Смяна на съединител

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 23
Регистриран на: 26.05.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW E90 320D

Смяна на съединител

Мнение от rumen_dinov » 01 Фев 2016, 10:52

Здравейте колеги. От няколко месеца, при по-рязко подаване на газ, понякога усещах приплъзване на съединителя, оборотите се вдигат, а колата не ускорява. Напоследък буксуването зачести. Понякога се усеща дори при тръгване с повечко газ. Явно съединителят е заминал и ще се сменя. Та въпросът ми е следният - трябва ли задължително да сменя и маховика или не. Какви са симптомите на заминалия маховик. Не чувам притраквания на свободен ход.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12763
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Смяна на съединител

Мнение от vld » 01 Фев 2016, 20:36

Естествено че не е задължително да сменяш маховика, ако няма тресене и вибрации на празен ход или движение.
Можеш да го огледаш и при демонтажа на стария съединител ако има цепки по демфера ще се види.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 23
Регистриран на: 26.05.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW E90 320D

Re: Смяна на съединител

Мнение от rumen_dinov » 01 Фев 2016, 21:19

ОК. Ако има още живот в маховика, струва ли си да се смени само съединителя, всмисъл такъв дали след 5-10к няма да сдаде багажа...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 23.11.2014

Re: Смяна на съединител

Мнение от koksimir » 01 Фев 2016, 21:35

Аз съм сменял и съединител и маховик по едно и също време като цяло по спомен от това, което ми казаха майсторите тогава - има луфт маховика но може да изкара още. Наистина няма как да знаеш докато не отворят и не го погледнат освен разбира се, ако няма типични симптоми за това.

Моят съвет е да не бързаш да го сменяш освен ако не се налага първо защото не е евтина част, второ защото няма да забележиш огромна разлика или поне в моя случай не усетих нещо много по различно. Това, което обаче бих препоръчал да погледнеш и смениш е тампон на скоростна кутия и хубав оглед на задно гумено каре :yes:

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12763
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Смяна на съединител

Мнение от vld » 01 Фев 2016, 22:03

Маховика ако е за смяна ще рабереш и без майстор повярвай ми.
Ако нямаш вибрации въобще не го мисли, смени си комплект притискател с феродов диск и лагер.
Маховика се скапва от рязко пускане на съединителя, множество бърнаути и тн.
Може да се съсипе и ако по някакъв начин се омасли (като всеки гумен детайл).
При смяната на съединителя е удобен момент да се сменят семерингите на кутията за да се избегнат течове за вбъдеще.
Има два семеринка от зад единия е на избирача, другия е на опашката, и отпред има един.
Като марка аз бих взел закс за съединителя.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 23
Регистриран на: 26.05.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW E90 320D

Re: Смяна на съединител

Мнение от rumen_dinov » 01 Фев 2016, 22:37

Благодаря. Ще видим в какво състояние маховика и тогава ще преценя да сменям или не. Това, което ме притеснява е, че е вече на 200к и дори все още да няма луфтове и хлабини не се знае колко още ще изкара.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12763
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Смяна на съединител

Мнение от vld » 02 Фев 2016, 22:05

rumen_dinov написа:Благодаря. Ще видим в какво състояние маховика и тогава ще преценя да сменям или не. Това, което ме притеснява е, че е вече на 200к и дори все още да няма луфтове и хлабини не се знае колко още ще изкара.

Ще изкара още 300 ако го караш нормално, както се предполага че се кара дизелова ежадневна кола.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 23
Регистриран на: 26.05.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW E90 320D

Re: Смяна на съединител

Мнение от rumen_dinov » 03 Фев 2016, 10:37

Благодаря колега. Тази седмица ще сменя съединителя и ще споделя какво е положението с маховика. Това, което ме притеснява относно състоянието му е, че е демпферен. Ако беше обикновен, въобще нямаше да се замисля за смяна.

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook