Купуване на кола от Германия

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Кара: f11, f20
Мечтае да кара: служебната

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от toncho83 » 05 Дек 2017, 9:12

Всичко става в Германия-TUV се минава за съответната сума (без да се кара колата), карат се стари дизели в центъра със зелен стикер и куп други неща.
Кола на сметка и малко км се взима със удар, иначе няма смисъл вече...

младши ентусиаст
Аватар
Кара: e92, f30
Мечтае да кара: M4

Мнение от expl0de » 05 Дек 2017, 15:43

antonpau написа:За съжаление небето не е чак толкова синьо :mhihi: От известно време насам (2-3-4 години) доста "немци" почнаха да изтарикатяват лошо при оперативния лизинг, чрез който реално се купуват (по-скоро въвеждат в експлоатация, защото това си е наем) огромен процент от новите коли в DE. Чел съм в немските БМВ и Ягуар форуми мнения от монтьори, работещи в официални представителства, които подозират какво се случва, но не могат да го докажат. Накратко - Хасан взима лизинг с възможно най-тънките условия (т.е. най-ниска месечна вноска, но и най-малък позволен годишен пробег), върти яките километри, а преди да мине задължителното си обслужване в офиц. сервиз върти и километража. По този начин той минава тънко с вноската, не си нарушава договора (по-скоро не си доплаща допълнително изминати км), колата си има абсолютно официална история, а реално е на доста повече километри и освен това от човек, който е направил такава магария с на практика чужда кола, едва ли може да се очаква, че доброволно си е сменил и маслото (поне) спрямо повишения пробег. Така след 2 години той я връща на представителството и си взима следващата. Колата е - примерно - на 60хкм, а майсторът, който я преглежда преди последващото подготвяне за продажба, се чеше по главата и недоумява защо тази кола на 60хкм изглежда в пъти по-износена от неговата лична, която е на 150хкм :banghead: А тя е на да кажем 200хкм реално, с 2-3-4 смени на масло и консумативи и тук-таме нещо друго оправено :dunno:
Разбира се, това най-вероятно е факт при доста малък процент от колите, но все пак го има като опция. При всяко положение пазаруване от Премиум Селекшън/Junge Sterne и т.н. ти повишава шанса за хубава кола, но трябва да се знае, че дори това не дава абсолютна сигурност.
С което стигаме до добрия стар извод, че жена и кола са си на късмет :ok:

Затова отиваш и виждаш колата,че е по-запазена от някои коли на 20к км, виждаш в историята, че не я е купувал Хасан и тогава купуваш. Естествено си трябва и късмет, но е по-добър вариант от незнайна автокъща и със сигурност е по-добър вариант от кола тотал щета от БГ с 5 хил лева по-евтино.

кандидат ентусиаст
Аватар
Кара: димяща проходима катафалка
Детайли за колата: now "08 e61 530xd
ex "07 е91 330xd

Мнение от antonpau » 05 Дек 2017, 17:00

Трудна работа. Не винаги можеш да провериш Ханс ли е бил, Ахмед ли, 'щото предишните документи са най-често на финансираща институция или в най-добрия случай на частна фирма. Пък и салонът е най-лесен за оправяне така, че да свети дори на стотици хиляди км. А пък за ходенето трябва да си предвидиш доста време и обикалянка, ако искаш да погледнеш повечко екземпляри.
Та остана късмета :mhihi: :mhihi:
Майтапът настрана, 5-цата си я поръчах по-бързо по интернет, отколкото съм си поръчвал обувки от ebay.de, и то от тежък франкфуртски Хасан :ok: Само че човекът се държа доста любезно, угоди ми адекватно на някои прищевки, пък и нещо имах усещане, че тая ще е :mrgreen:

младши ентусиаст
Аватар

Мнение от margit0 » 16 Яну 2018, 10:35

Здравейте колеги,

Опитах се да прегледам последните няколко страници за АКТУАЛНА ситуация с докарването на автомобил от Германия на собствен ход, но не можах да намеря нужното ми окомплектоване на информацията :confused:

Намерих доста технически и документално изправен документ от Германия, близо до Хамбург. Проверката в Камор Ауто на VIN-а ми даде добра яснота около автомобила и съм доста доволен. В документите се вижда,че TUV важи до 04.2018г.
Плана е да намеря немско-говорящ отракан приятел и да му звънна да я пазарим, че я е пуснал за 18700E ама тъй като веригата е за смяна, което си е сериозно обслужване на мотора, ми се иска да я продаде за 15-16000Е, да летя до там, да я купя и да си я докарам на собствен ход до България със транзитни номера.

До колкото успях да разбера процедурата е следната:

Уговаряме цена, той ми праща договор в който са уговорени : цената, начина на плащане и тн.
Той ми праща договора подписан, който аз подписвам, сканирам цветно и връщам към него.
Момента с транзитните номера не ми е много ясен. До колкото разбирам мога да поръчам гражданска застраховка за 1 седмица(за да мога да премина през Германия) и транзитните номера,които да ми ги пратят директно в автокъщата и да ме чакат там когато стигна.

1.Някой може ли да ми даде актуална информация за това какво да направя ,така че да потегля с колата към София. До община трябва ли да се ходи, или може да се повика (до колкото чух) някакви фирми с бусове, които правят смяната с транзитни номера на място, където ги повикаме.
2.Разходите по цялото документално движение не са ми ясни :
-Договора за покупко-продажба
-Застраховката за 1 седмица(до колкото четох има такава)
-Транзитните номера
-Има ли нещо което пропускам?

Знам че само на вас мога да разчитам за актуален и адекватен отговор !

младши ентусиаст
Аватар
Кара: e92, f30
Мечтае да кара: M4

Мнение от expl0de » 20 Яну 2018, 19:35

Разходите са ти към 200 лева по покупката и вземането на номерата/застраховката. Ходи се до общината с колата, от автокъщата идва човек с теб и се минава бързо. По-добре подписвай договора на място в Германия след като си видял колата. 2500Е няма да ти смъкнат от цената, по-скоро 1000. Може и без немски, на много места говорят и английски език.

Потребител
Аватар
Кара: е91 320D

Мнение от nikolaysk » 22 Яну 2018, 12:05

Кола първо се гледа на живо,че сега има толкова много измами че да случиш на кола е все едно да спечелиш от лотарията.Още от 2000г къщите в германия ги държат турци и албанци и си ги менкат между съседните държави,и те като тук поправят ударени в малки гаражчета и после в автокъщата.За сваляне на цената на място и броиш пачки те пред него .

кандидат ентусиаст
Аватар
Кара: F30 LCI 320d XDrive ex E46 330xd
Мечтае да кара: Porsche 911

Мнение от kasho » 15 Фев 2018, 13:41

margit0 написа:Здравейте колеги,

Опитах се да прегледам последните няколко страници за АКТУАЛНА ситуация с докарването на автомобил от Германия на собствен ход, но не можах да намеря нужното ми окомплектоване на информацията :confused:

Намерих доста технически и документално изправен документ от Германия, близо до Хамбург. Проверката в Камор Ауто на VIN-а ми даде добра яснота около автомобила и съм доста доволен. В документите се вижда,че TUV важи до 04.2018г.
Плана е да намеря немско-говорящ отракан приятел и да му звънна да я пазарим, че я е пуснал за 18700E ама тъй като веригата е за смяна, което си е сериозно обслужване на мотора, ми се иска да я продаде за 15-16000Е, да летя до там, да я купя и да си я докарам на собствен ход до България със транзитни номера.

До колкото успях да разбера процедурата е следната:

Уговаряме цена, той ми праща договор в който са уговорени : цената, начина на плащане и тн.
Той ми праща договора подписан, който аз подписвам, сканирам цветно и връщам към него.
Момента с транзитните номера не ми е много ясен. До колкото разбирам мога да поръчам гражданска застраховка за 1 седмица(за да мога да премина през Германия) и транзитните номера,които да ми ги пратят директно в автокъщата и да ме чакат там когато стигна.

1.Някой може ли да ми даде актуална информация за това какво да направя ,така че да потегля с колата към София. До община трябва ли да се ходи, или може да се повика (до колкото чух) някакви фирми с бусове, които правят смяната с транзитни номера на място, където ги повикаме.
2.Разходите по цялото документално движение не са ми ясни :
-Договора за покупко-продажба
-Застраховката за 1 седмица(до колкото четох има такава)
-Транзитните номера
-Има ли нещо което пропускам?

Знам че само на вас мога да разчитам за актуален и адекватен отговор !

Колега, моите съвети и моя опит по темата са следните:

1) За да си купиш кола от Германия със сигурност ти трябва някой тукашен с кола да те развежда или поне да си вземеш кола под наем. Долу ще ти стане по-ясно защо

2) Много от обявите на автокъщите са фалшиви, за да те привлекат да отидеш при тях и да ти пробутат нещо друго. Наистина автокъщите масово са на турци и албанци и правят големи шмекерии. Затова никакъв договор и плащане докато не видиш колата. По-добре е ако си намериш кола от частно лице. В mobile.de долу на Angebotsdetails избираш Privatanbieter - това са частните лица. Händler са търговците. Английския може и да ти свърши работа наистина, но не разчитай 100% на това.

3) За покупката ти трябва само договор, не се минава нотариус. ADAC имат в интернет много добър безплатен стандартен договор. Автокъщите си имат техни договори, но ако купуваш от частно лице този от ADAC върши супер работа.

4) За да регистрираш колата ти трябват
* договора за покупко-продажба + старите документи за собственост (малък и голям талон).
* валиден ТЮВ (даже за транзитни номера)
* гражданска отговорност или по-точно eVB-Номера, който ти дават като сключиш застраховката
* самите регистрационни табели, които ще сложиш на колата. Тук се купуват отделно и само се валидират със стикери.
* лична карта или паспорт

5) Обикновено пред Zulassungstelle-тата (тукашния КАТ :D ) има бараки/магазинчета, в които веднага ти "произвеждат" регистрационните табели + можеш да сключиш застраховка за минимален срок. Това не е най-евтиния вариант, но е супер удобно и не е много по-скъпо. Иначе табели можеш да поръчаш най-евтино в нета, застраховки в някой офис и т.н. но на теб ти трябва удобно решение. Освен това за 1 седмица застраховка сумите и съотв. оскъпяването не са фрапантни

6) Имай предвид, че в големите градове Zulassungstelle-тата са претоварени и се чака много. Т.е. ако купиш колата на обяд/следобяд, може би ще успееш на следващия ден да минеш. Ако имаш всичко необходимо самата процедура е бърза, просто се чака за ред. Съветвам те да отидеш сутрин възможно най-рано, след като си събрал всичко.

7) Ако търсиш кола в Хамбург примерно гугълни Kfz-Zulassungstelle Hamburg. На сайтовете на тия щелета пише адреси, по-малки /алтернативни клонове, раб.време и необходими документи за регистрация. Ако ти е трудно с немския - гугъл хром може да ти преведе цялата страница на английски. Огледай за такива малки бюра в малките градове и селата наоколо, обикновено са по-спокойни.

8 ) Данъците - тук имаш потенциален проблем, за който ти трябва местен приятел. Трябва да дадеш банкова сметка, от която да изтеглят данъка на колата, макар и за 1 месец (колкото е валидността на транзитките). Повечето искат немска сметка, понеже не знаят дали могат да осъществят изтеглянето от чужда сметка - това е т.нар. Lastschriftmandat - упълномощаваш някой да си изтегли пари от твоята сметка. Таксите за самата регистрация ги плащаш на място, но данъка се превежда на Митниците (Zoll), а те искат да си го теглят. Моя опит в Бавария е, че 100% ти трябва немска сметка, другаде може да е различно. По принцип могат да ти кажат сравнително точно колко ще ти е данъка. Ако твоя приятел е съгласен - даваш му парите на ръка и посочваш неговата сметка да си ги дръпнат.

Та - в общия случай като купиш колата тя обикновено е дерегистрирана и физически остава при стария собственик, понеже не можеш да я мръднеш без номера. Някой те закарва до Zulassungstelle-то, влизаш в някоя барака отпред и поръчваш транзитни номера + едноседмична застраховка. Отиваш с тях + договора + старите документи + лична картаи или паспорт в Zulassungstelle-то, чакаш, регистрират ти колата, залепят едни стикери на номерата и газ към българия. И внимавай - на предния номер се слага един стикер, на задния два - да не ги сложиш обратно :)

Надявам се да съм бил полезен

Предишна

Назад към Основен Форум