Detailing, DIY и ревюта на продукти

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3646
Регистриран на: 15.01.2012
Кара: BMW F10 530d 12'
Мечтае да кара: G30 530d

Detailing, DIY и ревюта на продукти

Мнение от Taruno » 21 Май 2014, 16:28

Здравейте колеги, малко предистория:
За рождения ми ден си взех полираща машина + гедоре + хубави кечета и полирпасти на 3М + Poorboys Natty's Paste Wax Blue :)

ПРЕДИ:
IMG_0692.jpg


И сега малко DIY:

Материали:

Полир-пасти:

3M™ Perfect-it™ III Fast Cut Plus Compound (50417)
3M™ Perfect-it™ III Extra Fine Compound (80349)
3M™ Perfect-it™ Ultrafina™ SE (50383)

Вакса:

Poorboys Natty's Paste Wax Blue

Цвят на колата: Black Sapphire Metallic
Твърдост на лака: Medium - hard

Машина:
Skil Masters 9955

Кечета:
Зелено - абразивно
Оранжево - средно абразивно
Бяло - фино

Автомобилна глина - 3M™ Perfect-It™ III Cleaner Clay (38070)

Процеса:
1. Автомивка - по възможност сам, със сериозно накисване(аз полирах само предницата тъй като нямам време за цялата кола, но другата седмица идва ред на задната част)

Вкарвате колата по възможност в гараж и я оставяте да изстине за 30 мин до час (в гаража с отворен капак ;) )

2. Правите си в бутилка с пръскало лубрикант за глината. В моя случай това бе 1 към 10 веро на Frosch и дейонизирана вода.
Режете си 1/4 от блокчето глина и го смачквате на топка, а след това разстилате като голяма монета. Обилно намокряте с лубриканта повърхността и започвате в ПРАВИ линии да търката, но без натиск ще чувате много плашещи звуци, които постепенно ще преминат в звук на гладко плъзгане(в този момент продължавате на следващата зона) Аз лично работех в зони 30 х 30.

3. Когато сте готови боята ви ще изглежда ужасно, но на пипане ще е гладка като стъкло - глината премахва всички сийлънти / вакси и боклуци, които са се набили в боята с времето.
Резултата след clay:
IMG_0691.jpg

Така тук следва да кажа, че направих страшно много холограми(микро драскотини с глината) тъй като ползвам силно абразивна глина(за тая кола никой не се бе глижил за боята, от както е напуснала завода преди 7 години), но те не са страшни тъй като ще се полира ;)

4. Тъй като ми беше първи опит въобще с полирането, а взех ротационна професионална полираща машина, с която мога да направя мега големи бели, съм гледал клипчета "как се полира с rotary buffer" сигурно един месец преди да се захвана! ВНИМАНИЕ: при неправилно полиране може да си прогорите боята от нагряване, да изтъркате лака и много други бели, от тук нататък всичко е на собствени начала и не съм отговорен ако бързате и направите някоя беля.

5. Процес - пастиране / полиране
От предпазливост първо тествах с паста (80349) на 1 степен на въртене (600 оборота) просто да усетя техниката, след като свикнах увеличих на 3та степен( не ви трябва повече) и продължих с паста 2 и резултата ме накара да ахна :D Това е само паста (80349) - все още има холограми, но няма кръгови драскотини почти никакви. Снимката е 50/50 само с паста (80349)
50h50.jpg


От тук ползвах паста (50417) - абразивната само за най-дълбоките драскотини и то МНОГО внимателно.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна Taruno на 24 Яну 2015, 20:39, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3646
Регистриран на: 15.01.2012
Кара: BMW F10 530d 12'
Мечтае да кара: G30 530d

Re: Първи стъпки в detailing-a и мини DIY

Мнение от Taruno » 21 Май 2014, 16:31

След това подходих към паста (50383) за финал, тя е много течна и не изсъхва, което я прави удобна за забърсване, другите две изсъхват бързо и стават на прах. С нея колата лъсна до огледален блясък.
IMG_0698.jpg


За финал с микрофибърен апликатор нанесох ваксата и изчаках 15 мин, за да изсъхне и ето го резултата:
IMG_0699.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1246
Регистриран на: 2.01.2007
Местоположение: Варна
Кара: -ше G20 320d

Re: Първи стъпки в detailing-a и мини DIY

Мнение от kraska » 21 Май 2014, 19:36

Супер е станало! Можеш ли към първия пост да добавиш и цените и количеството?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3646
Регистриран на: 15.01.2012
Кара: BMW F10 530d 12'
Мечтае да кара: G30 530d

Re: Първи стъпки в detailing-a и мини DIY

Мнение от Taruno » 21 Май 2014, 20:10

Полир-пасти:
3M™ Perfect-it™ III Fast Cut Plus Compound (50417)
3M™ Perfect-it™ III Extra Fine Compound (80349)
3M™ Perfect-it™ Ultrafina™ SE (50383)

Насипни по 100 гр. + хартиено тиксо тотал 20 лв.

Вакса:
Poorboys Natty's Paste Wax Blue - поръчка от Англия излезе към 14 лв. с доставката

Машина:
Skil Masters 9955 - хванах я в промоция за 180 лв от 260

Кечета:
Зелено - абразивно 14 лв
Оранжево - средно абразивно 14 лв
Бяло - фино 8 лв

Автомобилна глина - 3M™ Perfect-It™ III Cleaner Clay (38070) - поръчка от Англия две блокчета за ~20 лв.

Ще напиша и нещо друго - за цялата предница отиде не повече от 5-10 гр. от всяка паста и само 2/4ти от едно блокче глина, казвам 2/4ти, защото изтървах 1/4 на земята, а глината падне ли на земята изхвърча в кофата за боклук

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: Първи стъпки в detailing-a и мини DIY

Мнение от Bexim » 22 Май 2014, 9:16

Браво! :clap:

Аз моята я минах преди огледа за подновяване на каско с номер 2 на 3М - цялата с аматьорските машинки - 40 лв купувана преди време.
Доста псувах, резултатът е приличен, но нищо особено..
Решил съм следващия път да ходи при професионалист, ама към момента имам други приоритети.. :mrgreen:
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 104
Регистриран на: 26.12.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///М3 SMG
Мечтае да кара: BMW M3 CSL, M3 GTR, M3 GTS
Детайли за колата: Направо не върви, но уж завива :)

Re: Първи стъпки в detailing-a и мини DIY

Мнение от TeroRider » 27 Май 2014, 14:22

Браво колега! Чудесна работа.. чак ме вдъхнови и аз да взема да си направя сам тази процедура! :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1246
Регистриран на: 2.01.2007
Местоположение: Варна
Кара: -ше G20 320d

Re: Първи стъпки в detailing-a и мини DIY

Мнение от kraska » 27 Май 2014, 15:31

Bexim написа:Браво! :clap:

.....................
Решил съм следващия път да ходи при професионалист, ама към момента имам други приоритети.. :mrgreen:


те пък едни професионалисти....... като онзи прехваления Десо от Габрово. В кварталната автомивка се справиха по-добре.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3646
Регистриран на: 15.01.2012
Кара: BMW F10 530d 12'
Мечтае да кара: G30 530d

Re: Първи стъпки в detailing-a и мини DIY

Мнение от Taruno » 24 Яну 2015, 20:38

Така вече натрупах достатъчно време с тази кола, за да съм пробвал продукти и методи на поддръжка на чистота и блясък:

Ето малко продукти за поддръжката на този капризен цвят:
Екстериор:
Вече не ползвам Poorboys Natty's Paste Wax Blue - beading ефекта беше много добър в рамките на два месеца след нанасяне лятото и на един през дъждовния период.

Новата вакса е 3M Perfect-It Show Car Paste Wax, страшно доволен съм едно нанасяне и колата остава мазна и мека на пипане в продължение на минимум месец и половина. Лесно се нанася и "засъхва" бързо, полирането с микрофибър също е лесно. Нанасям я веднъж на 4-5 седмици.

Микрофибърки си купувам от един магазин близо до нас - испански 60 - 40, огромни с метода на сгъването една кърпа е достатъчна за подсушаването на цялата кола. След две пранета остава за бърсане на прах вкъщи(жена ми ме гледа лошо) а аз купувам нова.

От онзи ден си имам нова придобивка, след като миналата година ползвах quick detailer спрей и останах ахнат, много време мислих дали да поръчвам или да пробвам на MA*FRA Fast Cleaner, обикновено ползвам продукти на Poorboy или Optimum ама прочетох невероятни неща за това спрейче и викам айде 8 лв. да пробвам. СТРАХОТНО е (прилагам две снимки на дълбокия блясък след минаване на цялата кола, и цели три седмици след вакса). Мия колата сам на автомивка с монети, но с мой шампоан и т.н., водата в Пловдив е доста тежка и лошото подсушаване води до много варовик. Това спрейче го ползвам докато подсушавам, в него има допълнително вакса, и всичко изсъхва и лъсва перфектно. Горещо го препоръчвам - цена / качество просто няма равна.

За почистване на джантите ползвам Sonax Wheel Cleaner, но само лятото - зимата не се занимавам много много, защото стават на гъз много бързо(ще видите и на снимките, че просто са кирливи). Тоя продукт на Sonax е магически, всичката мръсотия и прах от накладките пада за минута, само мирише на отрова :D

Снимките са след като съм измил колата и съм нанесъл САМО MA*FRA Fast Cleaner, дълбоката вакса я нанасях края на декември.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 94
Регистриран на: 25.04.2009
Кара: BMW G31 540xd / BMW Z4 E85 3.0si

Re: Detailing, DIY и ревюта на продукти

Мнение от PabloEscobar » 24 Яну 2015, 21:10

Вакса за тъмни цветове опитай Chemical Guys Petes 53.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3646
Регистриран на: 15.01.2012
Кара: BMW F10 530d 12'
Мечтае да кара: G30 530d

Re: Detailing, DIY и ревюта на продукти

Мнение от Taruno » 24 Яну 2015, 22:29

Благодаря за съвета но в e90post специално пишат да се избягва тази вакса за бои металик, каквато е моята - Black Saphire Metallic. Намалява отблясъка на металните стружки.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 94
Регистриран на: 25.04.2009
Кара: BMW G31 540xd / BMW Z4 E85 3.0si

Re: Detailing, DIY и ревюта на продукти

Мнение от PabloEscobar » 24 Яну 2015, 23:22

Ще споделя моят скромен опит като аматьор и използвам формата на колегата, за да изглежда по-прегледно :)

Като цяло съм фен на Chemical Guys затова го препоръчах :) Иначе нямам наблюдения над тази, която ти си използвал.

Полир-пасти:
Chemical Guys P40+ - използвам я в комбинация с черен Lake Country пад
Chemical Guys Scratch&Swirl B-Gone - използвам я в комбинация с бял Lake Country пад

Вакса:
Chemical Guys Petes53 - снимки по-горе

Запечатване
Chemical Guys M-Seal - или ваксата или запечатването

Детайлър
Chemical Guys Synthetic quick detailer - перфектен финиш (wet look)

Машина:
Meguiars G220 - стандартен аматьорски ексцентър

Кечета:
Lake Country CCS - черен
Lake Country CCS - бял

Автомобилна глина
Liquid Elements - Green Devil - НЕ ПРЕПОРЪЧВАМ! Не ми харесва! Преди това съм използвал жълт ValetPro и е по-добър!

Лубрикант за глина
Chemical Guys Clay Luber, но няма смисъл да се дават толкова пари, DodoJuice born to slippy се разтваря 1:10 и дава 2.5 литра, върши същата работа

Шампоан
Chemical Guys Extreme Bodywash&Wax - използвам само и единствено този шампоан (съдържа вакса)

Гел за гуми
Meguiars Endurance Tire Gel - препоръчвам! Не съм използвал по-добър гел/пяна за гуми.

Почистване на джанти
CarPro Iron X или по-евтин вариант, но и доста по-слаб ValetPro Bilberry Wheelcleaner

Апликатор падове

Meguiars Soft Foam - падове като падове... меки са :lol:

All purpose cleaner
Meguiars APC - 1 галон стига за години напред препоръчвам!

Това съм си накупувал и използвам :) Пролетта ще направя преди/след снимки сега е още рано :)

Ще се радвам други колеги да споделят опит и дали са доволни от даден продукт.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3646
Регистриран на: 15.01.2012
Кара: BMW F10 530d 12'
Мечтае да кара: G30 530d

Re: Detailing, DIY и ревюта на продукти

Мнение от Taruno » 25 Яну 2015, 10:39

Много яко, браво колега не съм сам аз болен от тая болест.
Ще кажа, че IronX е страхотен, миналата година ползвах, но миризмата е убийствена.

PabloEscobar, задължително пробвай wheel cleaner на Sonax, резултатите са още по-добри от IronX и е по-лек за боята.

Иначе за клей лубрикант, аз съм от неверниците и си правя мой, верото на фрош е с цитрусова киселина и е адски ледо, но помага за премахване на всички слоеве вакса, които са останали.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6156
Регистриран на: 14.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: комби
Мечтае да кара: Нещо с S мотор
Детайли за колата: N52B25

Re: Detailing, DIY и ревюта на продукти

Мнение от Gqbriel » 25 Яну 2015, 23:10

Много интересна тема.
Това постигнахме с един приятел,ползвахме :
3M последните 2 пасти - най-финните само,понеже нямахме време да минем с по-абразивните.
Машината която ползвахме - професионална ексцентрична полир машина.
Не сме се старали прекалено,накрая минах някои детайли с BMW Hard Wax (голям фен съм и ,мисля е Sonax Nano вътре).
Не мога да нмаероя снимките преди ,но ако ги намерия ще ги кача в този пост.
Цвета на колата е като на Taruno - любим мой цвят,но иска сериозна поддръжка за да изпъкне цветната перла.

Малко резултати (снимките са съвсем леко променени ,но само светлината съм променял

Изображениеside door by Gqbriel, on Flickr

Изображениеfront hood by Gqbriel, on Flickr


ИзображениеIMG_134812 by Gqbriel, on Flickr

ИзображениеIMG_135126 by Gqbriel, on Flickr

ИзображениеIMG_1355 by Gqbriel, on Flickr

Бронята и предния капак на пролет отиват за боя,след подобни процедури изпъкват дразнещи дреболии,но така или иначе имам заведена щета от един камък върху бронята.

ИзображениеIMG_1351 by Gqbriel, on Flickr
bgpavlp написа:Ремапа е като морския пясък на Приморско, влезнели един път в г..а, чистене няма :D .
Сложиш ли един път ремап, после не ти се иска да го махаш.
екс:М47/м47Н/Н52б30/м52б28/н52б5

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3646
Регистриран на: 15.01.2012
Кара: BMW F10 530d 12'
Мечтае да кара: G30 530d

Re: Detailing, DIY и ревюта на продукти

Мнение от Taruno » 25 Яну 2015, 23:37

Да колега и при мен блеснаха няколко доста неугледни дупки от камъчета дето ми бъркат да не казвам къде, но браво ефекта при BSM е поразителен особено след мивка (за два дни при нашите прашни пътища)

Добавка два дни след използването на fast cleaner, валя дъжд и двата дни, защото съм карък, НО колата блести и натрупването на мръсотия отстрани е минимално, капчиците дъжд, които бяха изсъхнали по капака не са оставили следи ! Смаян съм след като съм ползвал какви ли не пасти и работи за сумати пари.....

Поръчал съм си Sonax Polymer Net Shield, след като гледах няколко УАУ клипчета в e90post, но ще третирам колата лятото след клей и полиране

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1239
Регистриран на: 6.01.2013
Пол: Мъж
Кара: F11 530xD LCI 2014
Мечтае да кара: само BMW
Детайли за колата: 1 - E91 320D 07, 2 - е91 LCI 318d

Re: Detailing, DIY и ревюта на продукти

Мнение от awful » 08 Мар 2015, 20:09

Реших и аз да пробвам препарата MA*FRA Fast Cleaner понеже съм го вжидал пък и вярвам на това което казва Taruno. Препарата наистина си струва парите, след пипане на боята и нанасяне на препарата има ефект става по гладка и по приятна на пипане, след като е измих и минах цялата със препарата валя 2 дена, и не остана никаква следа че колата е била валяна :shock: Наи съм доволен че като минах вратите и рамките им има една част която като е пипнех и оставяше мазни петна от рацете просто ме дразнеше супер много и то щото няма как да карам приятелите да затварят вратите със дръжките :lol: а със тоя препарат не остава и следа от пръсти. :yes:

Искам да си купя и аз една машина за пастиране но не знам каква да взема, не мисля да хвърлям много пари но да е поне добра машината, боклуци не искам. Ще ми предложите ли някои модел.

Чудех се за този модел.

http://www.amazon.it/Einhell-2093260-Lu ... trice+auto
Изображение

Следваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook