С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 451
Регистриран на: 3.07.2012
Пол: Мъж
Кара: БМВ Е60, ръчка, 530d, 2004г.

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от atanasov_aa » 14 Юли 2018, 17:35

host написа:Цената е единствения минус на БМВ маслото в момента (лично мнение)

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Т.е., като махнат акцията и го пуснат на доста по-висока цена, ще се хареса на потребителя с високи изисквания към качеството. :D

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Kurtov » 14 Юли 2018, 20:01

Ми мене примерно нищо не ме впечатлява в BMW маслото 0w30 ll-04.
Ето анализ http://www.oil-club.ru/forum/topic/1923 ... 0-svezhee/

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 451
Регистриран на: 3.07.2012
Пол: Мъж
Кара: БМВ Е60, ръчка, 530d, 2004г.

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от atanasov_aa » 14 Юли 2018, 20:24

Kurtov написа:Ми мене примерно нищо не ме впечатлява в BMW маслото 0w30 ll-04.
Ето анализ http://www.oil-club.ru/forum/topic/1923 ... 0-svezhee/

Маслото което в момента се предлага от БМВ, не бели ли различно от това за което се пише в линка и е предлагало през 2015г.? :D
Някъде из темите имаше доста писано за това. 8) Както и тогава на кой производител е било преди години и сега на кой производител е маслото. :D

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 14 Юли 2018, 20:25

vvasilev1 написа:Колега, мисля че, под товар с това масло, ти пада налягането и е възможно да чука мотора над 3000 оборота. Имай предвид, че в лабораторията могат да ти направят всякакви анализи, но това няма как да ти покажат.
Характерно е за по смотаните масла.
Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

Не става въпрос за чукане, а за това, че моторът става една идея по-шумен и звукът от него да речем е по-силен от шума да речем от гумите. Това е съвсем нормално и такива разлики има между различните масла в зависимост от състава на базовите им масла и пакетите с добавки които има в тях. Много от колегите вече са писали, че е нормално след като маслото поработи 4-5к км и нагоре, моторът да стане малко по-шумен, а и самото масло да започне да гори повече, това си е нормален ефект особено за минералните и хидрокрековите масла които са по-малко устойчиви от синтетиката.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 14 Юли 2018, 20:32

ОЕМ маслото на БМВ се произвежда от Шел. По немските сайтове вече се продава на цена 6,9е за литър. Всъщност това е същото масло по съдържание като Shell Helix Ultra ECT C3 5W30 на база GTL. Има и още по-евтин негов аналог който няма всичките допуски на ECT C3, а само на БМВ и МБ - Shell Helix Ultra Professional AM-L 5W-30 който преди се продаваше за към 25-26е туба 5л. Сега и на него и на ECT което е малко по-скъпо са им вдигнали цените. Гледах по българските магазини маслата на Шел едно, че не се намират, второ са доста по-скъпи от тези в немските - понятие си нямам защо е така.
В Русия маслата на Шел са на почит и заради качествата и заради по-ниските цени. За съжаление на любителите на пълната синтетика, те май не предлагат масла на база ПАО, като изключим Bmw Тwin Тurbo 0w40, което е доста по-скъпо и струва над 10е за литър.
Последна промяна zaharia на 16 Юли 2018, 0:27, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vvasilev1 » 14 Юли 2018, 20:43

Не знам как едно масло може да умалее на 5000 км? Трябва да е страшен боклук или мотора да е много износен.
На служебния ми автомобил, който се кара 95% само извън града, маслото се сменя на 20 000 км. Нито си променя звук, нито му доливам. Може да бутне едни 200 грама. Става дума за дизел. Първата кола беше фиеста, която върнах на 200 000 км и си работеше като в първия ден на 6 км. Сегашната е Дъстър и вече е на 170 000 км. Минава си 20 000 км без разход на масло и прочие драми.
Форда вървеше с кастрол, а дъстъра с елф.
Личната ми на 10 000 км няма промяна в звука и бута едни 100-150 грама. И аз не знам защо го сменям. Карам с кастрол.
zaharia написа:
vvasilev1 написа:Колега, мисля че, под товар с това масло, ти пада налягането и е възможно да чука мотора над 3000 оборота. Имай предвид, че в лабораторията могат да ти направят всякакви анализи, но това няма как да ти покажат.
Характерно е за по смотаните масла.
Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

Не става въпрос за чукане, а за това, че моторът става една идея по-шумен и звукът от него да речем е по-силен от шума да речем от гумите. Това е съвсем нормално и такива разлики има между различните масла в зависимост от състава на базовите им масла и пакетите с добавки които има в тях. Много от колегите вече са писали, че е нормално след като маслото поработи 4-5к км и нагоре, моторът да стане малко по-шумен, а и самото масло да започне да гори повече, това си е нормален ефект особено за минералните и хидрокрековите масла които са по-малко устойчиви от синтетиката.


Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 14 Юли 2018, 20:48

vvasilev1 написа:Не знам как едно масло може да умалее на 5000 км? Трябва да е страшен боклук или мотора да е много износен.
На служебния ми автомобил, който се кара 95% само извън града, маслото се сменя на 20 000 км. Нито си променя звук, нито му доливам. Може да бутне едни 200 грама. Става дума за дизел. Първата кола беше фиеста, която върнах на 200 000 км и си работеше като в първия ден на 6 км. Сегашната е Дъстър и вече е на 170 000 км. Минава си 20 000 км без разход на масло и прочие драми.
Форда вървеше с кастрол, а дъстъра с елф.
Личната ми на 10 000 км няма промяна в звука и бута едни 100-150 грама. И аз не знам защо го сменям. Карам с кастрол.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk


Колега, маслата издържат в дизеловите двигатели доста по-дълго отколкото в бензиновите, поради по-ниските температури при които работят. Днес си следих температурата на маслото външната беше към 28-30, на маслото държеше около 110 градуса независимо дали беше в града или на магистралата, което хич не е малко. Представям си какава ще е, навън като стане 40 градуса и ако трябва да стоя по задръствания или да карам с 160-180. От две седмици съм си сложил една програмка която може да чете данните от датчиците и сега с интерес събирам информация от тях. Миналата седмица например при външна температура 23-25гр маслото държеше 100-107гр при движение със скорост 120-150км/ч.

Освен това шумността на маслото не е критерий дали си е загубило свойствата. По-шумно работещите масла не са непременно с по-лоши свойства. Факторите за по-тиха работа могат да бъдат най-различни и това е дълга тема. Може би аз съм те подвел с първоначалния си постинг където съм критикувал хидрокрековите масла, вероятно без да има някаква основателна причина за тревога.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от FaceOff » 14 Юли 2018, 22:00

atanasov_aa написа:
Kurtov написа:Ми мене примерно нищо не ме впечатлява в BMW маслото 0w30 ll-04.
Ето анализ http://www.oil-club.ru/forum/topic/1923 ... 0-svezhee/

Маслото което в момента се предлага от БМВ, не бели ли различно от това за което се пише в линка и е предлагало през 2015г.? :D
Някъде из темите имаше доста писано за това. 8) Както и тогава на кой производител е било преди години и сега на кой производител е маслото. :D


Да де, до скоро беше Кастрол, вече е Шел

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от host » 14 Юли 2018, 22:52

vvasilev1 написа:Не знам как едно масло може да умалее на 5000 км? Трябва да е страшен боклук или мотора да е много износен.
На служебния ми автомобил, който се кара 95% само извън града, маслото се сменя на 20 000 км. Нито си променя звук, нито му доливам. Може да бутне едни 200 грама. Става дума за дизел. Първата кола беше фиеста, която върнах на 200 000 км и си работеше като в първия ден на 6 км. Сегашната е Дъстър и вече е на 170 000 км. Минава си 20 000 км без разход на масло и прочие драми.
Форда вървеше с кастрол, а дъстъра с елф.
Личната ми на 10 000 км няма промяна в звука и бута едни 100-150 грама. И аз не знам защо го сменям. Карам с кастрол.
zaharia написа:
vvasilev1 написа:Колега, мисля че, под товар с това масло, ти пада налягането и е възможно да чука мотора над 3000 оборота. Имай предвид, че в лабораторията могат да ти направят всякакви анализи, но това няма как да ти покажат.
Характерно е за по смотаните масла.
Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

Не става въпрос за чукане, а за това, че моторът става една идея по-шумен и звукът от него да речем е по-силен от шума да речем от гумите. Това е съвсем нормално и такива разлики има между различните масла в зависимост от състава на базовите им масла и пакетите с добавки които има в тях. Много от колегите вече са писали, че е нормално след като маслото поработи 4-5к км и нагоре, моторът да стане малко по-шумен, а и самото масло да започне да гори повече, това си е нормален ефект особено за минералните и хидрокрековите масла които са по-малко устойчиви от синтетиката.


Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk
Задаваш сам отговори. 20к км извънградско.

Аз карам градско на много къси разстояния, с много ниска средна скорост... Това скапва до 4 пъти по-бързо маслото от магистралното/извънградско каране. Никога не ми е минавало дори като идея да карам над 10к км с едно масло, дори напоследък карам до 7хил км.

Иначе не виждам нищо нередно всеки да си кара и сменя маслата според своите нужди. На всеки карането е различно и това си иска различни смени и масла.



Sent from my Mi A1 using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 213
Регистриран на: 25.12.2009
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Мечтае да кара: BMW

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ganchev__ » 14 Юли 2018, 23:29

zaharia написа:
Ganchev__ написа:...:

...


Разход засега няма.Не виждам и разлика в звука на мотора, разход на гориво и тн.С една дума доволен съм на този етап.Това чисто субективно, на анализ знам ли... :mrgreen:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 995
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от msi200 » 15 Юли 2018, 9:14

Вече 3-4 смени правя с "Shell Helix Ultra Professional AM-L 5W-30" и нямам забележки. Поръчвам си го от Германия и карам по 12-13х км между смените. Незнам защо в България маслата на Шел имат лош имидж.
I love the sound of V8 in the morning...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 93
Регистриран на: 25.09.2015
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от maxoyn » 15 Юли 2018, 9:45

Аз точно за маслата на Shell съм се чудил - те не са ли някакъв безопасен избор откъмп произход по бензиностанциите им или греша? Защото този официален вносител, онзи също, а разликата в цената на castrol edge 5w40 е примерно до 40-50 лв, при положение, че в немския амазон се намира до по-ниската цена от кастрол.
Да, не са естерни/състезателни масла, но явно са добри за нормална употреба.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Kurtov » 15 Юли 2018, 18:40

Аз карам с Shell Helix Ultra 0w40 7 литра за 93 лв. с доставката до офис на еконт. Маслото го поръчах с общи поръчки от ato24.de

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от drago9205 » 16 Юли 2018, 9:47

Аз от БМВ маслото нямам твърде лоши впечатления. Просто сравнявайки го с кастрола и равенола започна да се губи по-рано, а цената му е по-висока.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 17 Юли 2018, 16:04

drago9205 написа:Аз от БМВ маслото нямам твърде лоши впечатления. Просто сравнявайки го с кастрола и равенола започна да се губи по-рано, а цената му е по-висока.

Интересно наблюдение колега, на oil-club.ru в темата за GTL маслата(Shell HU с PurePlus технология) се чудеха дали последните горят повече в сравнение с хидрокрека и ПАО синтетиката, като очакваха поради по-високата пламна температура да са по-термостабилни и да горят по-малко. В твоя двигател обаче нещата стоят по-иначе.

Някои новини от последно време.
Мобил спират производството на Mobil1 ESP Formula 5w30, вместо него ще предлагат новото Mobil1 ESP 5w30 което обаче вече няма допуск LL-04. Oчевидна е тенденцията към за премахване не допуските BMW LL-01, LL-04 от всичките им масла. Засега остава само едно с такъв Mobil1 ESP 0w40, но предполагам и него скоро ще го порежат. Явно става въпрос за някакво негласно споразумение между тях и Shell.
Кастрол са пуснали на руския пазар новото масло Castrol EDGE SUPERCAR 0W-40 A3/B4, което съдържа 60-70% ПАО и може да кажем 100% пълна синтетика, за разлика от предлаганото в момента Castrol EDGE 0W-40 A3/B4 което има под 40% ПАО и се води на база хидрокрек.
Тотал са променили рецептите на някои масла като са добавили към тях бор за понижаване на триенето и износа и са повишили съдържанието на ПАО-то в тях. Едно такова интересно масло е Total Quartz Ineo Long Life 5W-30 с допуск LL-04 и друг интересен допуск VW 504/507, което е добра и евтина алтернатива на ОЕМ маслата или останалите масла в тоя клас. Друго масло което също е засегнато от промените е Total Quartz Ineo MC3 5W-30. То за разлика от предното не съдържа доколкото знам синтетически компоненти, но е висококачествн хидрокрек който сега е подобрен и със споменатите добавки против триене и износ на база бор. Новите масла на Тотал сега носят и емблемата ART(AGE RESISTANCE TECHNOLOGY) в която влизат и новопоявилите се в маслата им борови съединения.
Цените са повече от примамливи - започват от 23-24е за 5л, туба 20л струва 80е. Конкуренцията от Кастрол предлага маслата си на около 34-35е за 5л, кажи речи с 50% по-скъпо.

Между другото днес на amazon.de има Prime Day за Prime членове, намаления на много стоки включително и моторни масла.

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook