С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от drago9205 » 18 Юли 2018, 9:43

Явно поведението на маслото е доста субективно спрямо двигателят... може би е имало малко повече разход спрямо другите смени на маслото защото Shell-ското е 5w30, а преди това бях с 5w40 и след това карах с 0w40.
Като цяло най-малък(никакъв) разход на масло имах първите 2 смени (на 16к и на 12к км) когато ползвах 5w40 Castrol Edge Titanium FST, което май е хидрокрек основно.

Много интересни новини за промените в маслата на някои производители, явно известните производители разширяват гамата си със Пълна синтетика масла. Аз лично си останах доволен от равенола (като цена и поведение) и сега пак с него ще сменям... но за следваща смяна може пък да пробвам някоя друга алтернатива от по-големите производители - на приемлива цена.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 3.04.2014
Местоположение: София
Кара: Каквото има
Мечтае да кара: Влакчето на метрото

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от nickem » 18 Юли 2018, 10:07

drago9205 написа:Аз от БМВ маслото нямам твърде лоши впечатления. Просто сравнявайки го с кастрола и равенола започна да се губи по-рано, а цената му е по-висока.


Ммм, точно вчера смених маслото и аз, 8 литра + маслен филтър са 179 в Дару и покарах малко.
Старото масло е сменяно преди 35К км. Въпреки километрите никакво масло не е изгорила, това което източиха е около 7.5л. Като цяло не виждам някаква разлика в шума и работата на мотора.
Чичо немец е сменял маслото на 25-30К според историята.

Като цяло всичко изглежда перфектно, ще видим след двайсетина хил.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от datchko » 18 Юли 2018, 17:23

nickem написа:
drago9205 написа:Аз от БМВ маслото нямам твърде лоши впечатления. Просто сравнявайки го с кастрола и равенола започна да се губи по-рано, а цената му е по-висока.


Ммм, точно вчера смених маслото и аз, 8 литра + маслен филтър са 179 в Дару и покарах малко.
Старото масло е сменяно преди 35К км. Въпреки километрите никакво масло не е изгорила, това което източиха е около 7.5л. Като цяло не виждам някаква разлика в шума и работата на мотора.
Чичо немец е сменял маслото на 25-30К според историята.

Като цяло всичко изглежда перфектно, ще видим след двайсетина хил.

Това с труда в Дару или само частите?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Exclusive89 » 18 Юли 2018, 20:31

@zaharia, колега някакво инфо за Royal Purple. В един от съседните форуми доста я хвалят, не мисля да я заменя с ОЕМ маслато на БМВ.. ей така от любопитство питам :)
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 18 Юли 2018, 22:33

Exclusive89 написа:@zaharia, колега някакво инфо за Royal Purple. В един от съседните форуми доста я хвалят, не мисля да я заменя с ОЕМ маслато на БМВ.. ей така от любопитство питам :)

Погледнах на сайта им имат 2 серии с масла - API-Licensed Motor Oil и HPS™ – High Performance Street Motor Synthetic Oil които на пръв поглед евентуално могат и да станат за нашите двигатели. Втората серия е някаква полуспортна, без никакви европейски, че и американски допуски, с повишено съдържание на цинк, фосфор и сяра - това става само за някакви много стари двигатели, които нямат и катализатори, така, че можем да я забравим. На оил клуб ру има анализ на едно от маслата в нея - обикновен хидрокрек с 10% ПАО синтетика и много както вече писахме добавки с цинк, фосфор и сяра. От първата серия като ги гледам за BMW двигатели с допуск LL-01, т.е. бензинови или дизел без ДПФ стават маслата 0W40 и 5W40. В първото по паспорт дават 25-50% ПАО синтетика, във второто 10-25% ПАО освен него не е ясно какво и колко друго има. Ако в САЩ се намират за 10$ квартата, то в Европа ги търгуват по 20евро за кварта, т.е. цените са по-високи дори от тези на RedLine, които освен ПАО-то съдържат и по-скъпите естери. Та на подобна цена, без да се знае какво точно има в тубата, лично аз не бих купувал. А и да зная пак не бих, защото съм си определил някаква допустима граница от 10-12е ако реша някога да експериментирам, и то за най-качествената доказана пълна синтетика с естери и модерни добавки срещу триене и износ.
Между другото и аз допреди 1ч, т.е. преди да тръгна да търся информация за тези масла бях останал с впечетление, че са нещо кой знае какво, но сега вече не съм на същото мнение. Евентуално един анализ на 0W40 и 5W40 може да промени нещо - в смисъл ако масалата се окажат на база естери което обаче силно ме съмнява. Иначе ако са само база ПАО, човек може да си намери подобни на 2-3 пъти по-ниска цена.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Exclusive89 » 19 Юли 2018, 7:02

Благодаря, колега :bchug:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 3.04.2014
Местоположение: София
Кара: Каквото има
Мечтае да кара: Влакчето на метрото

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от nickem » 19 Юли 2018, 9:33

datchko написа:Това с труда в Дару или само частите?

С труда и безплатен преглед на колата - диагностика и ходова част. Даже ми измиха колата. Напоследъкц ените на повечето части там са доста приемливи.
Това е оферта от няколко години между другото, аз лично ходя за 3-ти път. За 1-ци, 3-ки даже са по-ниски цените.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1048
Регистриран на: 19.02.2007
Местоположение: Fairbanks, AK

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от pinko_23 » 19 Юли 2018, 15:51

Това е офертата която ми пратиха преди няколко дена, като цяло не е зле

Автомобилът ви е над шест години и за него има пакети с отстъпки за сервиза. Цените за смяна на масло и филтри са следните:

- смяна на двигателно масло и филтри - 139лв. Маслото е BMW ENGINE OIL LL04 5W30.

- смяна на въздушен филтър - 79лв. :bang: тука незнам за кое точно ми искат тези пари

- смяна на микрофилтър - 199лв. :bang: тука сам си ги смених за 25 лв с активен въглен и двата

Цените са крайни и включват труд, части и ДДС.
Няма начин да няма начин

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 11 Сеп 2018, 15:03

Интересна презентация на Равенол за маслата им носещи щемпела USVO®(Ultra Strong Viscosity Oil). В нея се описва нагледно как работи и как и кога се разрушава полимерният сгъстител, и как те чрез употребата на ПАО масла с висок вискозитет, естери, ПАГ масла и алкилирани нафталини, намаляват неговото съдържание(или пък използват вискокачествен такъв) или изобщо го избягват, откъдето се и минимзират негативните последици при експлоатация на маслото в тежки условия.

https://www.ravenol.de/fileadmin/conten ... tation.pdf

Между другото в Русия в момента отново върви намаелние на техни избрани масла с 20%, предполагам към края на месеца могат да го пуснат и в Германия, поне така беше миналата година.

P.S. По последна информация следващата седмица маслата с горната марка ще се пускат в продажба, при това ще има и повишение на цените им в магазина на Равенол. Разбира се всички те ще са напълно синтетични на база PAO. Предполагаемите нови цени за две от маслата изглеждат така: VST 5W40 от 34,95 на 42,95 евро; SSL 0W40 от 42,95 на 46,95 евро 5л, което си е доста сериозно нарастване. Ако и двете масла наистина са напълно синтетични, разбирам едно такова увеличение. По принцип тези две масла бяха най-популярни и най-търсени, интересно ми е с новите високи цени дали ще си запазят клиентелата или хората ще потърсят по-евтини алтернативи.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 840
Регистриран на: 12.12.2014
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: F10 530d 2015
Мечтае да кара: E36 M3 3.2, M5 E60 LCI, M760Li, M5 F90 LCI
Детайли за колата: 258HP|RWD|Automatic

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от BorislavB » 12 Сеп 2018, 20:53

Малко равносметка и от мен въпреки,че няма да кажа нещо по-различно от предишните ми мнения в тази тема.
530d 218к.с. ръчка - 12 700км. За тези километри съм долял 600-800 грама масло,което мисля,че е в нормата. Маслото оригинално на BMW 5W30 TwinTurbo.

П.П. Понеже гледам,че има колеги тук, които поназнайват от масла искам да попитам. Хипотетично ако маслото, което сипвам и е ментак дали колата ще го гори доста повече отколкото оригинал или разликата ще е минимална,но в бъдеще може да направи по-големи поразии. Питам това,защото маслото, което вземам на BMW 5W30 го купувам на 15лв. литъра, а на други места не мога да намеря толкова евтино и това ме кара да си мисля дали е оригинално или менте.
От малко дете си имам мечта, не Ferrari, брат, M-Power е Тя. -|- Цяла Земя под едно небе,с една марка автомобили - BMW...!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 12 Сеп 2018, 21:16

BorislavB написа:...
П.П. Понеже гледам,че има колеги тук, които поназнайват от масла искам да попитам. Хипотетично ако маслото, което сипвам и е ментак дали колата ще го гори доста повече отколкото оригинал или разликата ще е минимална,но в бъдеще може да направи по-големи поразии. Питам това,защото маслото, което вземам на BMW 5W30 го купувам на 15лв. литъра, а на други места не мога да намеря толкова евтино и това ме кара да си мисля дали е оригинално или менте.

Маслото на BMW се намира за 6,9 евро по немските интернет магазини, така, че не е невъзможно у нас да върви по 15лв и да не е менте. Иначе дали маслото менте ще гори повече от нормалното е трудно да се каже, зависи от самият вид масло който е използван както и от състоянието на двигателя. Така, че е възможно в някои случаи и да няма голяма разлика в горенето. Обаче ментето трябва да се амотризира доста по-рано от по-качествените масла и това би трябвало да се забелжи ако се следи как работи двигателя. При съмнения за фалшификат най-просто е да се замрази във фризера в пластмасово шише малко масло и да се види какво ще стане при това. Оригналното масло ще остане сравнително прозрачно и много подвижно(това е особено подчертано при маслата на Шел и БМВ които са на база GTL), а фалшификатът ще помътнее и ще се сгъсти доста ако съдържа евтино обикновено минерално масло.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 26 Сеп 2018, 12:50

zaharia написа:...

P.S. По последна информация следващата седмица маслата с горната марка ще се пускат в продажба, при това ще има и повишение на цените им в магазина на Равенол. Разбира се всички те ще са напълно синтетични на база PAO. Предполагаемите нови цени за две от маслата изглеждат така: VST 5W40 от 34,95 на 42,95 евро; SSL 0W40 от 42,95 на 46,95 евро 5л, което си е доста сериозно нарастване. Ако и двете масла наистина са напълно синтетични, разбирам едно такова увеличение. По принцип тези две масла бяха най-популярни и най-търсени, интересно ми е с новите високи цени дали ще си запазят клиентелата или хората ще потърсят по-евтини алтернативи.

Няколко думи за маслата на Равенол и най-вече тези които се продаваха в Германия. Вчера излязоха резултатите от анализа на отработеното ми масло Ravenol SSL 0w40 в немската лаборатория OelCheck. От тях - графиката IR спектография и елементния анализ се вижда, че това масло не съдържа естери и молибден в същите количества както маслата на Равенол със същата марка които те продават в Русия. Значи в руските масла има към 5-7% естери плюс молибден, в немските естерите са макс 2%, молибден няма. Подобна разлика(касаеща молибдена) има и в маслата им VST 5w40. Този факт бе потвърден и от признанията на собственика на магазина ravenol-shop.de. До момента той си мълчеше за това, даже и като се повдигаше въпроса когато в поредния анализ на отработка се виждаше, че във немския VST 5w40 няма молибден.
Разбира се в анализа маслото се е представило добре - износът е нормален, вискозитетът почти не е мръднал, единствено базовото число е паднало от около 10 на 3,2 и е наближило киселинното 2,8 това за 14,1К км и около 230-240мч, обаче остава един неприятен привкус от това, че на практика са те подвели.
За мен такава маркетингова политика е некоректна спрямо купувачите - не може масло под една и съща марка да има такива сериозни разлики в състава. За съжаление съм се подвел, а също така поради незнание съм заблудил и колегите от форума, за което искам да се извиня.
По думите на представителя на ravenol-shop.de от началото на годината(2018) в магазина се продават масла по същата рецепта с която се правят за Русия, миналата седмица имаше и повишение на цените на част от маслата, за момента не са засегнати само VST 5w40 и VMP 5w30. Очаква се първото да поскъпне до 43е, а второто - ако се съди по сегашната му цена на ato24 до 60е за 5л. Не знам как си я мислят от Равенол като слагат такива високи цени на маслата си, при условие, че пълноситнетични масла с ПАО и ПАО+естери се продават и за по 24-32 евро за 5л от Meguin, Rowe и Total, но времето ще покаже.
ПС Анализът на маслото може да се разгледа тук. https://oil-club.de/index.php?thread/43 ... -14144-km/ Всъщност анализите са два - един в немската лаборатория и друг в неофициалната руска в който са измерени базовото и киселиното числа.
Последна промяна zaharia на 27 Сеп 2018, 1:46, променена общо 1 път

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12757
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vld » 26 Сеп 2018, 15:31

Колега това означава ли че и в RAVENOL VMP SAE 5W-30 масло купено от ravenol-shоp.de няма молибден и естери?
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 26 Сеп 2018, 16:49

vld написа:Колега това означава ли че и в RAVENOL VMP SAE 5W-30 масло купено от ravenol-shоp.de няма молибден и естери?

На oil-club.de има само два анализа на това масло което е наливано някъде първата половина на 2017г. Естерите там са малко предполагам докъм 3%, в едния няма молибден, в другия има към 80ppm, но там има вероятност той да е останал от предишното масло, макар, че ако е остатък тая стойност трябва да е към 10-20ppm. Така, че ако маслото е наливано преди края на 2017 - началото на 2018, най-вероятно положението е същото както с другите масла.
За съжаление в момента още няма анализи на по-ново масло от 2018г, и не е много ясно какво точни има вътре. Ако вярваме на думите на представителя на Ravenol има вероятност и това масло както VST и SSL да е правено по рецептата за руския пазар и да съдържа естери и молибден.

ПП. Сега погледнах дискусията за това масло на oil-club.de. В едно от съобщенията пише, че на туба с масло налято на 23.01.2017 има указание, че присъства молибден, така, че най-вероятно след тази дата в маслото вече има такъв.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12757
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vld » 26 Сеп 2018, 17:41

Април 2018 го сипах. Купих го в началото на 2018. Супер доволен съм, трябва да си взема още една туба че да си оползотворя и останалите 2.5л от миналата доставка.

Изпратено от моят Redmi 4X с помощта на Tapatalk
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook