С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3647
Регистриран на: 25.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Кенеф за великани
Мечтае да кара: Alpina B10 biturbo

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Zubcho » 18 Юни 2018, 16:01

zaharia написа:
ivokomandos написа:Този равенол 5В40 VPD става ли за коли с дпф? Каква е цената?

Става. Тук могат да се видят маслата на Равенол които са подходящи за мотори с ДПФ и техните цени. https://www.ravenol-shop.de/pkw/motoroe ... n=15&f=239
От този сайт ще пазарувам. Вероятно средата на юли.
Пийте си редовно хапчетата от сушени жаби и карайте внимателно по острите завои, че да не ви се подострят колите.

Аз карам според ЗЗдП, и спазвам ограничението на скоростта, а ти?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Dextuar » 18 Юни 2018, 18:35

Гледам, че Zubcho е поел инициативата въпреки моя пост. Може да се обръщате към него понеже вече няколко хора ми писаха на ЛС.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 130
Регистриран на: 5.10.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E60 530D 2004г.
Мечтае да кара: M5

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от ivokomandos » 18 Юни 2018, 19:17

Като решиш колега да поръчваш пиши да се разберем за цени и доставка в темата.
BMW E36 318 93;BMW E36 328i 97; BMW E60 530D 2004; HONDA HORNET CB600F 2008

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 13 Юли 2018, 15:33

zaharia написа:Искам да споделя някои мисли и впечетления които се появиха, след като смених маслото си миналата седмица, а през почивните дни направих едно по-дълго пътуване на по-високи от обикновеното обороти. Та значи в двигателя беше налято пълносинтетично масло Ravenol SSL 0W40, с него имах постоянен разход 1л на 3200км, който се запази до смяната му на 14,2к км.
... С времето, може би някъде около 8000/9000 км, двигателят започна да става осезаемно по шумен. Към момента преди замяната, при натоварване от 3000 оборота нагоре шумът от него вече беше доста изразен и може да се каже заради това и дразнещ. Предполагам той се е дължал на отлаганията и отработените частици които с времето са се натрупали в него. Това което ми направи впечетление след замяната с хидрокрека Mannol Energy Premium 5W30, беше изключително тихата му работа, дори на 3700 оборота на практика той не се чуваше как работи!
...

Вече навъртях над 5к км и около 70 моторни часа с въпросния Mannol. Над 3000 оборота двигателя отново започна да се "чува", което е мисля поредното свидетелство, че хидрокрековите масла сдават фронта по-бързо от пълната синтетика. От друга страна шумната работа на мотора може да се дължи и на изразходването на добавките. Все пак сегашното масло е среднопепелно с по-малко добавки, но затова пък съм му сложил ERC Nano 10-9 която се ползва за намаляване на триенето и износването съдържаща органичен молибден. Изглежда ще трябва да погледна и маслото, да видя в какво състояние е, в смисъл колко се е замърсило и окислило, това разбира се за да се има информация за размисъл и сравнения в бъдеще.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от FaceOff » 13 Юли 2018, 17:17

Колега, проба в лаборатория ли ще даваш? Ако да, интересно ми е къде и колко ще струва. Би било интересно да се направят няколко анализа на нови и отработени масла..

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от host » 13 Юли 2018, 17:37

Аз също карам с erc nano и ще следя с интерес

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 13 Юли 2018, 17:49

FaceOff написа:Колега, проба в лаборатория ли ще даваш? Ако да, интересно ми е къде и колко ще струва. Би било интересно да се направят няколко анализа на нови и отработени масла..

Преди месец пратих в лаборатория в Русия, Тюмен. С всичкия си акъл не я пуснах препоръчна и разбира се изчезна, предполагам са откраднали пакета, в понеделник ще пращам наново. Мисля да правя анализ на ново масло Fuchs Titan Race C3 5w30 и на старата ми отработка. Цената на анализа за свежо масло е 5500 рубли или по сегашния курс към 76 евро. Става въпрос за общо взето разширен анализ - всички параметри които могат да се изследват в тази лаборатория, тук има повече информация http://www.oil-club.ru/forum/topic/3242 ... oratoriyu/. Анализа на отработката тип "базов" е 2200 рубли или към 31 евро. Може да се поръча и анализ с по-малко параметри "лайт" за 1500 рубли. Освен тази лаборатория която е неофициална и работи на по-ниски цени има и други, в които могат да се изследват при желение и наличие на средства и други важни параметри на маслата.
Друга възможност е de.oelcheck.com, но там цените са доста по-високи, ако пък ще е за свежо масло, спокойно може да се забрави.

Та ако някой праща до руска лаборатория, непременно да е препоръчано, с номер за проследяване. Друг проблем с руснаците е, че пакетите пътуват доста време - седмици, може и месеци.
Освен това на oil-club.ru непрекъснато се събират пари за анализи на разни масла, и при желание може да се участва, но за съжаление хората там карат предимно разни корейски или японски коли и рядко се анализират масла като за нашите.
Последна промяна zaharia на 13 Юли 2018, 19:29, променена общо 2 пъти

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 13 Юли 2018, 18:03

host написа:Аз също карам с erc nano и ще следя с интерес

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Субективно като, че ли заработи по-добре двигателя след като сложих от нея. Тя съдържа калциеви съединения които мият и предпазват от ръжда, молибден и ZDDP срещу триене и износване. Възможно е дори благодарение на нея да е намалял и разхода на гориво да кажем до 1-2%, но това е само предположение което трябва да се доказва.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 213
Регистриран на: 25.12.2009
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Мечтае да кара: BMW

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ganchev__ » 13 Юли 2018, 22:34

E61-цата в момента е с въпросния Fuchs Titan Race C3 5w30 по твоя препоръка.Поръчах когато беше на промоция.Ще се радвам, ако пуснеш анализ. :bchug:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 13 Юли 2018, 22:54

Ganchev__ написа:E61-цата в момента е с въпросния Fuchs Titan Race C3 5w30 по твоя препоръка.Поръчах когато беше на промоция.Ще се радвам, ако пуснеш анализ. :bchug:

Най-лесната работа, проблемът е само маслото да стигне читаво до лабораторията. За съжаление са го спрели от производство и явно това ще ни е първата и последната смяна с него. Ние тогава сме купили от остатъците които разпродаваха на почти половин цена. Дано в бъдеще да размислят и пак да го пуснат защото ми се струва, че е едно от най-качестветните масла и то на умерена цена - това ако сравняваме с преките английски и американски конкуренти. Някакви наблюдения имаш ли с него колега? Аз ще го слагам малко по-нататък, засега ще карам с тоя Манол дето уж го бях взел само за промивка.

Потребител
Аватар
Мнения: 30
Регистриран на: 11.06.2018
Пол: Мъж
Кара: 550i e60

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от BimeroS62 » 14 Юли 2018, 9:08

Колеги,ориентирал съм се към Бардал 5w40 XTEC Longlife 04 + Фюлерин(колата е 550и е60)...някакви препоръки,благодаря предварително!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vvasilev1 » 14 Юли 2018, 14:23

zaharia написа:
zaharia написа:Искам да споделя някои мисли и впечетления които се появиха, след като смених маслото си миналата седмица, а през почивните дни направих едно по-дълго пътуване на по-високи от обикновеното обороти. Та значи в двигателя беше налято пълносинтетично масло Ravenol SSL 0W40, с него имах постоянен разход 1л на 3200км, който се запази до смяната му на 14,2к км.
... С времето, може би някъде около 8000/9000 км, двигателят започна да става осезаемно по шумен. Към момента преди замяната, при натоварване от 3000 оборота нагоре шумът от него вече беше доста изразен и може да се каже заради това и дразнещ. Предполагам той се е дължал на отлаганията и отработените частици които с времето са се натрупали в него. Това което ми направи впечетление след замяната с хидрокрека Mannol Energy Premium 5W30, беше изключително тихата му работа, дори на 3700 оборота на практика той не се чуваше как работи!
...

Вече навъртях над 5к км и около 70 моторни часа с въпросния Mannol. Над 3000 оборота двигателя отново започна да се "чува", което е мисля поредното свидетелство, че хидрокрековите масла сдават фронта по-бързо от пълната синтетика. От друга страна шумната работа на мотора може да се дължи и на изразходването на добавките. Все пак сегашното масло е среднопепелно с по-малко добавки, но затова пък съм му сложил ERC Nano 10-9 която се ползва за намаляване на триенето и износването съдържаща органичен молибден. Изглежда ще трябва да погледна и маслото, да видя в какво състояние е, в смисъл колко се е замърсило и окислило, това разбира се за да се има информация за размисъл и сравнения в бъдеще.
Колега, мисля че, под товар с това масло, ти пада налягането и е възможно да чука мотора над 3000 оборота. Имай предвид, че в лабораторията могат да ти направят всякакви анализи, но това няма как да ти покажат.
Характерно е за по смотаните масла.


Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Exclusive89 » 14 Юли 2018, 15:16

А ве колеги с интерес следя темата, анализи това онова... но какво не ви харесва в оем маслото на БМВ :dunno:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vvasilev1 » 14 Юли 2018, 16:41

Exclusive89 написа:А ве колеги с интерес следя темата, анализи това онова... но какво не ви харесва в оем маслото на БМВ :dunno:
Според мен е добро. Имам три смени с него. Тих мотор, леко развърта зимата в студа, без разход на масло.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от host » 14 Юли 2018, 17:30

Цената е единствения минус на БМВ маслото в момента (лично мнение)

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook