X-Drive - раздатка

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

X-Drive - раздатка

Мнение от NGneer4eto » 11 Авг 2019, 22:07

Колеги, търсих с търсачката, но не намерих особено много писано за раздатките на Е90. Виждам че независимо от двигателя или фейса на всички Е90 се слага ATC 300 раздатка.
Има ли някакви типични болести по тях и някой от вас сблъсквал ли се е с нещо по-сериозно? Вече прочетох за сервомоторчето и там работата е сравнително ясна.
Попаднах на това видео:
https://www.youtube.com/watch?v=2OPy9mtkB5Q
Има и още няколко видеа от братушките, където пак се виждат изпечени аксиални лагери, фрикционни дискове и сплескани пружинни дискове. Интересно, че на повечето коли се говори за 140-150 000 км, което изглежда много малко.
Въпросът ми е има ли хора сблъсквали се с подобни проблеми? Знам, че има хора с коли по над 200 000 км. Какви са симптомите на загиваща раздатка? Появява ли се шум, тракане, тресене?
При евентуална повреда като във видеото има ли хора в България, които да могат да ги ремонтират качествено? Гледам, че братушките купуват нови фрикционни дискове, шайби, лагери и правят пълен рециклаж. Тук възможно ли е това? Не виждам да се предлагат ОЕМ чаркалъци.
Разбрах вече, че маслото трябва да се сменя на всеки 50-60000 км, което естествено не е правено на италианка на 160 000 "реални". Дали вече фаталното се е случило при такива автомобили?
Смятам, че информацията по тези въпроси би била полезна на всеки с Х-драйв.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 200
Регистриран на: 22.09.2016
Местоположение: Враца, Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 330xd e90
Мечтае да кара: John Deere

Re: X-Drive - раздатка

Мнение от Plamenv » 11 Авг 2019, 22:55

Мисля, че всички проблеми идват от не смяна на масло. Моята като я взех щракаше и пукаше много. Карал съм я така доста време след което смених маслото и заспа. Преди 2 3 седмици и смених пак маслото, че започнах да усещам някакви звуци и вибрации(много слаби) пък и и врътнах 70к от предния път.. май пак млъкна. Части за тях гледам че има в някакви сайтове ама са бая цифра. Знам хора с по над 300 коня хд и си държат. За дефект не знам дали има ама маслото по някакъв начин доста се скапва и намалява.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 685
Регистриран на: 20.10.2006
Местоположение: София

Re: X-Drive - раздатка

Мнение от Ivo III » 11 Авг 2019, 23:24

много добра тема

какво масло слагате? все пак сме в България и тук ментето на ментето е топ :)
и на колко км го сменяте в БГ условия
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 200
Регистриран на: 22.09.2016
Местоположение: Враца, Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 330xd e90
Мечтае да кара: John Deere

Re: X-Drive - раздатка

Мнение от Plamenv » 12 Авг 2019, 8:15

Бмв масло на 60 70к

Потребител
Аватар
Мнения: 36
Регистриран на: 19.01.2012
Местоположение: V.Tarnovo
Пол: Мъж
Кара: 330xd avtomat

Re: X-Drive - раздатка

Мнение от Nikolay VT » 12 Авг 2019, 17:43

Здравейте.Преди време имах такова преживяване. Като за начало писах във форума,но нямаше никакви конкретни отговори.Може би никой не е ремонтирал .След това ходих на едно място и ми обявиха 2к за ремонт. Човека все пак каза да пробваме смяна на масло и нови адаптации.За мое учудване 90% от симптомите изчезнаха.Съвета му беше честа смяна на масло около 30 000 км. и без много кикове ще кара още дълго.Скоро видях,че МиД авто Варна правят такива ремонти но не съм правил запитване.А иначе симптомите бяха- едно тресене при газ все едно,че прескачат зъбни колела.При спокойно каране не се усеща.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 200
Регистриран на: 22.09.2016
Местоположение: Враца, Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 330xd e90
Мечтае да кара: John Deere

Re: X-Drive - раздатка

Мнение от Plamenv » 12 Авг 2019, 19:00

Като цяло мисля че няма да е супер сложна за ремонт.. та ако се чувстваш технически грамотен според мен може и сам да си я направиш. Намираш части от нета и действаш.. може би като за начало фрикционите :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: X-Drive - раздатка

Мнение от NGneer4eto » 12 Авг 2019, 20:41

Това като цяло са добри новини. Щом няма много хора патили от това, значи ситуацията не е толкова зле. Смяна на маслото го планувам в най-скоро време. Вероятно ще бъде от МКар или друг дилър. Не трябва да се правят компромиси, че като гледам клиповете какъв леш става. А някой знае ли подробности за симптомите? Някой имал ли е шум, освен тракане?
Nikolay VT спомена адаптации. Раздатката като автоматик ли се адаптира? Има ли някакъв режим за адаптация? При ръчна скоростна кутия пак ли се адаптира раздатката?
Благодаря за отговорите! :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 200
Регистриран на: 22.09.2016
Местоположение: Враца, Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 330xd e90
Мечтае да кара: John Deere

Re: X-Drive - раздатка

Мнение от Plamenv » 13 Авг 2019, 8:50

За симптоми има пукане, щракане, вибрации при ускорение(много специфични), при каране с бавна скорост и като завиеш рязко пак може да пука. Преди време имах едно клипче където на хлъзгаво като превърти и щракаше нещо.. и тн и тн.. всичко това изчезна след смяната на маслото. Като цяло повечето форумни разбирачи не ги слушайте, не са толкова кекави. 100 пъти повече проблеми ще имаш с дъртия им автомат отколкото с нея. Сменяш маслото и газ. Важно е и с гумите да се съобразяваме, макар че сега малко си правя експерименти с моята на доста големи гуми.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 263
Регистриран на: 1.04.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: 335i LCI Xdrive
Мечтае да кара: каквото кара
Детайли за колата: Mhd stage 2+ RON98, Xhp stage 3, X-delete, downpipes, inlets, tial blow-off, charge pipe, 5'' FMCI
635Csi L6 manual, sls, lsd

Re: X-Drive - раздатка

Мнение от kapitanat » 13 Авг 2019, 11:48

Раздатката е доста проста, ATC 300 за разлика от по големите е със зъбни колела, а не с верига и няма разтягане. Продават се абсолютно всякакви ремонтни комплекти - дискове, по издръжлива зъпчатка за моторчето, лагери и т. н.
Аз лично препоръчвам смяна на масло всеки 50хил. Км ( задължително и предния диференциал, който е слабо място). Може да си купите и инсталирате xdelete и да премахнете предното предаване (100% въртящ момент на задните гуми), като си карате колата на сухо и през лятото така, това ще удължи живота на раздатката а също така програмата има интересни опции за следене на износването и за температура на маслото). Най-разпространения проблем, който съм срещал е провисване и къса тампоните на раздатката. За колите с по висока мощност обикновено предния дифф умира преди раздатката, ако се правят ексцесии горещо препоръчвам хdelete, аз съм около 400к.с и определено колата се жали много повече само на задно.
В Х форума един колега с х3 беше направил страхотна тема с разглобяване на една раздатка, ако ви е интересно прочетете я.
Последна промяна kapitanat на 13 Авг 2019, 11:55, променена общо 1 път
Тогава дадох на 3 та и видях как стрелката на километража докосва цифрата 200км/ч BMW Alpina 1996

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 200
Регистриран на: 22.09.2016
Местоположение: Враца, Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 330xd e90
Мечтае да кара: John Deere

Re: X-Drive - раздатка

Мнение от Plamenv » 13 Авг 2019, 11:53

Х делийта го гледах в гугал плей, но май се плаща нещо. Ако някой знае как стават нещата с него да каже защото се каня от 100 години

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: X-Drive - раздатка

Мнение от NGneer4eto » 13 Авг 2019, 12:06

kapitanat написа:Раздатката е доста проста, ATC 300 за разлика от по големите е със зъбни колела, а не с верига и няма разтягане. Продават се абсолютно всякакви ремонтни комплекти - дискове, по издръжлива зъпчатка за моторчето, лагери и т. н.
Аз лично препоръчвам смяна на масло всеки 50хил. Км ( задължително и предния диференциал, който е слабо място). Може да си купите и инсталирате xdelete и да премахнете предното предаване (100% въртящ момент на задните гуми), като си карате колата на сухо и през лятото така, това ще удължи живота на раздатката а също така програмата има интересни опции за следене на износването и за температура на маслото). Най-разпространения проблем, който съм срещал е провисване и къса е на тампоните на раздатката.
В Х форума един колега с х3 беше направил страхотна тема с разглобяване на една раздатка, ако ви е интересно прочетете я.


Да, именно клиповете с разглобяване на раздатки ме накараха да пусна темата. На Х3, Х1, Х5 са с верига и там нещата са доста различни. Доколкото знам при тях веригата се разтраква след няма и 150 К. Но пък при смяната ѝ се обслужва и може да кара поне още толкова. Тъй като АТС300 са само със зъбчатки, без верига ми стана интересно за мнения, тъй като по клиповете, особено на братушките нещата с лагерите на вилката, която притиска дисковете изглеждат брутално. Съответно разпадащият се лагер върши всичко останало по тотализирането на частите вътре. Смяната на маслото разбира се е задължителна.
Ако се интересувах от X-delete не бих си взел X-drive и не виждам много смисъл в това. Да увеличавам живота на раздатката като не я ползвам ми звучи като да си купя кола и да не я карам, защото се амортизира. А и не съм съгласен, че лятото не върши работа, особено по завоите.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 685
Регистриран на: 20.10.2006
Местоположение: София

Re: X-Drive - раздатка

Мнение от Ivo III » 13 Авг 2019, 17:29

kapitanat написа:аз съм около 400к.с и определено колата се жали много повече само на задно.


колега с 400 коня само на задно, как се държи?
може ли да върви в права линия .. като го сръчкаш 8)

или си с много по-големи гуми
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: X-Drive - раздатка

Мнение от NGneer4eto » 13 Авг 2019, 21:58

Колеги, някой може ли да каже колко масло събира раздатката - АТС300?

Дали се налива докато потече от отвора за наливане или има някое строго количество, което трябва да се спазва?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 685
Регистриран на: 20.10.2006
Местоположение: София

Re: X-Drive - раздатка

Мнение от Ivo III » 13 Авг 2019, 23:00

https://maslo1.com/BMW-83222409710

ето нещо по темата
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 200
Регистриран на: 22.09.2016
Местоположение: Враца, Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 330xd e90
Мечтае да кара: John Deere

Re: X-Drive - раздатка

Мнение от Plamenv » 14 Авг 2019, 0:08

Налива се докато потече. Към 600мл побира. Относно гумитите май няма много писано, та може и за тях да кажете на какви карате. Доста неща изчетох за тях на скоро и гледам че 235 265 е доста честа комбинация без никакви проблеми, естествено като спазиш изискванията. Аз съм от скоро на 245 40 275 35 18

Следваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook