Дразнещ шум/стърже/ - по се чува на спрян климатроник

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 492
Регистриран на: 8.07.2016
Местоположение: Велико търново
Пол: Мъж
Кара: N46b20
Мечтае да кара: BMW F10 M550i V8 TT

Дразнещ шум/стърже/ - по се чува на спрян климатроник

Мнение от Guberkov » 20 Авг 2019, 8:52

Здравейте колеги, искам да попитам някой справял ли се е с шума в купето, както в това видео чува се повече при спрян климатроник и от към пасажерската страна.


https://youtu.be/w9nJ9G-nYxE


Изображение


Дали е лагер или шайба действително на компресора на климатроника - звука е най-изразен при 1600 оборота и се изразява като едно циклично-равномерно престъргване с с честота от около 2 секунди при тия обороти.При включен климатроник пак се чува, но по-слабо.
Ако някой го е преборвал този проблем, гледам че е масов ще съм благодарен да сподели опит,мнение и как.
Поздрави.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1020
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Дразнещ шум/стърже/ - по се чува на спрян климатроник

Мнение от NGneer4eto » 22 Авг 2019, 12:15

Колега, първото, което трябва да направиш е да отидеш да ти прегледат по ремъка коя шайба прави мизерия. Задължително и демпфера. Предполагам ако ремъка се тресе или клати настрани щеше да си го забелязал.
Това, че при включен климатик шуми различно не означава нищо. Променя се товара върху ремъка и се променя звука. Такъв изразен ясно звук би трябвало да не е проблем да се намери точно от коя шайба/ролка идва.
Какъв е двигателя?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 492
Регистриран на: 8.07.2016
Местоположение: Велико търново
Пол: Мъж
Кара: N46b20
Мечтае да кара: BMW F10 M550i V8 TT

Re: Дразнещ шум/стърже/ - по се чува на спрян климатроник

Мнение от Guberkov » 23 Авг 2019, 11:54

NGneer4eto написа:Колега, първото, което трябва да направиш е да отидеш да ти прегледат по ремъка коя шайба прави мизерия. Задължително и демпфера. Предполагам ако ремъка се тресе или клати настрани щеше да си го забелязал.
Това, че при включен климатик шуми различно не означава нищо. Променя се товара върху ремъка и се променя звука. Такъв изразен ясно звук би трябвало да не е проблем да се намери точно от коя шайба/ролка идва.
Какъв е двигателя?


320i 150 коня, мотора е N46.

Ремъка е спокоен-движи се нормално без да играе встрани, сменена е паразитната ролка,ролка обтяжна на тенционера също,и на алтернатора ролката. демфера изглежда добре без луфтове, на компресора на климатроника шайбата също на пръв поглед изглежда добре и няма луфт.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 492
Регистриран на: 8.07.2016
Местоположение: Велико търново
Пол: Мъж
Кара: N46b20
Мечтае да кара: BMW F10 M550i V8 TT

Re: Дразнещ шум/стърже/ - по се чува на спрян климатроник

Мнение от Guberkov » 30 Авг 2019, 15:08

Обмислям да направя един байпас на компресора на климатроника, като го заобиколя с един по къс ремък без да минава ремъка през ролката със съединителя на компресора, и да видя дали ще млъкне този дразнещ в купето шум като стържене, и ако да ще премина към смяна на лагер на тази ролка.

https://youtu.be/XQbkzGVps-Q

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 108
Регистриран на: 12.05.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Детайли за колата: BMW 318i E36 M40B18

Re: Дразнещ шум/стърже/ - по се чува на спрян климатроник

Мнение от Maverikkk » 21 Сеп 2019, 19:59

И моята е със същия шум вече 50к км, сменял съм лагера на шайбата, но не е от него, според мен има някакво налягане в тръбите, което се променя като се включи компресора и шума изчезва. Тези модели компресори са постоянно зацепени... Правил съм следния експеримент, изтегляме фреона и шума изчезва.
Мерцедеса е БМВ-то на пенсионера!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 492
Регистриран на: 8.07.2016
Местоположение: Велико търново
Пол: Мъж
Кара: N46b20
Мечтае да кара: BMW F10 M550i V8 TT

Re: Дразнещ шум/стърже/ - по се чува на спрян климатроник

Мнение от Guberkov » 24 Сеп 2019, 11:41

Maverikkk написа:И моята е със същия шум вече 50к км, сменял съм лагера на шайбата, но не е от него, според мен има някакво налягане в тръбите, което се променя като се включи компресора и шума изчезва. Тези модели компресори са постоянно зацепени... Правил съм следния експеримент, изтегляме фреона и шума изчезва.

В тоя ред на мисли - единственното решение да е смяна на компресора с нов ли?
Не вярвам всички Е90-ки да са с такъв шум като браздене...

Maverikkk , когато въртиш на място при паркиране примерно в крайно ляво или дясно крайно волана, хидравличната ти помпа шумна ли е на звук , защото и тя е на пътя на пистовия ремък и макар и по-малко имам съмнения и върху нея, че и водната помпа е зад нея на същата ос също.

Ако някой има наблюдения върху тези компоненти и артефактите които проявяват като шум в следствие на нещо нередно свързано с тях ,моля сподели.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 492
Регистриран на: 8.07.2016
Местоположение: Велико търново
Пол: Мъж
Кара: N46b20
Мечтае да кара: BMW F10 M550i V8 TT

Re: Дразнещ шум/стърже/ - по се чува на спрян климатроник

Мнение от Guberkov » 27 Сеп 2019, 6:51

Между другото като въртиш на място много шумен ми се струва и агрегата на хидравликата, на празен ход е ок - имах преди това е46 - там не беше така.
Някой да каже така шумна ли е хидравликата и на вашите е90?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1020
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Дразнещ шум/стърже/ - по се чува на спрян климатроник

Мнение от NGneer4eto » 29 Сеп 2019, 18:46

Колега, при мен шум не се чува, но се усещат ситни вибрации във волана. Усеща се като от помпата някакво жужене и като въртя се усилва. Там е работата, че при две Е90-ки на познати го има същото, само че малко по-слабо. Тъпото е, че на Е46-цата нямаше такива драми с хидравликата. Въпреки всичко проблемът може и да не е в хидравликата. Тя, както и климатика при използване увеличават натоварването върху ремъка и проблемът се усеща по-силно. А проблемът може дори да не е в нито едно от двете.
Колата ми е дизел и определено вибрациите от двигателя са доста по-осезаеми, но на старото ми Е46 330 хД не се усещаше никаква вибрация нито на климатик, нито при въртене на волана. Е90-ка досега с комфортен волан не съм виждал. Странна тенденция.
Препоръчвам ти да пробваш да смениш ролката на генератора с ролка със свободен ход. От няколко места вече чувам, че изчезват всякакви шумове и вибрации по ремъка. Нямам познати, които карат бензин, но за дизелите има доста позитивни впечатления.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 492
Регистриран на: 8.07.2016
Местоположение: Велико търново
Пол: Мъж
Кара: N46b20
Мечтае да кара: BMW F10 M550i V8 TT

Re: Дразнещ шум/стърже/ - по се чува на спрян климатроник

Мнение от Guberkov » 30 Сеп 2019, 9:44

Ролката на генератора я смених още в началото с нова, моята беше блокирала и зацепена постоянно в двете посоки на въртене и от там имаше ужасни вибрации,след смяната и нещата дръстично се укротиха и промениха.
Заедно с нея смених и тампони хидравлични и на мотора - укроти се още повече.
Вибрации във волана нямам, но като цяло ми се струва че общият шум идващ от всичко по пътя на ремъка е доста силен, и сякаш най-вече от хидравличната помпа - не зная дали всички хидравлики на всички е90 са така шумни и това е нормално.
Като казвам шумни нямам впредвид някакво чукане-лопане,стържене и така нататък - просто шум ,който осезаемо се усилва като се завърти волана.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 492
Регистриран на: 8.07.2016
Местоположение: Велико търново
Пол: Мъж
Кара: N46b20
Мечтае да кара: BMW F10 M550i V8 TT

Re: Дразнещ шум/стърже/ - по се чува на спрян климатроник

Мнение от Guberkov » 30 Сеп 2019, 9:50

Guberkov написа:
Maverikkk написа:И моята е със същия шум вече 50к км, сменял съм лагера на шайбата, но не е от него, според мен има някакво налягане в тръбите, което се променя като се включи компресора и шума изчезва. Тези модели компресори са постоянно зацепени... Правил съм следния експеримент, изтегляме фреона и шума изчезва.

В тоя ред на мисли - единственното решение да е смяна на компресора с нов ли?
Не вярвам всички Е90-ки да са с такъв шум като браздене...

Maverikkk , когато въртиш на място при паркиране примерно в крайно ляво или дясно крайно волана, хидравличната ти помпа шумна ли е на звук , защото и тя е на пътя на пистовия ремък и макар и по-малко имам съмнения и върху нея, че и водната помпа е зад нея на същата ос също.

Ако някой има наблюдения върху тези компоненти и артефактите които проявяват като шум в следствие на нещо нередно свързано с тях ,моля сподели.

Каквото и налягане да има в тръбите,ако лагера и съединителя на копресора са изправни,дори и налягането да променя усилието в шайбата на компресора, не трябва да се чуват никакви звуци - а,ако имаш впредвид че звука е от налягането в тръбите - нищо- подобно, щеше да се чува като някакво съскане, а той звука си е чисто механичен ясно-изразен стържещ метален звук.

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook