Как да си измия сам колата?

Тук се обсъждат сервизите, магазините за авточасти, маслата, гумите и всички аксесоари за нашите БМВ-та.

Модератор: Технически модератори

Мародератор
Аватар
Мнения: 12328
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Как да си измия сам колата?

Мнение от Mollov » 18 Фев 2010, 10:42

Правя тази тема, че гледам доста народ се интересува, пита и се чуди как правилно да си измие сам колата...

В тази тема пускайте вашите лични начини и способи (както и продукти, които използвате) за миене на колата и при какви условия става това - няма да е лошо да пишат и хора, които мият на ръчни автомивки като OMV, но използват собствени препарати и продукти (ясно е, че в двора пред къщата с кофата и гъбата... е много удобно).

Не се увличайте в това кой метод на миене е по-добър и къде (евентуално коя автомивка) да се отиде като те мързи сам. Идеята на темата е човек сам да си измие колата. Въпросите са - как точно, с какво точно, къде е удобно и т.н... Всякакви съвети и идеи за най-правилното самоизмиване са добре дошли.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от bum_bum » 18 Фев 2010, 11:17

OMW на Рожен е единствената или по-скоро беше, щото и тя остаря със силно налягане, гореща вода и много препарат. Прахосмукачките им също бяха силни и с читави накрайници.
С 2х1лв за пяна и 1 за вакса, после 1 прахосмукачка колата става като нова. След измиване я подсушавам със силиконова чистачка (имаше ги в ОМW по едно време), после с микрофибърна кърпа. Следва течна вакса или твърда, ако има време и ми се занимава. Вътре кожата я чистя с мляко за кожа или кърпички за кожа, понеже я мия поне 2-3 пъти седмично и не всеки път има нужда от мляко. Прозорците ги полирам с препарат, който предотвратява запотяването и не задържа вода и прах. При 70-80км скорост в проливен дъжд чистачките може да не се пускат, ако стъклото е полирано :mhihi: Джантите ги чистя с препарат за джанти, който сваля феродото от тях и специална четка, моято не наранява лака им, за гумите- протекторна вакса, която ги пази от UV лъчи. Накрайника на ауспука го полирам с препарат за неръждавейка. Гумените уплътнения по вратите и прозорците ги мажа с няква гняс, която ги омекотява и пази от UV.
Всички препарати, които ползвам са на Мeguiars, цената е доста по-различна от тези на Сонакс, Търтъл и т.н., но си струва.
Изображение

Lulin Boys Cska Sofia
Аватар
Мнения: 639
Регистриран на: 22.10.2008
Местоположение: оТ СоФиЯ Бе БаТе
Пол: Мъж
Кара: го на все по силни тройки, е46 330i
Мечтае да кара: ///M4™ /G65 ////AMG

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от HeBePeH » 18 Фев 2010, 11:41

Лятото предпочитам аз да си я мия. Най често ходя до автомивката в Обеля (много момчета от форума съм засичал там) . Струята е доста силна и лесно пада мръсотията , а както и самата клетка е по-широка от обикновенните и ти позволява да се шириш с пароструйката. Принципно мия с вода после препарат от тяхните си , и два пъти плакна , че често остава от едната страна следи от препарата. След като я изкарам от клетката я подсушавам с перо или както каза бум бум силиконова чистачка , а след това минавам цялата кола с гюдерия и ефекта е доста приятен. Вратите ги отварям и с друга кърпа забърсвам около тях и праговете. За вътрешното миене , пак на същата автомивка има прохосмукачка 5 мин. за 1 лев , с нея обикалям цялата кола и багажника. Таблото го мажа със спрей за табло на фирмата лустро и с такава гъба забърсвам , седи лъскаво около 4-5дни и несъбира прах ;) . Тази операция я правя 2 някой път и 3 пъти седмично :shock: говоря за лятото (немога да си оставя колата прашна) обичам да ми е лъскава. Сега зимата през 3 дни я минавам само с топла вода два пъти зада падне по-лесно мръсотията и солта и също става чиста нафона на останалите коли , по улиците
Американски форум: питаш и ти отговарят.
Руски форум: питаш и те питат.
Български форум: питаш и ти обясняват колко си ТЪП
.

Изображение

Любимец на Кралицата
Аватар
Мнения: 4205
Регистриран на: 6.04.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: F85 X5M , Race ///M GTR V10 S85
Мечтае да кара: M3 CSL

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от ///M_Martin » 18 Фев 2010, 13:49

Автомобила си го мия сам у нас пред гаража но за това сам си купил водоструйка,имам си прахусмукачка и всичко нужно да накарам колата да блести.Използвам продукти на Нигрин и Ма Фра както и целият кар кеар кит на БМВ,който в същност върши супер работа.Винаги когато започвам да мия колата първо я изръсвам с вода доста обилно и чак тогава разтварям препарата за миене.Ако го разтворите в топла вода става супер и се постига най-добър ефект.Винаги започвам да сапусвам от горе на долу като така се предпазва колата от надраскване-НЕ СЕ ЧИСТЯТ ПЪРВО ПРАГОВЕ И ДЖАНТИ А ПОСЛЕ ПРОЗОРЦИ И ТАВАН защото много лошо се драска и после има нужда от пастиране.Дори когато се плакне гъбата,с която се сапунисва колата(мой съвет нека тя да е пореста а не плътна,по-добре мие)остава ситни камъчета,пясък и други боклуци които пак правят "бели" по боята.След като цялата кола е насапунисана изцяло от горе надолу имам няколко бързи минути да напръскам джантите и гумите с препарат,специален за това или ако не ви се дават пари и обикновен авто-обезмаслитен(жълто Меглио-другото оранжевото не става) с мека четка да се изчеткат докато са препарат и да се остави препарата да подейства.Ако имахе мухи или други инсекти има един много добър препарат на Нигрин за тях по формата на пяна,прискат се местата и се изчаква няколко минути-НЕ СЕ ПРЕКАЛЯВА ЗАЩОТО Е СИЛЕН И МОЖЕ ДА ПОВРЕДИ БОЯТА!След като всичко е готово се изплаква обилно с вода като този път се плакне от долу нагоре така шампоан и другите препарати дейсват по-дълго време и така се измива колата супер.Винаги внимавам като пкална колата с водоструйка без начение дали е моята или на ръчна автомивка защото налягането е много силно и отново има риск за боята от рзтояние минимум 25-30см!След като колата е готова я избърсвам с "гедория",много хубава работа върши-подсушавам първо таван,стъкла и капак и след това всичко останало-осебенно е ефективно за лятото когато всичко се нагрява много а тези детаили са най-нагрети през летните месеци.След като колата е подсушена и гумите са изсъхнали ги намазвам със специален препарат за гуми,остават черни и се предпазват от стареене на каучука.Вътре колата я чистя по нормалният начин без някакви новации-не мажа таблото с мазни гадости а само го забърсвам с специални мокри кърпички за авто табло и става супер свежо.По желание се мажат всички гумени уплътнения с препата като ефекта освен визуален е и ефективен-удължава живота им.Понеже аз съм с черен кожен салон и го поддържам много жнимателно,първо с мокро памучно пърче или по-скоро влажно се забърсва жнимателно и след това с препарат за кожа се минава целият и се оставя да попие като след това имате свеж кожен салон.
Колата вече и готова и често ще ви задават въпроса:"Извинявам се до да не би да е пребоядисвана защото изглежда супер лъскава"?
А вие с гордост ще отговаряте:"Не просто е измита добре"! :lol: :lol: :lol:

Мародератор
Аватар
Мнения: 12328
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от Mollov » 18 Фев 2010, 14:07

Една вметка от мен за тези, които сами мият колата с гъба.... винаги използвате 2 кофи... едната да е с препарата, другата с чиста вода (тук ще топите гъбата да я миете след като сте търкали известно време колата, като е добре да сменяте водата 2-3 пъти. Може и да сложите съвсем малко препарат, за изпиране на гъбата). Така няма да вкарвате боклуци и пясък в кофата с препарата и гъбата винаги ще "стъпва" по боята чиста.

'2002' fanatic
'2002' fanatic
Аватар
Мнения: 3722
Регистриран на: 2.02.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '08 Swift Sport, '73 BMW 2002tii

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от alpina-ma6inata » 18 Фев 2010, 19:06

Аз лично рядко си мия колата сам, защото нямам условия много, но съм работил на 2 автомивки и имам някакъв опит. Съгласен съм за всичко с колегите по-горе и искам само да допълня, че ако си миете колата сами в двора примерно е хубаво да си разделяте колата на 3 части. Аз винаги така съм правил и така са ме учили. Първата част са тавана и стъклата. След като насапунисам колата там отмивам шампоана с вода. В повечето случаи шампоана засъхва и ако го отмиете чак след като сте насапунисали цялата кола тя после остава на леко мръсни капки. След като отмия шампоана от първата част на колата продължавам надолу. Долната част включва предния и задния капак, фарове стопове и калниците и вратите, НО не целите, а до страничните лайстни. Обикновенно под тях винаги са най-големите лайна с извинение и задължително се оставят накрая. Пак по същия начин след насапунисването отмивам с вода. И накрая е ясно. Хубаво е по време на миенето постоянно да поддържате колата мокра, дори където сте отмили шампоана, защото остава на капки.

И по-добре е движенията с гъбата да са прави, а не кръгови. ;)

Също така аз лично винаги съм мил и праговете (вътре, като се отворят варите и багажника). Насапунисва се пак с гъбата и се прегъва маркуча, за да е по-слаба струята и да не се опръска всичко вътре.

Наистина е ужасно измита кола и като отвориш вратата праговете да са мръсни. Много хора на мивките пропускат тази част, да сапунисат праговете и после само ги забърсват с гюдерията, която става на нищо после.

За гюдериите, аз винаги ползвам две отделни. Една за екстериора и една за интериора. Колкото и добре да сме измили колата отвън все по праговете или по фугите е останала лека мръсотия, която при подсушаването се обура с гюдерията. Но и дори след цялото подсушаване гюдерията да е перфектно чиста, пак не я използвам за интериора. Не ме питайте защо така съм решил, сложно и дълго е за обяснение. :)

Друго, за което се сещам е относно вътрешното чистене. Като чистите прозорците отвътре, не пръскайте директно по предния прозорец, защото част от препарата пада по таблото и за колите с еърбег не е добре за самия еърбег. Естествено процента да има някакви дефекти и последствия е минимален, но все пак е хубаво да се знае.

Мисля, че това е за момента. :)
'73 2002 tii Golf #2719550
2x Alpine white E30's
-------------------------------------
The BMW 2002 tii VIN 2719550 was manufactured on July 3rd, 1973 and delivered the same day to the BMW dealer Zeiss & Schwärzel in Mannheim. The original colour was Golf, paint code 070.
-------------------------------------
The BMW 320i touring VIN EA91537 was manufactured on September 14th, 1990 and delivered on September 19th, 1990 to the BMW dealer Autohaus Bärwald in Lampertheim (Germany). The original colour was Alpinweiß 2 (Alpine White), paint code 218.
-------------------------------------
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1654
Регистриран на: 7.06.2003
Местоположение: PB/HD
Пол: Мъж
Кара: '04 BMW 330i // '96 BMW 320i
Мечтае да кара: '96 BMW M3

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от BiTurbo » 23 Фев 2010, 12:03

alpina-ma6inata написа:Аз лично рядко си мия колата сам, защото нямам условия много, но съм работил на 2 автомивки и имам някакъв опит. Съгласен съм за всичко с колегите по-горе и искам само да допълня, че ако си миете колата сами в двора примерно е хубаво да си разделяте колата на 3 части. Аз винаги така съм правил и така са ме учили. Първата част са тавана и стъклата. След като насапунисам колата там отмивам шампоана с вода. В повечето случаи шампоана засъхва и ако го отмиете чак след като сте насапунисали цялата кола тя после остава на леко мръсни капки. След като отмия шампоана от първата част на колата продължавам надолу. Долната част включва предния и задния капак, фарове стопове и калниците и вратите, НО не целите, а до страничните лайстни. Обикновенно под тях винаги са най-големите лайна с извинение и задължително се оставят накрая. Пак по същия начин след насапунисването отмивам с вода. И накрая е ясно. Хубаво е по време на миенето постоянно да поддържате колата мокра, дори където сте отмили шампоана, защото остава на капки.

И по-добре е движенията с гъбата да са прави, а не кръгови. ;)

Също така аз лично винаги съм мил и праговете (вътре, като се отворят варите и багажника). Насапунисва се пак с гъбата и се прегъва маркуча, за да е по-слаба струята и да не се опръска всичко вътре.

Наистина е ужасно измита кола и като отвориш вратата праговете да са мръсни. Много хора на мивките пропускат тази част, да сапунисат праговете и после само ги забърсват с гюдерията, която става на нищо после.

За гюдериите, аз винаги ползвам две отделни. Една за екстериора и една за интериора. Колкото и добре да сме измили колата отвън все по праговете или по фугите е останала лека мръсотия, която при подсушаването се обура с гюдерията. Но и дори след цялото подсушаване гюдерията да е перфектно чиста, пак не я използвам за интериора. Не ме питайте защо така съм решил, сложно и дълго е за обяснение. :)

Друго, за което се сещам е относно вътрешното чистене. Като чистите прозорците отвътре, не пръскайте директно по предния прозорец, защото част от препарата пада по таблото и за колите с еърбег не е добре за самия еърбег. Естествено процента да има някакви дефекти и последствия е минимален, но все пак е хубаво да се знае.

Мисля, че това е за момента. :)


+1 :yes:

в общи линии и аз точно така го правя, разделям колата на части и подред, тръгвайки от горе надолу се измива, после и праковете и накрая с памучен парцакл се подсушава всичо навсякъде. След измиването прахосмукачка вътре като преди това съм изкарал стелките, които биват изтупани. След това с друг парцал вътре всички изкуствени материали плюс кожените елементи по скоростния лост и ръчната..... Отнема около час до час и половина всичко, но наистина става перфектно. Накрая минавам и със продукт на НИГРИН за запечатване на лака, ама това го правя веднъж на 3 миения примерно.

П.С. Ако съм решил да си играя и с един мокър парцал омотан на една отвертка минавам и по фугите на багажника (точно където е уплътнението, тия каналите дето се оттича водата там), защото есента примерно както беше от падащи листа и кви ли не боклуци там се пълни със страшна гняс.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 827
Регистриран на: 7.08.2007
Местоположение: Sofia

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от AcOrP » 14 Мар 2010, 0:20

аз ползвам някакъв шампоан на нигрин, уаш мит и метода с 2 кофи,след това минавам с Meguiar’s Smooth Surface® Clay Kit.(включва глина и quick детайлер) накрая вакса имам на мегуайр NXT Generation® Spray Wax и Four Star Ultimate Spray Wax Plus Boosted with Polycharge,
също ползвам за дресинг пак на мегуайр Gold Class Endurance® High Gloss. Малко е кофти,че на тези мивките с самообслужване почват да гледат лошо като се задържиш 4-5 часа...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 161
Регистриран на: 13.03.2009
Местоположение: Варна
Кара: 320 M50B20
Детайли за колата: Е36 М50Б20

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от zorobg » 14 Мар 2010, 11:21

И аз да добавя нещо о себе си :)
Гледам винаги да минавам стелките с паро- или водо-струйка. Това го правя в самото начало на миенето на колата, като това дава възможност на стелките да се отцедят от водата и направо да си изсъхнат в хубав, слънчев ден. Стелките са от изкуствена материя и не се напояват толкова много с вода и съхнат доста бързо ;). По този начин се отстранява набития прах и мръсотия в стелките, които с тупане няма как да се изкарат :)

Любимец на Кралицата
Аватар
Мнения: 4205
Регистриран на: 6.04.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: F85 X5M , Race ///M GTR V10 S85
Мечтае да кара: M3 CSL

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от ///M_Martin » 14 Мар 2010, 18:29

Да добавя само че при желание може да ползвате едн малка четка за боядисване(неизползвана разбира се :mhihi: ) и с нея да почистите фугите в купето-духалките на парното,лайсните и т.н.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 150
Регистриран на: 20.03.2009
Местоположение: София
Кара: 740 li

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от bg20010 » 15 Мар 2010, 11:40

А може ли някой да даде съвет за подсушаването? Мисля,че е много важно това.По автомивките ползват едни гумени приспособления за избърсване на водата.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 827
Регистриран на: 7.08.2007
Местоположение: Sofia

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от AcOrP » 15 Мар 2010, 11:55

http://www.autogeek.net/cobra-guzzler-hd-towel.html
Аз използвам това, силиконовите пера не ми вдъхват мн доверие това попива и дори и да има някаква мърсотия останала я забърсва, само помисли когато имаш прашинки и чистачките ги разнасят как се надират стъклата и си го представи това да се случва с силиконовото перо върху лакът които е в пъти по мек от стъклото.

Любимец на Кралицата
Аватар
Мнения: 4205
Регистриран на: 6.04.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: F85 X5M , Race ///M GTR V10 S85
Мечтае да кара: M3 CSL

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от ///M_Martin » 15 Мар 2010, 12:51

Авто-силикона е много добър за това.Не надира лака защото е мек като материя и водата се отстранява като силикона се държи под ъгъл.След това с чиста и влажна гюдерия се забърсва цялата кола от останалата вода ;)

'2002' fanatic
'2002' fanatic
Аватар
Мнения: 3722
Регистриран на: 2.02.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '08 Swift Sport, '73 BMW 2002tii

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от alpina-ma6inata » 22 Мар 2010, 0:14

Първо по-голямата част от водата се избутва с перото и после с гюдерията, естествено и двете трябва да се перфектно чисти. Гледайте да имате 2-3 гюдерии. Една за външната част, другата за праговете при вратите и капаците и третата за интериора - табла и т.н. И накрая гюдерията или микрофибъра (понеже някои хора и такива използват) ги перете хубаво на ръка, киснете и т.н., но не ги перете с пароструйката, защото това наистина ги скапва доста. :)
'73 2002 tii Golf #2719550
2x Alpine white E30's
-------------------------------------
The BMW 2002 tii VIN 2719550 was manufactured on July 3rd, 1973 and delivered the same day to the BMW dealer Zeiss & Schwärzel in Mannheim. The original colour was Golf, paint code 070.
-------------------------------------
The BMW 320i touring VIN EA91537 was manufactured on September 14th, 1990 and delivered on September 19th, 1990 to the BMW dealer Autohaus Bärwald in Lampertheim (Germany). The original colour was Alpinweiß 2 (Alpine White), paint code 218.
-------------------------------------
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1415
Регистриран на: 5.06.2008

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от Peter Angelov » 22 Мар 2010, 10:49

alpina-ma6inata написа:Първо по-голямата част от водата се избутва с перото и после с гюдерията, естествено и двете трябва да се перфектно чисти. Гледайте да имате 2-3 гюдерии. Една за външната част, другата за праговете при вратите и капаците и третата за интериора - табла и т.н. И накрая гюдерията или микрофибъра (понеже някои хора и такива използват) ги перете хубаво на ръка, киснете и т.н., но не ги перете с пароструйката, защото това наистина ги скапва доста. :)


:yes: Купих си оригинална гюдерия на BMW много добра :yes: Вчера мих колата и я ползвах за първи път страхотна, само дето яко мирише на риба :shock: :conf: Също ползвам с нея и три микрофибърни кърпи по описания начин на колегата :D крайния резултат е много добър.
Ползвам на BMW кърпи за кокпита и кърпи за почистване на кожата, много добри. Ако си купите от кърпите за кожа те са само за почистване на мърсотия после ако има нужда мажа кожата с препарат на BMW :D На последния цената му е дебела но пък е много добър и един флакон заминава за година.

Успех

Следваща

Назад към Сервизно обслужване на БМВ

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook