3 серия - проблем при спиране на мокро

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 14
Регистриран на: 27.02.2015
Пол: Мъж
Кара: е90 325d

3 серия - проблем при спиране на мокро

Мнение от geraldo » 04 Мар 2017, 23:11

Здравейте колеги , търсих из форума , но не успях да намеря такава тема-ако сее повтарям - моля за извинение.

Става въпрос за нашумелия преди години проблем със спирането , който се проявява предимно при шофиране по магистрала , по време на дъжд, след като в продължение на километри не е натискана спирачката. Освен забавянето на реакцията на спирачките ( което се счита за нормално в повечето случаи) се появява и приплъзване на колата в страни ( което не е нормално и опасно) - понякога доста осезаемо - колеги споменават за завъртане от порядъка на 1-2 метра.Засегнати са основно моделите е46,е90,Х1 със Xdrive , но и тези със задно. След медийния шум около проблема , БМВ предлагат ъпдейт на софтуера + механична намеса , които обаче , те сами признават , че не решават проблема.

Въпроса ми е имате ли наблюдения върху проблема и някой бил ли е в БМВ за тези донастройки и имало ли е ефект ?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: 3 серия - проблем при спиране на мокро

Мнение от Dirty M5 driveR » 05 Мар 2017, 10:16

Зарежи тия софтуери и ъпдейти и почни от основните неща - провери си всички гуми за налягане, отиди да ти прегледат ходовата част и да проверят геометрията на стенд. Също и самите спирачки, което може да стане в пункт за технически прегледи, а също и ако имаш инфрачервен термометър да измериш температурата на всеки диск след примерно 30ина мин. градско шофиране.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12761
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: 3 серия - проблем при спиране на мокро

Мнение от vld » 05 Мар 2017, 11:02

geraldo написа:Здравейте колеги , търсих из форума , но не успях да намеря такава тема-ако сее повтарям - моля за извинение.

Става въпрос за нашумелия преди години проблем със спирането , който се проявява предимно при шофиране по магистрала , по време на дъжд, след като в продължение на километри не е натискана спирачката. Освен забавянето на реакцията на спирачките ( което се счита за нормално в повечето случаи) се появява и приплъзване на колата в страни ( което не е нормално и опасно) - понякога доста осезаемо - колеги споменават за завъртане от порядъка на 1-2 метра.Засегнати са основно моделите е46,е90,Х1 със Xdrive , но и тези със задно. След медийния шум около проблема , БМВ предлагат ъпдейт на софтуера + механична намеса , които обаче , те сами признават , че не решават проблема.

Въпроса ми е имате ли наблюдения върху проблема и някой бил ли е в БМВ за тези донастройки и имало ли е ефект ?

За пръв път чувам за такъв проблем.
Всяка една кола като я караш по магистралата в дъжд продължително спирачките и са не ефективни, затова трябва от време на време да се пипа спирачката за да може да се изсушават накладките и дисковете.
Карал съм в дъжд и не съм забелязал проблем, Е90 има чудесни спирачки :yes:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: 3 серия - проблем при спиране на мокро

Мнение от zvetiko » 05 Мар 2017, 11:39

Преди много години съм имал подобен проблем от "твърди" накладки- бяха маркови, водеха се спортни, бяха два пъти по-скъпи от стандартните и резултата беше, че щях да се пребия. Спомням си, че повърхността им беше гладка. Хубавите накладки са с грапава повърхност, виждат се миниатюрни кратерчета. Подобни са на ATE- оригинални и на BMW Group. Важно е и спирачната течност да е нова, за да не се образува газова фаза, която води до забавено и различно спирачно усилие, както и накладките да са монтирани правилно, за да няма задържане при работата им.

Потребител
Аватар
Мнения: 14
Регистриран на: 27.02.2015
Пол: Мъж
Кара: е90 325d

Re: 3 серия - проблем при спиране на мокро

Мнение от geraldo » 05 Мар 2017, 11:51

Колеги става въпрос за проблем точно при изброените 3-ти серии на БМВ , както и Х1 , за немско говорещите ще постна линкове , за повече информация. А ако още мислите , че пиша глупости - самите БМВ признават за проблема , но не взимат достатъчни мерки :

http://www.autobild.de/artikel/bmw-bremsprobleme-3430297.html

и теми от Мотор талк :

https://www.google.bg/search?q=nassbremsen+problem&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=nd67WNKxHsWz8weRh4-4CA#q=bmw+nass+bremsen+problem+site:www.motor-talk.de&*

Иначе , колегата , който каза , че всяка кола има проблем след като се шофира дълго по магистралата е прав , но повечето не се пързалят на страни предизвикано от спирачките ( не говорим за аквапланинг)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: 3 серия - проблем при спиране на мокро

Мнение от Dirty M5 driveR » 05 Мар 2017, 12:04

zvetiko написа:Преди много години съм имал подобен проблем от "твърди" накладки- бяха маркови, водеха се спортни, бяха два пъти по-скъпи от стандартните и резултата беше, че щях да се пребия. Спомням си, че повърхността им беше гладка. Хубавите накладки са с грапава повърхност, виждат се миниатюрни кратерчета. Подобни са на ATE- оригинални и на BMW Group.


Какви са били тези накладки? Това, че не са били толкова грапави като повечето не означава, че са били боклук. А и ако не са били за стрийт употреба е нормално да спират различно и просто ти да не си се нагодил към тях. Стандартните накладки са сметнати да усигуряват сравнително еднакво поведение студени и затоплени. Затова са за еждневна употреба. ;) Спортните обикновено не спират студени, затова в коментара на всяко състезание ще чуете как пилотите загряват спирачките. Стремежът на производителите да има някаква златна среда за по-масовия потребител е довел също до интересни продукти, но пак човек трябва да знае какво купува и как да го ползва.
Проблемът на колегата според мен не е от спирачките. Да - като караш дълго време без да ги натискаш се образува воден филм по дисковете, но това може само да забави реакцията на системата, не да доведе до нарушаване на баланса на колата. Според мен има нещо износено по окачването или недобра сходимост на някое колело.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 998
Регистриран на: 1.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 2015 F31 LCI 320dA

Re: 3 серия - проблем при спиране на мокро

Мнение от Satanism » 05 Мар 2017, 12:12

vld написа:
geraldo написа:Здравейте колеги , търсих из форума , но не успях да намеря такава тема-ако сее повтарям - моля за извинение.

Става въпрос за нашумелия преди години проблем със спирането , който се проявява предимно при шофиране по магистрала , по време на дъжд, след като в продължение на километри не е натискана спирачката. Освен забавянето на реакцията на спирачките ( което се счита за нормално в повечето случаи) се появява и приплъзване на колата в страни ( което не е нормално и опасно) - понякога доста осезаемо - колеги споменават за завъртане от порядъка на 1-2 метра.Засегнати са основно моделите е46,е90,Х1 със Xdrive , но и тези със задно. След медийния шум около проблема , БМВ предлагат ъпдейт на софтуера + механична намеса , които обаче , те сами признават , че не решават проблема.

Въпроса ми е имате ли наблюдения върху проблема и някой бил ли е в БМВ за тези донастройки и имало ли е ефект ?

За пръв път чувам за такъв проблем.
Всяка една кола като я караш по магистралата в дъжд продължително спирачките и са не ефективни, затова трябва от време на време да се пипа спирачката за да може да се изсушават накладките и дисковете.
Карал съм в дъжд и не съм забелязал проблем, Е90 има чудесни спирачки :yes:

Що ли ми се върти нещо, че при нашите това го прави колата

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 22.02.2008
Местоположение: Самоков/Боровец
Пол: Мъж
Кара: ше E30 сега:E90 N52B25

Re: 3 серия - проблем при спиране на мокро

Мнение от raddy » 05 Мар 2017, 12:58

Някъде преди години по техническата документация и аз четох, че при мокро време е90-ките сами изсушават диска и накладките. Ще се опитам да намеря точно къде беше обяснено. Мисля беше някакъв алгоритъм свързан със сензора за дъжд, включването на чистачките и външната температура. За мен лично спирачната система на е90 е една от най-добрите които съм карал, изключвам изцяло спортните автомобили.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 14
Регистриран на: 27.02.2015
Пол: Мъж
Кара: е90 325d

Re: 3 серия - проблем при спиране на мокро

Мнение от geraldo » 05 Мар 2017, 13:20

Да колега , някой от моделите сами изсушават спирачките във взаимодесйтвие с това как е настроена и дали работи чистачката. Проблема обаче е в това , че тази система не върши предопределената и работа при горните условия - точно затова и се прави този софтуерен и хардуерен ъпдейт - също неефективен.

П.С. в горното си мнение дадох линкове по темата , но тъй като съм още на одобрителен режим - постовите ми излизат след време назад в темата.
Последна промяна geraldo на 05 Мар 2017, 18:00, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4093
Регистриран на: 28.11.2006
Местоположение: София/Сандански
Пол: Мъж
Кара: BMW E90 330d; BMW F25 30d
Мечтае да кара: BMW M

Re: 3 серия - проблем при спиране на мокро

Мнение от kriso85 » 05 Мар 2017, 13:41

И аз не съм чувал за подобен проблем, още повече официално оповестен и официално признат от БМВ. (не съм немскоговорящ :oops: )
Карал съм дълги години е46, сега е90 от 2 г., и не съм усетил нищо притеснително при каране на дъжд по магистрала. Все пак при такива метеорологични условия карам малко по-внимателно, но чак занасяне 1 метър настрани ми се струва невероятно при нормално състояние на спирачната система.
Проверил ли си дискове и накладки, може някой от предходните приобретатели на автомобила да е направил някоя неразумна интервенция/подмяна?
Аз също съм на мнение, че Е90 спира страхотно в стоков вариант
"Try not. Do or do not. There is no try" Yoda
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1848
Регистриран на: 11.02.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i и Карбонова М-ка с педали!
Мечтае да кара: M3

Re: 3 серия - проблем при спиране на мокро

Мнение от dr.peshev » 05 Мар 2017, 15:26

Той , колегата , прочел нещо от преди 5 години , понеже е немскоговорящ :bowdown: и давай сега да ни пуска по пързалката!
Никъде не споменава , че му се е случвало подобно нещо лично на него: "колеги споменават за завъртане" !"Става въпрос за нашумелия преди години проблем със спирането"- явно тогава сме си карали колите на дъжд , вместо да обръщаме внимание на "медийния шум "! :mhihi:
p.s. трупа момчето мнения :ok:
ЕДИНСТВЕНОТО ПО-ХУБАВО НЕЩО ОТ ШВЕДСКАТА ТРОЙКА Е БАВАРСКАТА! :winky:

Оригинални BMW дискове и накладки F10/F11 Цък :yes:
Оригинални BMW якета - Промоция Цък :yes:

Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 14
Регистриран на: 27.02.2015
Пол: Мъж
Кара: е90 325d

Re: 3 серия - проблем при спиране на мокро

Мнение от geraldo » 05 Мар 2017, 17:58

[quote="dr.peshev"][/quote]

Точно така колега ! Разкри ме ! С тази идея пуснах темата - още от малък върховната цел в живота ми е да натрупам мнения във форума! А втората ми цел е да пускам хората по пързалката.
Съжалявам, за това , че съм пуснал линкове на немски - но в българските форуми не намерих нищо писано по въпроса.Забележката "за немскоговорящите" е по-скоро предупредителна ( преди да отворят линка) и колкото и да не ти се вярва не е с цел да се изфукам пред хора , които не познавам и които не познават мен и вероятно никога няма да видя , с това , че мога да чета на друг език.
И това , че преди години се е писало за проблема , не значи ,че той не е актуален и днес.


Всъщност идеята ми да пусна тази тема беше да обърна внимание на повече хора , за да бъдат внимателни и подготвени , ако им се случи подобна потенциална животозастрашаваща случка , както и да разбера дали някой тук се е занимавал с проблема.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3646
Регистриран на: 15.01.2012
Кара: BMW F10 530d 12'
Мечтае да кара: G30 530d

Re: 3 серия - проблем при спиране на мокро

Мнение от Taruno » 05 Мар 2017, 18:52

geraldo написа:
dr.peshev написа:


Точно така колега ! Разкри ме ! С тази идея пуснах темата - още от малък върховната цел в живота ми е да натрупам мнения във форума! А втората ми цел е да пускам хората по пързалката.
Съжалявам, за това , че съм пуснал линкове на немски - но в българските форуми не намерих нищо писано по въпроса.Забележката "за немскоговорящите" е по-скоро предупредителна ( преди да отворят линка) и колкото и да не ти се вярва не е с цел да се изфукам пред хора , които не познавам и които не познават мен и вероятно никога няма да видя , с това , че мога да чета на друг език.
И това , че преди години се е писало за проблема , не значи ,че той не е актуален и днес.


Всъщност идеята ми да пусна тази тема беше да обърна внимание на повече хора , за да бъдат внимателни и подготвени , ако им се случи подобна потенциална животозастрашаваща случка , както и да разбера дали някой тук се е занимавал с проблема.


аз съм немско говорящ и това са абсурдни тъпотии.

Колега абсолютен булшит никога не е имало акция, никога не е имало такава драма - измислени статии от некредибилни източници ............. как пък няма една тема в английски сайт, форум или в американския - а те са мрънкачи за всяко дребно нещо .......

Потребител
Аватар
Мнения: 14
Регистриран на: 27.02.2015
Пол: Мъж
Кара: е90 325d

Re: 3 серия - проблем при спиране на мокро

Мнение от geraldo » 05 Мар 2017, 19:35

Значи , стотиците хора ,от различни форуми , които се оплакват от този проблем по форумите са... какво точно ? Ти прочете ли нещо от това , което постнах от чуждите форуми или ? Ако темата я имаше в англииски форум по-достоверно ли щеше да е ? А потърси ли наистина , защото и там се споменава за проблема?
Няма да се опитвам повече да доказвам каквото и да е било , който иска може да попрочете , който иска да търси под вола теле , да търси.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: 3 серия - проблем при спиране на мокро

Мнение от Dirty M5 driveR » 05 Мар 2017, 20:45

Без да се заяждам, но виждам, че не вземаш под внимание писаното от мен. Този проблем следва да бъде разгледан от няколко ъгъла и аз ти ги посочих. Нещата са фундаментални за поведението на автомобила като цяло. Отиди в който сервиз избереш и поискай да прегледат машината. Ако ВСИЧКО е ок тогава можем да издраскаме 10 страници разсъждения защо колата се понася при спиране на мокро. Аз познавам 3ма собственици на е90 и нито един от тях няма такива оплаквания. Едната съм я карал лично. Само че са ми минали през ръцете и знам, че всичко им е ок.

Следваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook