DIY: Дезинфекция на климатика

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от b00st » 14 Юни 2018, 13:47

При продължителна работа на климатиците в тях (и най-вече по топлообменника на вътрешното тяло и около него) се натрупват прах, власинки от дрехи и други боклуци. Добавете топлото време и влажността, която остава в изпарителя и получавате перфектната среда за развитието на микроорганизми, като гъбички, бактерии плесени и други. Това влошава качеството на въздуха и затруднява работата на климатика. Това е и източникът на неприятната миризма от клапите, когато е работил климатика, затова е хубаво системата да се дезинфекцира всяка година и да се спазват някои правила при ползването на климатика в колата.

Има много методи за дезинфекция и почистване, но тук искам да споделя най-ефективния - директно чистене на изпарителя с почистващ спрей/пяна, който ще убие всичко там. Реално това е развъдника, ако пръскате в клапите или през отворите под филтъра, ефекта няма да е дълготраен, защото дезинфектантът трудно ще достигне изпарителя от там, поради доста по-големия път до него.

При Е9x има що годе лесен начин за достигане на изпарителя и си заслужава да се направи, цялата процедура отнема не повече от 30 минути. Може да видите подробно как се извършва всичко в това видео:



Преди летните жеги да настъпят е подходящо време за да се направи процедурата, вчера я извърших на моето Е92 и тук ще обясня на кратко как се прави:

Отваряте всички клапи и настройвате климатроника на максимална жега - 28, усилвате до максимум вентилатора и врътките на червено, пускате рециркулация в купето. Не забравяйте клапите и отзад. Оставяте така да духа до 5 мин, ако колата е работила на климатик, за да изсуши изпарителя.

Махате кората под жабката (2 винта).
Изображение
Ще видите температурния датчик, през който отвор имате директен достъп до изпарителя.

Изображение
Изпръсквате флакона до 2 минути, като можете да местите маркуча по-навътре и по навън. За всеки случай съм подложил някаква кърпа, но това е само за всеки случай, не би трябвало да тече нищо вътре в купето.
Изображение

Трябва да спазвате предписанията на флакона. По принцип пяната се разширява и обхваща изпарителя до няколко минутки (някои пяни им дават 10 минути да подействат, други спрейове не, гледайте какво пише), след което връщате температурния датчик в дупката, палите колата и отваряте всички клапи и задавате максимална степен на вентилатора. Отворете всички прозорци и оставете да поработи 10 минути. През това време може да монтирате обратно кората и да смените филтъра на климатика, ако е за смяна. Последните 5 минути отново повтаряте процедурата от стартирането (максимално топло и рециркулация).

Ще забележите мръсна локвичка под автомобила, препаратът си е свършил работата и е изхвърлен през дренажа на изпарителя като водниста течност.
Изображение

Насладете се на свеж въздух без неприятни миризми от климатика. И не забравяйте - винаги след като сте карали на климатик, изключвайте снежинката и оставете на външен въздух в последните 5-10 минути преди да изгасите двигателя. Това премахва влагата от изпарителя и предпазва от развъждането на бактерии. Ако забравите и сте паркирали вече и трябва да напуснете автомобила, имате жокер - ползвайте REST функцията в E90, която перфектно ще свърши тази работа ;)
Последна промяна b00st на 14 Юни 2018, 14:49, променена общо 2 пъти

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 629
Регистриран на: 28.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46XI

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от Драгослав » 14 Юни 2018, 14:00

На Е46 изпарителя пак ли е там?

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от b00st » 14 Юни 2018, 14:26

Драгослав написа:На Е46 изпарителя пак ли е там?

При всички е горе долу на подобно място, но при Е46 не съм запознат как точно се достъпва най-добре, но май се разглабя повечко. Тука го дават по този начин https://www.liqui-moly.com/fileadmin/us ... ate_en.pdf

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 77
Регистриран на: 18.07.2013
Кара: E91 320d xDrive 2010 184к.с.

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от donybg » 14 Юни 2018, 14:38

Тъкмо на време, колега! :) Тъкмо се бях нагласил да карам моята в сервиз за озоново почистване, но по-скоро ще направя тази процедура, заедно с нов поленов филтър.
Изображение

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от b00st » 14 Юни 2018, 14:44

donybg написа:Тъкмо на време, колега! :) Тъкмо се бях нагласил да карам моята в сервиз за озоново почистване, но по-скоро ще направя тази процедура, заедно с нов поленов филтър.

Аз лично предпочитам с активен въглен ;)
https://autobild.bg/90-%d0%bf%d0%be-%d0 ... b8-%d1%84/

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 629
Регистриран на: 28.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46XI

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от Драгослав » 14 Юни 2018, 14:52

Колега поздравления за темата. Ще се възплозам от нея за да попитам за друг евантуален метод. Намерих описане на една пяна за почиставне на марка Boost ( струва ми се същата която си ползвал и ти) . Ето начина на употреба:
Инструкция за употреба: АВТО климатици:


1. Намерете отворите за входящ външен въздух. Бъдете внимателни, ако е необходимо отваряне на капака на двигателя.

2. Стартирайте двигателя и свалете стъклата на прозорците.

3. Изключете климатика, изключете и вътрешната циркулация на въздух, за да осигурите поток от външен ъздух в купето. Увеличете вентилатора на максимум.

4. Внимателно поставете приложената тръбичка към дюзата на флакона. Уверете се, че няма теч от свръзката.

5. Намерете входа за външенвъздух към купето (виж илюстрацията на етикета), вкарайте внимателно тръбичката в отвора с най-силно всмукване.

6. Впръскайте продукта - до 2 мин. Вентилатора трябва да работи 10-15 мин. Изключете вентилатора и двигтеля. Мръсната течност ще изтече през дренажния отвор след 10 мин.

Ще стане ли ако махна филтъра на купето , пусна вентилатора на макс и изпръскам флакона във въздуховода зад филтъра?

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от b00st » 14 Юни 2018, 15:06

Да, аз ползвах този спрей, има приятен мирис на лимон после. Принципно става да се изпръска във въздуховода (от мястото където всмуква), но според мен най-добре е да пръскаш директно изпарителя, както дават по инструкцията на liqui moly. Честно казано бих заложил на тяхната пяна другия път лично.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 102
Регистриран на: 20.02.2009
Местоположение: София
Кара: E46 (M43B19)

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от xenolith » 14 Юни 2018, 15:23

b00st написа:
Драгослав написа:На Е46 изпарителя пак ли е там?

При всички е горе долу на подобно място, но при Е46 не съм запознат как точно се достъпва най-добре, но май се разглабя повечко. Тука го дават по този начин https://www.liqui-moly.com/fileadmin/us ... ate_en.pdf


Първо, мерси за темата. Провокира ме да потърся из нашите теми. Май масово ще "чистим" сега :mhihi:

Ето какво намерих за Е46:
viewtopic.php?f=34&t=252849

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от drago9205 » 14 Юни 2018, 17:28

Евала колега, много полезна тема - точно каквото ми трябваше, Мислех, че разглабянето под жабката е повече, но щом има директен достъп през дупката на датчика е перферктно!
Уикенда ще си поиграя и аз, че в един момент дори да се оставя 5-10 мин колата само на вентилатор пак си има миризма.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от Exclusive89 » 14 Юни 2018, 22:36

При Е60 дали ще се размина с толкова разглобяване :?: Евала за темата :yes:
Изображение

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12757
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от vld » 15 Юни 2018, 7:58

Поздравления за темата, отдавна никой не беше пускал полезна тема :yes:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 263
Регистриран на: 16.02.2012
Местоположение: Насам-натам
Пол: Мъж
Кара: BMW E92 335xi
Мечтае да кара: BMW E92 M3 / BMW M2 Competition

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от dpopov » 21 Юни 2018, 11:27

Евала, колега! При първа възможност като ми остане време ще го пробвам този DIY. После предлагам да черпя по една бира :D само казваш къде и кога
Understeer is when you hit the wall with the front of the car,
Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.
Horsepower is how fast you hit the wall,
Torque is how far you take the wall with you.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от drago9205 » 26 Юни 2018, 13:02

Аз направих процедурата. Отворът, който се ползва при термодатчикът е доста тесен и не всеки маркуч може да влезне. Например спреят, който взех имаше накрайник за разпръскване малко по-дебел от самото маркуче и нямаше как да влезне, та затова го извадих. Последните дни е хладно, та нямах възможност да тествам добре дали миризмата е поизчезнала. Също от описанието за чистенето горе не разбрах 10 минути след пръскането колата на пуснат климатик ли трябва да поработи или само на максимална температура за изсушаване?

П.С. След като напръсках флаконът с пяната миришеше яко на спирт. Според мен може да се чисти и само с някакъв самоделен разтвор на основата на спирт... това е като с "антимухъл" препаратите - всичките са на основа на белина, само са 3-4-5 пъти по-скъпи от литър белина, а с последното се чисти също толкова добре мухъл :D

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от b00st » 26 Юни 2018, 14:18

Не пускаш снежинката след процедурата. Няма защо да се пуска, то ти трябва топъл въздух. Не трябва да се пръска с белина, защото после ще смърди на препарати в купето, освен ако не завреш после някакъв маркуч, да измиеш всичко хубаво с вода, което през тоя отвор е трудна работа. Пяната след като мине действието си се превръща във водниста течност и изтича от дренажа, не остава нищо по радиатора и е безвредна за вдишване.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от drago9205 » 26 Юни 2018, 14:32

Аз нямах в предвид белина да се пръска, защото си е доста токсична, по-скоро имах в предвид, че:
1. Белината е основа на препаратите против мухъл (ако имате такъв в жилището) - и съответно само тя замества препарата доста ефективно.
2. Спиртът (дезинфектант) е основата на тия препарати и пяни за климатици - съответно разтвор на основа на спирт ще свърши работа също. Самият спирт е доста летлив и като поработи малко колата на вентилатор ще се отмирише бързо. Просто четох в други форуми, че заместват спрейът със спирт и има същият ефект, проблемът тук е, че флакончетата спрейове за климатик са доста удобни с маркуче и под налягане и доста добре се разпръскват :)

Има логика да не трябва да работи самият компресор, но като го правя за 1-ви път не бях много сигурен :)

All in all - потвърждавам, че процедурата е доста лесна (само бръкването до датчика е малко неудобен, но поне няма щипки и се вади много лесно). 30 минути DYI - напълно си заслужава да си поиграе човек вместо да се разкарва по сервизи. Скоро гледах спрейове за климатици из големите супермаркети на цени от 8 лева даже :)

Следваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook