Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 25 Сеп 2018, 15:41

Живея в Англия от 3 години от БГ знам, че всичко живо сменя на 10к километра. Колата ми е на 120к километра (реални). Производителя препоръчва смяна на 18к мили (28к километра). До сега колата е гледана само в БМВ с техни части и масла и занапред мисля така да правя. Въпроса ми е колеги с подобни мотори колко често сменят.

До работа ми е 40км на посока и си правя по 80км на ден. Почивните дни подобно. Не е прашно и като изключим едни 10% от времето в които я настъпвам, другото време си карам с между 80-110км/ч на круз контрол.

Бая изчетох за масла и на няколко места видях, че качествената пълна синтетика дори не се започва да защитава двигателя качествено първите 5000 км докато се разградят добавките, така че може би 10к километра (6к мили в моя случай) би било твърде често. Примерно 20к километра? Вие как действате?
Изображение

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12761
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от vld » 25 Сеп 2018, 16:33

wishy35 написа:Живея в Англия от 3 години от БГ знам, че всичко живо сменя на 10к километра. Колата ми е на 120к километра (реални). Производителя препоръчва смяна на 18к мили (28к километра). До сега колата е гледана само в БМВ с техни части и масла и занапред мисля така да правя. Въпроса ми е колеги с подобни мотори колко често сменят.

До работа ми е 40км на посока и си правя по 80км на ден. Почивните дни подобно. Не е прашно и като изключим едни 10% от времето в които я настъпвам, другото време си карам с между 80-110км/ч на круз контрол.

Бая изчетох за масла и на няколко места видях, че качествената пълна синтетика дори не се започва да защитава двигателя качествено първите 5000 км докато се разградят добавките, така че може би 10к километра (6к мили в моя случай) би било твърде често. Примерно 20к километра? Вие как действате?

350 моточаса, можеш да си сметнеш колко километра са това спрямо средната скорост с която караш от смяна до смяна.
Но повече от 8000 мили аз небих го карал.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 25 Сеп 2018, 17:08

Благодаря за съвета vid, каква е обосновката зад 350 часа/8000 мили?
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от zaharia » 26 Сеп 2018, 0:03

wishy35 написа:Благодаря за съвета vid, каква е обосновката зад 350 часа/8000 мили?

Обосновкта е, че прекалено дългите интервали - особено тия дето ги "препоръчва" производителя водят до натрупвания на нагари и отложения в двигателите, а оттам и съкращават времето до капиталния ремонт, я в някои случаи и до преждевременната им кончина. Руснаците с по-малките по обем и по-горещи бензинови двигатели, смянят маслото на 5000-7000км ако имат повече градско каране, и да кажем до около 10 000км с повече извънградско, или тук ориентирът е 200-250 моторни часа. При дизелите с голям обем на двигателя и по-ниска работна темпеатура на маслото може да се сменя на по-голям интервал, както е писал колегата - докъм 350 моторни часа. Тук обача имаме предвид да се ползва сравнително качествено масло и двгателят да е в добро състояние. Това е за ония които искат като се отвори мотора вътре да е колкото е възможно по-чисто. Ако чистотата и здравето на двигателя не са приоритет, може да се сменя на по-големи интервали със съответните последствия.
Който не вярва може да отиде и да разгледа на колко км сменят немците, които се интересуват от темата тук - https://oil-club.de/index.php?board/153 ... ht%C3%B6l/
На препратката по-нататък форумна тема с отворени двигатели, и данни с какви масла са карани и на какви интервали е сменяно маслото, снимките говорят сами по себе си и човек лесно може да си направи изводите по въпроса: https://www.oil-club.ru/forum/forum/93- ... vigateley/
Също е интересно да се знае на колко км сменят маслото в двигателите в САЩ и Япония.
Освен това оптималният интервал на замяна зависи силно от вида на базовите компоненти на маслото и количеството и качеството на добавките в него или грубо казано дали е с допуск LL01 или LL04, както и от условията и режимите на експлоатация на автомобила.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 26 Сеп 2018, 1:25

zaharia написа:
wishy35 написа:Благодаря за съвета vid, каква е обосновката зад 350 часа/8000 мили?

Обосновкта е, че прекалено дългите интервали - особено тия дето ги "препоръчва" производителя водят до натрупвания на нагари и отложения в двигателите, а оттам и съкращават времето до капиталния ремонт, я в някои случаи и до преждевременната им кончина. Руснаците с по-малките по обем и по-горещи бензинови двигатели, смянят маслото на 5000-7000км ако имат повече градско каране, и да кажем до около 10 000км с повече извънградско, или тук ориентирът е 200-250 моторни часа. При дизелите с голям обем на двигателя и по-ниска работна темпеатура на маслото може да се сменя на по-голям интервал, както е писал колегата - докъм 350 моторни часа. Тук обача имаме предвид да се ползва сравнително качествено масло и двгателят да е в добро състояние. Това е за ония които искат като се отвори мотора вътре да е колкото е възможно по-чисто. Ако чистотата и здравето на двигателя не са приоритет, може да се сменя на по-големи интервали със съответните последствия.
Който не вярва може да отиде и да разгледа на колко км сменят немците, които се интересуват от темата тук - https://oil-club.de/index.php?board/153 ... ht%C3%B6l/
На препратката по-нататък форумна тема с отворени двигатели, и данни с какви масла са карани и на какви интервали е сменяно маслото, снимките говорят сами по себе си и човек лесно може да си направи изводите по въпроса: https://www.oil-club.ru/forum/forum/93- ... vigateley/
Също е интересно да се знае на колко км сменят маслото в двигателите в САЩ и Япония.
Освен това оптималният интервал на замяна зависи силно от вида на базовите компоненти на маслото и количеството и качеството на добавките в него или грубо казано дали е с допуск LL01 или LL04, както и от условията и режимите на експлоатация на автомобила.


Също и температурата е доста различна там, което ще допринесе за ли честа смяна. При такива условия си пише че интервала трябва да е наполовина. Май най-добре с тест на самото масло да се прецени точен интервал.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от Dextuar » 26 Сеп 2018, 7:14

Понеже виждам, че във всяка тема го споменаваш. Забрави, че тая кола е 2012-та, мотора е същия като от 2006-а, чети какво има писано вече.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 26 Сеп 2018, 8:55

Значи като цяло ако те препоръчват смяна на 18к мили, аз си правя една междинна смяна на маслото по средата кажи речи - 8-9к мили и после те си направят нормалното обслужване с другите филтри - ще съм окей. Или препоръката включва всички филтри на 8-9?
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от zaharia » 26 Сеп 2018, 12:17

wishy35 написа:
zaharia написа:
wishy35 написа:Благодаря за съвета vid, каква е обосновката зад 350 часа/8000 мили?

Обосновкта е, че прекалено дългите интервали - ...


Също и температурата е доста различна там, което ще допринесе за ли честа смяна. При такива условия си пише че интервала трябва да е наполовина. Май най-добре с тест на самото масло да се прецени точен интервал.


С тест наистина е най-добре, но малко хора са склонни да отделят необходимите финанси. В немската лаборатория oelcheck.com най-евтиният, който обаче на практика е достатъчно информативен за двигателя струва 60 евро плюс разходите за изпращане на пробата с маслото. Общо взето германците на oil-club.de така и правят - напасват интервала според резултатите от теста. Другата може би по-голяма полза от теста е, че показва възможни проблеми с двигателя ако такива са налице.
По прицип според мен, интервалът за смяна не би трябвало да надхвърля в най-лошия случай 16-18к км(когато имаме висока средна скорост да речем > 60км/ч), защото освен моторните часове, трябва да се взема предвид и количеството на изразходваното гориво, от което също се натрупват остатъци от продуктите на горене в маслото.

wishy35 написа:Значи като цяло ако те препоръчват смяна на 18к мили, аз си правя една междинна смяна на маслото по средата кажи речи - 8-9к мили и после те си направят нормалното обслужване с другите филтри - ще съм окей. Или препоръката включва всички филтри на 8-9?

Масленият филтър се сменя задължително, за другите мисля няма нужда, ако не се кара по прашни пътища, но нека и колегите да кажат.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от drago9205 » 26 Сеп 2018, 12:36

Моите наблюдения са следните:
Редно е и въздушен + купе да се сменяват на всяка смяна на маслото (карам около 40:60 градско извънградско и на 10хил. км въздушният е много мизерен, а поленовият и той).
Горивният по моите наблюдения кара наистина доста - дори с БГ дизелът горивен филтър на 30к нямаше мизерия вътре. Според мен е мит на майстори и търговци, че "с българската нафта горивният филтър трябва да се сменя с маслото на по 15к".

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 26 Сеп 2018, 14:32

zaharia написа:
wishy35 написа:
zaharia написа:
wishy35 написа:Благодаря за съвета vid, каква е обосновката зад 350 часа/8000 мили?

Обосновкта е, че прекалено дългите интервали - ...


Също и температурата е доста различна там, което ще допринесе за ли честа смяна. При такива условия си пише че интервала трябва да е наполовина. Май най-добре с тест на самото масло да се прецени точен интервал.


С тест наистина е най-добре, но малко хора са склонни да отделят необходимите финанси. В немската лаборатория oelcheck.com най-евтиният, който обаче на практика е достатъчно информативен за двигателя струва 60 евро плюс разходите за изпращане на пробата с маслото. Общо взето германците на oil-club.de така и правят - напасват интервала според резултатите от теста. Другата може би по-голяма полза от теста е, че показва възможни проблеми с двигателя ако такива са налице.
По прицип според мен, интервалът за смяна не би трябвало да надхвърля в най-лошия случай 16-18к км(когато имаме висока средна скорост да речем > 60км/ч), защото освен моторните часове, трябва да се взема предвид и количеството на изразходваното гориво, от което също се натрупват остатъци от продуктите на горене в маслото.

wishy35 написа:Значи като цяло ако те препоръчват смяна на 18к мили, аз си правя една междинна смяна на маслото по средата кажи речи - 8-9к мили и после те си направят нормалното обслужване с другите филтри - ще съм окей. Или препоръката включва всички филтри на 8-9?

Масленият филтър се сменя задължително, за другите мисля няма нужда, ако не се кара по прашни пътища, но нека и колегите да кажат.


Благодаря. В интерес на истината тук колите след 160к км гледат да ги махат, ама аз искам поне още 120-150к да изкарам и след това сигурно ще взема една 435д. Наистина много интересни неща показват тестовете, проблема е мнозинството извадки на които попадам са от Щатите. А там имат много, много старт/стоп трафик в градовете, прах и да не говорим че нормалното гориво е 87 октана. Скъпия им бензин/нафта е 92 октана и реват че европейските коли се трошат. Също, доколкото виждам от повечето постове из ралзични форуми, май и качеството на маслото е доста по лошо, понеже при тях сменят много често. (От 50те години интервалите са и били 3месеца/5к километра) и много го спазват още.

Относно качество на масло филтър, понеже я обслужвам и ще я обслужвам в БМВ, оригинални филтри + кастрол едж, което май е със сменено име на bmw twin turbo oil или нещо от сорта. До това обслужване което ще правя този петък е правено все с изискванията 24м/28к километра, като на всяка смяна сменят и въздушен и кабинен, а горивния е през едно обслужване, което предполагам значи 56к километра.

Аз работя в оторизиран сервиз на Ланд Ровър и Ssangyong, макар че Ланд ровърите толкова много се трошат, че не стават за справка по никакъв начин. На ssangyong препоръчват 12,5к мили за 1.6 турбодизел и 2.2 турбо дизел с мобил 1, макар че ние си им сипваме Castrol edge. По мои наблюдения няма сериозни проблеми вече дори има коли по над 100к мили от нови. (Рядкост но се срещат).

От подобна на немската лаборатория - black stone в Америка, четох доклад че пълната синтетика качествено масло не е напълно ефективно първите 5к километра, понеже отнема време да се разградят всички добавки и да пази двигателя на пълни обороти.

Масло с маслен филтър само е около 190 паунда в БМВ, така че може и да се прежаля да правя едно допълнително между основните. Би било интересно някой ако е правил тест на маслото да сподели резултати. А там трябва да пратиш и чиста проба първо за да се сравни с използването масло и става ептен скъпичък експеримент ... може да се окаже полезен. Ще проверя!
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 26 Сеп 2018, 15:42

Тъй! Поръчах комплект за проба. Намерих лаборатория в Англия, петък ми сменят маслото което е на 17к мили в момента и ще споделя резултати :)
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от zaharia » 26 Сеп 2018, 20:31

wishy35 написа:...
От подобна на немската лаборатория - black stone в Америка, четох доклад че пълната синтетика качествено масло не е напълно ефективно първите 5к километра, понеже отнема време да се разградят всички добавки и да пази двигателя на пълни обороти.

Тук нещо не разбрах какво точно искаш да кажеш, ако можеш прати линк да видим какво точно твърдят. Без значение какво е маслото и добавките в него, те са най-ефиктивни в момента когато е прясно налято, после с времето поради температурата, натоварванията, остатъчните продукти от горенето започват да деградират и да се изразходват. Пълната синтетика тъй като е по стабилна и устойчива при високи температури си запазва за по-дълго време свойствата за разлика от хидрокрека и минералното масло.

wishy35 написа:Масло с маслен филтър само е около 190 паунда в БМВ, така че може и да се прежаля да правя едно допълнително между основните. Би било интересно някой ако е правил тест на маслото да сподели резултати. А там трябва да пратиш и чиста проба първо за да се сравни с използването масло и става ептен скъпичък експеримент ... може да се окаже полезен. Ще проверя!

Чисти проби не са задължителни, нито наложителени и няма да принесат кой знае колко при анализа на резултатите, по принцип основните параметри на маслото в повечето случаи ги има с открит достъп или границите и приблизителните им стойности са предопредлени от спецификациите на които то отговаря, елементите вътре в него не се променято особено много за времето на експлоатация, а стойностите получени при износа са нулеви в пресните масла.

Иначе ще е интересно да се види как работи маслото при такъв сравнително голям пробег. Във всички случай в анализа ще влизат елементите и вискозитетите, ако пък е включено и базовото число и киселинното - още по добре. Обаче тези последните в немската лаборатория например струват заедно колкото базовия анализ и повечето хора не ги правят или мерят само базово число.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от @2bar » 26 Сеп 2018, 20:46

Казано на най - прост български език, без да се впускаме в подробности и пишем дисертации на тема масло - спокойно можеш да си караш едно 20к км с маслото. При положение, че караш 80км на ден (което е повече от достатъчно за един дизел, да достигне работна температура, регенерира и т.н.) не виждам драма с маслото. За намаляване на интервала на смяна на маслото можеш да помислиш, ако караш на много къси разстояния (5-10км на ден).

Единствено мога да ти препоръчам смяната да е правиш преди зимата (макар, че не знам при вас колко е студено) и това е всичко. Всичко друго лично за мен е вече преиграване.

Преполагам, че качеството на маслото в Англия не е по - различно отколкото в Германия или качеството на горивата. Лично аз наъртях почти 100к км и смяната на маслото я правя винаги на около 20к - 25к км (минавам ги за една година). Филтрите за купето повече от една година не карат - всичко е относително, но все пак. Въздушният филтър му дават към 80к км. Поне едно 50к км трябва да може да изкара. Горивният и той същият чеп - поне 100к км ще изкара.

А това с моточасовете.....все пак не говорим за селскостопанска техника - при тях, поради факта, че работят в сравнително тесен интервал от Nmot може да се направи някаква сметка. Ама много ми е интересно, как точно ще се сметнат моточасовете на на една кола.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от zaharia » 26 Сеп 2018, 21:35

@2bar написа:...Ама много ми е интересно, как точно ще се сметнат моточасовете на на една кола.

Има различни начни колега, най-лесно е да се прочетат директно от компютъра на колата който си ги смята и пази. Аз напоследък така правя, необходим е само кабел и програмката Deep OBD für BMW на телефона. То тук няма много какво да се смята - палиш двигателя -времето започва да се отчита, спираш двигателя -времето през което е работил се добавя към общото вереме.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от @2bar » 26 Сеп 2018, 21:52

zaharia написа:
@2bar написа:...Ама много ми е интересно, как точно ще се сметнат моточасовете на на една кола.

Има различни начни колега, най-лесно е да се прочетат директно от компютъра на колата който си ги смята и пази. Аз напоследък така правя, необходим е само кабел и програмката Deep OBD für BMW на телефона. То тук няма много какво да се смята - палиш двигателя -времето започва да се отчита, спираш двигателя -времето през което е работил се добавя към общото вереме.


Точно това е проблемът - че не е много лесно и трябва да се направят доста допускания....

Едно ли е двигателят да работи на празен ход, друго ли е да си на магистрала малко преди макс. обороти? Защото аз смятам, че не е.

Карай те си колите и не се втилясвайте толкова много.

Следваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook