1 път годишно. Поне едно приятелче си кара с Равенол колата и като му споделих за поскъпването той отговори "Какво толкова, аз не искам да експериментирам излишно, а повишението не е толкова голямо". :bchug:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 08 Окт 2018, 13:14

drago9205 написа:
zaharia написа:Колега, тук искам да направя едно пояснение. Пълната синтетика т.е. ПАО или ПАО+естери не са панацея и не трябва да се издигат в култ

Напълно те разбирам колега и съм съгласен :yes: . Затова и споменавам и се съгласявам, че цените им вече са височки особено като няма активни акции. С акция и безплатна доставка нещата отиват в по-добра посока.
Затова и по-назад те запитах за други алтернативи нацени от 25-35е.

Но въпреки тези съображения, които с теб имаме - има хора фенове, които залагат на сигурното и са готови да платят цената от 10-15евро повече. В крайна сметка тези пари се дават 1 път годишно. Поне едно приятелче си кара с Равенол колата и като му споделих за поскъпването той отговори "Какво толкова, аз не искам да експериментирам излишно, а повишението не е толкова голямо". :bchug:

Хората са си прави, плащаш за нещо с гарантирано качество и не си губиш времето, силите и нервите да търсиш под вола теле. Относно маслата 5в30, особено с допуск ACEA C3, BMW LL04 има голяма празнина по отношение на евтина, или дори и скъпа пълна синтетика. Може би в скоро време трябва да прегледам какъв качествен хидрокрек предлагат големите производители и да направя един списък на някои техни масла които биха били добър избор откъм цена и качества.

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook