Купуване на кола от Германия

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2287
Регистриран на: 26.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320dA 525xd

Купуване на кола от Германия

Мнение от pazokolarov » 24 Юни 2008, 13:29

Привет на всички ентусиасти във форума!
Както повечето от вас занаят, идва момент на смяна на колата. И обикновено предпочитанията се определят от възможностите, като основният критерий е надеждността на автомобила. В това отношение, покупката на автомобил от Германия се е наложило като най-надеждния вариант. Тук възможностите, най-общо определено, са две: А. Имаш доверен човек/роднина в Германия и той ти съдейства при покупката; Б. Нямаш опцията в А и се спасяваш сам до колкото можеш.
Идеята ми е в тази тема да споделите опит и знания в помощ на колегите (и в частност на мен), попадащи в група Б. Прегледах темите във форума, засягащи тази тема, но в повечето мнения се посочва ориентировъчна и доста обща информация. Бих желал да обобщим колкото се може повече информация и опит, създавайки един „Пътеводител на българския купувач у Немско”
За да е по-лесно, ще се помъча да изброя един списък с въпроси, отговорите на които биха били в максимална помощ на мераклиите-ентусиасти:
1. Кой е най-удачният вариант за избор на продавач? ( примерно автокъща със собственик немец, собственик – различен от арийската раса, частно лице и т.н.). Модела Е39, произвеждан до 07.2003 г. рядко или почти не се предлага от официалните дилъри.
2. Кои региони на Германия са за предпочитане? (останал съм с впечатлението, че бившата Източна част е повече с нашенски манталитет и това се отразява в голяма степен и на поддръжката на колие)
3. От кои сайтове в интернет, освен mobile.de и Autoscout24.de може да се търси актуална информация за налични автомобили в автокъщи и в частни лица?
4. Как ентусиастът може да осъществява достъп до интернет, примерно с помощта на лаптоп, в смисъл точки за платен достъп, за безплатен достъп, жичен - безжичен? (пък ако някой има информация за ориентировъчни цени – супер! ).
5. Как стои въпросът със средствата за комуникация? (използване на мобилен или стационарен телефон, подходящи оператори и цени на услугите... )
6. Как стои въпросът с нощуването? (с изключване на грандхотелите)
7. Какви са възможностите и ориентировъчни цени за проверка на избраната кола в оторизиран сервиз на БМВ?
8. Какъв е реда при продажба на автомобил в Германия и в какъв срок се осъществява?
9. Как стои въпросът с начисляване и плащане на ДДС? (При покупка от частно лице знам, че ДДС не се начислява, но ... )
10. Какви документи задължително трябва да се изискват, за да няма после нещастни изживявания по границите и при регистрацията на автомобила в България?
11. Какви такси се заплащат за движение по пътищата в Германия, ако си отишъл с българска кола, а после и за закупената кола? И къде се заплащат (купуване на винетки както в България? ) ?
12. Какви застраховки е необходимо или желателно да се направят/имат?
13. Кои са подходящите маршрути за достигане до БГ и с какви лични документи се преминават съответните граници? Такси по границите и по пътищата по маршрутите?
14. През уикендите възможно ли е прехвърляне на собствеността върху автомобил?
15. Сериозни предложения за помощ?
Ако на някой му дойде наум нещо допълнително като възможен въпрос, нека да продължава номерацията по-нататък.
Предварително благодаря на всички, които ще помогнат за изясняването на отговорите на въпросите!
Последна промяна pazokolarov на 25 Юни 2008, 14:43, променена общо 1 път
Изображение
ИзображениеИзображение

Потребител
Аватар
Мнения: 35
Регистриран на: 11.06.2008

Мнение от paczo911 » 24 Юни 2008, 14:16

Напълно подкрепям идеята на колегата pazokolarov!

В моя случай аз предпочитам да си купя Е30 от Германия вместо от България, но информацията която намирам за стъпките при закупуване на кола от Германия в различните сайтове, е крайно недостатъчна и обща!

Сигурен съм че има още много други хора освен нас, които биха приветствали една такава тема. Така че молбата ми към хората които са си закупували кола (коли) от Германия, е да споделят наистина безценния си опит.

Поздрави! :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3678
Регистриран на: 28.03.2007
Местоположение: Хасково
Кара: e36 318is M44
Мечтае да кара: камаро.

Мнение от Nukem » 24 Юни 2008, 14:21

Аз моята я харесах от аutoscout24.de
Писах едно писмо на германеца да се разберем!
Пратих един приятел живеещ в германия да я купи!
И после като си идваше в БГ ми я докара!

П.С:червен номер мисля 180 еуро беше!
Германеца кадет бутне друг не може да бутне така!!!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 786
Регистриран на: 10.09.2007
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: F10

Мнение от McClane » 24 Юни 2008, 14:39

Първо ще започна с това,че за да можеш да се оправиш сам в Германия са ти нужни поне някакви минимални познания по езика.
Най-добре да си набележиш коли предварително,най-добре в някой по-голям град.
Бих ти препоръчал да отидеш по насевер-Хамбург,Берлин.
Там уикенда има големи пазари за коли,а отделно си има и много автокъщи.
Проблем може да се окаже разстоянието-повече разходи за гориво.
Аз лично бих препоръчал да отидеш със самолет,излиза по-евтино и се спестява доста време.
В по-големите градове има доста добър и редовен градски транспорт,проблем ще е ако трябва да ходиш по някви села.
В такъв случай ще ти трябва кола!
Иначе като спазариш някоя кола само през делничен ден ще можеш да вземеш транзитни номера и застраховка.
В немския КАТ(Zulassungstelle) не се чака много,за около час може и да минеш.
Даже не ти е необходима колата,само документите-Fahrzeug Brief(талон),Abmeldebescheinigung(документ че колата е отчислена) и документ за извършен преглед-TUV.
За номера и зелена карта се плаща около 130Евро и после си ти!
На връщане ако ти се разхожда ти препоръчвам да минеш през Австрия-Словения-Унгария-Хърватско-Сърбия.
Пътят е малко обиколен но има какво да се види,за пътищата няма да коментирам ;)

Мога още да изпиша ама ме хвана мързела,пък и съм сигурен,че има и други колеги които ще ти дадът подробна информация!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2287
Регистриран на: 26.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320dA 525xd

Мнение от pazokolarov » 25 Юни 2008, 14:49

McClane написа:......
Мога още да изпиша ама ме хвана мързела,пък и съм сигурен,че има и други колеги които ще ти дадът подробна информация!

От това се опасявах и аз, че ще е евентуално затруднение :mhihi: докато пусках темата, защото въпросите ставаха все повече и повече... :uups: Мислех си, че с номерирането на въпросите процедурата за отговори ще е по-лесна и по-малко трудоемка :mhihi:
Все пак, няма да губя надежда! :D
Уверен съм, че доста колеги биха се включили да споделят изключчително полезен опит.
Изображение
ИзображениеИзображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 90
Регистриран на: 5.02.2006
Местоположение: Ти кажи...

Мнение от TheStig » 25 Юни 2008, 15:20

Аз ако може да попитам как са нещата по границите и като вкараш колата тук колко ти излиза да оправиш цялата документация - номера, такси, талони и т.н.
Също дава ли ти се документ от автокъщата примерно или от частния собственик, че колата наистина си я купил, а не откраднал.
Мерси.
За кой закон става въпрос ?!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 86
Регистриран на: 6.06.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 90 BMW E34

Мнение от stefan81 » 26 Юни 2008, 6:57

TheStig написа:Аз ако може да попитам как са нещата по границите и като вкараш колата тук колко ти излиза да оправиш цялата документация - номера, такси, талони и т.н.
Също дава ли ти се документ от автокъщата примерно или от частния собственик, че колата наистина си я купил, а не откраднал.
Мерси.


Да документ се издава така наречения брииф.А всичката бомащина в КАТ
ти е около 70лв. без гражданската но пък тя е задължителна и трябва да
я направиш преди да отидеш в КАТ. :)
Последна промяна stefan81 на 27 Юни 2008, 6:54, променена общо 1 път

Гост
Аватар

Мнение от Гост » 26 Юни 2008, 7:20

Харесай си колата в mobile.de и се свържи с колегата 16V - той вкарва коли по поръчка с капаро... :yes:
И късмет при избора... ;)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2287
Регистриран на: 26.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320dA 525xd

Мнение от pazokolarov » 30 Юни 2008, 21:49

В разширение на темата, ще постна няколко мнения от братски форум:

smikov:
Знаеш ли немски?Това е основното.
Много въпроси, а отговорите са малко.
Не купувай от автокъща, а само от обяви на частни лица или директно от фирми-но не автотърговци.
Хотелите в Германия са от 30 до 80 евро (поне аз съм ползвал такива две и три звезди).Има и по-евтини Хостели и т.н.
Трябва кола, за да се обикаля.Там няма винетки и такси, за разлика от Австрия,Унгария и Юго.
Работят до петък 15 ч. със регистрацията-и няма компромис-чак в понеделник ако не смогнеш.
От автокъщи-пренавиват км. и т.н. нашенски номера (та нашите да не са ги те измислили).Те прекупуват коли на търгове и ... козметични промени.
Аз ходя само за себе си и приятели-няма да ходя за други защото нямам време.Винаги сме двама или трима, защото си е скитане.Не спим в колите, а по евтини хотели.Все пак Германия не е ориент.Най-евтини коли са в Хамбург, но и много са експлоатирани.Иначе изгодни обяви на ч.л. има по цяла Г.Източните немци са немци,а не от ориента.Аз поне съм с такива впечатления-отзивчиви и добронамерени.Закъсаш ли за сервиз ще чакаш, няма да прередят клиент.Ако имат много работа се записваш и като ти доиде редът-ден, два.Но не претупват, а си гледат съвестно работата и за това си плащаш.Там почти всичко е наобратно отколкото е тук-в добрия смисъл.Ако с Бг № ще те проверяват полицай в цивилни коли и то начесто.Въобще не ни вярват.
Ако обикаляш приготви допълнително около 600 евро-това е за търсене 3-4 дена с кола.Застраховка и временен № около 300 евро,за нафта и разходи за БГ около 300 евро.Немско е голяма държава и имат много коли тъй че ще намериш.Ще излезе малко по-скъпа отколкото да се я купиш от тук но ще си направиш екскурзия, ще добиеш впечатления и ще си вземеш нещо много читаво.
Ако ползваш автокъща-по картата и там.Няма да плащаш за хотели и т.н. виждаш,пазариш се,плащаш и ти оправят документи и № и ... на път за БГ.Само че такива автотърговци са "мустакати немци" (турци) или фамилиите им завършват на "ич" (юго).Немци по-рядко се занимават със стари коли.По-често е те да са дилъри и като им връщат употребявани да ги прегледат,заменят някои детайли и ги продават-понякога има добри попадения на супер цени.От мен толкова.

И един линк с малко остряла, но всепак полезна информация:
http://www.mercedes-club-bg.com/forums/ ... topic=1513
Изображение
ИзображениеИзображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Мнение от acho.rs » 01 Юли 2008, 0:11

А GPS и добър английски могат ли да те спасят,ако не си немско говорящ и не си ходил във ГЕРМАНИЯ ???

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2287
Регистриран на: 26.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320dA 525xd

Мнение от pazokolarov » 01 Юли 2008, 11:02

acho.rs написа:А GPS и добър английски могат ли да те спасят,ако не си немско говорящ и не си ходил във ГЕРМАНИЯ ???

И аз само с това разполагам и в добавка немския на жената - вероятно над елементарно ниво, щом работеше с немци от време на време :roll: .
За това изредих толкова много :?: -и в началото.
:help: Най-неизяснените въпроси за сега са 3, 4, 5 и 7. :help:
Изображение
ИзображениеИзображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2287
Регистриран на: 26.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320dA 525xd

Мнение от pazokolarov » 01 Юли 2008, 21:49

Това е друг изключително полезен сайт, който даваотговор на най-важните въпроси при покупка на кола то Германия. Сайтът е на български и е лесен за навигация.
:D
http://ww2.bg.autoscout24.com/service/service_home.aspx

Остава неизяснен въпроса единствено за комуникациите - телефони и интернет. :confused: :roll:
:?:
Изображение
ИзображениеИзображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 786
Регистриран на: 10.09.2007
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: F10

Мнение от McClane » 02 Юли 2008, 10:04

pazokolarov написа:Това е друг изключително полезен сайт, който даваотговор на най-важните въпроси при покупка на кола то Германия. Сайтът е на български и е лесен за навигация.
:D
http://ww2.bg.autoscout24.com/service/service_home.aspx

Остава неизяснен въпроса единствено за комуникациите - телефони и интернет. :confused: :roll:
:?:


За телефон влизаш в един голям магази-Saturn,Mediamarkt и си купуваш някакво Prepaid Handy(така казват немците на ГСМа).
Има доста добри оферти от O2 или E-Plus,за 50Евро си взимаш сносен телефон,модел от преди 2г. и имаш 10Евро за разговори.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2287
Регистриран на: 26.01.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320dA 525xd

Мнение от pazokolarov » 06 Юли 2008, 20:24

Един допълнителен въпрос за продължителността на експлоатация:

Ако приемем, че за една 525д, произведена след 01.2001, имам дстоверни показания за изминатите километри.
До какви километри си струва да се закупи, без да се налага своевременен ремонт на двигател или други оосновни агрегати и по окачването?
Ясно ми е, че точен отговор няма поради многото фактори, оказващи влияние върху моментното състояние на един автомобил. Естествено колкото по-малко - толкова по-добре. :mhihi: Но приемаме, че всички технически обслужвания са извършвани в установените срокове от официален сервиз и не е експлоатирана зверски.

:?: До колко хкм е разумно да се даде обхват за избор без особен риск за спешни допълнителни инвестиции :?:
Изображение
ИзображениеИзображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 475
Регистриран на: 19.05.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e36 325 tds Touring
Детайли за колата: < Дълга печка със собствено мнение >

Мнение от Любо /ba1_hu1/ » 07 Юли 2008, 1:13

№14 Колеги,през Румъния не ви препоръчвам...част от бронята ми е все още в румънските предели :D По-добре да минете през Сърбия и да бутнете нещо на митничарите....пъте е малко по-дълъг,но гаранция по-хубав и по-бързо ще стигнете...

№15 Аз моята я купих в Събота и я взех в Неделя...

Следваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook