стъкла от лексан/плексглас

Светът на тунинга, за лудите по мощност глави.

Модератор: bum_bum

Потребител
Аватар
Мнения: 42
Регистриран на: 6.12.2005
Местоположение: Варна,Севлиево

Re: стъкла от лексан/плексглас

Мнение от mitko33vn » 27 Фев 2008, 21:47

BESSNIA написа:става въпрос за страничните джамове и задния от лексан, плексиглас или друго модерни матеряли.
Започнах за пореден път вечният проек е 21 3?? та поръчал съм нещо, като плексиглас, ако не се лъжа(полиертерфталат) или нещо подобно.Дайте съвет ,как да го изрежа и извия по формата на рамките. аз знамм с пистолета за горещия въздух и с ваната с гореща вода, а рязането със зеге със ситни зъби. Ще ми е полезен обаче всякякъв вид съвет нещо изпробвано и някакви съвети.
мерси предварително.


Ицо, току-що видях темата ти...
Тази история приключи ли вече, или ако не е, да ти говоря...

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 1.02.2009
Местоположение: Варна

Мнение от alistar » 01 Фев 2009, 12:48

Плексигласа не е много удачен избор. недостатъчци: Старее и става трошлив; лесно се драска от прах и замърсявания. Реже се най-лесно със специален нож,или направен такъв,от автоматична ножовка. Със Зеге също,но на ниски обороти и с тиксо по среза,както споменаха по-горе- става и хартиено тиксо. Ако дебелината е над 4 мм трябва да се полива с вода,защото загрява и отрязания ръб се споява наново-това всъщност се получава при всички дебелини,ако няма тиксо,и винаги се получава,ако се реже със струна. Струната се монтира на лъкче за рязане и търкаш,като грешен дявол:) Има и друг вариант. Струна с абразив,която реже във всички посоки,за по-сложни форми- използвам това в рекламите,но вече по-рядко,защото има и лазерно рязане. Но, за лазер Ви трябва корелски файл в криви. Има един материал със по-добри показатели от плексигласа: ВЕРАЛИТ! По-траен от плексиглас,и става за студено огъване. Реже се със ножа за който споменах. Не се драска толкова,като пелксигласа. Вералит също може да се нагрява,с пистолет за горещ въздух и да се огъва,както плексигласа,но там нагряването е малко по-трудоемко,защото при изстиване си възвръща формата- т.е. иска повторение,до като стане. Ако нитовате плексиглас с попнитове задължително поставяте шайба,като дупката в плексигласа не трябва да е плътна,особено за малки дебелини от порядъка на 3мм. Малко по-широка дупка- ако използвате нит:4мм-дупката трябва да е със свредло 4мм. Вералита се нитова много по-лесно. Плексигла се лепи с Дихлоретан,или Хлороформ,като последния лепи по-бързо,но изпраенията му надуват стъклената спринцовка и ако я забравите за повече от час- тя се пръска- времето зависи от температурата в помещението. Вералита не се лепи с нищо човешко,само с горещ силикон може да разчитате на здрава слепка. Нож за рязане на плексига се прави по 2 на1чина ако е от автоматина ножовка- трябва д аимате пред вид режещия ръб,дали ще режете с лява или дясна ръка. Защото при рязане се сваля стружка от материала. Иначе рязането е същото,както при стъклото,но се прави по-дълбок канал- около 1/3-та от дебелината на материала. освен права линия,по тоя начин може да се реже и дъга,като внимавате за по-дълбок канал. ако няой иска да си направи такъв ножа да пише на скайп- ще го начертая. ако е от Варна ще му покажа от къде да си закупи,но цената е 30лв. Продава се от Микро-Асу-те имат офис и в София,и в Пловдив мисля... Купешкия нож е достатъчно тънък и няма значение с дали режеш с лява или дясна ръка. Надявам се да съм Ви бил от полза. Успех! Забравих: Много е важно да нагрявате плексигласа само от страната на по-голямата дъга. Като нагрявате с пистолет си изработете навик да не задъжате пистолета върху материала,защото ще прегрее и ще стане на мехури. Трябва да движите пистолета така,че да позволите на материала да поеме топлината. Като нагрявате само от едната страна материала сам си заема формата.

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 1.02.2009
Местоположение: Варна

Мнение от alistar » 01 Фев 2009, 12:51

Сгрешил съм извинете при нит :3мм- дупчите със свредло 4мм.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 542
Регистриран на: 24.09.2007
Местоположение: Кюстендил
Пол: Мъж
Кара: Е36 320

Мнение от belial » 01 Фев 2009, 15:33

alistar написа:Сгрешил съм извинете при нит :3мм- дупчите със свредло 4мм.

няма такова нещо. аз съм нитил плексиглас и диаметъра на нита трябва да е колкото отвора на плексигалса. поне съм нитил такива неща и имам малка представа ;)

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 1.02.2009
Местоположение: Варна

Мнение от alistar » 01 Фев 2009, 15:53

Ами продължавай да нитиш така- няма лошо:) Работя от 20 години с въпросните материали ;)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 752
Регистриран на: 16.01.2005
Местоположение: лондон
Кара: е46 м3 х2, mustang GT, viper RT/10

Мнение от oxam » 02 Фев 2009, 14:21

хммм плексигласът май наистина не е оферта, има едни поликарбонови плаки, от тях са направени кабинките на булфоните и рекламите по спирките, пластични са, трудно се драскат, не потъмняват и почти нечупливи.... на 928цата на брат ми му огънаха всички стъкла по оригиналните в софия, ама за повече инфо го питайте директно него...

иначе от това което аз съм рязал - много тънко зеге, дебело хартиено тиксо, може и два пласта и без да го натискаш, от време на време спирай за да не го прегрееш и да почне да се цепи
Изображение Изображение Изображение Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 199
Регистриран на: 28.08.2009
Местоположение: Варна

Re: стъкла от лексан/плексглас

Мнение от Механджията » 23 Сеп 2013, 8:23

за мен най-добрият материал за подобни неща е вералит или РЕТ, както му е названието - полиетилен тарафталат - прозрачен, има дебелини до 5мм, аз в момента майсторя едни неща с вералит и го режа директно с малкия шлайф и на-тънкия диск за неметал - после само обирам разтопените стружки по ръба с макетен нож и готово. може да се огъва студено, но ако кривината е по-голяма, примерно 90 градуса ъгъл с лек овал в ъгъла - може да се получи помътняване на ъгъла. но за стъкла и т.н. е супер - разкроява се по стъклото и директно разпробиване и нитоване. с макетен твърд и остър нож също може да се реже.
друг плюс - вералита е много по-устойчив на UV-лъчи и за разлика от плексигласа няма да пожълтее
...с живота под вежди се гледаме строго, и боря се с него, доколкото аз мога....има начин, ваш'та мамааа...
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 585
Регистриран на: 7.02.2009
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: E36
Мечтае да кара: V8

Re:

Мнение от Cobb » 23 Сеп 2013, 19:11

oxam написа:от време на време спирай за да не го прегрееш и да почне да се цепи


Аз пък точно обратното щях да препоръчам - недей да спираш, защото точно тогава най-често става чупенето - като тръгне ножа отново. Или залепва за разтопеното или се зачеква за някой от ръбовете на канала и... :ranting:
За да не се прегрее, тиксото е достатъчно, в краен вариант, поливай с вода.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 9.04.2005
Местоположение: София/Ловеч
Пол: Мъж

Re: Re:

Мнение от TukBaTa » 24 Сеп 2013, 8:04

Cobb написа:
oxam написа:от време на време спирай за да не го прегрееш и да почне да се цепи


Аз пък точно обратното щях да препоръчам - недей да спираш, защото точно тогава най-често става чупенето...


Колега, мисля си, че за 4 години са си решили проблемите с чупенето :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 585
Регистриран на: 7.02.2009
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: E36
Мечтае да кара: V8

Re: стъкла от лексан/плексглас

Мнение от Cobb » 24 Сеп 2013, 10:03

Ми сигурно, ама кой да гледа датата :banghead: :banghead:
Изображение

Предишна

Назад към Tuning

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook