Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от drago9205 » 27 Сеп 2018, 8:11

Според мен даваш много краен случай с "магистрала на макс срещу празен ход". Трябва да се гледа една нормална експлоатация. Дали двигателят ще работи 30 минути студен на празен ход в града или ще достигне работна температура и ще го караш на 1500-2000 оборота извънградско е горе-долу все тая откъм моточасове. Дизелите студени и на празен ход връщат доста газове през EGR-ът и поради незагрелият мотор сместта е доста богата и изгарянето неоптимално. Именно неоптималното изгаряне + повишено количесто рециркулационни газове "замърсява" значително по-бързо едно масло отколкото колата да е достигнала оптимална температура и да си караш нормално извънградско.

Това с "въздушният филтър му дават 80к км, но все трябва да изкара 50к км" не бих желал да го коментирам, надявам се не си сериозен. Мога да споделя снимка на въздушен филтър на под 10к при 40:60 градско-извънградско каране и всеки сам да прецени дали е добре да се кара повече от 15-20к с него. Самият факт, че филтрите за купето повече от 1 година не карат обуславя, че друго филтриращо въздух тяло, което има доста по-голям въздушен поток би трябвало също да кара горе-долу толкова и то.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от Kurtov » 27 Сеп 2018, 13:32

Пусни снимка, ако е удобно.
Моят на 10к километра беше доста чист. Сега съм над 20к без да го сменям и не усещам проблем.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 27 Сеп 2018, 14:26

Kurtov написа:Пусни снимка, ако е удобно.
Моят на 10к километра беше доста чист. Сега съм над 20к без да го сменям и не усещам проблем.


няма да го сменям аз, но мога да снимам пробата преди да я изпратя. И после резултатите ще са най-интересни. Ако лагера който твърди, че производителя си тества маслото, двигателя, колите и т.н, би трябвало да може да изкара 30к километра с една смяна. При оригинален филтър и подходящо масло. Това разбира се коригира с мн градско, амплитуди на температури и т.н както споменаха колегите по горе. Ще видим!

В интерес на истината маслото в момента е на кажи речи 30к км и според сервизната история от чисто нова е сменяно на такива интервали. Аз не усещам каквито и да било проблеми. Утре на свежо масло ще видим дали има разлика.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от drago9205 » 27 Сеп 2018, 16:13

Kurtov написа:Пусни снимка, ако е удобно.
Моят на 10к километра беше доста чист. Сега съм над 20к без да го сменям и не усещам проблем.

По-късно ще пусна една снимка, беше си баш черен целият имаше и доста шумки влезнали (но тях няма как да снимам). Явно градското си оказва влияние. На извънградско най-вероятно няма да се цапа толкова. И все пак e redno да се сменя на всяка смяна с маслото. Проблеми сигурно няма да има кой знае какви имайки в предвид какво влиза в двигателя през EGR-a :D

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12757
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от vld » 28 Сеп 2018, 8:55

wishy35 написа:
Kurtov написа:Пусни снимка, ако е удобно.
Моят на 10к километра беше доста чист. Сега съм над 20к без да го сменям и не усещам проблем.


няма да го сменям аз, но мога да снимам пробата преди да я изпратя. И после резултатите ще са най-интересни. Ако лагера който твърди, че производителя си тества маслото, двигателя, колите и т.н, би трябвало да може да изкара 30к километра с една смяна. При оригинален филтър и подходящо масло. Това разбира се коригира с мн градско, амплитуди на температури и т.н както споменаха колегите по горе. Ще видим!

В интерес на истината маслото в момента е на кажи речи 30к км и според сервизната история от чисто нова е сменяно на такива интервали. Аз не усещам каквито и да било проблеми. Утре на свежо масло ще видим дали има разлика.

Колега проблеми няма да усетиш докато не дойде време да се отвори мотора.
Отлаганията които се получават заради лонг лайф смените на масла са брутални.
Тези мотори спокойно могат да изкарат 600-700к км. без никакви ремонти стига да им е сменявано малсото навреме.
Но ако не е се получава това:
https://www.youtube.com/watch?v=lwuQzq7TRwE
И преждевременно се налагат ремонти по скъпи от колкото струва колата.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 28 Сеп 2018, 13:07

vld написа:
wishy35 написа:
Kurtov написа:Пусни снимка, ако е удобно.
Моят на 10к километра беше доста чист. Сега съм над 20к без да го сменям и не усещам проблем.


няма да го сменям аз, но мога да снимам пробата преди да я изпратя. И после резултатите ще са най-интересни. Ако лагера който твърди, че производителя си тества маслото, двигателя, колите и т.н, би трябвало да може да изкара 30к километра с една смяна. При оригинален филтър и подходящо масло. Това разбира се коригира с мн градско, амплитуди на температури и т.н както споменаха колегите по горе. Ще видим!

В интерес на истината маслото в момента е на кажи речи 30к км и според сервизната история от чисто нова е сменяно на такива интервали. Аз не усещам каквито и да било проблеми. Утре на свежо масло ще видим дали има разлика.

Колега проблеми няма да усетиш докато не дойде време да се отвори мотора.
Отлаганията които се получават заради лонг лайф смените на масла са брутални.
Тези мотори спокойно могат да изкарат 600-700к км. без никакви ремонти стига да им е сменявано малсото навреме.
Но ако не е се получава това:
https://www.youtube.com/watch?v=lwuQzq7TRwE
И преждевременно се налагат ремонти по скъпи от колкото струва колата.


Напълно съм съгласен с възможната опасност и заради това ще тествам маслото, което сега е на 28к километра.
Само една вметка да направя за видеото. Това е за Америка и там маслата не са толкова качествени. Другия проблем е че имат много повече старт/стоп, да не говорим че нормалното гориво е 87 октана, което няма нищо общо с 95/98 което използваме ние. Сега дали това значи, че е окей да се сменя на 28к както казва производителя или трябва на 20, 15к и т.н нямам идея, понеже няма как да се направи достатъчно голяма извадка. Затова ще изпратя маслото за тест и ми казаха до седмица ще има резултат. Понеже колата е в гаранция, задължително искам да ми го сменят БМВ, а само масло и филтър е 190-200 паунда. Ако е нужно, няма да ги спестя. Затова ми е много интересно какъв ще е резултата от теста на маслото.
Изображение

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12757
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от vld » 28 Сеп 2018, 14:10

wishy35 написа:
vld написа:
wishy35 написа:
Kurtov написа:Пусни снимка, ако е удобно.
Моят на 10к километра беше доста чист. Сега съм над 20к без да го сменям и не усещам проблем.


няма да го сменям аз, но мога да снимам пробата преди да я изпратя. И после резултатите ще са най-интересни. Ако лагера който твърди, че производителя си тества маслото, двигателя, колите и т.н, би трябвало да може да изкара 30к километра с една смяна. При оригинален филтър и подходящо масло. Това разбира се коригира с мн градско, амплитуди на температури и т.н както споменаха колегите по горе. Ще видим!

В интерес на истината маслото в момента е на кажи речи 30к км и според сервизната история от чисто нова е сменяно на такива интервали. Аз не усещам каквито и да било проблеми. Утре на свежо масло ще видим дали има разлика.

Колега проблеми няма да усетиш докато не дойде време да се отвори мотора.
Отлаганията които се получават заради лонг лайф смените на масла са брутални.
Тези мотори спокойно могат да изкарат 600-700к км. без никакви ремонти стига да им е сменявано малсото навреме.
Но ако не е се получава това:
https://www.youtube.com/watch?v=lwuQzq7TRwE
И преждевременно се налагат ремонти по скъпи от колкото струва колата.


Напълно съм съгласен с възможната опасност и заради това ще тествам маслото, което сега е на 28к километра.
Само една вметка да направя за видеото. Това е за Америка и там маслата не са толкова качествени. Другия проблем е че имат много повече старт/стоп, да не говорим че нормалното гориво е 87 октана, което няма нищо общо с 95/98 което използваме ние. Сега дали това значи, че е окей да се сменя на 28к както казва производителя или трябва на 20, 15к и т.н нямам идея, понеже няма как да се направи достатъчно голяма извадка. Затова ще изпратя маслото за тест и ми казаха до седмица ще има резултат. Понеже колата е в гаранция, задължително искам да ми го сменят БМВ, а само масло и филтър е 190-200 паунда. Ако е нужно, няма да ги спестя. Затова ми е много интересно какъв ще е резултата от теста на маслото.

Колега потърси си сам в нета има много матерял за маслата и лонг лайф препоръките за смяна, това беше първото видео което ми попадна и затова съм сложил него.
Има статии на англичани ремонтирали точно М57 в Е60 и е90 заради лонглайф маслата.
99% от тях са породени от скъсана верига поради което като отворят мотора и вътре виждат доста гадна гледка.
Остави ги американците, просто случаен клип от мрежата....
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от Kurtov » 28 Сеп 2018, 14:40

wishy35 написа:
vld написа:
wishy35 написа:
Kurtov написа:Пусни снимка, ако е удобно.
Моят на 10к километра беше доста чист. Сега съм над 20к без да го сменям и не усещам проблем.


няма да го сменям аз, но мога да снимам пробата преди да я изпратя. И после резултатите ще са най-интересни. Ако лагера който твърди, че производителя си тества маслото, двигателя, колите и т.н, би трябвало да може да изкара 30к километра с една смяна. При оригинален филтър и подходящо масло. Това разбира се коригира с мн градско, амплитуди на температури и т.н както споменаха колегите по горе. Ще видим!

В интерес на истината маслото в момента е на кажи речи 30к км и според сервизната история от чисто нова е сменяно на такива интервали. Аз не усещам каквито и да било проблеми. Утре на свежо масло ще видим дали има разлика.

Колега проблеми няма да усетиш докато не дойде време да се отвори мотора.
Отлаганията които се получават заради лонг лайф смените на масла са брутални.
Тези мотори спокойно могат да изкарат 600-700к км. без никакви ремонти стига да им е сменявано малсото навреме.
Но ако не е се получава това:
https://www.youtube.com/watch?v=lwuQzq7TRwE
И преждевременно се налагат ремонти по скъпи от колкото струва колата.


Напълно съм съгласен с възможната опасност и заради това ще тествам маслото, което сега е на 28к километра.
Само една вметка да направя за видеото. Това е за Америка и там маслата не са толкова качествени. Другия проблем е че имат много повече старт/стоп, да не говорим че нормалното гориво е 87 октана, което няма нищо общо с 95/98 което използваме ние. Сега дали това значи, че е окей да се сменя на 28к както казва производителя или трябва на 20, 15к и т.н нямам идея, понеже няма как да се направи достатъчно голяма извадка. Затова ще изпратя маслото за тест и ми казаха до седмица ще има резултат. Понеже колата е в гаранция, задължително искам да ми го сменят БМВ, а само масло и филтър е 190-200 паунда. Ако е нужно, няма да ги спестя. Затова ми е много интересно какъв ще е резултата от теста на маслото.


Защо си мислиш, че в Америка маслото е много по-некачествено ?
Сигурно има и такова, ама хората имат и Rоyal Purple, Amsoil RedLine, които са известни по целия свят с НЕ лошото си качество.
Също и за горивото, А86 изобщо не е едно и също с Е86 ;).
Също съм сигурен, че километрите, които прави средностатистическия американец са доста повече от на средностатистическия англичанин.
Иначе наистина е много хубаво, че си пуснал анализ на маслото, там ще видиш най-добре какво е станало с него и колко метал има в него на 28к километра.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от zaharia » 28 Сеп 2018, 14:51

Колега, твоят мотор е един от най-успешните и здрави съвременни мотори на БМВ. Както колегата vld вече ти писа основната разлика ако се сменя по-рядко маслото е времето до капиталния ремонт. Може да не се втеляваш и да сменяш по предписание на производителя и да се надяваш, че ще се оттървеш от колата преди да са се появили проблеми, или като всеки съвесен човек да си сменяш маслото така, че да пазиш двигателя. 8л качествено масло струват 50-60е още 10е за филтър, смяната могат да я направят във всеки квартален гараж. Това ако ти се налага втора смяна освен при официалния представител който ти прави поддръжката. За 10 години това ще са едни допълнителни 400-800е който могат да ти спестят огромни разходи и главоболия с двигателя.
Ето например какво става с горещите бензинови двигатели - днес излезе анализ "BMW TwinPower Turbo 5W-30 LL-01 отработка на BMW 535xi после 4978 км" https://www.oil-club.ru/forum/topic/348 ... e-4978-km/
Тук за 190 моторни часа и 5 хил км градски пробег маслото може да кажем, че е заминало, вярно може да се кара още малко, но това не променя нещата. Представяш ли си ако човека не слуша здравия разум и не се съобразява с натрупаните знания и опит по темата, а кара на препоръчан от производителя или компютъра интервал?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 28 Сеп 2018, 15:14

zaharia написа:Колега, твоят мотор е един от най-успешните и здрави съвременни мотори на БМВ. Както колегата vld вече ти писа основната разлика ако се сменя по-рядко маслото е времето до капиталния ремонт. Може да не се втеляваш и да сменяш по предписание на производителя и да се надяваш, че ще се оттървеш от колата преди да са се появили проблеми, или като всеки съвесен човек да си сменяш маслото така, че да пазиш двигателя. 8л качествено масло струват 50-60е още 10е за филтър, смяната могат да я направят във всеки квартален гараж. Това ако ти се налага втора смяна освен при официалния представител който ти прави поддръжката. За 10 години това ще са едни допълнителни 400-800е който могат да ти спестят огромни разходи и главоболия с двигателя.
Ето например какво става с горещите бензинови двигатели - днес излезе анализ "BMW TwinPower Turbo 5W-30 LL-01 отработка на BMW 535xi после 4978 км" https://www.oil-club.ru/forum/topic/348 ... e-4978-km/
Тук за 190 моторни часа и 5 хил км градски пробег маслото може да кажем, че е заминало, вярно може да се кара още малко, но това не променя нещата. Представяш ли си ако човека не слуша здравия разум и не се съобразява с натрупаните знания и опит по темата, а кара на препоръчан от производителя или компютъра интервал?


Колега, извинявам се ако мненията ми изглеждат като втеляване. След като пуснах темата изчетох сума ти мнения и като цяло има два лагера - единия като теб, който казва че трябва да се сменя на 8-9-10к мили в зависимост от типа на пробег. Другия както каже компютърчето. Честно казано, по съм склонен да повярвам на теб. Нещата които ми прати от руските сайтове са точно нещата, които търсих, но за жалост руския ми е много слаб и не ги разбирам. Причината да стимулиран този дискурс е защото темата ми е много интересна и изобщо не си мисли че съм ви отписал мненията и ще продължавам да си карам с компютърчето. Честно казано целта с пробата на маслото ми е да видя в какво състояние е. Колата в момента е на 77к, предишната смяна е на 59к, преди това на 35 и преди това на 17-18, ако не се лъжа. Тоест за 6 години това е четвърта смяна. Трябва да погледна книжката да видя точно кога.

Ти казваш 8к, други колеги казаха 10, трети 12. и 8 и 10 ми звучат разумно, това което ме притеснява е дали вече не съм си направил беля, въпреки че е само на 77к мили. Ще споделя резултата от теста и ще видим какво се случва. Колата е в гаранция до Март 2018, когато ще мога да я удължа за още една година до март 2019, когато вече сигурно ще мина над 100к.

Това което ме интересува реално е да видя как ще се държи през това време. Ако всичко е окей, ще я пазя още 1-2 години и след това мисля да скачам на четворка, дай боже да са пуснали нов модел и вече да мога да си позволя нова, ще е най-добре. Но, ако наистина тази кола си иска масло на 8к мили, това значи че до момента всеки път това е удължено двойно, което ме притеснява сериозно.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 05 Окт 2018, 21:44

Резултатите излязоха, макар че не знам защо не са ми сложили базовия номер. 134 ppm желязо, което ми се струва високо. Ще сменя на 9к мили следващия път и ще направя нова проба. Благодаря на всички, които помогнаха! Някой ако може да интерпретира това, защото повечето тестове които съм виждал желязото е около 20-50 ппм.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от zaharia » 07 Окт 2018, 21:09

wishy35 написа:Резултатите излязоха, макар че не знам защо не са ми сложили базовия номер. 134 ppm желязо, което ми се струва високо. Ще сменя на 9к мили следващия път и ще направя нова проба. Благодаря на всички, които помогнаха! Някой ако може да интерпретира това, защото повечето тестове които съм виждал желязото е около 20-50 ппм.

Благодаря за анализа колега, в случая имаме много добър пример за това колко полезен може да бъде той. Разбира се желязото е доста, както медта и алуминия, както правилно си заблезязал то не трябва да е повече от 25-30ппм, при нормални условия на експлоатация и здрав двигател. Ето например моя анализ на 14к км и към 240 моторни часа - https://oil-club.de/index.php?thread/43 ... -14144-km/
Можеш да разлгедаш анализите на бмв та с дизелови двигатели на същия форум да видиш как стоят нещата в Германия. Първото което мога да ти препоръчам е да съкратиш интервала, по възможност на следващата смяна да направиш промивка да се изчисти несливаемият остатък в който се натрупва киселина, която преминавайки в новото масло му намалява базовото число. Иначе добре си решил да намалиш и да провериш наново какво е положението. При теб желязото е прекалено много и може да става въпрос и за корозия поради кисленинна среда, защото само от по-дълъг интервал не може да скочи неколкократно количеството, може да кажем да нараства само линейно. Затова най- добре карай с това масло няколко хиляди и го смени и направи анализ след смяната с новоналятото масло. С това да промиеш в известна степен мотора. Иначе повишеното количество желязо може да идва и от веригата, но доколкото знам вашите мотори нямат проблеми с нея, още повече на толкова малко километри. Гледам и хромът е много, по принцип повече от 1ппм не трябва да бъде, той показва износване на сегментите на буталата, никел също не трябва да има никакъв.

PS По добре е да махнеш и личните данни от документа, че не е добре да стоят в интернет.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 07 Окт 2018, 21:48

zaharia написа:
wishy35 написа:Резултатите излязоха, макар че не знам защо не са ми сложили базовия номер. 134 ppm желязо, което ми се струва високо. Ще сменя на 9к мили следващия път и ще направя нова проба. Благодаря на всички, които помогнаха! Някой ако може да интерпретира това, защото повечето тестове които съм виждал желязото е около 20-50 ппм.

Благодаря за анализа колега, в случая имаме много добър пример за това колко полезен може да бъде той. Разбира се желязото е доста, както медта и алуминия, както правилно си заблезязал то не трябва да е повече от 25-30ппм, при нормални условия на експлоатация и здрав двигател. Ето например моя анализ на 14к км и към 240 моторни часа - https://oil-club.de/index.php?thread/43 ... -14144-km/
Можеш да разлгедаш анализите на бмв та с дизелови двигатели на същия форум да видиш как стоят нещата в Германия. Първото което мога да ти препоръчам е да съкратиш интервала, по възможност на следващата смяна да направиш промивка да се изчисти несливаемият остатък в който се натрупва киселина, която преминавайки в новото масло му намалява базовото число. Иначе добре си решил да намалиш и да провериш наново какво е положението. При теб желязото е прекалено много и може да става въпрос и за корозия поради кисленинна среда, защото само от по-дълъг интервал не може да скочи неколкократно количеството, може да кажем да нараства само линейно. Затова най- добре карай с това масло няколко хиляди и го смени и направи анализ след смяната с новоналятото масло. С това да промиеш в известна степен мотора. Иначе повишеното количество желязо може да идва и от веригата, но доколкото знам вашите мотори нямат проблеми с нея, още повече на толкова малко километри. Гледам и хромът е много, по принцип повече от 1ппм не трябва да бъде, той показва износване на сегментите на буталата, никел също не трябва да има никакъв.

PS По добре е да махнеш и личните данни от документа, че не е добре да стоят в интернет.


Много бламират за помощта колега. На колко мили мислиш е добра идея да направя промиваща смяна?
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 22.09.2018
Кара: e92 335d
Мечтае да кара: F32 435d

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от wishy35 » 07 Окт 2018, 21:51

И също, колега захария, какво имаш предвид под промивка? По точно как се прави.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 470
Регистриран на: 4.04.2011
Местоположение: Благоевград
Пол: Мъж
Кара: 4.0 TFSI

Re: Колко често трябва да се сменя масло? е92 335д 2012

Мнение от surfboard » 08 Окт 2018, 7:33

И аз съм с 335д. Сменявам масло /оригинален Кастрол, който ми пращат от Германия/ на 10 000 километра. Филтрите също на 10 000, с изключение на горивния, който сменявам на 20 000.

ПредишнаСледваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook