С какво масло карате колеги?

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от drago9205 » 05 Сеп 2017, 12:33

Точно това ми беше мисълта - че си слагат добра надценка и реално тази топ серия на Кастрол не ми се струва толкова топ ценово, ами по-скоро е сравнима с много други марки/видове масла.
Тук специално за 5W40 Titanium FST мога да споделя, че върви около 90-95 лева тубата 5литра - 46-49 евро.
Но от друга страна бих се и усъмнил ако тук ми предлагат 5литра Кастрол от горните на 70-75 лева :D

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 05 Сеп 2017, 12:39

drago9205 написа:Точно това ми беше мисълта - че си слагат добра надценка и реално тази топ серия на Кастрол не ми се струва толкова топ ценово, ами по-скоро е сравнима с много други марки/видове масла.
Тук специално за 5W40 Titanium FST мога да споделя, че върви около 90-95 лева тубата 5литра - 46-49 евро.
Но от друга страна бих се и усъмнил ако тук ми предлагат 5литра Кастрол от горните на 70-75 лева :D

Струва ми се, че доста скъпо го купуваш. Довечера ще пусня няколко бг сайта коити продават масла и за които има положителни отзиви, със сигурност там ще го има и на по-нормална цената. Доколкото знам във форума също има хора които продават изгодно масла и предполагам те са оригинални и качествени. Не съм проверявал на каква цена доставят различните немски фирми до България, но може и да се окаже, че дори и с разходите за транспорт маслото може да излезе на същата или дори по-ниска цена, отколкото го продават една част от търговците.
Ето например същото масло тук https://maslo1.com/castrol-edge-fst-titanium-5w40 струва 65лв - същата цена като немските търговци, а като търсих не срещах оплаквания от тази фирма и маслата които продава.
Последна промяна zaharia на 05 Сеп 2017, 12:42, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от drago9205 » 05 Сеп 2017, 12:41

Ами и на мен ми се стори скъпичко, но реших поне че като е по-скъпо поне ще е истинско - 90 лева беше проверих една стара снимка. Иначе това беше дори с 30% отстъпка (нали е модерно да се завиши цената с 30% после да се направи отстъпка), по спомен от АутоПро или Ауто+.

П.С. За следващата смяна май съм се насочил към Fuchs Titan или Motul X-clean, но се разколебах дали да е LL-01 или LL-04 от четенето на темата и информацията за маслата от теб и колегата Boost (понеже скоро махнах дпфа-). А вискозитета - ако след 10 хил. км със сегашното 5W30 нямам харч на масло пак ще е 5W30.
Последна промяна drago9205 на 05 Сеп 2017, 12:52, променена общо 2 пъти

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 05 Сеп 2017, 12:45

drago9205 написа:Ами и на мен ми се стори скъпичко, но реших поне че като е по-скъпо поне ще е истинско - 90 лева беше проверих една стара снимка. Иначе това беше дори с 30% отстъпка (нали е модерно да се завиши цената с 30% после да се направи отстъпка), по спомен от АутоПро или Ауто+.

Ето тук https://oilgroupbg.com/%D0%BC%D0%B0%D1% ... D0%B0.html струва само 75лв и е с 10тина лв по-скъпо, а фирмата е официален дистрибутор. 95лв е прекалено надута без никакво основание цена. Всичките фирми го вземат или директно от производителя или от вносителя.
Също официални дистрибутори - цена 65лв
http://www.rexol.bg/index.php?route=pro ... uct_id=336
Последна промяна zaharia на 05 Сеп 2017, 13:14, променена общо 2 пъти

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от drago9205 » 05 Сеп 2017, 12:48

Цените им на всичките масла са доста добри в сравнение с това, което съм виждал на няколко места. Ако произходът е гарантиран ми се струва добра оферта.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 05 Сеп 2017, 12:49

drago9205 написа:П.С. За следващата смяна май съм се насочил към Fuchs Titan или Mobil X-clean, но се разколебах дали да е LL-01 или LL-04 от четенето на темата и информацията за маслата от теб и колегата Boost (понеже скоро махнах дпфа-). А вискозитета - ако след 10 хил. км със сегашното 5W30 нямам харч на масло пак ще е 5W30.

Спред мен щом си с дизел няма какво да се чудиш - слагаш LL-04 - те са си достатъчно добри масла(среднопепелни) и няма какво да го мислиш. Маслата с високо съдържание на пепел LL-01 са подходящи ако ще се товари много колата и то за бензинови автомобили без пряко впръскване и турбо, щото иначе почват да се натрупват отлагания и нагари по тях.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от drago9205 » 05 Сеп 2017, 12:57

Право да ти кажа и аз така се бях ориентирал. Върви си LL-04 по спецификация за тези коли и да я спазвам. Със или без дпф с такива масла карат по над половин милион километра така че не би трябвало да има грижа.

И по темата се съгласявам, че стига да се сменя своевременно с масло по спецификация - марката не е от значение. В началото се бях подвел по сервизните интервали от 25 хил. км като миселх с лек рзерв да сменям на 20 хил. и добре, че се зачетох във форума, че да направя първата смяна на 16 и следващите на от 10 до 15 хил.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 05 Сеп 2017, 13:38

drago9205 написа:И по темата се съгласявам, че стига да се сменя своевременно с масло по спецификация - марката не е от значение.

Според мен това е вярно, с уточнението, че става въпрос за топ линията на производителя. Обикновено всеки производител има по няколко линии в зависимост от качеството и цената. Най-скъпи са маслата с напълно синтетична база(ПАО и тук таме естери), такива обаче са рядкост. После идват комбинациите пълна синтетика + крек, след това само крек и накрая минералните масла или комбинации крек-минерално. Освен това има разлики в пакета с добавките, които също е решаващ за свойствата на маслото.
Топ линията включва пълна синтетика и/или пълна синтетика + крек и модерени пакети с добавки.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 903
Регистриран на: 30.01.2009
Пол: Мъж
Кара: F32 //M sport

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от (h)aman » 05 Сеп 2017, 14:13

Аз досега карах с Castrol Edge и го сменях на 10к. Сега ще слагам Бардал XTEC с фюлеринова добавка 6 in 1 на Бардал и мисля да го сменя на 15к.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 05 Сеп 2017, 14:34

(h)aman написа:Аз досега карах с Castrol Edge и го сменях на 10к. Сега ще слагам Бардал XTEC с фюлеринова добавка 6 in 1 на Бардал и мисля да го сменя на 15к.

Без да съм правил детайлни проверки ми се струва, че това масло е сравнимо по характеристики с EDGE, дори е възможно да е от по-ниска категория. Ползата от фюлериновите добавки е по-скоро теоретична отколкото реална - това от отзивите които съм срещал. Така, че основания да се увеличи на 50% интервала за смяна спрямо EDGE мисля, че няма. Впрочем каква ти е средната скорост колега, ако не знаеш колко моторни часа правиш от смяна до смяна на маслото? И кое точно масло си ползвал?

За съжаление на оил клуб ру има само един единствен анализ на отработка на тяхно масло, където обаче за 200 моторни часа базовото число е намаляло минимално, което е необичайно и необяснимо.
http://www.oil-club.ru/forum/topic/1529 ... le-5800-km
Последна промяна zaharia на 05 Сеп 2017, 15:05, променена общо 2 пъти

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от drago9205 » 05 Сеп 2017, 14:53

Аз лично аз съм предубеден към продуктите на бардал и съдейки по добавките им за гориво не бих ползвал маслата им.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 05 Сеп 2017, 15:00

drago9205 написа:Аз лично аз съм предубеден към продуктите на бардал и съдейки по добавките им за гориво не бих ползвал маслата им.

Аз нямам нищо против, само дето не могат да обосноват неколкократно по-високите си цени. Всички производители на масла ползват едни и същи или близки изходни материали, разликите са в рецептите по които ги месят. Няма как тяхното масло да е с 200-300% по-високи показатели, за да съответва на цената на която го предлагат. И преди съм писал - това масло е за хора привърженици на марката които са готови да плащат данък марка, който в случая е доста солиден да не кажем съизмерим с цената на продукта. Тук визирам маслата от топ линията Bardahl - TECHNOS C60 EXCEED 5W30 и Bardahl - XTC C60 5W40 които на сайта им се продават за съответно 25 и 18е за литър(вярно в интернет могат да се намерят за 11-12е литър)! Че то за 25е може да си вземеш 5л Тотал със сходно качество. Между другото и БМВ си продава фирменото маслото на подобни цени(29e за литър, при услове, че от други търговци може да се взме за 7.7е.
Последна промяна zaharia на 05 Сеп 2017, 16:08, променена общо 3 пъти

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4093
Регистриран на: 28.11.2006
Местоположение: София/Сандански
Пол: Мъж
Кара: BMW E90 330d; BMW F25 30d
Мечтае да кара: BMW M

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от kriso85 » 05 Сеп 2017, 15:04

Аз карах две смени с масло БМВ 5в30 - първия път от старите, втория път от новите туби.
Сега съм с Бардал 5в40 xtec и съм доста по-доволен. Разхода на масло до 11к км. е около 500 мл., в сравнение с другото, при което беше около 1.5 литра на 15к км.
Такова масло налях и на 1-чката (118д), като тя понеже не се натиска много, не го е пипнала (проверих го на 8к), като същевременно с 5в30 БМВ даваше разход между смените (15к км) около 500 мл.
Относно добавките на Бардал за гориво, не че темата е за това, но аз лош отзив не съм чул, като БДЦ (втора опаковка ползвам) определено се усеща.
"Try not. Do or do not. There is no try" Yoda
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от drago9205 » 05 Сеп 2017, 15:30

Аз нямам наблюдения над Бардал маслата, но съм се чудил дали няма и други хубави алтернативни продукти с такова (на теория) качесто от известните брандове. Гледах XTEC 5w30 преди време, но ми се досвидяха повече от 20лева литъра за масло.
И все пак има време до смяната и към момента няколко масла на различни брандове, които мисля да пробвам, може и това да влезе в списъка.

:OT: Моят отзив за добавката не е лош - просто при мен има 0% ефект от където и да го погледна. Единственото лошо, което мога да кажа - зимата BDC-то става на една боза, по-гъсто от нафтата. Иначе и с нея и без нея все тая откъм разход, вървеж и най-вече корекция на дюзите. Да не кажа, че най-добре колата ми е работила без добавки.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 903
Регистриран на: 30.01.2009
Пол: Мъж
Кара: F32 //M sport

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от (h)aman » 05 Сеп 2017, 19:17

zaharia написа:
(h)aman написа:Аз досега карах с Castrol Edge и го сменях на 10к. Сега ще слагам Бардал XTEC с фюлеринова добавка 6 in 1 на Бардал и мисля да го сменя на 15к.

Без да съм правил детайлни проверки ми се струва, че това масло е сравнимо по характеристики с EDGE, дори е възможно да е от по-ниска категория. Ползата от фюлериновите добавки е по-скоро теоретична отколкото реална - това от отзивите които съм срещал. Така, че основания да се увеличи на 50% интервала за смяна спрямо EDGE мисля, че няма. Впрочем каква ти е средната скорост колега, ако не знаеш колко моторни часа правиш от смяна до смяна на маслото? И кое точно масло си ползвал?

За съжаление на оил клуб ру има само един единствен анализ на отработка на тяхно масло, където обаче за 200 моторни часа базовото число е намаляло минимално, което е необичайно и необяснимо.
http://www.oil-club.ru/forum/topic/1529 ... le-5800-km


Castrol EDGE Turbo Diesel Titanium FST 5W-40 С такова масло карах. Средната ми скорост е относителна, според сезона. Да кажем 50 км/ч. Защо ти е такова мнението за фюлериновата добавка? Има ли някъде писано нещо конкретно, понеже без някакви изследвания трудно може да се докаже дали върши или не върши работа.

ПредишнаСледваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook