как да следим температуратата на нашите е 9X

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от NGneer4eto » 18 Май 2019, 20:30

Колегите, на които им вдига над 91-92 градуса извънградско да отидат да им свалят и изпръскат радиаторите. Ако не сте го правили поне 3-4 години, направете го! Няма да повярвате какви температури почва да държи след това. От личен опит го казвам, защото на старото БМВ ми загряваше по нагорнищата, а след чистенето не можеше да вдигне над 89.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 74
Регистриран на: 2.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW e90 328i
Мечтае да кара: BMW М3/M5

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от Razor90 » 20 Май 2019, 13:53

Аз си следя температурата като прекодирах таблото да показва темпертура вместо моментния разход.
Прикачам PDF с инструкции как се прави. Не нося отговорност за инструкциите, при мен се получи.

Темата в e90 post: https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=1245166

OiltempInClusterCoding.pdf
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1028
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от andy » 20 Май 2019, 15:13

А да показва водата как става?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от Dextuar » 20 Май 2019, 15:13

То реално показва водата, не маслото ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 263
Регистриран на: 16.02.2012
Местоположение: Насам-натам
Пол: Мъж
Кара: BMW E92 335xi
Мечтае да кара: BMW E92 M3 / BMW M2 Competition

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от dpopov » 20 Май 2019, 16:02

Razor90 написа:Аз си следя температурата като прекодирах таблото да показва темпертура вместо моментния разход.
Прикачам PDF с инструкции как се прави. Не нося отговорност за инструкциите, при мен се получи.

Темата в e90 post: https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=1245166

OiltempInClusterCoding.pdf


За Н57 не става, обаче. Проверено.

ПС: Ако някой има различно инфо, да пише при първа възможност, че я искам таз "екстра" от 2г. :lol: :lol:

NGneer4eto написа:Колегите, на които им вдига над 91-92 градуса извънградско да отидат да им свалят и изпръскат радиаторите. Ако не сте го правили поне 3-4 години, направете го! Няма да повярвате какви температури почва да държи след това. От личен опит го казвам, защото на старото БМВ ми загряваше по нагорнищата, а след чистенето не можеше да вдигне над 89.


Или да сменят термостата, че явно се разваля и в другата посока. :idea:
Understeer is when you hit the wall with the front of the car,
Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.
Horsepower is how fast you hit the wall,
Torque is how far you take the wall with you.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от Dextuar » 20 Май 2019, 17:46

За М47ТУ2 също доколкото знам и съм пробвал не става. Има една врътка да проработи, но трябва да се пипат адреси от DDE, доколкото съм запознат. Не ми се бърникаше повече и не съм тествал.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от zaharia » 20 Май 2019, 19:32

Аз ползвам за следене на температурата на маслото, охлаждащата течност, нивото на маслото и др. параметри на телефона, тази програмка - DEEP OBD für Bmw und VAG. Тук има клип как се инсталира и конфигурира https://www.youtube.com/watch?v=XAEOAx3pZ6Q. Единствения недостатък е, че връзката към бордовия компютър за по-старите модели коли като моята е с кабел, а не чрез Bluetooth или WiFi и няма как да се зарежда хендито докато работи.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 119
Регистриран на: 6.05.2016
Пол: Мъж
Кара: 2010 e90 330d
Детайли за колата: Ръчка

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от alma359 » 20 Май 2019, 22:14

Ето моето решениеИзображение

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 77
Регистриран на: 16.03.2019
Местоположение: Пловдив (за момента)
Пол: Мъж
Кара: пенсионерската
Мечтае да кара: самолети и лодки
Детайли за колата: E91 320d М47

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от zzafirov » 21 Май 2019, 9:02

alma359 написа:Ето моето решение...


Здрасти,
това решение с допълнителен сензор ли е, или взимаш сигнал от някъде?
Въобще, как е направено, моля поясни - смятам ще е интересно и полезно за всички! :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 186
Регистриран на: 5.07.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е90 325i
Мечтае да кара: M3 e46
Детайли за колата: BMW 325i леко пипната.

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от Infinity_bg » 21 Май 2019, 13:00

alma359 написа:Ето моето решениеИзображение



Интересно... а къде си бучнал сондата на термометъра? И какъв е този термометър? Ако може да кажеш от къде си го купил, защото все пак трябва да може да мери над 100 градуса.
BMW 325i M3 look.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 119
Регистриран на: 6.05.2016
Пол: Мъж
Кара: 2010 e90 330d
Детайли за колата: Ръчка

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от alma359 » 21 Май 2019, 13:17

Infinity_bg написа:
alma359 написа:Ето моето решениеИзображение



Интересно... а къде си бучнал сондата на термометъра? И какъв е този термометър? Ако може да кажеш от къде си го купил, защото все пак трябва да може да мери над 100 градуса.


Не съм го купил. Сам си го направих. Ползвам Arduino с 7сегментов дисплей, който съм вързал на К-Can bus и чете температурата от там. Вече от 2 години работи перфектно. Може да показва минусови температури както и над 100 градуса. Също разпознава дали има включени фарове и ако да - свети по слабо. Ако се върже към PT-Can (can bus на двигателя) ще може да показва и други интересни стойности както например налягане на турбото или температура на маслото. Самото вързване към колата е елементарно. Нужни са само двата can bus кабела и захранване.

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 186
Регистриран на: 5.07.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е90 325i
Мечтае да кара: M3 e46
Детайли за колата: BMW 325i леко пипната.

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от Infinity_bg » 21 Май 2019, 14:57

alma359 написа:

Интересно... а къде си бучнал сондата на термометъра? И какъв е този термометър? Ако може да кажеш от къде си го купил, защото все пак трябва да може да мери над 100 градуса.

Не съм го купил. Сам си го направих. Ползвам Arduino с 7сегментов дисплей, който съм вързал на К-Can bus и чете температурата от там. Вече от 2 години работи перфектно. Може да показва минусови температури както и над 100 градуса. Също разпознава дали има включени фарове и ако да - свети по слабо. Ако се върже към PT-Can (can bus на двигателя) ще може да показва и други интересни стойности както например налягане на турбото или температура на маслото. Самото вързване към колата е елементарно. Нужни са само двата can bus кабела и захранване.


А схемата ти ли я измисли или някъде в нета я намери? Дай малко инфо за това как си го сглобил :roll:
BMW 325i M3 look.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 119
Регистриран на: 6.05.2016
Пол: Мъж
Кара: 2010 e90 330d
Детайли за колата: Ръчка

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от alma359 » 21 Май 2019, 17:22

Infinity_bg написа:
alma359 написа:

Интересно... а къде си бучнал сондата на термометъра? И какъв е този термометър? Ако може да кажеш от къде си го купил, защото все пак трябва да може да мери над 100 градуса.

Не съм го купил. Сам си го направих. Ползвам Arduino с 7сегментов дисплей, който съм вързал на К-Can bus и чете температурата от там. Вече от 2 години работи перфектно. Може да показва минусови температури както и над 100 градуса. Също разпознава дали има включени фарове и ако да - свети по слабо. Ако се върже към PT-Can (can bus на двигателя) ще може да показва и други интересни стойности както например налягане на турбото или температура на маслото. Самото вързване към колата е елементарно. Нужни са само двата can bus кабела и захранване.


А схемата ти ли я измисли или някъде в нета я намери? Дай малко инфо за това как си го сглобил :roll:


За свързването на дисплей-а не мога да намеря точната схема но използвах този клип https://www.youtube.com/watch?v=iZI1GjCvIiw . А за свързването към Can-Bus се използва една допълнителна платка MCP2515. Ето как става свързването: Изображение
Също много полезен е този сайт: http://www.loopybunny.co.uk/CarPC/k_can.html . В него има описани повечето K-can съобщения за bmw :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 186
Регистриран на: 5.07.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е90 325i
Мечтае да кара: M3 e46
Детайли за колата: BMW 325i леко пипната.

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от Infinity_bg » 22 Май 2019, 18:30

alma359 мерси за отговора. Схемата горе долу ясно, но предполагам, че Ардуиното трябва да се изпрограмира със съответна програма за да може да чете от ОБД-то и да преобразува температурата на дисплея. Има ли я писана някъде готова или?
BMW 325i M3 look.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 565
Регистриран на: 4.10.2011
Пол: Мъж
Кара: F31 328i

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от exc » 23 Май 2019, 9:02

А някой може ли със сигурност да каже каква точно е работната температура на N57? От как съм взел моята винаги държи 92-94 градуса извънградско и стига до 97 градско, като е на място. Това е и при 7-8 градуса през февруари, и сега при 25. Тук @alma359 беше споменал в друга тема, че са нормални тези стойности. А по-горе други казват, че са високи и има проблем.
Не ми се сменят термостати или да чистя радиатор и резултата да е същия. :)

ПредишнаСледваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook