С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Kurtov » 20 Ное 2018, 19:54

maxoyn написа:Честно казано ме изненада, че стандарта за 5w40 масла достига топъл вискозитет до 16,3mm2/s подобен почти на 10w60. Едно качествено масло например Millers CFS NT+ 5w40 (което все още не съм ползвал :D , цената му с доставката ми се струва висока за същия интервал на смяна) e 13.4mm2/s. Total Quartz 9000 Energy 5w40 мисля беше с около 14.2, а цената му е доста ниска. Заради такива разлики преди време се чудих къде е най-добрия баланс между достатъчно лубрикация и износването от повишеното триене? Разбира се, маслото е пълно с всякакви други добавки и тн. за които едва ли може да се извади извод само от spec sheet-овете.
Преди време четох и по американски форуми как на 997 gt3 + 991.1 gt3 и друг човек само на 997 gt3 бяха сипвали Mobil 1 3000 5w40, даже на писта бяха карали с него и бяха доволни, а не изглежда впечатляващо.

Някакво мнение по въпроса от накой по-запознат би било полезно. :oops:

PS - 5w30 LL01 взех преди време да тествам за друго М52ТУ, защото беше от дарукар, но все влизам в размишления как работи на 96 вместо 90 градуса. :D



Разликата в температурата само от маслото ли е била ?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 93
Регистриран на: 25.09.2015
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от maxoyn » 20 Ное 2018, 20:08

Не мисля, единия мотор се слага в Е36 и там термостата отвраря на 92 градуса, а другия е в Е39 и термостат на 96. Имах впредвид тази температура, за съжаление нямам идея колко стига маслото. Още не съм слагал BMW 5w30 маслото.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1130
Регистриран на: 30.04.2004
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е36 320i и E39 535i без ваноси
Мечтае да кара: М5
Детайли за колата: много синя и много черна

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Hristo » 04 Дек 2018, 16:05

Здравейте, ще си позволя да пиша тук нищо че мотора е м62 в е39
Надъхах се и аз да го пробвам Раванола
Имате ли впечатления от този наш сайт
http://autoguard.bg/index.php?page=shop ... 90&lang=bg
цените са добри общо взето като в немския сайт, само гамата е малко стеснена.
досега съм доволен от fuchs supersyn longlife 5w-40, макар и да не е от най-синтетичните. искаше ми се да пробвам синтетиката им race pro s, но се намира трудно тук и май ще взема равенол.

ще трябва да се избира между
https://www.ravenol-shop.de/motoroel/0w ... l-ssl-0w40
или
https://www.ravenol-shop.de/motoroel/5w ... w40-racing
кое ще е по-добро за м62
в каталога им дават ssl 0w40 и няколко 5 на 30 за м62, но си мисля че може rcs да е с по-добри добавки и показатели нали им е върха на сладоледа и на по-голяма цена.

Давайте и идея за сайт/магазин в БГ или варианти за поръчка от чужбина
Благодаря
колата не се кара на умирачка, просто искам да предпазвам мотора колкото може

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 09 Дек 2018, 23:19

Hristo написа:Здравейте, ще си позволя да пиша тук нищо че мотора е м62 в е39
Надъхах се и аз да го пробвам Раванола
Имате ли впечатления от този наш сайт
http://autoguard.bg/index.php?page=shop ... 90&lang=bg
цените са добри общо взето като в немския сайт, само гамата е малко стеснена.
досега съм доволен от fuchs supersyn longlife 5w-40, макар и да не е от най-синтетичните. искаше ми се да пробвам синтетиката им race pro s, но се намира трудно тук и май ще взема равенол.

ще трябва да се избира между
https://www.ravenol-shop.de/motoroel/0w ... l-ssl-0w40
или
https://www.ravenol-shop.de/motoroel/5w ... w40-racing
кое ще е по-добро за м62
в каталога им дават ssl 0w40 и няколко 5 на 30 за м62, но си мисля че може rcs да е с по-добри добавки и показатели нали им е върха на сладоледа и на по-голяма цена.

Давайте и идея за сайт/магазин в БГ или варианти за поръчка от чужбина
Благодаря
колата не се кара на умирачка, просто искам да предпазвам мотора колкото може

Относно маслата Равенол. Както много пъти вече сме писали, един добър избор за бензиновите мотори като качество и като цена са маслата SSL 0w40 и VST 5w40. До края намесеца на ravenol-shop.de и ato24.de има промоция и 5л могат да се вземат съответно за 37,56е и 34,36е. С последната промяна на рецептата и двете вече съдържат освен ПАО състава и естери и органичен молибден, последните анализи които бяха специално направени преди няколко седмици на oil-club.de го потвърждават. Маслото RSC 5w40 разбира се е много качествено, но то е ориентирано към високи натоварвания каквито има на състезания и каране на писта, затова и няма допуските и съответствията на познатите стандарти и за нормално каране ще върши същата работа като предните две масла, да не говорим колко по-висока му е цената - 57,95е за 5л. Така, че колега според мен ако ще го наливаш зимата може да вземеш SSL 0w40, а за лятото е по-подходящо VST 5w40, понеже има малко по-висок вискозитет. Разбира се няма проблем и двете масла да се ползват целогодишно.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Benord » 10 Дек 2018, 11:50

Hristo написа:Здравейте, ще си позволя да пиша тук нищо че мотора е м62 в е39...

...колата не се кара на умирачка, просто искам да предпазвам мотора колкото може


Само идея да помислите. 5W-40 Synthoil high tech с Ceratec на Liqui-Moly.Гледам цената не Ви интересува,а по-важните неща.Смяна на година без ограничение от пробега.
Опита ми е от пет различни марки и над двадесет години период на ползуване.Три от марките още се търкалят без проблем всеки ден.BMW-то с М40,Е36-92 година, отдавна мина милион километра и още поддържа добра компресия на цилиндрите.Съответно 12.5 на средните и 12 на крайните цилиндри.Мотора още не е отварян.Някой ден като се отвори ще има и снимки,ама няма да е скоро.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 10 Дек 2018, 13:35

Benord написа:
Hristo написа:Здравейте, ще си позволя да пиша тук нищо че мотора е м62 в е39...

...колата не се кара на умирачка, просто искам да предпазвам мотора колкото може


Само идея да помислите. 5W-40 Synthoil high tech с Ceratec на Liqui-Moly.Гледам цената не Ви интересува,а по-важните неща.Смяна на година без ограничение от пробега.
Опита ми е от пет различни марки и над двадесет години период на ползуване.Три от марките още се търкалят без проблем всеки ден.BMW-то с М40,Е36-92 година, отдавна мина милион километра и още поддържа добра компресия на цилиндрите.Съответно 12.5 на средните и 12 на крайните цилиндри.Мотора още не е отварян.Някой ден като се отвори ще има и снимки,ама няма да е скоро.

Liqui-Moly 5W-40 Synthoil high tech e пълностинтетично масло с допуск BMW LL-98 което е много подходящо особено за по-старите двигатели тъй като има по-голямо съдържание на сулфатна пепел, защото са използвани по-евтини добавки на база калциев сулфонат. Негов може да се кажем пълен еквивален произвеждан от Мегуин, на когото LM притежава част от акциите, е Meguin megol super leichtlauf 5w-40 който беше обсъждан вече на на предната странца. Разликата е единствено в цената - за Synthoil high tech тя е около 34е за 5л, megol super leichtlauf може да се намери за 26-27е туба 5л. Дали е нужно към маслото да се добавя и Ceratec който съдържа боров нитрид е малко спорен въпрос, понеже в маслото има добавка която върши същата работа - става върпос за молибден, а и Ceratec-а не е евтин - струва ако не се лъжа поне 31лв и оскъпява смяната, а ползата от него не ясно каква ще бъде и дали ще я има и може да се види най-добре като се направи анализ на отработеното масло. Аз лично тъй като съм си приготвил вече от същото масло - Meguin megol super leichtlauf 5w-40 за следващата смяна, обмислям възможността да му добавя Eurol Engine Oil Treat тъй като вече съм си го закупил, а се знае, че волфрамът който е работната добавка в него много добре си взаимодейства с молибдена който се съдържа в маслото, освен това той е и много по-евтин от Кератек-а - само 13лв. Разбира се, няма проблем да се ползва Кератек както посочва колегата, всичко е въпрос на преценка и личен избор.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Benord » 11 Дек 2018, 3:10

Цената е 67.09Е за 5л. на оригиналният сайт за Германия. 27.09E e цената на Ceratec.Къде ги намирате тези ниски цени в България? Не си говорим за ментета,нали? https://shop.liqui-moly.de/synthoil-hig ... -40-3.html и https://shop.liqui-moly.de/additive/cera-tec.html

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 11 Дек 2018, 13:27

Benord написа:Цената е 67.09Е за 5л. на оригиналният сайт за Германия. 27.09E e цената на Ceratec.Къде ги намирате тези ниски цени в България? Не си говорим за ментета,нали? https://shop.liqui-moly.de/synthoil-hig ... -40-3.html и https://shop.liqui-moly.de/additive/cera-tec.html

На оргиналният сайт както разбираме продават с 90% надценка. За пример същото масло на www.ato24.de/de/liqui-moly-synthoil-hig ... 5w-40.html струва само 35,95 €, разликата виждаме е почти двойна, на близка цена се намира и на други немски сайтове на които също със сигурност не се продават фалшиви масла. Разбира се, всеки е свободен да си го купува от където му харесва. В България не съм проверявал как върви, но предполагам го има на и на близки до тези цени в по-известните и утвърдени интернет магазини и вероятно е оригинално каквито са маслата там, тъй като те зареждат от същите доставчици както и немските.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 698
Регистриран на: 19.10.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: 330Ci
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: Mtech, Manual, Black Sapphire

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от DoesNot » 12 Дек 2018, 19:39

Навих се и аз да го пробвам тоя Ravenol 5w40, но има 10 вида в сайта. Кой модел да поръчвам за M54B30 :?:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 12 Дек 2018, 20:26

DoesNot написа:Навих се и аз да го пробвам тоя Ravenol 5w40, но има 10 вида в сайта. Кой модел да поръчвам за M54B30 :?:

Колега, като ще поръчваш Равенол има смисъл да е пълна синтетика, защото тя има много добро съотношение качество/цена, иначе с обикновен хидрокрек е пълно и няма никакъв смисъл поне за мен да е точно на Ravenol. От тая гледна точка ти препорчъвам RAVENOL VST SAE 5W-40 или RAVENOL VSI SAE 5W-40, до края на месеца ги продават с 20% намаление за 5л туба.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 698
Регистриран на: 19.10.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: 330Ci
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: Mtech, Manual, Black Sapphire

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от DoesNot » 12 Дек 2018, 21:12

zaharia написа:
DoesNot написа:Навих се и аз да го пробвам тоя Ravenol 5w40, но има 10 вида в сайта. Кой модел да поръчвам за M54B30 :?:

Колега, като ще поръчваш Равенол има смисъл да е пълна синтетика, защото тя има много добро съотношение качество/цена, иначе с обикновен хидрокрек е пълно и няма никакъв смисъл поне за мен да е точно на Ravenol. От тая гледна точка ти препорчъвам RAVENOL VST SAE 5W-40 или RAVENOL VSI SAE 5W-40, до края на месеца ги продават с 20% намаление за 5л туба.

Благодаря! RAVENOL VSI SAE 5W-40 тоя трябва да е понеже другия пише че е за турбо мотори.

Потребител
Аватар
Мнения: 40
Регистриран на: 21.11.2017
Местоположение: Finspång Sweden
Пол: Мъж
Кара: BMW 530i facelift.

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Anton0764 » 12 Дек 2018, 22:27

Здравейте . Може ли и на мене да ми препоръчате масло равенол . Защото и аз не мога да се ориентирам кое точно е подходящо и какво количество е нужно. Двигателя е n-53. 272 конски сили феислифт.поздрави

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 16 Дек 2018, 15:14

Anton0764 написа:Здравейте . Може ли и на мене да ми препоръчате масло равенол . Защото и аз не мога да се ориентирам кое точно е подходящо и какво количество е нужно. Двигателя е n-53. 272 конски сили феислифт.поздрави

От високопепелните мога да ти препоръчам VST 5w40 и SSL 0w40, от среднопепелните - VMP 5W-30 или полуспортните RUP 5w40 и REP 5w30, които обаче трябва да се сменят по-често и са доста по-скъпи.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1130
Регистриран на: 30.04.2004
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е36 320i и E39 535i без ваноси
Мечтае да кара: М5
Детайли за колата: много синя и много черна

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Hristo » 16 Дек 2018, 18:06

VST или VSI е по-добре да се вземе за бензинка без турбо(М62) и на двете пише че стават за турбо и не турбо мотори, имат еднакви добавки-клиин синто и УСВО
Но VST е по-скъпо, вероятно ще има повече синтетика, примерно, или някой друг плюс, който може да се разбере само от анализ

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 16 Дек 2018, 21:57

Hristo написа:VST или VSI е по-добре да се вземе за бензинка без турбо(М62) и на двете пише че стават за турбо и не турбо мотори, имат еднакви добавки-клиин синто и УСВО
Но VST е по-скъпо, вероятно ще има повече синтетика, примерно, или някой друг плюс, който може да се разбере само от анализ

VST има по-малко сулфатна пепел 1,05% и замърсява по-малко двигателя, освен това е пълноситнетично с естери, молибден и волфрам. VSI има 1,39% сулфатна пепел, не знам дали има естери и молибден, то е с по-евтини миещи и противоизносни добавки, възможно е да има и малко хидрокрек, може и да няма, оттам и цената му е по-ниска.Разликата в цените със сегашното намаление е само 3е за 5л туба.
От последните анализи на рецептурата с USVO, се вижда, че разлика в базовите масла на VST и SSL няма и двете са изцяло пълностинтични и двете съдържат еднакво количество естери, докато преди това в VST слагаха и хидрокрек, т.е. в момента в този си вид VST е отличен избор сред маслата с допуск LL-01 и вискозитет 5w40, особено за цента на която се продава. Преките му конкуренти за които се сещам в момента като Амсоил да речем, струват с около 50% по-скъпо.
Последна промяна zaharia на 16 Дек 2018, 22:46, променена общо 2 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook