С какво масло карате колеги?

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1239
Регистриран на: 6.01.2013
Пол: Мъж
Кара: F11 530xD LCI 2014
Мечтае да кара: само BMW
Детайли за колата: 1 - E91 320D 07, 2 - е91 LCI 318d

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от awful » 05 Яну 2018, 13:38

Аз сега карам със кастрол 5w30 edge + baradal 6v1 нямам проблеми но мисля на следващата смяна да мина на Mobil 1 ESP formula 5w30, Castrol е по евтин от мобила, но за мобил чувам все хубави думи.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 298
Регистриран на: 20.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от koziak » 05 Яну 2018, 14:48

Аз съм със същия Мобил, но нямам база за сравнение. След като го сипах, двигателя заработи доста по-добре. Въпроса е че преди мобила бях с едно масло на шкода за около 100 км за промивка, а преди това нз какво е било


Sent from my iPhone using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 23 Яну 2018, 14:05

b00st написа:
Bexim написа:
b00st написа:...Като си оправиш разхода на масло..

До ден днешен не познавам един да го а оправил - гумички, сегменти и там първите филтри, от които се започва. И понеже стават все по-евтини, все повече никой няма да го оправя.
Не че не може, просто хората си сипват (масло) и си карат.
ПП и да не кажете, че храня само дизелите - и това не е правилно! :lol:

Това е така, че никой не му се занимава да отваря мотора и да сменя наред на тия стари коли, но това е друг въпрос. Под оправяне на разхода визирам, поне да се смени към подходящото масло, което е истинско, като например оригинално от дилър спрямо рандом Castrol, Motul и т.н. от онлайн шоповете, и някоя друга добавка като на Бардал фюлериновата. За 30К км съм разбрал само, че двигателя е капризен на масло, особено ако караш извънградско над 3000 оборота и маслото, което не го харчи толкова е качественото масло, което е лонглайф и може да изкара повече километри. След 4000 км маслото започва да губи качествата си и колкото по-скапано е едно масло, толкова по-голям става разхода му, докато колкото повече е първо качество, толкова по-продължително ще може да остане в двигателя и да си върши работата. Разбира се никой не ангажирам с това мнение, аз сам съм се убедил като съм експериментирал.

Съобщението е копирано от темата новите придобивки, ще отговарям тук защото е свързано с маслото.

Смяната на гумички и сегменти е скъпо удоволствие. На повечето места гумичките излизат над 1200лв, сегментите над 2000лв - ако намериш евтин майстор. Има колеги които са дали тия пари понеже си държат на колите, но явно не са много. При условие, че цените на колите са се сринали, а подобни ремонти са доста скъпи, ако разхдът не над 1л на 1000км повечето хора предпочитат да си карат така колите, въпреки, че може да има последствия най-вече за катализаторите.
От моя опит с 3 масла и 30к км пробег мога да потвърдя, че от известно време нататък - при мен при доливане след 7000км, хидрокрековите масла вкл ония с гарантиран произход(моите бяха Liqui Moly 5w30 Top Tec 4200 и Kroon Oil Poly Tech 5w30), започват да изгарят по интензивно, третият литър ми го поискаха на 2400/2600км, а още по-следващия(това за ЛМ) на 1270км при условие, че в началото го горяха за 3000/3100км. В момента карам с напълно синтетично масло - Ravenol SSL 0w40. Тук нещата стоят малко по-иначе. Без значение колко товаря колата - основно карам магистрала с 3000 до 3600 оборота, литър ми иска на всеки 3200+км. Вече съм изминал над 9к км и до момента съм долял 2 литра, горенето е равномерно - скалата се променя с едно деление на всеки 800км. Така че, разлика между пълна синтетика и хдрокрек - по отношение на стабилност и устойчивост има.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от Bexim » 23 Яну 2018, 16:25

Като гледам и ти са като мен.
Първия литър ми го изпива между 6К и 7К км след смяната, последния път на 6700 км.
Сега съм на 8 и нещо и е дръпнала още половин литър. С две думи на 10К взима 2 литра, но 4-тата половинка няма да я доливам (държа го от 1/2 до макс, не чакам лампата), а направо ще сменям може би, зависи как се падне. Планът ми е напролет да го сменя.
Две смени съм имал, защото я взех с току що сменено масло, демек 3 масла съм наблюдавал и аз и 25-26К км. Първото е било някакво БМВ, защото е взета от представителство. Там пак до смяната налях 1,5л.
Второто беше Мотул 5/40 ЛЛ04, сега си е от Дару 5/30, Шелско май е. Като че ли Шела го държи повече, макар и на 30, но всичко това е доста относително на база колко съм карал градско и колко извънградско.
За сега съм си повече от доволен от този разход на база прочетеното от масата 6-таци.. Винаги на всички коли съм си сменял маслото на 9-10К км. Градският ми пробег не е много малък и поради тази причина не ги държа.

ПП тук ме хвана малко неподготвен в терминология и ще попрочета :bchug:
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от drago9205 » 23 Яну 2018, 16:33

Във връзка с Равенол-а. Скоро смених с такова и откъм работа мисля, че двигателят работи по-добре отколкото с BMW маслото преди това, ще мога да кажа със сигурност като покарам поне 5к км, но като цена лично за мен беше перфектна оферта понеже се кооперирахме няколко души да купим повечко, 66 лева за 5 литра пълна синтетика си е без пари направо.

Обаче пък в ХоМда форума скоро четох разни неща, че имало издънки с Равенола (май се ограничават само до произведеният такъв в Русия, немският уж е ОК).

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от Dextuar » 23 Яну 2018, 16:38

drago9205 написа:Във връзка с Равенол-а. Скоро смених с такова и откъм работа мисля, че двигателят работи по-добре отколкото с BMW маслото преди това, ще мога да кажа със сигурност като покарам поне 5к км, но като цена лично за мен беше перфектна оферта понеже се кооперирахме няколко души да купим повечко, 66 лева за 5 литра пълна синтетика си е без пари направо.

Обаче пък в ХоМда форума скоро четох разни неща, че имало издънки с Равенола (май се ограничават само до произведеният такъв в Русия, немският уж е ОК).

Аз също съм доволен от моя Равенол, но трябва да покарам повече, за да дам по-обективно мнение. Вече за съжаление я няма тази промоция, гледах тези дни да си купя за следващата смяна, но няма.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 23 Яну 2018, 17:57

drago9205 написа:Във връзка с Равенол-а. Скоро смених с такова и откъм работа мисля, че двигателят работи по-добре отколкото с BMW маслото преди това, ще мога да кажа със сигурност като покарам поне 5к км, но като цена лично за мен беше перфектна оферта понеже се кооперирахме няколко души да купим повечко, 66 лева за 5 литра пълна синтетика си е без пари направо.

Обаче пък в ХоМда форума скоро четох разни неща, че имало издънки с Равенола (май се ограничават само до произведеният такъв в Русия, немският уж е ОК).

Да те успокоя колега, издънки може да е имало с другите масла преди време - до 2013г, и то не е сигурно дали изобщо са били издънки, а само леки вариации в някои параметри на маслата. Последно преди два месеца стана скандал - от руското представителство искаха да съдят собственика на oil-club.ru за фалшификация. При един от анализите, едно от маслата мисля FEL, то се оказа с коренно различни параметри - тоест е било съвсем различно. В резултат собственика се обиди и махна всички анализи на Равенол и забрани обсъждането му. За съжаление не се разбра защо се е стигнало до проблема - в лабораторията ли са сменили маслата, собственика ли го е объркал с друго масло като го е пращал или са попаднали на фалшификат.
Според мен от Равенол постъпиха много некоректно, обаче явно са били ядосани защото на някои от маслата които са много популярни като VST да речем, се правеха анализи ежегодно, 2017 година даже 2 му направиха!
В момента с VST 5w40 и SSL 0w40 - сегашните, проблем няма - ноември се напрвиха 2 анализа на VST и на VMP всичко е ОК. На SSL му правиха анализ лятото - аз заради него реших да мина на това масло.
Доколкото знам Равенол се произвежда само в Германия. В Русия заводи няма.
Последна промяна zaharia на 23 Яну 2018, 23:29, променена общо 2 пъти

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 23 Яну 2018, 18:00

Bexim написа:Като гледам и ти са като мен.
Първия литър ми го изпива между 6К и 7К км след смяната, последния път на 6700 км.
Сега съм на 8 и нещо и е дръпнала още половин литър. С две думи на 10К взима 2 литра, но 4-тата половинка няма да я доливам (държа го от 1/2 до макс, не чакам лампата), а направо ще сменям може би, зависи как се падне. Планът ми е напролет да го сменя.
Две смени съм имал, защото я взех с току що сменено масло, демек 3 масла съм наблюдавал и аз и 25-26К км. Първото е било някакво БМВ, защото е взета от представителство. Там пак до смяната налях 1,5л.
Второто беше Мотул 5/40 ЛЛ04, сега си е от Дару 5/30, Шелско май е. Като че ли Шела го държи повече, макар и на 30, но всичко това е доста относително на база колко съм карал градско и колко извънградско.
За сега съм си повече от доволен от този разход на база прочетеното от масата 6-таци.. Винаги на всички коли съм си сменял маслото на 9-10К км. Градският ми пробег не е много малък и поради тази причина не ги държа.

ПП тук ме хвана малко неподготвен в терминология и ще попрочета :bchug:

Е не точно като теб, на мен ми гори 2 пъти повече масло. За маслото БМВ и съответно другите масла на Шел, напоследък срещам мнения, че го гори повече от хидрокрека, вероятно защото е на база GTL, което е странно защото уж той е по-устойчив и качествен от предния.
Колега ако сложиш пълна синтетика, предполагам с едно доливане от литър ще изкарваш 14к.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 24 Яну 2018, 0:15

Вчера излезе анализ на Total Quartz 9000 Energy 0W40 А3/B4 LL-01, коeто е едно хубаво, икoномически изгодно масло(цена около 25-26е за 5л туба), на база пълна синтетика. Въз основа на състава на базата можем да го сравним с Ravenol VST 5W40 който обаче е с около 7е или 30% по-скъп. Съдържанието на ПАО според документите е в диапазона 40-50%, а хидрокрекa e min 10%. Маслото е със съвремен пакет от добавки, сравнително ниска сулфатна пепел - 1,1%, високо базово число - около 10, няма естери и молибден. Анализът с описание на параметрите, може да се разгледа тук http://www.oil-club.ru/forum/topic/3218 ... 0-svezhee/
Последна промяна zaharia на 01 Апр 2018, 18:34, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от Bexim » 24 Яну 2018, 9:28

Добре де, аз се обърках тотално...
Аз до сега си живея с мисълта, че карам с пълна синтетика.. Поне така пише навсякъде.. :lol:

Не ми пречи да доливам, щом е в такива размери, виж на М54-ката малко бях бесен - литър на 1000 (средно) или дори за едно София-Слънчев бряг с бързо каране, направо си светна лампата на следващия ден.. Там вече беше абсурдно.
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 24 Яну 2018, 9:58

Bexim написа:Добре де, аз се обърках тотално...
Аз до сега си живея с мисълта, че карам с пълна синтетика.. Поне така пише навсякъде.. :lol:

Това писа представителят на ROWE за Русия по същия повод вчера:
Каждый шестой, который понимает, что берёт, как вы и я - покупает масло на ПАО-основе, а на этом форуме таких людей гораздо больше.

Основная проблема на нашем рынке, что большинство масел с надписью Fully Synthetic - чистой воды гидрокрекинг. В Германии производитель законодательно обязан писать на упаковке состав базы, т.е на вашем (и моём) Rowe Hightec Sinth RS SAE 5W-40 написано Fully Synthetic, а на более дешевом гидрокрекинговом Rowe Hightec Sint RSi SAE 5W-40 честно фигурирует HC-Synthetic. И потребитель понимает, за что он отдаёт деньги. А у нас потребителю можно вешать лапшу.
Пример Мобила для разных рынков (ищем, где нас надувают)):

Значи дали маслото е на база пълна синтетика може да се разбере, ако се разгледа етикета на продукта предназначен за немския пазар. В прикачения файл има пример с хидрокреково масло, което в Германия е обозначено с SHC-Synthese Technology или хидрокрек, а за другите пазари е Full Synthetic макар да има един и същ състав.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 24 Яну 2018, 10:42

Колко напълно синтетични масла предлагат Шел, Мобил и Кастрол? Според информацията на немските им сайтове - Шел - 0, Мобил - 0 и Кастрол - 3. Две с вискозитет 0в30 и едно с 10в60.
Какво означава базата на маслото да е напълно синтетична? Ами това значи поне половината или около 40% от нея да съдържа ПАО и евентуално естери или алкилирани нафталини. Само масла с такива бази могат да се обозачават по закон в Германия като напълно синтетични. Останалите около 40% обикновено са хидрокрек, но могат да бъдат и минерално масло, GTL или някакви комбинации между тях. Освен тях имаме още около 10% присадки и 10-15% полимерен сгъстител и други.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от Bexim » 24 Яну 2018, 11:43

Добре, с кое точно Равенол-че да пробвам?
Търсих, но не намирам някое ЛЛ-04?
Или трябва да гледам спецификациите, но пак не мога много да се ориентирам? :oops:
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от zaharia » 24 Яну 2018, 12:46

Bexim написа:Добре, с кое точно Равенол-че да пробвам?
Търсих, но не намирам някое ЛЛ-04?
Или трябва да гледам спецификациите, но пак не мога много да се ориентирам? :oops:

Ето тук съм писал за среднопепелните масла ACEA C3.
viewtopic.php?f=116&t=255530&start=1395#p4341506

Относно вариантите на Равенол, мога да посоча следните.
Най-евтин, но всъщност по-скъп(около 9е за литър) от хидрокрека на пазара е VMP 5w30, към него съм се ориентирал и аз за следващата смяна. Още по-скъпи алтернативи(около 12е за литър) които са съвсем нови(излязоха на пазара през септември), в същото време са подходящи за съзтезания са RUP 5w40 и REP 5w30. В тези масла мисля няма никакъв хидрокрек, те са на 100% пълна синтетика. Има и още няколко варианта от категорията LL-04 и или C3, но аз не ги разглеждам.
Маслата отговарящи на спецификацията LL-04 мога да се видят на този адрес.
https://www.ravenol-shop.de/pkw/motoroe ... n=30&f=239
Маслата отговарящи на стандарта ACEA C3, някои от които евентуално също могат да се ползват, мога да се видят на този адрес.
https://www.ravenol-shop.de/pkw/motoroe ... n=30&f=224

Та значи, маслата на база хидрокрек, за предпочитане с малко ПАО и естери от топовите линии на производителите не са лоши, да не казвам, че са долу горе на същото ниво като пълната синтетика, и разликата с нея не е толкова голяма. Това при нормална ежедневна употреба. Когато стане върпос за натоварвания е редно да се предпочете пълната синтетика - например спортните масла и на Motul, Yacco, Millers, Fuchs и който и да е друг задължително са с таква база. Определени видими разлики, все пак има, като например това, че последние са по-стабилни, коетно например забелязах лично при употребата на такова масло. Така, че въпросът стои повече психологически и икономически - дали човек му се занимава да търси и купува подобни, обикновено по-скъпи масла, или просто си кара с някакъв качествен хидрокрек с малко ПАО и естери - каквото например е Mobil ESP Formula 5w30, или пък кара само с качествен хидрокрек на умерена цена - каквито са мнозинството от маслата на пазара.
При спортните масла има едно такова положение - в писано от представители на Мотул и Яко се твърди, че техните спорни масла трябва да се ползват до около 5000км защото след това до около 7000-8000км, качествата им рязко се влошават. Чудех се дали същото не се отнася и за маслата на Ravenol който съм споменал по-горе. Обаче от прочетеното най-вече на форума oil-club.de където се повдигнаха подобни върпоси, от това, че производителя се е постарал да им извади сертификати за допуски MB, VW и други се предполага, че по-скоро няма да има проблем те да се ползват и при гражданските автомобили. Разбира се, най-добре това ще се види след като излязат анализи на отработено масло, каквито за момента няма, но които скоро ще се появят, защото тези масла според писаното в същия форум се радват на популярност. Така, че се надявам скоро да се изясни и този въпрос, защото и аз за момента се колебая дали да не ги изпробвам и тях - все пак според характеристките си са едни от най-хубавите масла на пазара изобщо. Това е разбира се погледнато от естетическа гледна точка, като работа и функционалнст разлики големи в моя двигател няма как да има, все пак аз не съм състезател :).

ПС Като гледам маслата с допуск LL-04 на база пълна синтетика не са чак толкова много, някои производители дори нямат такива, а е добре да се разшири списъка от тия които са налични на пазара, да може човек да има по-богат избор.
Ето един кандидат отсят по изискването на немските закони, без проверка на характеристиките по анализи:
MANNOL Energy Premium 5W-30 API SN/CF на супер цена от 20,59е за 5л.
Последна промяна zaharia на 24 Яну 2018, 13:52, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: С какво масло карате колеги?

Мнение от Bexim » 24 Яну 2018, 13:23

Хвала :bowdown:
Пак ме вкара в размисъл за следващата смяна. :yes:
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT

ПредишнаСледваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook