водна ел. помпа за парно

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 139
Регистриран на: 19.06.2007
Местоположение: София-Duesseldorf

водна ел. помпа за парно

Мнение от radosi » 11 Фев 2013, 2:00

Здравейте колеги,

аз продългавам с оправяне на дребните досадни проблеми.

Оказа се че помпата за рест функцията на климатроника не върти, стига 12в до нея но не върти .. иска нова :) Някой да е рециклирал или нещо от сорта или направо да поръчвам от ebay ?

кода на помпата е 64116928246
Ако тъщата върти дупе, щерка и си заслужава инвестицията ;)
Ако колата си върти задницата значи си заслужава емблемата!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3949
Регистриран на: 18.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '12 BMW F10
Мечтае да кара: самолет

Re: водна ел. помпа за парно

Мнение от oci » 04 Апр 2013, 22:41

radosi написа:Здравейте колеги,

аз продългавам с оправяне на дребните досадни проблеми.

Оказа се че помпата за рест функцията на климатроника не върти, стига 12в до нея но не върти .. иска нова :) Някой да е рециклирал или нещо от сорта или направо да поръчвам от ebay ?

кода на помпата е 64116928246


Няма шанс да я оправиш по добре поръчай нова, казвам ти го от опит мъчил съм няколко но не стават.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 297
Регистриран на: 23.09.2010
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: 320д
Мечтае да кара: hibrid

Re: водна ел. помпа за парно

Мнение от 90e90e » 05 Апр 2013, 6:48

oci написа: Няма шанс да я оправиш по добре поръчай нова, казвам ти го от опит мъчил съм няколко но не стават.

Можеш ли да конкретизираш проблема какъв е?... какво ги скапва? Щом 12 волта продължават да стигат до тях (не гори бушон), то логично е да заминават я четки я някоя намотка да изгаря (не знам какъв е мотора - постояннотоков или безколекторен).
За да спрем да се избиваме по пътищата, трябва да се спре алкохола на мъжете и бензина на жените! Карайте така, че да стигнете!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3949
Регистриран на: 18.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '12 BMW F10
Мечтае да кара: самолет

Re: водна ел. помпа за парно

Мнение от oci » 05 Апр 2013, 10:08

90e90e написа:
oci написа: Няма шанс да я оправиш по добре поръчай нова, казвам ти го от опит мъчил съм няколко но не стават.

Можеш ли да конкретизираш проблема какъв е?... какво ги скапва? Щом 12 волта продължават да стигат до тях (не гори бушон), то логично е да заминават я четки я някоя намотка да изгаря (не знам какъв е мотора - постояннотоков или безколекторен).


турбинката се е на една ос и се задвижва чрез електромагнитно поле, полето се създава от моторчето, а турбинката е като магнит, авно така са го измислили за да не влиза вода :dunno:
В самото моторче има нещо като управление.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 139
Регистриран на: 19.06.2007
Местоположение: София-Duesseldorf

Re: водна ел. помпа за парно

Мнение от radosi » 02 Окт 2013, 22:57

Колеги най-накрая имах време да се занимая с помпичката, както писа колегата по горе помпата е сепарирана от двигателчето и трансфера на въртящ момент се предава по магнитен път - супер хитро защото така водата минаваща през турбината не товари двигателчето и двигателчето не се наводнява ако нещо протече.

Проблема при всички такива двигатели са четките .. те се износват и праха който остав от износването се омазва по колекторите на намотките .. с 2 думи една 2 мин профилактика и е като ново - в най-лошият случай нови четки!! около 1-2 лв. Така спестих 120лв за помпа втора ръка от еБай. Събирането на моторчето е малко триково аз ползвах конец за да опъна назад четките за да мога да надяна обратно всичко.

Моторчето е с лагери и е много надеждно направено - немска работа, може новите да ги правят вече с безчеткови моторчета.

Идва зима ремонтирайте - голям кеф е рест функцията.
Ако тъщата върти дупе, щерка и си заслужава инвестицията ;)
Ако колата си върти задницата значи си заслужава емблемата!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10428
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: водна ел. помпа за парно

Мнение от Leon » 03 Окт 2013, 8:02

Ако обясниш къде се намира и как се сваля това моторче, темата ще стане още по-полезна.
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 297
Регистриран на: 23.09.2010
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: 320д
Мечтае да кара: hibrid

Re: водна ел. помпа за парно

Мнение от 90e90e » 03 Окт 2013, 9:28

Leon написа:Ако обясниш къде се намира и как се сваля това моторче, темата ще стане още по-полезна.


... и някоя снимчица...
За да спрем да се избиваме по пътищата, трябва да се спре алкохола на мъжете и бензина на жените! Карайте така, че да стигнете!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1246
Регистриран на: 2.01.2007
Местоположение: Варна
Кара: -ше G20 320d

Re: водна ел. помпа за парно

Мнение от kraska » 03 Окт 2013, 14:11

Жалко, но не всички имаме такава помпа допълнителна :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 13.10.2011
Местоположение: Mallorca
Пол: Мъж
Кара: трактор шестак
Детайли за колата: m57tu2d30 OL

Re: водна ел. помпа за парно

Мнение от vanko242 » 03 Окт 2013, 21:41

kraska написа:Жалко, но не всички имаме такава помпа допълнителна :)

.....и по-добре ,че нямаш. аз имам такава, ползвал съм 2 или 3 пъти REST функцията и пак се скапа....
...тестове на масла : http://bmwservice.livejournal.com/27699.html

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 456
Регистриран на: 2.01.2010
Пол: Мъж
Кара: 992 turbo, G30 540ixdrive.

Re: водна ел. помпа за парно

Мнение от Shadowed » 04 Окт 2013, 9:05

Аз си я ползвам редовно зимата. За сега няма грижи.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 100
Регистриран на: 13.03.2013

Re: водна ел. помпа за парно

Мнение от yordan_ichev » 04 Окт 2013, 18:15

Аз откарах моята да и сменят четките на Сливница и Раковска. Едно момче ги смени заедно с колекторите за 50лв някъде. Сега работи без проблеми.
Ако на някой му трябва турбинката имам една помпа, която се чудя какво да правя - и тя е за смяна на четки.
Успех

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 139
Регистриран на: 19.06.2007
Местоположение: София-Duesseldorf

Re: водна ел. помпа за парно

Мнение от radosi » 04 Окт 2013, 22:42

За съжаление не напавих никакви снимки защото си бях забравил телефона вкъщи :( ..

Помпата се намира закачена с гумени тампони за вътрешната страна на калника от странта на шофьора.

При износени четки вроятно може да тръгне някой път но като цяло трябва смяна иначе неработи колега. Лично аз бих ви препоръчал и сами да се опитате да си смените четките, не е много трудно ако както ви упъти колегата 50лв са ви много. Макар че ако имаш Е90 едва ли няма да споделиш 50лв за тази готина екстричка :)

Мисля си че всички Е90 имат такава помпа .. може би тези който не са с климатроник я нямат но аз до сега съм виждал само едно такова Е90 с врътки - и беше ужасяващо
Ако тъщата върти дупе, щерка и си заслужава инвестицията ;)
Ако колата си върти задницата значи си заслужава емблемата!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 297
Регистриран на: 23.09.2010
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: 320д
Мечтае да кара: hibrid

Re: водна ел. помпа за парно

Мнение от 90e90e » 07 Окт 2013, 10:49

Може и да не ми е стигнало кафето тази сутрин, но не разбрах как да тествам работоспособността на тази екстра "REST" и съответно тази помпа... Благодаря за отговорите предварително!
За да спрем да се избиваме по пътищата, трябва да се спре алкохола на мъжете и бензина на жените! Карайте така, че да стигнете!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1239
Регистриран на: 6.01.2013
Пол: Мъж
Кара: F11 530xD LCI 2014
Мечтае да кара: само BMW
Детайли за колата: 1 - E91 320D 07, 2 - е91 LCI 318d

Re: водна ел. помпа за парно

Мнение от awful » 07 Окт 2013, 13:49

И аз искам да разбера за какво служи тази опция ресет и как се проверява дали работи, аз като е натисна нищо не забелязвам да се променя :dunno:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 82
Регистриран на: 16.09.2009

Re: водна ел. помпа за парно

Мнение от wmalevski » 07 Окт 2013, 13:57

Рест функцията работи на загрят автомобил, изгасяш го, натискаш рест бутона, светва зелено -> активиран е. По чуждите форуми, хората казват, че е необходимо да отговаря колата на няколко показателя - акумолатора да е в добро състояние, колата да е карана х време и да е достигнала у температура на двигателя. Уж работила до 20мин или докато някой параметър излезне от зададените му стойности там (двигателя се охлади, акумолатора падне и тн). Това е което съм чел, не твърдя във вярноста му. При мене го тествах, като покарах малко колата - пробвах, не работише, покарах още колата, на следващото гасене, пробвах пак - работеше.

ПС: Как да разбера дали имам печка или таймера в iDrive меню-то е за рест функцията? (че темата се повдигна)

Следваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook