С какво масло карате колеги?

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 05 Сеп 2017, 20:05

(h)aman написа:
zaharia написа:
(h)aman написа:Аз досега карах с Castrol Edge и го сменях на 10к. Сега ще слагам Бардал XTEC с фюлеринова добавка 6 in 1 на Бардал и мисля да го сменя на 15к.

Без да съм правил детайлни проверки ми се струва, че това масло е сравнимо по характеристики с EDGE, дори е възможно да е от по-ниска категория. Ползата от фюлериновите добавки е по-скоро теоретична отколкото реална - това от отзивите които съм срещал. Така, че основания да се увеличи на 50% интервала за смяна спрямо EDGE мисля, че няма. Впрочем каква ти е средната скорост колега, ако не знаеш колко моторни часа правиш от смяна до смяна на маслото? И кое точно масло си ползвал?

За съжаление на оил клуб ру има само един единствен анализ на отработка на тяхно масло, където обаче за 200 моторни часа базовото число е намаляло минимално, което е необичайно и необяснимо.
http://www.oil-club.ru/forum/topic/1529 ... le-5800-km


Castrol EDGE Turbo Diesel Titanium FST 5W-40 С такова масло карах. Средната ми скорост е относителна, според сезона. Да кажем 50 км/ч. Защо ти е такова мнението за фюлериновата добавка? Има ли някъде писано нещо конкретно, понеже без някакви изследвания трудно може да се докаже дали върши или не върши работа.

Обсъжданите масла от топ линията на Кастрол би трябвало без проблеми да издържат мин. 250-300 моторни часа, запазвайки свойствата си. Което при средна скорост 50км/ч ни дава до 15к км пробег. Разбира се най-добре е да се правят анализи на отработката за да е сигурен човек, но с маслата на Кастрол има достатъчно такива(макар и всички от тях да са за нашите двигатели), за да можем да е ориентираме. Тук говоря за oil-club.ru.
Фюлериновата добавка на Бардал е повече търговски трик отколкото поредното вълшебно откритие което върши чудеса. Почти всеки производител на масла използва такива "формули" за да стигне до сърцето на потребителя. Ако беше някаква нова пробивна технология, досега големите Ексон и Шел да са я купили и внедрили в своите продукти. Освен твърденията на Бардал за ефектите от тая добавка, аз лично някакви сериозни доказателства в подкрепа на подобни твърдения не съм срещал. Самите масла на Бардал въпреки рекламата, най-вече на руския пазар не са толкова потребявани и търсени. Да не говорим за надутите цени в сравнение с останалите продуките на пазара. Разбира се всеки решава какво му харесва и с какво иска да кара и аз съм последния който ще спре някого да си купува и ползва подобни масла. Просто моите аргументите са против високата цена която уж се оправдава с някаква вълшебна добавка която върши чудеса. Докато не се видят доказатателства за подобни твърдения - поне няколко анализа на отработки в които да видим как стоят нещата, всякакви дискусии са безсмислени, защото ще опират на вярата или неверието на страните, в нещо което никой не е виждал, а само е чувал за него. В наличният анализ който съм посочил по-горе износът е нормален, т.е. е на нивото на останалите топ масла. Разликата е само в това, че базовото число се е съхранило - тук има подозрение, че вероятно става въпрос за грешка на лабораторията или за някакъв друг фактор, защото аз лично не мога да се сетя за друг подобен известен случай. При това анализът е направен на масло което е по-скъпо и съответно е по-качестено(вероятно в него има определен процент пълна синтатика), от това което се ползва във форума(XTEC) и което предполагам си е обикновен хидрокрек. Та така с Бардал.
Гледам искате да сменяте маслата, а никой не пита за Мобил или Шел да речем, които са от големите и техните масла също са сравнително евтини с добро качество. Oния които наливат оригинално БМВ масло, всъщност ползват продуктите на Шел.
Mobil 1 ESP 5w30 и Mobil 1™ ESP 0W-40 например са превъзходни масла.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от drago9205 » 05 Сеп 2017, 21:44

Аз точно в ESP formula се загледах днес докато ровех из маслата предлагани от oil group

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 05 Сеп 2017, 22:14

drago9205 написа:Аз точно в ESP formula се загледах днес докато ровех из маслата предлагани от oil group

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


В тези маслата на Мобил има ПАО, GTL и естери. В трите по-горе на Кастрол само 0W30 плюс 0W40 могат да се конкурират с тях. Другите две освен хидрокрека не е ясно какво съдържат, и да има ПАО ще е минимално количество. Сега погледнах, че не са много популярни в Русия, даже няма анализи на отработки. Затова на първо време(докато има данни - анализи на отработки) е по-добре да се ползват докъм 250 моторни часа.

Гледам Кастрол ще пускат 0W40 по нова рецепта с 50-75% ПАО, актуалното им масло 0W40 А3/B4 e с 25-50% ПАО. Добра новина за феновете на пълната синтетика.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 903
Регистриран на: 30.01.2009
Пол: Мъж
Кара: F32 //M sport

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от (h)aman » 07 Сеп 2017, 15:11

В България правят ли някъде анализи на масла?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 07 Сеп 2017, 15:35

(h)aman написа:В България правят ли някъде анализи на масла?


За България не знам конкретна лаборатория, но мисля, че големите фирми които се занимават с масла и горива предлагат такива услуги, не е ясно къде какви параметри анализират и на каква цена. Иначе анализи прави http://www.blackstone-labs.com, една немска http://www.oelcheck.de и няколко руски има теми за тях http://www.oil-club.ru/forum/topic/3255 ... boratorij/. Като имам време ще погледна да сравня кой анализ какво включва и на каква цена.

Относно маслата за двигатели M57TU2 за които стана въпрос, вчера попаднах на анализи на човек с такъв двигател. Оказва се, че хубавите масла държат много в тези мотори и могат да се карат сигурно и по 400 моторни часа. Той е карал по около 200ч и тогава е направил анализите, износа му е нормален, базовите числа имат запас поне за още толкова.
http://www.oil-club.ru/forum/topic/2569 ... 3-mixa-mc/

Долкото мога да си го преведа правилно двигателя е M57TU2 без DPF и със изключен ЕГР. Като гледам обаче една част от анализираните маслата са високопепелни което ги прави неподходящи за коли с дизелов двигател които са в конфигурацията с която са излязли от завода. Също не е ясно как тези масла са му повлияли на турбото и дюзите.

ПС. Ето някои фирми в България които предоставят такава услуга.
http://www.sgs.bg/bg-BG/Solutions/Used- ... oring.aspx
http://ns.neochim.bg/laban/lab_m.html
http://www.maslata.info/index.php?optio ... &Itemid=18
http://www.bg.prista-oil.com/laboratorni-uslughi

В чужбина.
http://www.theoillab.co.uk/product-cate ... ng/engine/

Ето и тема за анализ на масло от E60 подфорума.
https://bmwpower-bg.net/forums/viewtopi ... 6&t=410497

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 366
Регистриран на: 17.06.2014
Пол: Мъж
Кара: BMW G32 LCI "22
Детайли за колата: BMW G32 LCI "22

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от Tsapo » 08 Сеп 2017, 10:09

Минал съм 80 000км. от когато я купих.
Карам само с MOTUL 8100 X-CESS 5W-40 (нямам DPF)
Сменям го между 13 и 15 000км. в зависимост от това за колко време и при какви условия съм карал колата.
За този пробег или не доливам или както при последната смяна точно 150м.л. за да стигне пак макса.

Преди това, колата е карана в Италия само и единствено с Castrol 0w30.
Сменяно е когато светне таблото, а именно между 28 000км. и 35 000км.

BMW E91 M47

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 145
Регистриран на: 3.02.2008
Местоположение: Бургас

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от BMW740IL » 08 Сеп 2017, 11:17

(h)aman написа:В България правят ли някъде анализи на масла?

SGS могат да ти направят анализ на маслото
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 300
Регистриран на: 20.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

С какво масло карате колеги?

Мнение от koziak » 08 Сеп 2017, 18:12

Аз заложих на Mobil 1 ESP Formula 5w30
На М47 с ДПФ


Sent from my iPhone using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 161
Регистриран на: 28.09.2016
Местоположение: Пловдив
Кара: ги да викат
Мечтае да кара: камаз
Детайли за колата: E90 320i 2005г.

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от djakere4a » 12 Сеп 2017, 13:14

Като купих колата /Е90 320и 2005 без щека N46B20/ сложих на бмв 5в30, но го харчеше много. Много много двигателя събира 4,25литра като падне на 3 литра започва да пиука, че маслото е под минимума и да добавя един литър. На дисплея показва 5 чертички /една чертичка е около 200мл/. След това реших да пробвам Eni 10в40 , което го смятам за грешка. Преди една седмица му сложих отново 5в30 на Лики Моли Топ Тек 4600.
Някой ползва ли лики моли, никъде по бмв форума не срещам тази марка? Аз съм много доволен от лики моли на предишната си кола и сега решех да пробвам на бмв-то.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12762
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от vld » 12 Сеп 2017, 14:32

djakere4a написа:Като купих колата /Е90 320и 2005 без щека N46B20/ сложих на бмв 5в30, но го харчеше много. Много много двигателя събира 4,25литра като падне на 3 литра започва да пиука, че маслото е под минимума и да добавя един литър. На дисплея показва 5 чертички /една чертичка е около 200мл/. След това реших да пробвам Eni 10в40 , което го смятам за грешка. Преди една седмица му сложих отново 5в30 на Лики Моли Топ Тек 4600.
Някой ползва ли лики моли, никъде по бмв форума не срещам тази марка? Аз съм много доволен от лики моли на предишната си кола и сега решех да пробвам на бмв-то.

Нищо особенно, нисък клас масло, като яко и бардал и тем подобни които с гръмки реклами печелят доверието на потребителите...
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 12 Сеп 2017, 14:59

djakere4a написа:Като купих колата /Е90 320и 2005 без щека N46B20/ сложих на бмв 5в30, но го харчеше много. Много много двигателя събира 4,25литра като падне на 3 литра започва да пиука, че маслото е под минимума и да добавя един литър. На дисплея показва 5 чертички /една чертичка е около 200мл/. След това реших да пробвам Eni 10в40 , което го смятам за грешка. Преди една седмица му сложих отново 5в30 на Лики Моли Топ Тек 4600.
Някой ползва ли лики моли, никъде по бмв форума не срещам тази марка? Аз съм много доволен от лики моли на предишната си кола и сега решех да пробвам на бмв-то.

Колега, за същите пари можеш да си вземеш по-качествено масло от Кастрол, Шел или Мобил да речем.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 161
Регистриран на: 28.09.2016
Местоположение: Пловдив
Кара: ги да викат
Мечтае да кара: камаз
Детайли за колата: E90 320i 2005г.

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от djakere4a » 12 Сеп 2017, 15:49

Лики молито го взимам от вносителя Сенакс в Пловдив и ми е малко по-спокойно. На туба е 22лв литъра, от варела ми го дава за 17лв. Кастрол 5в30 има го гледам в един магазин 5 литра за около 60-70 лв, та в същия магазин продават и оригинално масло на бмв 5в30- около 20-22лв. Обаче ми е нещо много съмнителна работата с кастрола и бмв маслото, защото въпросната верига магазини е за хранителни стоки!!!
Та кастрол 5в30 от хранителния магазин го пробвах в Микрата и не е имала ядове, колкото бях сипал толкова източих, но на бмв-то някакси не ми се ще все още.
Ако знаете сигурно място да купя масло Кастрол в региона, следващия път може да взема от там.
Последна промяна djakere4a на 12 Сеп 2017, 19:14, променена общо 1 път

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12762
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от vld » 12 Сеп 2017, 16:29

djakere4a написа:Лики молито го взимам от вносителя Сенакс в Пловдив и ми е малко по-спокойно. На туба е 22лв литъра, от варела ми го дава за 17лв. Кастрол 5в30 има го гледам в един магазин 5 литра за около 60-70 лв, та в същия магазин продават и оригинално масло на бмв 5в30- около 20-22лв. Обаче ми е нещо много съмнителна работата с кастрола и бмв маслото, защото въпросната верига магазини е за хранителни стоки!!!
Та кастрол 5в30 от хранителния магазин го пробвах в Микрата и не е имала ядове, колкото бях сипал толкова източих, но на бмв-то някакси не ми се ще все още.
Ако има сигурно масло Кастрол в региона? Следващия път може да взема от там.

Колега от доста време насам в БМВ дилърите има промоция при смяна на масло и маслен филтър, за 8 литра масло и маслен филтър съм платил 173лв. със смяната, 5в30.
На тая цена не виждам смисъл да се купува каквото и да било друго масло от среден и нисък клас.
БМВ-маслата не са най доброто, но определено са доста хубави, вече ако нямаш ДПФ- може да си позволиш да слагаш и още по добри масла, за повече пари разбира се.
Това е в общи линии.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 13 Сеп 2017, 0:32

Равенол продължават да подобряват асортимента си - в средата на септември ще променят рецептурата на състезателното си маслото RAVENOL RCS Racing Competition Synto SAE 5W-40, като ще добавят към съдъжанието му повече ниско и високо вискозно ПАО, естери и волфрам, при това няма да съдържа полимерен сгъстител. Маслото явно е предназначено главно за състезания, защото няма допуски и съответствия в документацията.
http://www.ravenol.de/uploads/media/N-G ... 141090.pdf

Освен него, се очаква появата на още 3 подобни(за разлика от него с допуски на MB и/или VW) на него от серията състезателни на пазара.
PS Въпросните масла са пуснати вече в продажба, цените са около 12-13е за литър.
Последна промяна zaharia на 17 Сеп 2017, 17:20, променена общо 4 пъти

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 161
Регистриран на: 28.09.2016
Местоположение: Пловдив
Кара: ги да викат
Мечтае да кара: камаз
Детайли за колата: E90 320i 2005г.

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от djakere4a » 13 Сеп 2017, 7:23

vld написа:
djakere4a написа:Лики молито го взимам от вносителя Сенакс в Пловдив и ми е малко по-спокойно. На туба е 22лв литъра, от варела ми го дава за 17лв. Кастрол 5в30 има го гледам в един магазин 5 литра за около 60-70 лв, та в същия магазин продават и оригинално масло на бмв 5в30- около 20-22лв. Обаче ми е нещо много съмнителна работата с кастрола и бмв маслото, защото въпросната верига магазини е за хранителни стоки!!!
Та кастрол 5в30 от хранителния магазин го пробвах в Микрата и не е имала ядове, колкото бях сипал толкова източих, но на бмв-то някакси не ми се ще все още.
Ако има сигурно масло Кастрол в региона? Следващия път може да взема от там.

Колега от доста време насам в БМВ дилърите има промоция при смяна на масло и маслен филтър, за 8 литра масло и маслен филтър съм платил 173лв. със смяната, 5в30.
На тая цена не виждам смисъл да се купува каквото и да било друго масло от среден и нисък клас.
БМВ-маслата не са най доброто, но определено са доста хубави, вече ако нямаш ДПФ- може да си позволиш да слагаш и още по добри масла, за повече пари разбира се.
Това е в общи линии.


Така е колега, но съм и още мераклия на колата, а и като имам гараж с канал, не мога събота и неделя да не си изцапам ръцете.

ПредишнаСледваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook