Проблеми със скоростна кутия

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 28.07.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е61-530da-05г.

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от ICHIBAN » 15 Май 2017, 18:00

Има ли колеги с проблем ,,ритане'' при спиране от първа на втора,които с изтриване на адаптациите на кутията се е оправил проблема?
Имам в предвид без да е сменяно маслото.
И да се гордея и да не се гордея,
все съм си българин,така че по-добре
да се гордея.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 85
Регистриран на: 8.09.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '17 G31 530dx, '08 R56 Mini Cooper
Мечтае да кара: V8

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от damian2112 » 16 Май 2017, 10:29

Аз съм сменял маслото, но го има ритането при мен. При ресет на адаптациите, се оправя за около 100км и след това пак почва.

Мисля си, че проблема по-скоро е свързан с гуменото каре на кардана:
GUIBO FLEX DISC. They usually go bad after BMW lifetime period 60-70k.

Common Symptoms:

a) hard 2-1 sift

b) at stop you can hear clunking when shifting from P-R-D

c)overall tranny shifting quality



Взето от тук: http://www.bmwlogicseven.com/?p=3738.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 27.10.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е91 320d

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от Жоро 320и » 30 Май 2017, 21:46

Колеги, днес се върнах от дълъг път, спрях за малко и после на загряла кола като дам директна се чува туп и колата подскача... колата е e91 автоматик. До преди час всичко си беше ок, сега от 10-15 опита всеки път изблъсква! Някакви идеи?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 423
Регистриран на: 28.06.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 530i

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от Speed_Am_All » 13 Юни 2017, 13:56

Здравейте преди седмица взех е60 530и, 9/2008г, задно предаване. По сервизна история излиза на 96к км 2015. В момента е на 149к на километраж. В града и раздавах гас и кутията си работи супер. Уикенда ходих на разходка до Копривщица и скоростната кутия влезе в авариен режим 3 пъти. Заключва се на една предавка и изписва съобщение да караш леко. След гасене и палене се оправя за малко. После минах на ръчен режим и сменях скоростите без гас и нямах проблем повече.

Ето тези грешки за е записала:
51AE: Botschaft (Bremslichtschalter) von der Motorsteuerung unplausibel
4F80: Übersetzungsueberwachung Symptom Gangueberwachung
4F83: Übersetzungsueberwachung Kupplung C
4F86: Übersetzungsueberwachung Symptom Schaltungsueberwachung

Колата сега седи на трупчета и търся сервиз. Всички консумативи съм поръчал, но ще дойдат след няколко дни. Поръчал съм и тава правоъгълното уплътнение:

Изображение

Моля за съвети и да ми препоръчате сервиз за скоростни кутии в София.

Edit: Прочетох цялата тема и малко по чуждите форуми. Явно може да е пакет, соленоид, мехатроник или др. :( Под наклон забелязах, че минава известно време докато зацепи задната. Ако включа на задна и пусна спирачката тръгва първо напред. Ако изчакам малко (то се усеща кога зацепва), не мърда напред и плавно поема назад. Като си карах нормално, не може да се усети кога включва.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 423
Регистриран на: 28.06.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 530i

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от Speed_Am_All » 22 Юни 2017, 22:46

Вчера взех колата от сервиза. В моя случай проблемите бяха чисто в механичната час от кутията. Не в мехатроника. Имаше и един пакет за смяна. Кутията влизаше в сервизен режим като от 6-та на ниски обороти я натиснеш да свали предавка. В сервиза казаха че е често срещан проблем.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 514
Регистриран на: 18.07.2005
Местоположение: софия
Пол: Мъж
Кара: F11

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от valeto » 01 Юли 2017, 5:25

Извинявам се че пиша тук,но някой дали има мнение относно сервиза за скоростни кутии намиращ се в София,мисля че се води кв. Банишора. Недко се казва майстора. Благодаря
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 2.11.2014
Местоположение: Пазарджик
Мечтае да кара: M5 E39

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от Gpenev » 01 Юли 2017, 8:28

Колеги препоръчително ли е да се резетнат адаптациите след смяна на маслото на кутията? Имам едно задържане на оборотите преди да превключи на по висока предавка, мислех че след смяна на маслото ще се оправи но уви. Благодаря предварително :bchug:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 460
Регистриран на: 20.03.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: Луноход

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от pepsin » 01 Юли 2017, 11:11

Да

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 28.07.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е61-530da-05г.

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от ICHIBAN » 13 Юли 2017, 9:14

Насочете ме към колега от София който може да ми изтрие адаптациите
на кутията.
И да се гордея и да не се гордея,
все съм си българин,така че по-добре
да се гордея.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1636
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от Z3Ro* » 13 Юли 2017, 18:51

ICHIBAN написа:Насочете ме към колега от София който може да ми изтрие адаптациите
на кутията.


Можеш да си ги изтриеш и сам - даваш на контакт, натискаш педала на газта до долу + бутона за кик-даун и държиш 30 секунди, след което пускаш газта и си готов. Ето един клип за е65, но за е60 важи същото:

https://www.youtube.com/watch?v=sQzeo-5bqMc

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1202
Регистриран на: 3.12.2011
Пол: Мъж
Кара: –ше Е60 530 d

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от memorex » 13 Юли 2017, 19:37

Това е за газта ,не за адаптациите на кутията.Има разлика.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2118
Регистриран на: 8.05.2009
Кара: 530д

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от nikolae » 29 Юли 2017, 0:10

Да ползвам темата.
530д 218кс автомат от най-първите.

Маслото на кутията + филтър и букса е сменяно 2012 със ZF. Аз карам от от две години.
Проблема, който имах, е че като позагрее кутията (95-100 градуса) като минава от 5 на 6-та
имаше едно подритване, което на надолнище се усещаше повече. Ресетнах адаптациите,
временно беше намаляло, впоследствие пак се появи. Преди седмица смених маслото (Ravenol 6hp) + филтър ZF
и буксата (макар, че старата беше здрава, суха и т.н.) Отново ресетнах адаптациите след смяната.
Не съм гледал много, но сега май повече от 88-90 не вдига, основно работи на 85-86 и винаги е много близка с тази на мотора.
Правил съм две-три карания извънградско, но май това ритане от 5-та на 6-та изчезна или едвам едвам се усеща.

Друго обаче хванах като проблем, който и преди се случваше, но не знаех от какво е.
На равен път, само с 80км/ч (при 75 - не, при 85 - не) на 5-та предавка (на 4-та или 6-та - не) има като
приплъзване, прихълцване, все едно колата не може да си намери скорост и малко сменям оборот.
Като подам малко газ или отнема - няма го проблема, или мина на ръчен режим за друга предавка.
Някаква идея ?

Ъпдейт софтуер на кутията да правя ли, може ли да е торк или демпфер (сменян е от предния собственик) а не кутия ?

Благодаря !

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1110
Регистриран на: 13.10.2008
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA
Мечтае да кара: на nordschleife

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от Trixster » 30 Юли 2017, 6:55

nikolae написа:Да ползвам темата.
530д 218кс автомат от най-първите.

Маслото на кутията + филтър и букса е сменяно 2012 със ZF. Аз карам от от две години.
Проблема, който имах, е че като позагрее кутията (95-100 градуса) като минава от 5 на 6-та
имаше едно подритване, което на надолнище се усещаше повече. Ресетнах адаптациите,
временно беше намаляло, впоследствие пак се появи. Преди седмица смених маслото (Ravenol 6hp) + филтър ZF
и буксата (макар, че старата беше здрава, суха и т.н.) Отново ресетнах адаптациите след смяната.
Не съм гледал много, но сега май повече от 88-90 не вдига, основно работи на 85-86 и винаги е много близка с тази на мотора.
Правил съм две-три карания извънградско, но май това ритане от 5-та на 6-та изчезна или едвам едвам се усеща.

Друго обаче хванах като проблем, който и преди се случваше, но не знаех от какво е.
На равен път, само с 80км/ч (при 75 - не, при 85 - не) на 5-та предавка (на 4-та или 6-та - не) има като
приплъзване, прихълцване, все едно колата не може да си намери скорост и малко сменям оборот.
Като подам малко газ или отнема - няма го проблема, или мина на ръчен режим за друга предавка.
Някаква идея ?

Ъпдейт софтуер на кутията да правя ли, може ли да е торк или демпфер (сменян е от предния собственик) а не кутия ?

Благодаря !



И двата проблема които си описал са от мехатроника. Най-вероятно имаш соленоиди за подмяна и самото клапанно тяло.
"We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit."
Aristotle

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2118
Регистриран на: 8.05.2009
Кара: 530д

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от nikolae » 30 Юли 2017, 8:55

Къде (по възможност в София) някой да потвърди това и евентуално да се заеме със смяната на части ?
Като ориентир колко по струвало това ?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1110
Регистриран на: 13.10.2008
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA
Мечтае да кара: на nordschleife

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от Trixster » 30 Юли 2017, 10:25

nikolae написа:Къде (по възможност в София) някой да потвърди това и евентуално да се заеме със смяната на части ?
Като ориентир колко по струвало това ?


За съжаление май само хората от Варна стават... С доставките 500лв е рециклирането и хидратеста.
Има вариант направо да сложиш втора ръка, но си е риск, защото така или иначе при смяната слагаш нов картер, масло 7л, нови болтове и ако е скапан става х2 за труд и новите части горе-долу-горе и не се знае кога ще текне.

Според мен си направи план и под 1к няма да излезне, така че ако имаш възможност прегледай и какво друго трябва да се ревизира на кутията, за да избегнеш допълнителни ремонти.
Казвам го от опит - 4 пъти общо си играх.
"We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit."
Aristotle

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook