С какво масло карате колеги?

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 703
Регистриран на: 7.10.2012
Пол: Мъж
Кара: E90 LCI 320D xDrive
Детайли за колата: N47/184 Hp

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от nikola59 » 18 Юни 2017, 21:14

Колеги, от М-Кар ми дадоха оферта смяна на масло и филтър за около 150лв. Това някаква промоция ли е...?... E90 LCI 320XD е колата - N47T (по VIN декодер) мотор.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 62
Регистриран на: 20.08.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90 N46B20
Мечтае да кара: M4 CS

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от merx » 19 Юни 2017, 7:19

nikola59 написа:Колеги, от М-Кар ми дадоха оферта смяна на масло и филтър за около 150лв. Това някаква промоция ли е...?... E90 LCI 320XD е колата - N47T (по VIN декодер) мотор.

Да.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от b00st » 20 Юни 2017, 15:14

Motul 8100 X-Clean 5w40 + Bardahl 6 in 1
N52B25

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от Dextuar » 20 Юни 2017, 15:15

b00st написа:Motul 8100 X-Clean 5w40 + Bardahl 6 in 1
N52B25
Същото, но на M47TU2


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 142
Регистриран на: 27.07.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F31 335xd
Мечтае да кара: 350xd ;)
Детайли за колата: F31 335xd

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от iasend » 21 Юни 2017, 14:07

M57TÜ2D30
Аз карам с 5W40 като съм пробвал Кастрол EDGE и някво немско...до смяна доливам останалата половинка литър.смянам на 10-12к км масло

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 10 Юли 2017, 0:12

Лоши новини от Мобил. Оказва се, че са решили да спрат производството на Mobil 1 New Life 0W40 и да го заменят с Mobil 1 FS 0W40, което обаче няма допуски за БМВ мотори. Това е голяма грешка, защото в САЩ например гомляма част от собствениците на БМВ го ползваха в продължение на дълги години и сега остават без подходящо масло в продуктовата линията на Mobil. Най-близкото с което може да се замести е Mobil 1 ESP 0W-40, което все пак има по-различни характеристики. По моему това е необяснима грешка на Мобил, най-малкото ще загубят много клиенти от страна на притежателите на БМВ.

Потребител
Аватар
Мнения: 40
Регистриран на: 5.12.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E90
Детайли за колата: Sedan, M57

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от Todor Borisov » 28 Авг 2017, 14:51

Здравейте, колеги,

Искам да попитам тези от вас, ако има такива които са ползвали това масло RAVENOL VMP SAE 5W-30, как се държи двигателя, всяко мнение ще е от полза :)

Чудя се при следващата смяна дали да не го пробвам, като мисля да го поръчам от тук https://www.ravenol-shop.de/

Изображение

Поздрави,

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 703
Регистриран на: 7.10.2012
Пол: Мъж
Кара: E90 LCI 320D xDrive
Детайли за колата: N47/184 Hp

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от nikola59 » 28 Авг 2017, 23:40

Todor Borisov написа:Здравейте, колеги,

Искам да попитам тези от вас, ако има такива които са ползвали това масло RAVENOL VMP SAE 5W-30, как се държи двигателя, всяко мнение ще е от полза :)

Чудя се при следващата смяна дали да не го пробвам, като мисля да го поръчам от тук https://www.ravenol-shop.de/

Изображение

Поздрави,

Марката е известна с това, че често променя някои от съставките в маслата си. Каквото и мнение да прочетеш няма да е меродавно. За различните им масла може да прочетеш на руски език тук: http://www.oil-club.ru/forum/forum/67-ravenol/ В Масла Ravenol ОБЩАЯ има 270 мнения включително и лабораторни анализи на свежо, а и отработено масло на различни автомобили.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 28 Авг 2017, 23:57

Todor Borisov написа:Здравейте, колеги,

Искам да попитам тези от вас, ако има такива които са ползвали това масло RAVENOL VMP SAE 5W-30, как се държи двигателя, всяко мнение ще е от полза :)

Чудя се при следващата смяна дали да не го пробвам, като мисля да го поръчам от тук https://www.ravenol-shop.de/

Изображение

Поздрави,


Специално поразрових за въпросното масло, попаднах на положителни отзиви на немски и руски форуми разбира се с общ участник. Предполага се, че маслото е с високо съдържание на ПАО, вероятно съдържа и естери, има бор и молибден против износване. Според представителка на фирмата, пищеша в един от руските форуми, маслото е разработвано по поръчка на Ауди за техен спортен модел автомобили в продължение на 3 години. При всяко положение изглежа да е от най-добрите продукти на пазара, особено в категорията 5W30 където повечето от предлаганите масла са на основа хидрокрек.
http://oil-club.de/index.php?thread/366 ... sae-5w-30/

анализ свежо масло
https://www.oem-oil.com/forum/Otchet-ob ... otor-9?p=1
Эта рецептура - совместный проект RAVENOL, Audi Motorsport, Ineos и LZ. Так же был привлечён ISP, а как же без него. Задача была поставлена Audi разработать масло, которое бы возможно было применять в гонках и при этом оно удовлетворяло бы "гражданским" требованиям и могло получить "гражданские" допуски. Масло делалось почти три года.

анализ отработено масло
https://www.oem-oil.com/forum/Otchet-ob ... ab-10/?p=1

Ако съдим по резулатите от анализа, маслото би трябвало без проблем да издържа поне едно 250-300 моторни часа.

Между другото и аз в момента карам вече месец с Ravenol SSL 0W40. Засега не мога да дам категорични отзиви, защото по колата имаше някои манипулации и в момента не ми отчита разхода на бензин коректно. Иначе двигателят работи малко по-шумно от предишните ми масла 5W30 които бяха на основата на хидрокрек. Предполагам има и леко повишаване на разхода на гориво и покачване на раб. температура на двигателя, но това е цената която се плаща когато искаме в него да циркулира модерно масло с високо съдържание на синтетични компоненти. Забелязвам, че вероятно заради по-високия вискозитет ми гори малко по-малко масло(в рамките на 10%), отпреди когато ползвах 5W30, но за сметка на това при по-големи натоварвания на колата. Като цяло съм доволен за момента.

Потребител
Аватар
Мнения: 40
Регистриран на: 5.12.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E90
Детайли за колата: Sedan, M57

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от Todor Borisov » 29 Авг 2017, 11:47

Здравейте,

Благодаря за мненията на nikola59 и zaharia.

Преди да попитам за конкретното масло и аз бях попаднал на този немски сайт http://oil-club.de, но не успях да си изградя конкретно мнение за продукта.
Да, на места попадах на различни информационни бюлетини в които променят стойностите на някой от веществата които използват.
Предпoлагам с една основна цел, за да подобрят и усъвършенстват допълнително предлаганото масло, не знам това за притеснение ли е ако в един момент ползвам RAVENOL 5W-30 и от производителя променят състава му.
Е, със сигурност няма да е кой знае каква коренна промяна, надявам се :), все пак колата ми не е първа младост, но малко или много бих искал да и наливам качествено масло.
В момента карам с Castrol EDGE 5W-30 Titanium FST като 80% е извънградско.
Някъде в нашия форум бях прочел мнение, че поради високото съдържание на ПАО в маслото имало способността да изсушава гумените уплътнения по двигателя, но не ми стана ясно дали важи за по старите модели или попринцип.

Поздрави,

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 29 Авг 2017, 13:37

Todor Borisov написа:Здравейте,

Благодаря за мненията на nikola59 и zaharia.

Преди да попитам за конкретното масло и аз бях попаднал на този немски сайт http://oil-club.de, но не успях да си изградя конкретно мнение за продукта.
Да, на места попадах на различни информационни бюлетини в които променят стойностите на някой от веществата които използват.
Предпoлагам с една основна цел, за да подобрят и усъвършенстват допълнително предлаганото масло, не знам това за притеснение ли е ако в един момент ползвам RAVENOL 5W-30 и от производителя променят състава му.
Е, със сигурност няма да е кой знае каква коренна промяна, надявам се :), все пак колата ми не е първа младост, но малко или много бих искал да и наливам качествено масло.
В момента карам с Castrol EDGE 5W-30 Titanium FST като 80% е извънградско.
Някъде в нашия форум бях прочел мнение, че поради високото съдържание на ПАО в маслото имало способността да изсушава гумените уплътнения по двигателя, но не ми стана ясно дали важи за по старите модели или попринцип.

Поздрави,


Маслото Castrol EDGE 5W-30 е на основа хидрокрек, дори и да има ПАО количестовто му ще е да кажем до 20%, така, че опасенията ви са напразни:). За разлика да речем от Castrol EDGE 0W-30 където има 50-75% ПАО.
RAVENOL VMP 5W-30 според това което се пише има сериозен процент ПАО защото се твърди, че е правено на такава основа. Анализите също го потвърждават. Така, че всъщност след преход на RAVENOL VMP 5W-30, ПАО-то в двигателя ви ще се увеличи, вместо да се намали както предполагате. По мое мнение до 30-40% ПАО не би трябвало да са проблем за гумичките и уплътненията, освен това производители добяват и вещества които предотвратяват подобно свиване.

Прегледах и проблемите които са забелязани с маслата на тази фирма.
1. RAVENOL VST 5W-40 - хубаво масло на ПАО основа, което е рядкост за 5W-40 маслата. Тук през 2015г след анализ се вижда, че количеството на присадките е по-ниско от очакваното с около 8%, което е довело да падане на базовото число от 10,1 на 8,9 mg KOH/g. В случая няма нищо фатално, още повече за нашите коли. Следващата година фирмата е коригирала проблема и маслото вече е отговаряло на допуска 229.5. Загубил се е обаче друг допуск неоходим за Алфа Ромео:), но това е положението. Претенциите към фирмата трябва да са, че не отбелязва своевременно и коректно на етикетите какви допуски има съдържанието.
В момента на oil-club.ru отново събират пари за поредния анализ на това масло, след като се появиха подозрения, че нещо не е наред с него(помътнява при замразяване под -18 градуса).
2. RAVENOL HCL 5W-30 - при анализ през 2013 година се забелязва голямо отклонение от заявените показатели. Обяснение няма, освен по погрешка в опаковки с този етикет да е налято RAVENOL HLS 5W-30, до параметрите на които са близки резултатите от анализа.

По принцип голяма част от производителите на масла си менят рецептурите кажи речи ежегодно, така, че ако човек иска да знае какво налива в двигателя трябва и да следи за подобни промени.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12761
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от vld » 29 Авг 2017, 13:44

Пробвайте оригиналното, така и така има акция и цените са по ниски от колкото за алтернативните масла.
Аз лично съм много доволен от него :yes:
Изображение

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от b00st » 29 Авг 2017, 14:04

zaharia написа:...

По принцип голяма част от производителите на масла си менят рецептурите кажи речи ежегодно, така, че ако човек иска да знае какво налива в двигателя трябва и да следи за подобни промени.

Това е така, но не всичко е цифрички в пдф спецификациите на маслата. От там добиваш някаква представа, да, но това не говори всичко за маслото. Гледам се интересуваш от анализи, хвърли едно око на температурния анализ на руснаците, преди да го хвалиш Равенола толкова (не твърдя, че е лошо масло де) :yes:
http://bmwservice.livejournal.com/27699.html

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 29 Авг 2017, 14:16

b00st написа:
zaharia написа:...

По принцип голяма част от производителите на масла си менят рецептурите кажи речи ежегодно, така, че ако човек иска да знае какво налива в двигателя трябва и да следи за подобни промени.

Това е така, но не всичко е цифрички в пдф спецификациите на маслата. От там добиваш някаква представа, да, но това не говори всичко за маслото. Гледам се интересуваш от анализи, хвърли едно око на температурния анализ на руснаците, преди да го хвалиш Равенола толкова (не твърдя, че е лошо масло де) :yes:
http://bmwservice.livejournal.com/27699.html

Прожаркин - както са нарекли списващият горния сайт отдавна е анатемосан на oil-club.ru и дори се налагат наказания, ако някой се позовава на неговите методи и изследвания (нагряване на маслото до 400 градуса за определено време и вадене на заключения за свойствата и качествата му въз основа на остатъка). И аз когато навлизах в темата с маслата се поведох по писанията му си и си купих масло повлиян от тях.

Равенола всъщност хич не е лош, сумата и руснаци се бяха юрнали да си го купуват щото евтино, пък качествено, оттам и хванаха проблемите с отклоненията от заявените параметри. Дори и прозводителя взе да внимава с това което замесва, заради шума дето го вдигнаха. Сега както писах по-горе, отново готвят анализ за потвърждаване на заявеното в спецификацията.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от b00st » 29 Авг 2017, 14:32

Че не трябва да се позоваваме само на такъв анализ е съвсем ясно, но аз съм виждал главата на моя мотор насипно и веднага ти казвам каква е ползата от теста - в цилиндрите температурата при запалване е не 400 ами 700 градуса, затова ако маслото не образува нагар, това е само хубаво. Иначе с Равенол лично не съм карал, но ако маслото няма добавка, като Xenium, Liqui Moly и др., залагам винаги на добавка против износване Бардал/Ксениум, щото маслата LL04 са low или в най-добрия случай mid SAPS, което е добре дошло за Еко частта, ДПФ и катализаторите, но не е най-доброто за двигателя.

Така че да не обръщаме темата толкова на пряк спор между масла, а най-общо казано в едно изречение: за тия коли Е9x с катализатор и ДПФ, най-добрият вариант е това - истинско, не ментак масло по стандарт LL04, в комбинация с добавка против износване, която не съдържа Цинк и смяна на 10 000 км. Така със сигурност сте се подсигурили достатъчно.

ПредишнаСледваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook