Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 11.12.2015
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW330XD;GL1800
Мечтае да кара: да кара,да кара...
Детайли за колата: Е91

Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

Мнение от Bat_Nick » 15 Юли 2017, 21:36

Здравейте!
Тези дни се случи някаква драма със плафоните в задния отсег. Не съм забелязал, а и не ми е дало някаква грешка, че не е затворен багажника.
Оказа се, че плафоните доста време са светили и третия който е в средата,
Изображение
направо се беше разтопил... В това отношение BMW не спира да ме изумява. Плафоните на старото ми Пежо, можеха да светят 1 година без нищо да им стане. Изгоря и бушонът, защото и буксичката беше разтопена и е дала на късо. Бушон F61, който се намира в жабката.
Изображение
Изображение
Той е и за климатроника и е 10А Тръгнах да търся бутонче, което да е заяло. Четох по форуми - Нищо. Някъде видях, че на Е46 има микропревключвател в самата брава. И на E91 е така, но в моя случай се оказа стопено микроключе в бравата на стъклото на задния капак:
Изображение
Ето го и самото ключе:
Изображение
Не знам коя е първопричината за това чудо. Поръчах нова брава, но ще си възстановя и тази. И без това вече си имам резервен разглобен двигател, пръскалки за фарове, пеперудки, всякакви термостати и какво ли още не, та още една брава ще побера някъде... :)
Докато разглобявах корите, ми направи впечатление, че там където са задните габарити, леглата също са нагорели. Мисля да сменя крушките със светодиотни, защото и там положението с материала явно е рехаво...
Основната причина уж казват, че е в гъвкавата свръзка между багажника и купето, но аз дърпах, гледах... Въпреки, че е протрито на едно място, там има някаква гъвкава метална броня отвътре и би трябвало да ги пази.
Изображение
Дърпах и на двете страни, нямаше прекъснати кабели.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 401
Регистриран на: 21.02.2015
Пол: Мъж

Re: Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

Мнение от 2707E91 » 16 Юли 2017, 12:11

При мене от както имам колата тези 3 плафона заедно с този в жабката никога не са светили...
Сигурно причината е в това микро ключе.
А като натиснеш отвътре да светнат плафоните,тези в багажника светят ли,или само при отваряне на 5тата врата?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 16 Юли 2017, 13:20

Имаме сходен проблем на Е91 2006 г , само че в нашия случай плафоните в багажника и 5 -тата врата не светят , както и този в жабката. Първоначално и 2- та габарита не работеха , отворихме левия прочистихме контактната пластина с отверка да прави хубав контакт и да се изчисти нагара и проработи. Десния обаче изглежда по-зле, чистихме с отвертката ,но самата пластина изглежда по различен начин и така и не тръгна този габарит. Може ли да има връзка със плафоните в багажника и този на жабката и затова да не работят плафоните в багажника заради десния габарит? Останалите плафони в колата си работят нормално. Кой бушон отговаря за тези плафони,този който е посочил колегата F61 10 A? Гледахме кабелите в 5 -тата врата и гофретата всичко изглежда наред , няма протрито скъсано или стопено/нагоряло по тях.

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 11.12.2015
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW330XD;GL1800
Мечтае да кара: да кара,да кара...
Детайли за колата: Е91

Re: Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

Мнение от Bat_Nick » 16 Юли 2017, 14:24

Zlatiyan_Genchev написа:Имаме сходен проблем на Е91 2006 г , само че в нашия случай плафоните в багажника и 5 -тата врата не светят , както и този в жабката. Първоначално и 2- та габарита не работеха , отворихме левия прочистихме контактната пластина с отверка да прави хубав контакт и да се изчисти нагара и проработи. Десния обаче изглежда по-зле, чистихме с отвертката ,но самата пластина изглежда по различен начин и така и не тръгна този габарит. Може ли да има връзка със плафоните в багажника и този на жабката и затова да не работят плафоните в багажника заради десния габарит? Останалите плафони в колата си работят нормално. Кой бушон отговаря за тези плафони,този който е посочил колегата F61 10 A? Гледахме кабелите в 5 -тата врата и гофретата всичко изглежда наред , няма протрито скъсано или стопено/нагоряло по тях.


Бушон 61 е за плафоните и климатроника. Не мисля, че има общо между задните габарити и плафоните. Вижте дали крушките са по 21W. Ако ги размените пак ли става така? Това се получава и от нагар. Ако е лоша масата също може да не свети добре. Обикновено е кафяв кабел.
Микроключето от снимката управлява с единия си край плафоните, с другия електрическото отключване на задната щора. До клкото разбрах не е C/NC/NO а е C/NO/NO . Моето с залепнало и не мога да го измеря, а корпусът му е залят за да е водоустойчиво и ако го строша, няма да видя контактите. Значи, че при затворен капак, няма контакт между крачетата. Като се отвори капакът, се прави връзка между средното и двете крайни крачета. Едното от крайните е за плафоните, другото за управление на щората.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 16 Юли 2017, 15:54

За задния габарит сменихме крушките с левия на който работи и там си работят , не е от крушките , по скоро от пластината вътре на леглото на крушката има нагар който неможе с отверката да се отстрани ,както и самия метал стои набръчкан. Ще пробваме да измерим дали стига ток до това легло на габарита.
Относно плафоните климатроника си работи което означава че бушона е ок, остава да видим това микрокюче на машинката за затваряне на 5 -тата врата. Интересното е задния прозорец с копчето на капака се отваря, от 2 -та ключа не иска да го отвори. Има ли вариант от това микроключе да не пуска плафоните , съответно и този в жабката да не работи заради това? Т.е частично само едното краче да работи за отваряне на задния прозорец - щора както си написал. Гледам ,че средното ти краче е прекъснато в твоя случай? С мултицет правил ли си замервания

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1239
Регистриран на: 6.01.2013
Пол: Мъж
Кара: F11 530xD LCI 2014
Мечтае да кара: само BMW
Детайли за колата: 1 - E91 320D 07, 2 - е91 LCI 318d

Re: Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

Мнение от awful » 16 Юли 2017, 21:27

Колко пари ти казаха за машинката на 5 врата (стъклото) че тук цената им не е никак малка а моята ми прави мизери ту работи ту не работи но нямам никакъв проблем със осветлението.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 11.12.2015
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW330XD;GL1800
Мечтае да кара: да кара,да кара...
Детайли за колата: Е91

Re: Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

Мнение от Bat_Nick » 16 Юли 2017, 23:03

Zlatiyan_Genchev написа:За задния габарит сменихме крушките с левия на който работи и там си работят , не е от крушките , по скоро от пластината вътре на леглото на крушката има нагар който неможе с отверката да се отстрани ,както и самия метал стои набръчкан. Ще пробваме да измерим дали стига ток до това легло на габарита.
Относно плафоните климатроника си работи което означава че бушона е ок, остава да видим това микрокюче на машинката за затваряне на 5 -тата врата. Интересното е задния прозорец с копчето на капака се отваря, от 2 -та ключа не иска да го отвори. Има ли вариант от това микроключе да не пуска плафоните , съответно и този в жабката да не работи заради това? Т.е частично само едното краче да работи за отваряне на задния прозорец - щора както си написал. Гледам ,че средното ти краче е прекъснато в твоя случай? С мултицет правил ли си замервания

Мисля, че би могло да е от микроключето. По принцип, аз сега му запоих три жички на мястото на микроключето, за да разбера каква е логиката.
Изображение
Сега съм дал на късо черната и кафявата жичка и в момента работи ел бравата на стъклото, но не се вдига автоматично щората. Като вържа и другата жичка, започва да се вдига щората, но пък не гаснат плафоните. Ако микрекът си работи нормално мисля, че всичко ще си работи.
А иначе щом сте търкали пластинката на вашия габарит, пробвайте да мерите на самата букса която се пъха вцялото тяло. Сигурно са еднакви буксите.Може да размените целите тела.Нищо, че са ляво и дясно.Само за пробата.Така ще се ориентирате дали проблема е в самото тяло, или някъде по меките връзки...

awful написа:Колко пари ти казаха за машинката на 5 врата (стъклото) че тук цената им не е никак малка а моята ми прави мизери ту работи ту не работи но нямам никакъв проблем със осветлението.

Поръчал съм си брава втора употреба така, че цената не е ориентир... Моята си е съвсем читава. Така или иначе ще сменя микрека. Гледам, че същия участва някъде по скоростната кутия на Опел Корса. В магазин Викиват има същите на външен вид, но не знам дали имат същите функции. трябва да измеря някой читав.
Тази вечер забелязах, че задната ми чистачка не работи, но предполагам, че е заради липсващия контакт. Те са навързани като свински черва... Не обърнах внимание дали и дясното огледало се навежда като съм на задна.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 16 Юли 2017, 23:09

Bat_Nick написа:
Zlatiyan_Genchev написа:Имаме сходен проблем на Е91 2006 г , само че в нашия случай плафоните в багажника и 5 -тата врата не светят , както и този в жабката. Първоначално и 2- та габарита не работеха , отворихме левия прочистихме контактната пластина с отверка да прави хубав контакт и да се изчисти нагара и проработи. Десния обаче изглежда по-зле, чистихме с отвертката ,но самата пластина изглежда по различен начин и така и не тръгна този габарит. Може ли да има връзка със плафоните в багажника и този на жабката и затова да не работят плафоните в багажника заради десния габарит? Останалите плафони в колата си работят нормално. Кой бушон отговаря за тези плафони,този който е посочил колегата F61 10 A? Гледахме кабелите в 5 -тата врата и гофретата всичко изглежда наред , няма протрито скъсано или стопено/нагоряло по тях.


Бушон 61 е за плафоните и климатроника. Не мисля, че има общо между задните габарити и плафоните. Вижте дали крушките са по 21W. Ако ги размените пак ли става така? Това се получава и от нагар. Ако е лоша масата също може да не свети добре. Обикновено е кафяв кабел.
Микроключето от снимката управлява с единия си край плафоните, с другия електрическото отключване на задната щора. До клкото разбрах не е C/NC/NO а е C/NO/NO . Моето с залепнало и не мога да го измеря, а корпусът му е залят за да е водоустойчиво и ако го строша, няма да видя контактите. Значи, че при затворен капак, няма контакт между крачетата. Като се отвори капакът, се прави връзка между средното и двете крайни крачета. Едното от крайните е за плафоните, другото за управление на щората.


В крайна сметка днес следобях отново разглобихме 5-тата врата и свалихме механизма за заключване,но неуспяхме да го отворим.Проверихме бушон 61 - 10 А и се оказа ,че е изгорял. Сложихме друг здрав и плафоните в багажника и този в жабката светнаха с което 1 проблем отпадна, но се появи точно същия проблем като твоя колега - плафоните не загасват какво и да направим, което ме насочва към това,че и в нашия случай има проблем с механизма на заключване въпреки че работи копчето за отваряне на прозореца на капака. През това време захванахме и снопа с гофретата от дясната страна и като го разкрихме огледахме всички кабели. Всичките бяха наред с икзлючение на 1 кабел със цвят жълто/кафяв , който проследихме и отива точно в десния стоп на 5-тата врата в габарита. От пречупването на снопа при гофретата явно кабела се е опирал в някой ръб на ламарината и се е протърка - все още не е прекъснат ,но се е оголил в 1 -я край. При докосване обаче не реагира габарита. Тук дали си запознат дали в бушинерата има отделни бушони за ляв и десен габарит, защото точно тоя цвят на кабела го няма в левия стоп?

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 11.12.2015
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW330XD;GL1800
Мечтае да кара: да кара,да кара...
Детайли за колата: Е91

Re: Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

Мнение от Bat_Nick » 17 Юли 2017, 0:47

То и моето копче на прозореца работеше, но микрекът беше залепнал.От него плафоните светеха постоянно.Сега като съм вързал на късо само две от жичките пак си работи. Не работи само автоматичното прибиране на шората. Препоръчвам да си свалиш трите крушки на плафоните.При мен този на петата врата буквално се разтопи от постоянното светене. Аз не успях да видя добре снопът с кабели на меката връзка.Колкото и да опъвах, не можах да дръпна маншона толкова, че да ги видя. Само ги поразшавах и дръпнах откъм страната на купето. Към петата врата маншона не се освобождаваше. Днес гледах как се сваля спойлера.Може ако го махна да има по-добра видимост...
Иначе гледам на картинката, че габаритите не са с отделни бушони. Тази е интернетска, но за габарити и халогени ли са тези: 52,53 и 59
Изображение

http://fusesdiagram.com/bmw/fuse-box-di ... 3-e90.html

Като финализирам нещо ще пиша, да не се бъркаме. Надявах се някой да е имал такъв проблем и ако го е решил да сподели. Но и из нета не срещнах такова нещо...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 401
Регистриран на: 21.02.2015
Пол: Мъж

Re: Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

Мнение от 2707E91 » 17 Юли 2017, 9:46

Браво момчета радвам се ,че разнищвате проблема.При мене е същото върна ли се от морето почвам да къртя пласмаси отзад и да гледам.
И понеже ровите по сноповете на 5тата врата,в слупей на смяна на 5тата врата тези снопове имат ли вариант да се откачат както е при страничните врати?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 18 Юли 2017, 23:45

Bat_Nick написа:То и моето копче на прозореца работеше, но микрекът беше залепнал.От него плафоните светеха постоянно.Сега като съм вързал на късо само две от жичките пак си работи. Не работи само автоматичното прибиране на шората. Препоръчвам да си свалиш трите крушки на плафоните.При мен този на петата врата буквално се разтопи от постоянното светене. Аз не успях да видя добре снопът с кабели на меката връзка.Колкото и да опъвах, не можах да дръпна маншона толкова, че да ги видя. Само ги поразшавах и дръпнах откъм страната на купето. Към петата врата маншона не се освобождаваше. Днес гледах как се сваля спойлера.Може ако го махна да има по-добра видимост...
Иначе гледам на картинката, че габаритите не са с отделни бушони. Тази е интернетска, но за габарити и халогени ли са тези: 52,53 и 59
Изображение

http://fusesdiagram.com/bmw/fuse-box-di ... 3-e90.html

Като финализирам нещо ще пиша, да не се бъркаме. Надявах се някой да е имал такъв проблем и ако го е решил да сподели. Но и из нета не срещнах такова нещо...


Браво за схемата на бушонерата колега, че и аз скоро открих схема с бушонерата на Е91 , че в нета е пълно ама само за Е90. В крайна сметка твоите плафони почнаха ли да загасват след като смени тази брава ( би ли уточни бравата която е за заключване на задния капак или бравата която отваря прозореца на задния капак защото и 2 -те отчитат като се отворят и вероятно на някоя от 2 -те е проблема за незагасващите плафони. Иначе със сигурност щом отвънка се е протъркало на гофрето значи и вътре има някой кабел който може да е тръгнал. От вътрешната страна няма нищо защитно , просто трябва да го оголиш за да разгледаш кабелите. Иначе с незагасването на плафоните няма общо гофрето. В моя случай търсим причина и за другия проблем с неработещия десе габарит на 5 -тата врата откъдето намерихме оголен кабел с жълто/кафяв цвят който отива точно при неработещия габарит. При докосване и мърдане не реагира. Някой по-запознат да каже това с 50 -те грешки къде при палене ако запише модула , изключва съответата верига.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 18 Юли 2017, 23:48

2707E91 написа:Браво момчета радвам се ,че разнищвате проблема.При мене е същото върна ли се от морето почвам да къртя пласмаси отзад и да гледам.
И понеже ровите по сноповете на 5тата врата,в слупей на смяна на 5тата врата тези снопове имат ли вариант да се откачат както е при страничните врати?

Колега , корите и без къртене излизат. Сноповете са 3 , като този от дясно е един с кабели и един с маркуча за задната пръскалка. Кабела не е на букси при гофрето и ще трябва да го вадиш от над кората на тавана в багажника.

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 11.12.2015
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW330XD;GL1800
Мечтае да кара: да кара,да кара...
Детайли за колата: Е91

Re: Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

Мнение от Bat_Nick » 19 Юли 2017, 8:34

Zlatiyan_Genchev написа:
Браво за схемата на бушонерата колега, че и аз скоро открих схема с бушонерата на Е91 , че в нета е пълно ама само за Е90. В крайна сметка твоите плафони почнаха ли да загасват след като смени тази брава ( би ли уточни бравата която е за заключване на задния капак или бравата която отваря прозореца на задния капак защото и 2 -те отчитат като се отворят и вероятно на някоя от 2 -те е проблема за незагасващите плафони. Иначе със сигурност щом отвънка се е протъркало на гофрето значи и вътре има някой кабел който може да е тръгнал. От вътрешната страна няма нищо защитно , просто трябва да го оголиш за да разгледаш кабелите. Иначе с незагасването на плафоните няма общо гофрето. В моя случай търсим причина и за другия проблем с неработещия десе габарит на 5 -тата врата откъдето намерихме оголен кабел с жълто/кафяв цвят който отива точно при неработещия габарит. При докосване и мърдане не реагира. Някой по-запознат да каже това с 50 -те грешки къде при палене ако запише модула , изключва съответата верига.


При мен проблема е във бравата на стъкления капак. днес уж би трябвало да пристигне, но като я получа, първо ще измеря този микроключ какви са му позициите, че моя беше разтопен и няма как.
Иначе под протритото на гофрирания маркуч се вижда нещо акто метална оплетка. Много дърпах и мърдах кабелите въпреки, че не успях да изместя цялото гофре за да видя с очите си какво е положението. В момента съм дал на късо трите крачета на микрека и съм изключил задните плафони. Надявам се до утре да съм се оправил...

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 11.12.2015
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW330XD;GL1800
Мечтае да кара: да кара,да кара...
Детайли за колата: Е91

Re: Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

Мнение от Bat_Nick » 19 Юли 2017, 15:42

Най-после пристигна бравата. Надявах се да няма същия проблем.Оказа се, че всичко по нея е наред. първото което направих е да измеря ключето, че ми беше любопитно:
Изображение
Както съм отбелязал, при ненатиснато ключе има контакт между C и NC. Когато се натисне ключето при затворена врата, контакта е между C и NO. Оказа се сравнително стандартно ключе, но точно същото сигурно може да се намери само в специализирани магазини. Разликата ако се вземе друго със същите крачета е, че ще трябва или да се залепи или да се мисли друг вариант за стабилизиране. Това си има едни пъпки които си пасват в легла.
След като смених бравата, всичко си тръгна нормално. И плафоните гаснат и щоричката се прибира сама, когато се отвори стъклото на задния капак.
Ще сложа малко картинки за последователността на сваляне на пластмасите, за да не открива и още някой Америка...
Първо се свалят страничните пластмаси. Те си имат по три щипки:
Изображение
След като се откачат щипките, горния край се измъква настрани, защото е вклинена с горната пластмаса.
Изображение
Това са щипките на страничните пластмаси:
Изображение
Тая тапицирана кора я свалих за да ми е по-удобно да я хвана. Издърпва се само от долната страна. В горния край е на нещо като панти:
Изображение
Това е плафонът паднал в жертва. Да се срамуват от BMW с какви нещастия работят...
Изображение
Задната кора освен щипки има и 4 винтчета. Две под тези капачета:
Изображение
И две под капачето на самата брава на задното стъкло:
Изображение
Самото капаче се издърпва нагоре внимателно. Хванато е с едни метални скобички:
Изображение
Това са болтчетата с които е хваната бравата:
Изображение
Ми, това е.
При мен все още няма проблем със снопа кабели който е между купето и капака. Може би предстои... ;)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Е91 Интериорни светлини на 5-та врата не гаснат

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 23 Юли 2017, 13:03

Вчера свалихме същата брава на 5-тото стъкло и разгледахме микроключето.Здрави бяха и 3-те пина, като самият бутон явно небеше раздвижен или се движеше с половин ход .След раздвижване и установяване на липсата на пружината в горния ляв ъгъл на снимката на колегата заради която можеби не е затварял бутона и съответно затова не загасяха плафоните и горяха бушони.Пружина ползвахме от химикал. Използвахме момента докато е разглобяваме и единия зъб в дясната страна на щората да оправим и разглобихме дясната кора на канала на щората. Зъба беше слегнал навътре , след малко корекция,вече щората също функционира нормално заедно си гаснат и светват при всички проби - и отворен/затворен капак и отворен/затворен 5-ти прозорец и прибиране на щората при отваряне на 5-тото стъкло.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Следваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook