С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 15 Мар 2018, 21:40

atanasov_aa написа:
zaharia написа:
PollandBall написа:Здравейте, предстой ми първата смяна на маслото от както я имам колата. В момента колата е с Castrol 5w30. При смяната смятам да сложа Castrol 5w40. Това би ли било проблем? Колата е 30д, 231 коня?

Проблем ще има, само ако е менте :) Е разбира се трябва да се гледа, дали маслото има допуска на БМВ за конкретния двигател, а той за дизеловите двигатели би трябвало да е LL-04. Някои колеги без ДПФ карат и с LL-01.

Прочети стр.185 на Ръководството за използване на автомобила и ще видиш, че не е така. :D За всички дизелови двигатели е предписано като предпочитано: bmw longlife-01, за алтернативно е посочено: bmw longlife-98. Посочено е, че маслото следва да е bmw longlife, acea a3/b3 или acea a3/b. Всичко нагоре като букви и цифри може да се слага.


Ето тук са написали хората какво се слага на различните двигатели
https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e60- ... ne/1PSryV8

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 451
Регистриран на: 3.07.2012
Пол: Мъж
Кара: БМВ Е60, ръчка, 530d, 2004г.

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от atanasov_aa » 15 Мар 2018, 21:50

dextuar написа:
atanasov_aa написа:
dextuar написа:
Ще се радвам искрено, когато дойде време да си купиш кола Евро 4 с неизкормен ДПФ и почнеш да й сипваш LL-01, дано тогава не се сетиш за немеродавното ми мнение :bchug:
С хвърляне на боб, не се познава. :bchug:
Колата която управлявам е с евро 04 и слагам масло с характеристики bmw longlife-04. Марката е въпрос на лични впечатления. Автомобила се кара основно и изключително извънградското. За това сменям маслото на 18-21 000 км.
Другото бе какво пише в инструкцията издадена към определен момент на производство на автомобила.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от FaceOff » 15 Мар 2018, 23:31

Не разбрах нещо.. слагаш лл-04, но препоръчваш лл-01, та дори и лл-98?

Изпратено от моят SM-G955F с помощта на Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 451
Регистриран на: 3.07.2012
Пол: Мъж
Кара: БМВ Е60, ръчка, 530d, 2004г.

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от atanasov_aa » 16 Мар 2018, 7:13

FaceOff написа:Не разбрах нещо.. слагаш лл-04, но препоръчваш лл-01, та дори и лл-98?

Изпратено от моят SM-G955F с помощта на Tapatalk

Къде видя препоръки на спецификации масло към някого? Посочено бе къде какво е записано. 8) Не изкривявай фактите отразени в предходни мнение. Всеки човек може да чете и сравни инфото в отделните източници, като сам взема решения.
Който разполага с документи, може да си ги прочете.
Объркал си ме с рекламиращите определени марки. :D Ти каква марка масло ще рекламираш тука? :D За да ме разбереш ще поясня, че питам за търговска марка, а не спецификация. :D Доста от пишещи в темата наблягат към конкретни марки, което в действителност е чиста реклама. 8)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от drago9205 » 16 Мар 2018, 9:28

dir2cas написа:Колко лв ще спестите с LL-01?

Не мисля, че тук може да се говори за пестене. Цената не се определя от това дали е LL-01 или LL-04.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12761
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vld » 16 Мар 2018, 10:01

atanasov_aa написа:
FaceOff написа:Не разбрах нещо.. слагаш лл-04, но препоръчваш лл-01, та дори и лл-98?

Изпратено от моят SM-G955F с помощта на Tapatalk

Къде видя препоръки на спецификации масло към някого? Посочено бе къде какво е записано. 8) Не изкривявай фактите отразени в предходни мнение. Всеки човек може да чете и сравни инфото в отделните източници, като сам взема решения.
Който разполага с документи, може да си ги прочете.
Объркал си ме с рекламиращите определени марки. :D Ти каква марка масло ще рекламираш тука? :D За да ме разбереш ще поясня, че питам за търговска марка, а не спецификация. :D Доста от пишещи в темата наблягат към конкретни марки, което в действителност е чиста реклама. 8)

Колега това е несериозно да твърдиш, че точно в тези тем, тук и в Е90 има такава се прави опит за реклама.
Тук се обсъждат качествата на маслата, колегата zaharia пуска подробно инфо за повечето видове масла тествани в лаборатория от руснаците.
На теб като не ти харесва да четеш интересни факти за ментеливите и супер прехвалени худро крекове не ги чети.
На мен и на много други хора ни е интересно и също попрочитаме тук там. И според теб някой прави реклама на реванол или на редлайн?
Добре е да има информация кое става и кое не. Аз лично съм виждал мотор каран с смяна на масло на дълги интервали и не бих искал това да се случи на моя кола.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от drago9205 » 16 Мар 2018, 10:23

Аз също не разбирам какви са тези твърдения, че се рекламирало това и онова масло, надали колегите получават хонорари от производители на масло, за да ги хвалят. Всичко са лични наблюдения и анализи, както и някаква трезва преценка за цена/качество.
Колегите тук споделят и актуални оферти/промоции, на които попадат. За мен това е много ценна информация, защото мога да си закупя пълна синтетика на смехотворни цени - 65-70 лева за 5 литра масло (35евро с доставката) - за справка откъдето и да пазаруваш в България такива цени няма.

П.С. Има много инфо в нета за LL-04 и дилъра ще ти сипе LL-04 на колата с ДПФ, а не LL-01. И колегите ти го казаха на дизелите не може винаги всякакво масло да сипваш. На е39-ка може да сложиш LL-04, но на е60 с дпф не може ll-98, даже последното е "Obsolete since 2009." според тези спецификации Горе също ти посочиха достоверна препратка към сайт със спецификации - където си пише черно на бяло.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Dextuar » 16 Мар 2018, 10:34

drago9205 написа:Аз също не разбирам какви са тези твърдения, че се рекламирало това и онова масло, надали колегите получават хонорари от производители на масло, за да ги хвалят. Всичко са лични наблюдения и анализи, както и някаква трезва преценка за цена/качество.
Колегите тук споделят и актуални оферти/промоции, на които попадат. За мен това е много ценна информация, защото мога да си закупя пълна синтетика на смехотворни цени - 65-70 лева за 5 литра масло (35евро с доставката) - за справка откъдето и да пазаруваш в България такива цени няма.

П.С. Има много инфо в нета за LL-04 и дилъра ще ти сипе LL-04 на колата с ДПФ, а не LL-01. И колегите ти го казаха на дизелите не може винаги всякакво масло да сипваш. На е39-ка може да сложиш LL-04, но на е60 с дпф не може ll-98, даже последното е "Obsolete since 2009." според тези спецификации Горе също ти посочиха достоверна препратка към сайт със спецификации - където си пише черно на бяло.
Абе щеше да нахендри някой да си сипе LL-01 на кола с DPF, но може колегата да внася DPF-и и да си стимулира бизнеса по този начин :dunno:.Смехотворните му твърдения за реклама няма въобще смисъл да ги коментираме, неуспешен опит за прикриване на изцепката.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 427
Регистриран на: 4.09.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше Е46 330d, E60 545i

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от dir2cas » 16 Мар 2018, 16:23

drago9205 написа:
dir2cas написа:Колко лв ще спестите с LL-01?

Не мисля, че тук може да се говори за пестене. Цената не се определя от това дали е LL-01 или LL-04.

При една и съща марка и вискозитет (конкретно съм сравнявал 5w40), LL-01 e малко по-евтино.
Според мен е безсмислена икономия, дори и да е написано в книжката LL-01, LL-04 ще свърши същата, че даже и по-добра работа, тъй като то покрива спецификациите на по-ниските класове (каквото е LL-01).
Аз съм с бензинов мотор и карам с LL-04 масло, независимо, че нямам dpf и прочие, дори някъде пишеше, че N62 може да се кара с LL-01, но аз не бих :)

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12761
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vld » 16 Мар 2018, 16:44

dir2cas написа:
drago9205 написа:
dir2cas написа:Колко лв ще спестите с LL-01?

Не мисля, че тук може да се говори за пестене. Цената не се определя от това дали е LL-01 или LL-04.

При една и съща марка и вискозитет (конкретно съм сравнявал 5w40), LL-01 e малко по-евтино.
Според мен е безсмислена икономия, дори и да е написано в книжката LL-01, LL-04 ще свърши същата, че даже и по-добра работа, тъй като то покрива спецификациите на по-ниските класове (каквото е LL-01).
Аз съм с бензинов мотор и карам с LL-04 масло, независимо, че нямам dpf и прочие, дори някъде пишеше, че N62 може да се кара с LL-01, но аз не бих :)

Основната разлика в лл01 и лл04 е пепелта която се отделя в саждите, при лл04 е по малко и съответно пази ДПФ-а.
На кола без ДПФ лл01 е по оферта защото просто маслата има по добри смазочни характеристики на по ниска цена.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Kurtov » 16 Мар 2018, 17:07

dir2cas написа:А за мен е странно, защо да се слага LL-01, като LL-04 покрива спецификациите на LL-01 така или иначе и е ясно, че е по-квалитетното масло.
Колко лв ще спестите с LL-01?


:lol:
По-квалитетното за DPF филтъра, или ?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 427
Регистриран на: 4.09.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше Е46 330d, E60 545i

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от dir2cas » 16 Мар 2018, 18:30

vld написа:На кола без ДПФ лл01 е по оферта защото просто маслата има по добри смазочни характеристики на по ниска цена.

Защо LL-01 да има по-добри смазочни свойства от еквивалентно като марка и вискозитет масло LL-04? Ако може малко по-конкретно?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 451
Регистриран на: 3.07.2012
Пол: Мъж
Кара: БМВ Е60, ръчка, 530d, 2004г.

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от atanasov_aa » 16 Мар 2018, 19:17

Добре де, LL-98, LL-01 и LL-04 не са ли спецификации на масла, които влизат в производство в различен период от време? И автомобилите произведени в предходни периоди от влизане в употреба на дадена цифра, са проектирани да могат да понасят масла с по-ниска цифра. Като разгледах вчера книгата на БМВ за Е60, останах с впечатление, че в него период /първите години на модела/ на пазара не е имало LL-04 и за това в книгата се пише за по-нисък клас. Знам, че всеки по-висок клас покрива по-ниския и е по-добър. За това и ползвам спецификация LL-04.
Ще е интересно ако някой може да посочи в кой период влиза в производство дадена спецификация.
За мен по-високото число /като година/ след буквите, следва да означава по-добри качества на маслото. Също като при буквите в спецификациите на маслото.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Kurtov » 16 Мар 2018, 19:45

Като искате най-новия стандарт, защо се ограничавате тогава с ll-04 ?
Светът се развива, вече има ll-12, ll-14..
Ся няма значение, че не са подходящи за кола на която в книжката и пише да се кара с ll-01, нали като е произведена колата и ги е нямало тия новите :mhihi: .

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 451
Регистриран на: 3.07.2012
Пол: Мъж
Кара: БМВ Е60, ръчка, 530d, 2004г.

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от atanasov_aa » 16 Мар 2018, 19:53

Kurtov написа:Като искате най-новия стандарт, защо се ограничавате тогава с ll-04 ?
Светът се развива, вече има ll-12, ll-14..
Ся няма значение, че не са подходящи за кола на която в книжката и пише да се кара с ll-01, нали като е произведена колата и ги е нямало тия новите :mhihi: .
Чел и не разбрал какво чел по-горе. :D
Никой не ти казва, че по-високия стандарт е неподходящ. Напротив, посочено е покриване на по-ниския стандарт от по-високия. Това означава, че е подходящ и за предпочитане. 8) Но кой да осмисли написаното. :D
Както вече писах всеки има глава на раменете, може да чете, осмисля прочетеното и вземе решение. Който не го може, пита и отново пита какво масло да си сложи. :lol: Намери някъде да съм питал какво масло да сложа. 8)

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook