Проблеми със скоростна кутия

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 427
Регистриран на: 4.09.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше Е46 330d, E60 545i

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от dir2cas » 30 Юли 2017, 15:06

nikolae написа:Друго обаче хванах като проблем, който и преди се случваше, но не знаех от какво е.
На равен път, само с 80км/ч (при 75 - не, при 85 - не) на 5-та предавка (на 4-та или 6-та - не) има като
приплъзване, прихълцване, все едно колата не може да си намери скорост и малко сменям оборот.
Като подам малко газ или отнема - няма го проблема, или мина на ръчен режим за друга предавка.
Някаква идея ?

Този симптом го имам и аз - на 5-та с обороти около 1400 - 1700 колата се едно иска и се опитва да смени предавка, но не го прави, в други случаи не го забелязвам това поведение.
По принцип това са начални симптоми на торк конвертор. Аз също направих пълно обслужване на кутията (пълна смяна на маслото, картер и букса) преди няколко месеца и малко ме е яд, че тогава не се хванах да ревизирам всичко, но като че ли преди обслужването не го усещах толкова това. Истината е, че кутията сменя доста добре и като цяло не съм имал ядове с нея. Другото още, което съм забелязал и вероятно е свързано отново с торка е, че понякога на място след като сменя от D на R примерно се опитва да "бута" толкова яко, че трябва да натисна доста здраво спирачката, за да не тръгне, но това също не се случва постоянно.

Относно това подритване на 5-та и торка, принципно така може да изкара доста време, даже един колега, който щеше да го рециклира в темата за торк конвертора беше споделил, че я е карал така 30хил.км без допълнителни проблеми преди да се накани да я оправя. Аз карам малко в града и затова за момента ще го отложа това с пълната ревизия.

Иначе най-доброто е ако ще я сваляш и пращаш да се направи и торка, и да се ревизира цялата кутия за евентуална смяна на други компоненти (мехатроник и прочие).

На Л.С. ако искаш ще ти дам данните на колегите/сервиза (в София са), при които може да си свършиш работа, имат нужната техника и опит, а за рециклиране на компонентите по кутията работят с една от 2-те варненски фирми.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2118
Регистриран на: 8.05.2009
Кара: 530д

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от nikolae » 31 Юли 2017, 10:28

Чел съм малко за торка. Останах с впечатление, че играят ли обороти - той е.
При мен никога не е имало игра на обороти, стабилни са при всичко условия, кутията превключва повече от добре.

Знам, че хардуерни проблеми не се решават със софтуер, но навярно ще опитам с последния наличен софтуер
и отново ресет на адаптации. Ако проблема го има или се задълбочи тогава ще го мисля.

пп.
След като съм сменил масло преди две седмици (1000км) каквато и интервенция да правя, няма
нужда от ново масло и филтър предполагам ?

Потребител
Аватар
Мнения: 8
Регистриран на: 23.01.2017

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от optimus_crime » 31 Юли 2017, 19:55

Здравейте колеги,

И аз както и други колеги с подобен проблем, изчетох всички мнения по този въпрос, но имам някои допълнителни въпроси.

- При мен проблема се проявява единствено, когато колата е загряла и единствено извънградско. При kickdown да речем от 3та, сменя 4та и между 5та и 6та се усеща силен тласък преди да смени кутията. Градско не ми прави абсолютно никакви проблеми и си ги изрежда идеално до 6та.

- Другия проблем, който се се появява е при по-рязко настъпване на газта, да речем от 120-130. Тогава кутията минава в авариен режим и трябва да спра, да изгаса колата и пак да е запаля, като след това всичко се оправя.

Мой познат е закачи на диагностика и се оказа, че приплъзва кутията, но така и не се установи защо точно. Колата е Е60 530д, 2008 фейса, като има чип правен в Германия с който дойде и е около 650 Нм в момента.

Интересно ми е към какво ще ме насочите, защото реално при градско каране нямам никакъв проблем със всички скорости, а проблема се проявява единствено извънградско около 140-150, ако натисна по-рязко, като понякога има леко свистене преди смяната (само понякога).

Четох й че при някой колеги се появява играене в оборотите, но при мен такова нещо няма. Дори на темпомат си държи без проблем и без никакво играене на оборотите.

Маслото не е сменяно скоро и факта, че градско нямам проблеми с кутията и си сменя плавно, ме кара да мисля, че не тя е проблема.

Не искам да правя прибързани и ненужни смени, затова ако може да ме посъветвате от къде да почна да гледам на база проблемите, които прави в момента.

Отделно ще съм благодарен, ако ме насочите към читав сервиз в Пловдив, който се занимава изцяло с обслужвания на такива кутии, торкове и който ще може да погледне симптомите и да каже как да се процедира, тъй като прочетох за Варненската фирма, но не съм наясно как се случват нещата там и нямам физическото време да се занимавам с цялата логистика.

Благодаря предварително!
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2118
Регистриран на: 8.05.2009
Кара: 530д

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от nikolae » 03 Авг 2017, 8:54

Вчера пробвах да я ъпдейтна, но казва, че няма по-нов фирмуер, ползвам SP-DATEN 55.
В общи линии нямаше модул, който да може да се ъпдейтне, повечето бяха 2005-06/07 месец.
Колата е от първите - 2003/07.

Кой може да каже дали е скоростната кутия или торка, как да разбера,в Джемини например ?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 423
Регистриран на: 28.06.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 530i

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от Speed_Am_All » 18 Авг 2017, 16:19

optimus_crime написа:Здравейте колеги,
....
- Другия проблем, който се се появява е при по-рязко настъпване на газта, да речем от 120-130. Тогава кутията минава в авариен режим и трябва да спра, да изгаса колата и пак да е запаля, като след това всичко се оправя.

Мой познат е закачи на диагностика и се оказа, че приплъзва кутията, но така и не се установи защо точно. ...


Същото нещо го направих преди 3 месеца. Втулки на валовете се разбиват и изпускат масло от там пада налягането и кутия (пакетите) изпускат. Получава се като на ниски обороти върне от 6-та на по-долна предавка. При мен беше заминал и един пакет. Кутията се пръска парам-парче и се сменят. Като сложиш и консумативите (масло, картер и букса) ремонта отива на малко под 2к лв.

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 17.02.2017
Пол: Мъж
Кара: BMW “Е60” 525D 2007
Мечтае да кара: Един път BMW винаги, BMW ...

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от 6ulence » 04 Ное 2017, 9:44

Здравейте колеги имам Е60 фейслифт 2007 525 197 коня с джойстика от около 5 месеца,161 000 км. реални.
Имам нужда от вашите съвети. Сутрин на студен мотор само на "D" като стоя малко по дълго време на спирачка и потегля има едно причукване. След като загрее изчезва. Сменяха ми маслото в кутията с машина. Но проблема си остана.Мисля,че не ми рестартираха кутията,може ли да е от това. Ще съм ви много благодарен ако има кой да ми отговори. Благодаря ви предварително!!!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 582
Регистриран на: 25.11.2007
Пол: Мъж
Кара: и БМВ кара
Мечтае да кара: по А-8

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от toncho83 » 06 Ное 2017, 9:10

6ulence написа:Здравейте колеги имам Е60 фейслифт 2007 525 197 коня с джойстика от около 5 месеца,161 000 км. реални.
Имам нужда от вашите съвети. Сутрин на студен мотор само на "D" като стоя малко по дълго време на спирачка и потегля има едно причукване. След като загрее изчезва. Сменяха ми маслото в кутията с машина. Но проблема си остана.Мисля,че не ми рестартираха кутията,може ли да е от това. Ще съм ви много благодарен ако има кой да ми отговори. Благодаря ви предварително!!!

От къде причуква?Меката връзка ли чуваш?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 278
Регистриран на: 26.10.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 530i автоматик 04'
Мечтае да кара: F10

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от ultrashock » 09 Ное 2017, 8:33

Здравейте, знам, че е писано по темата, но не успях да намеря информация. В нета има някаква информация, но по-добре да го чуя от някой колега, който го е правил и е забелязал разлика. Интересува ме следното:
Reset на адаптациите знам как става, може с INPA или с ISTA/D.
Това, което е намирам е как се reset-ва шофьорските настройки на скоростната кутия. Помня че имаше някакъв начин с натискане на газта и т.н. и има разлика от ресетване на адаптациите, ето едно примерно видео:

Има ли начин чрез софтуер или само физическия начин е възможен и ако е така как точно става стъпка по стъпка? Благодаря!

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 17.02.2017
Пол: Мъж
Кара: BMW “Е60” 525D 2007
Мечтае да кара: Един път BMW винаги, BMW ...

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от 6ulence » 23 Дек 2017, 7:00

Незнам дали е от меката връзка.Как да разбера?
Но ако е от меката връзка не би ли трябвало да го прави постояно.
При мен е само сутрин,и само на D.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 582
Регистриран на: 25.11.2007
Пол: Мъж
Кара: и БМВ кара
Мечтае да кара: по А-8

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от toncho83 » 28 Дек 2017, 8:40

6ulence написа:Незнам дали е от меката връзка.Как да разбера?
Но ако е от меката връзка не би ли трябвало да го прави постояно.
При мен е само сутрин,и само на D.


Не.Като загрее метала се разширява и спира да "чука" , тропа, дрънчи...може да се скъсана и от там да е

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 17.02.2017
Пол: Мъж
Кара: BMW “Е60” 525D 2007
Мечтае да кара: Един път BMW винаги, BMW ...

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от 6ulence » 02 Яну 2018, 12:29

Мека връзка,това значи м/у кардана и скорусна кутия /гумената връзка/.
Или греша Колеги.
Като сменях маслото на скоросната кутия,бях го поръчал но майсторите казаха,
че не е за смяна.
Да ама нямам никакво обеснение,защо не го прави на “DS”при потегляне или на “R”.
Или като спра и потегля веднага /без да чакам/,само при “D” и като се чака на спирачка около
30сек.

Написах причукване,но явно не е причукване а си е тласък,като че ли някой леко те блъснсл.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от Ненко Вранков » 03 Яну 2018, 10:11

Съветвам ресет на адаптациите възможно най-скоро. Много "майстори" го подценяват, но особено ако старото масло е било много гъсто, е възможно дефектиране на кутията след смяна с ново, ако не се извърши това.

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 17.02.2017
Пол: Мъж
Кара: BMW “Е60” 525D 2007
Мечтае да кара: Един път BMW винаги, BMW ...

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от 6ulence » 03 Яну 2018, 13:06

Бях във ВMW сервиз “ZİTA”
Специялно ходих за това казаха,че всичко е наред,нямало никакви грешки.
Питах повторно:
Одговор,направена е така както е излязала от завода,някакъв софтвер спомена.
Не мисля ,че във Виена ще ме лъжат,или Колеги имате нещо друго напредвит с това ресет.
Може ли да се прави със “Carly”.
И ако може как?
И още нещо,преди смяна на маслото в кутията проблема си го имаше.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 582
Регистриран на: 25.11.2007
Пол: Мъж
Кара: и БМВ кара
Мечтае да кара: по А-8

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от toncho83 » 04 Яну 2018, 9:01

Запиши звука да чуем.

Грешки в автомата може и да няма.Трябва да я закачите студена и да я гледат в движение (живи данни).Влиза се в менюто на автомата и там се гледа.До колкото си спомням гледат касетите как се пълнят в % и от там се ориентират.Специфична работа е и си трябва специалист в тази област.

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 17.02.2017
Пол: Мъж
Кара: BMW “Е60” 525D 2007
Мечтае да кара: Един път BMW винаги, BMW ...

Re: Проблеми със скоростна кутия

Мнение от 6ulence » 04 Яну 2018, 22:21

Техниката я имат,но за специалисти малко ме съмнява.
Предпочитат да го сменят с ново от колкото да го поправят.

Не мога да кача видео. Нещо не става.
Някой има ли идеи за моя проблем,да не би да е торк първи стадиум.

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook