Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 08 Окт 2018, 8:50

В интерес на истината научих че БМВ са минали от кастрол на Шел. Така че сигурно има shell helix в момента
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от zaharia » 08 Окт 2018, 10:36

wishy35 написа:И също, колега захария, какво имаш предвид под промивка? По точно как се прави.

В случая целта е не толкова да се чисти двигателя от отлагания, с каквато цел обикновено се правят промивките, а да се намали киселинното съдържание което се е натрупало в резултат на редките смени за да не вреди то на новото масло. Затова е добре да не правиш пълен интервал, а да смениш по-рано, най много на половината от планираното, може дори и по-рано да кажем до 3-4К км. При това маслото трябва да се източи максимално добре, ако има уред с които да го изсмучат ще е още по-добре. Иначе промивки има различни - продават се например т. нар. промивъчни масла които обикновенно съдържат евтино минерално масло с минимална доза добавки. Те се наливат след като се източи старото масло исе оставя двигателя да поработи 20тина мин. на празен ход, след което това масло се излива и се слага новото. Има и други видове промивки, но те се ползват за почистване на двигателя от отлагания и нагари.
В анализа още нещо прави впечатление- силния спад на високотемпературния вискозитет почти с цяла единица, т.е. маслото не е вече не отговаря на изискванията на стандартите А3 и С3 и което вероятно също е допринесло за високото износване. Това обикновено се случва когато в него попадне гориво ако има кратки пътувания и двигателят не стига до работна температура. Затова е добре като се прави анализ да се изследва и този показател.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 08 Окт 2018, 11:07

zaharia написа:
wishy35 написа:И също, колега захария, какво имаш предвид под промивка? По точно как се прави.

В случая целта е не толкова да се чисти двигателя от отлагания, с каквато цел обикновено се правят промивките, а да се намали киселинното съдържание което се е натрупало в резултат на редките смени за да не вреди то на новото масло. Затова е добре да не правиш пълен интервал, а да смениш по-рано, най много на половината от планираното, може дори и по-рано да кажем до 3-4К км. При това маслото трябва да се източи максимално добре, ако има уред с които да го изсмучат ще е още по-добре. Иначе промивки има различни - продават се например т. нар. промивъчни масла които обикновенно съдържат евтино минерално масло с минимална доза добавки. Те се наливат след като се източи старото масло исе оставя двигателя да поработи 20тина мин. на празен ход, след което това масло се излива и се слага новото. Има и други видове промивки, но те се ползват за почистване на двигателя от отлагания и нагари.
В анализа още нещо прави впечатление- силния спад на високотемпературния вискозитет почти с цяла единица, т.е. маслото не е вече не отговаря на изискванията на стандартите А3 и С3 и което вероятно също е допринесло за високото износване. Това обикновено се случва когато в него попадне гориво ако има кратки пътувания и двигателят не стига до работна температура. Затова е добре като се прави анализ да се изследва и този показател.


Благодаря колега. Днес поговорих и на работа с нашия старши техник и той препоръча подобна процедура. Единственото което той спомена е че може би няма смисъл от промивъчно масло, тъй като няма проблем с двигателя. Аз си мислех ако новият ми нормален интервал е 8к мили, да направя преждевременна смяна на 3-4к мили. В случая ти би казал по рано? т.е около 2-2,5к мили? (4к километра). Мога да питам БМВ дали могат да направят промивика също.

Захария, относно късите пътувания такива не е имало при мен, но реално колата е я купих Март месец и колко време е седяла за продан и е била пускана за по няколко минути не е ясно. Предполагам това също е играло роля. Другото, което ми е интересно, ако знаеш, е какво всъщност е направено от желязо в този мотор?

Още една редакция, другото нещо, което ме вълнува - дали/колко мислиш съм си навредил на мотора? Смисъл, мнозинството коли които се карат в БГ са внос Германия/Италия и там обслужват по интервала на производителя, италианците даже и до там рядко стигат. Тоест си мисля, че ако си сменям на 8-9 к мили трябва да е окей, НО ВСЕ пак ме гложди. Направена ли е някаква беля с това желязо или.. ?
Последна промяна wishy35 на 08 Окт 2018, 21:25, променена общо 1 път
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от zaharia » 08 Окт 2018, 21:22

wishy35 написа:Захария, относно късите пътувания такива не е имало при мен, но реално колата е я купих Март месец и колко време е седяла за продан и е била пускана за по няколко минути не е ясно. Предполагам това също е играло роля. Другото, което ми е интересно, ако знаеш, е какво всъщност е направено от желязо в този мотор? Ч

Нямам представа колега, знам само, че когато има повече желязо причините ги търсят на първо място във веригата, защото е от желязо и там има значително триене при работа и.
Ето тук има и таблица на английски по елементи, не знам колко е актуална. Според нея източници също могат да бъдат и цилиндрите, валовете и клапаните.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 08 Окт 2018, 21:28

zaharia написа:
wishy35 написа:Захария, относно късите пътувания такива не е имало при мен, но реално колата е я купих Март месец и колко време е седяла за продан и е била пускана за по няколко минути не е ясно. Предполагам това също е играло роля. Другото, което ми е интересно, ако знаеш, е какво всъщност е направено от желязо в този мотор? Ч

Нямам представа колега, знам само, че когато има повече желязо причините ги търсят на първо място във веригата, защото е от желязо и там има значително триене при работа и.
Ето тук има и таблица на английски по елементи, не знам колко е актуална. Според нея източници също могат да бъдат и цилиндрите, валовете и клапаните.
Изображение

Благодаря. По-горе направих още една редакция, като цяло се чудя дали не съм си направил беля. (дано не!)
Реално нямам никакви забележки към колата, върви перфектно. Ама като чета тия тестове и чак страшно ми става като нямам опит с тях.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от zaharia » 08 Окт 2018, 21:54

wishy35 написа:...
Благодаря. По-горе направих още една редакция, като цяло се чудя дали не съм си направил беля. (дано не!)
Реално нямам никакви забележки към колата, върви перфектно. Ама като чета тия тестове и чак страшно ми става като нямам опит с тях.

Според мен няма защо да се притесняваш, тези двигатели са много здрави, пробегът не е голям, като се направи и промивката още на следващият анализ нещата трябва да си влязат в нормата. Сега докато търсех информация за допустимите стойности за износ срещнах и твърдения, че 100ппм желязо може да се счита като граница над която се счита, че има повишение, но предполагам това е някакъв критерий дето са го ползвали преди доста години.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 08 Окт 2018, 21:58

zaharia написа:
wishy35 написа:...
Благодаря. По-горе направих още една редакция, като цяло се чудя дали не съм си направил беля. (дано не!)
Реално нямам никакви забележки към колата, върви перфектно. Ама като чета тия тестове и чак страшно ми става като нямам опит с тях.

Според мен няма защо да се притесняваш, тези двигатели са много здрави, пробегът не е голям, като се направи и промивката още на следващият анализ нещата трябва да си влязат в нормата. Сега докато търсех информация за допустимите стойности за износ срещнах и твърдения, че 100ппм желязо може да се счита като граница над която се счита, че има повишение, но предполагам това е някакъв критерий дето са го ползвали преди доста години.

Много благодаря!
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от @2bar » 08 Окт 2018, 22:03

@wishy35,

вземи се успокой....целият двигател струва максимум 1000€, смяната е макс. 8 ч и това са всичките разходи. Не виждам голяма драма.

Ако го правиш за идеята, бих те разбрал, ама тогава трябва да направиш няколко проби на маслото, за да хванеш някаква зависимост. Иначе само от една проба (и лично за мен, някави числа, без гранични стойности, си е пари хвърлени на вятъра) нищо не можеш да хванеш.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 08 Окт 2018, 22:29

@2bar написа:@wishy35,

вземи се успокой....целият двигател струва максимум 1000€, смяната е макс. 8 ч и това са всичките разходи. Не виждам голяма драма.

Ако го правиш за идеята, бих те разбрал, ама тогава трябва да направиш няколко проби на маслото, за да хванеш някаква зависимост. Иначе само от една проба (и лично за мен, някави числа, без гранични стойности, си е пари хвърлени на вятъра) нищо не можеш да хванеш.


Че драматизирам малко в повече съм съгласен. Но двигател за 1000 евро ме съмнява много. Или поне не мога да си помисля какъв ще е. 8 часа за смяна също е нереалистично. Оригинален двигател със смяна от БМВ е поне 10к в паунди. И на работа съм виждал нашите хора да сменят двигатели няколко пъти (на ланд ровър и на сангйонг) и повярвай ми отнема дни. 8 часа може да го пише по книга някъде.
Съгласен съм също, че с един тест не е за никъде, ще направя още няколко последващи. До тази кола, винаги съм имал проблеми и затова сега малко се “вдетинявам” за дребни работи. Извинявам се за което.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 6.02.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 Q7 S Line 3.0 TFSI Supercharged
Детайли за колата: Stage 1 435hp/545NM, заредена до гърба

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от bai_ILIA » 09 Окт 2018, 20:09

ебаси анализите, голяма драма :D Признавам си, четох с интерес, но е леко излишно. Хората минават по 500-600к с интервали на 30 000км и нема грижи. Сменяш на 10 000км ако си яко градско, на 15 000км ако има повечко извънградско и спи градът...Нали няма да ги караме цял живот тия железа :mhihi:
"Чемодан, вокзал, Москва"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 09 Окт 2018, 22:39

Колега Захария, току що се сетих още един не лош въпрос. До момента препоръчват и слагат Shell Helix 0w-30 не съм сигурен кой подмодел. Ти, пък и останалите, какъв тип ползвате? Имам някакъв спомен, че мотора като направи повече километри е по хубаво да се минава на 5w-30/35 че дори и 10w-40, ама и идея си нямам "кога" точно.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 09 Окт 2018, 22:42

bai_ILIA написа:ебаси анализите, голяма драма :D Признавам си, четох с интерес, но е леко излишно. Хората минават по 500-600к с интервали на 30 000км и нема грижи. Сменяш на 10 000км ако си яко градско, на 15 000км ако има повечко извънградско и спи градът...Нали няма да ги караме цял живот тия железа :mhihi:


Апф, колега ако знаеш що четене изчетох за това какви гуми да си взема ... но честно казано за мен това не е драма в смисъл "Боже, боже какво правим сега и т.н" Колата е в гаранция още и ще я подновя март месец, тоест до март 2020 ще е в гаранция. По-скоро ми е интересно да знам каква е най-добрата практика, НО най-важното обосновано защо. Именно заради което мисля, че разговора с колегата захария беше изключително полезен, сигурно не и само за мен. Но разбирам какво имаш предвид. Какво да ти кажа, просто съм фен да правя RESEEEEEEEEAAAAAAAARCHH :D :D :D :D
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от zaharia » 09 Окт 2018, 23:22

bai_ILIA написа:... Хората минават по 500-600к с интервали на 30 000км и нема грижи. ...

Колега, това ако го напишеш на руския форум за маслата и направо ще те линчуват :) Ако двигателите наистина бяха толкова здрави колкото ги изкарваш, тия форуми за маслата изобщо нямаше да ги има. Моя двигател например като по-калпав от дизеловите са успели да го засерат само с 3-4 такива смени, вярно, че първите са много по-здрави и маслото работи в тях при по-леки условия, но и те си имат предел и в никакъв случай не е 500-600к км с по 700 моторни часа между смените.
Последна промяна zaharia на 10 Окт 2018, 0:09, променена общо 2 пъти

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от zaharia » 09 Окт 2018, 23:34

wishy35 написа:Колега Захария, току що се сетих още един не лош въпрос. До момента препоръчват и слагат Shell Helix 0w-30 не съм сигурен кой подмодел. Ти, пък и останалите, какъв тип ползвате? Имам някакъв спомен, че мотора като направи повече километри е по хубаво да се минава на 5w-30/35 че дори и 10w-40, ама и идея си нямам "кога" точно.

Напоследък тенденцията е особено в по-новите двигатели да се ползват масла с колкото се може по-нисък вискозитет - с цел икономия на гориво и съотвено по-малко отделени вредни газове в атмосфера. Ако си се грижиш добре за двигателя(сменяш маслото навреме и ползваш качествено такова) няма да има нужда да минаваш на по-висок вискозитет, защото двигателят няма да се износва ударно, т.е. вместо 50-60ппм желязо на 10-15К км, ще имаш докъм 20 ппм. По гъстите масла започват да ги наливат в по-старите двигатели или такива с голям пробег, защото поради износването се образуват хлабини между стените на цилиндрите и сегментите и маслото започва да преминава през тях, и освен това масленият слой е вече прекалено тънък и не може да предпазва от триене и или задиране, особено при по-големи натоварвания.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 6.02.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 Q7 S Line 3.0 TFSI Supercharged
Детайли за колата: Stage 1 435hp/545NM, заредена до гърба

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от bai_ILIA » 10 Окт 2018, 12:11

zaharia написа:
bai_ILIA написа:... Хората минават по 500-600к с интервали на 30 000км и нема грижи. ...

Колега, това ако го напишеш на руския форум за маслата и направо ще те линчуват :) Ако двигателите наистина бяха толкова здрави колкото ги изкарваш, тия форуми за маслата изобщо нямаше да ги има. Моя двигател например като по-калпав от дизеловите са успели да го засерат само с 3-4 такива смени, вярно, че първите са много по-здрави и маслото работи в тях при по-леки условия, но и те си имат предел и в никакъв случай не е 500-600к км с по 700 моторни часа между смените.


Имах предвид дизелови двигатели, карани по магистралите. Бедна ти е фантазията колко коли по 700-800к съм виждал с подробна история и масла на 25-30 000км. Не знаят какво е верига или проблем в скоростите...700 моторни часа е цяла вечност на магистралата - по-скоро градско каране яко в задръстванията и огромен брой студени стартове. Съгласен съм за твоя мотор, че за 600к ще иска задължително отваряне и няколко варела масло доляти междувременно...Само не приемам едно от тия руски форуми - смени на модерни масла на 7-8000км. Това ми идва в повече :ok: Ако са М-ки карани на писта да, но некви обикновенни автомобилчета, карани нормално всеки ден за мен си е просто overkill...
"Чемодан, вокзал, Москва"

ПредишнаСледваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook