Преминаване от ръчна към автоматична скоростна кутия M47D20

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 270
Регистриран на: 17.01.2011
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: '07 E91 320d
Мечтае да кара: Ferrari
Детайли за колата: M47D20 6MT

Преминаване от ръчна към автоматична скоростна кутия M47D20

Мнение от NeRoX » 10 Юни 2019, 17:44

Здравейте! От известно време едни лоши бръмбъри взеха да ми човъркат в главата... Няма спокойствие! :kuku: Кара ми се автомат! Карам предимно в градски условия и взе да ми писва постоянно да ги ръчкам тия скорости, а и мотора си е куц така или иначе (карал съм само 6-ци досега) и иска честа смяна на предавки, за да се случват неща. Мисля си, че с автоматик ще е по-приятна за каране и по-пъргава в града. Карах една такава на познат и ми направи кеф. Досега съм имал BMW-та само с ръчни скорости, сигурно затова пак си купих такова, и раздавах доста повече газ, пързалях се на ляво, на дясно, но сякаш на големите мотори си заслужава повече. С малкия мотор не усещам удоволствие и смисъл вече от тия ръчни скорости. Знам, че малко късно се сетих, 1 година след като си купих колата, но тогава обявите на коли с автомат направо ги пропусках. Кой би предположил, че година по-късно ще ме хване яд, че не съм си взел автомат. Колата си я харесвам, не искам да я сменям само заради едната скоростна кутия, знам какво има да й се прави, а ъпгрейд към нещо по-ново в близките години не ми се струва, че ще мога да си позволя. Знам, че невъзможни неща няма и всичко може да се направи. Още повече, че това си е заводска "екстра". То мерака само с пари се гаси... Въпроса е, заслужава ли си? Та... От какви други модели ми върши работа скоростна кутия освен 320d? Само един модел кутия ли слагат от BMW на 320d с M47D20? Какво ми трябва, за да направим цялата конверсия и да стане като то завода? Ясно ми е, че само кутията не е достатъчна. Четох и за някакъв хидро-трансформатор, педал бокса сигурно е различен, лостовия механизъм? Някой има ли опит с подобни конверсии? Голяма ли е хамалогията? Колко ви се струва реалистично, че може да струва цялата процедура?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Преминаване от ръчна към автоматична скоростна кутия M47

Мнение от Dextuar » 10 Юни 2019, 18:10

Не си заслужава откъде и да го погледнеш!
И аз съм ръчка, и на мен ми се кара автомат, но вместо такива циганийки, най- разумно е да спестиш и да си вземеш 8 степеннен ZF :yes:


Sent from my iPhone using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: Преминаване от ръчна към автоматична скоростна кутия M47

Мнение от @2bar » 10 Юни 2019, 19:23

Dextuar написа:Не си заслужава откъде и да го погледнеш!
И аз съм ръчка, и на мен ми се кара автомат, но вместо такива циганийки, най- разумно е да спестиш и да си вземеш 8 степеннен ZF :yes:


Sent from my iPhone using Tapatalk


Защо да са циганийки? Ако всичко се прави както трябва, не виждам голям проблем. Че от финансова гледна точка не си струва, я ясно, но човека си пише - "...То мерака само с пари се гаси...".

Иначе толкова сложно не е - взима се една друга кола за донор и се започва...Повече от една седмица работа (вечер по няколко часа, след свършване на работа) няма да е. Всичко това се прави, ако човек си го прави сам....Иначе, ако се започне едно ходене по майстори....по - добре не се хващай на хорото.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Преминаване от ръчна към автоматична скоростна кутия M47

Мнение от Dextuar » 10 Юни 2019, 19:54

@2bar написа:
Dextuar написа:Не си заслужава откъде и да го погледнеш!
И аз съм ръчка, и на мен ми се кара автомат, но вместо такива циганийки, най- разумно е да спестиш и да си вземеш 8 степеннен ZF :yes:


Sent from my iPhone using Tapatalk


Защо да са циганийки? Ако всичко се прави както трябва, не виждам голям проблем. Че от финансова гледна точка не си струва, я ясно, но човека си пише - "...То мерака само с пари се гаси...".

Иначе толкова сложно не е - взима се една друга кола за донор и се започва...Повече от една седмица работа (вечер по няколко часа, след свършване на работа) няма да е. Всичко това се прави, ако човек си го прави сам....Иначе, ако се започне едно ходене по майстори....по - добре не се хващай на хорото.

Реално трябва да отиде след това да й смени й талона. Ти лично би ли купил кола, която по ВИН е ръчка, а я гледаш пред теб автомат? Отделно все ще има нещо, което не е баш като ОЕМ. Понякога имат разлики в табла, софтуера на мотора трябва също да се префлашва като за автомат, сензори трябва да се добавят, филмът е голям и както и да го гледаш, не си струва...

Ако ще се вкарва във филма, по-добре да сложи 3-ка мотор, не че и там после не са филми с узаконяване, спирачки и т.н, ако ще се прави като хората.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 7.11.2009
Местоположение: CA
Пол: Мъж
Кара: F82 M4

Re: Преминаване от ръчна към автоматична скоростна кутия M47

Мнение от devent » 11 Юни 2019, 9:35

NeRoX написа:Здравейте! От известно време едни лоши бръмбъри взеха да ми човъркат в главата... Няма спокойствие! :kuku: Кара ми се автомат! Карам предимно в градски условия и взе да ми писва постоянно да ги ръчкам тия скорости, а и мотора си е куц така или иначе (карал съм само 6-ци досега) и иска честа смяна на предавки, за да се случват неща. Мисля си, че с автоматик ще е по-приятна за каране и по-пъргава в града. Карах една такава на познат и ми направи кеф. Досега съм имал BMW-та само с ръчни скорости, сигурно затова пак си купих такова, и раздавах доста повече газ, пързалях се на ляво, на дясно, но сякаш на големите мотори си заслужава повече. С малкия мотор не усещам удоволствие и смисъл вече от тия ръчни скорости. Знам, че малко късно се сетих, 1 година след като си купих колата, но тогава обявите на коли с автомат направо ги пропусках. Кой би предположил, че година по-късно ще ме хване яд, че не съм си взел автомат. Колата си я харесвам, не искам да я сменям само заради едната скоростна кутия, знам какво има да й се прави, а ъпгрейд към нещо по-ново в близките години не ми се струва, че ще мога да си позволя. Знам, че невъзможни неща няма и всичко може да се направи. Още повече, че това си е заводска "екстра". То мерака само с пари се гаси... Въпроса е, заслужава ли си? Та... От какви други модели ми върши работа скоростна кутия освен 320d? Само един модел кутия ли слагат от BMW на 320d с M47D20? Какво ми трябва, за да направим цялата конверсия и да стане като то завода? Ясно ми е, че само кутията не е достатъчна. Четох и за някакъв хидро-трансформатор, педал бокса сигурно е различен, лостовия механизъм? Някой има ли опит с подобни конверсии? Голяма ли е хамалогията? Колко ви се струва реалистично, че може да струва цялата процедура?


Според мен не си заслужава разправията. Да не говорим, че както ти споменаха вече, като тръгнеш да я продаваш сигурно ще кажат, че колата е била тотал и затова си сложил автомат, че такова е имало от донора. Гледам в темата за избор на Е90 ако има няква фуга на предна броня положението е "край, ужас, челосвана, тоталка", та какво остава за такава интервенция.
Според мен, тези пари, които ще ги вложиш по-добре ги отдели на страна, сложи още малко и направо си вземи 330д автомат ;) знам, че си писал, че не ти се сменя колата, но всичко друго за мен е по-неразумно :yes:

Технически не мога да ти помогна какво ти трябва, но съм сигурен, че в доста модули ще трябва да преправяш от автомат на ръчна, което са си време, пари, да намериш човек да го свърши това нещо и и най-вече нерви.

Успех, ще следя.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 78
Регистриран на: 20.08.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 318 118 hp / 1998
Мечтае да кара: по Pikes Peak

Re: Преминаване от ръчна към автоматична скоростна кутия M47

Мнение от StaKo » 13 Юни 2019, 16:49

От всичко, което съм гледал при такава смяна, най-сложно си остава електрониката. Особено при кола от това поколение, където всичко е в нетуъркинг и ако пипнеш едно (в случая слагаш автомат с електроника) трябва да комуникира с цялата останала електроника по колата.
Също така трябва да се сменят радиаторите, защото автомата иска охлаждане на маслото със съответните метални тръби и топлообменник.
Наистина е сложно и ако за части ще дадеш едни пари то за труд и последващо отстраняване на бъгове парите са други. Няма кой да ти направи всичко това за по-малко от 1000 - 1500 лева, че и повече и все пак да е грамотен, та да не се наложи да продаваш после всичко на части, защото няма да се сглоби обратно и с ръчката, ако майстора вкара флекса в действие.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 637
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Преминаване от ръчна към автоматична скоростна кутия M47

Мнение от Jorixa » 20 Юни 2019, 11:17

Е за кво глупости? Едно на ръка, че щи излезе доста по-скъпо и несигурно от колкото да си вземеш друга, ми не може и да я продадеш после.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 270
Регистриран на: 17.01.2011
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: '07 E91 320d
Мечтае да кара: Ferrari
Детайли за колата: M47D20 6MT

Re: Преминаване от ръчна към автоматична скоростна кутия M47

Мнение от NeRoX » 23 Сеп 2019, 21:56

Общо взето проучването ми доведе до там, че няма невъзможни неща. Механика ми каза, че може да ми направи конверсията, ако си намеря скоростна кутия. Той си пада по всякакви такива конверсии. :lol: Исках да попитам и вас, може. Реших, че може да има някой луд, който да се е хванал на това хоро. В края на краищата, прецених, че инвестицията ще е голяма и няма да си заслужава. Пробвах с ремап, надявайки се, че колата ще стане по-приятна за каране, но резултата не беше кой знае какъв. Продължавам да си ръчкам за сега... :driving:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1076
Регистриран на: 6.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11
Мечтае да кара: на безплатна нафта
Детайли за колата: 530xd

Re: Преминаване от ръчна към автоматична скоростна кутия M47

Мнение от chris_barnes » 03 Окт 2019, 13:52

Еми имаш доста варианти за засилване за да стане приятна :)
Изображение

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12761
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Преминаване от ръчна към автоматична скоростна кутия M47

Мнение от vld » 03 Окт 2019, 14:21

Всичко се прави, желание и пари има ли не е проблем.
Аз вероятно ще я направя по нататък тази операция самоче на N47 :)
Изображение

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook