керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от Don_Diego » 23 Май 2019, 11:08

Само да вметна, че има огромна разлика между различните препарати за измиване след това, най-вече безконтактните такива. Идеята на тоя шампоан не е да смъкне всичката мръсотия и да не се пипа после кола, а да свали основните и големи замърсявания, после си трябва гъба (ако колата е без керамика и е много мръсна разбира се). Да, има супер агресивни, алкални такива шампоани, но те не са за ежедневна употреба, а по-скоро за професионална такава за да се изчисти колата максимално добре преди подготовката за керамиката. Аз лично съм си правил тестове с моя "безконтактен" шампоан - всякакви извращения съм правил с него на колата и няма щети (няма петна, няма избеляване на хром или подобни), но шампоана е скъп, аз се къпя с по-евтин :mhihi: . Основното е да се гледа бъде с неутрално pH, агресивните са с pH над 12, по-хубавите керамики държат безпроблемно до 13 ако не се бъркам, а топ керамиките до 15 със сигурност :yes:

Аз в следващите седмици ще карам кола (чакам да слезе от производствената линия и да я регистрират) за корекция и керамика и ще кача снимки преди/след за да се добие представа какъв е резултата и ефекта от хубавата керамика :bchug:

@acho.rs: Pro и Pro+ на OptiCoat има защо да са толкова скъпи. Интересувам се доста от тия неща от известно време и реално не съм видял да имат аналог за това, което предлагат.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 906
Регистриран на: 14.05.2010
Местоположение: Пловдив, България
Пол: Мъж
Кара: BMW E82, E83, E92, F02
Мечтае да кара: Saab Viggen 2.3T
Детайли за колата: BMW X3 E83 LCI MY'08; 2.0d 177bhp, steptronic.
BMW 120d E82 MY'08; 2.0d 220bhp, steptronic.
BMW 320d E92 LCI MY'12; 2.0d 184bhp, steptronic.
BMW 320i E90 MY'05; 2.0i 150bhp.
BMW 750Ld F02 LCI MY'13; 3.0d 386bhp, steptronic.
BMW 320i E36 MY'96; 2.0i 150bhp.
BMW 118d F21 MY'13; 2.0d 143bhp.

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от stocky » 23 Май 2019, 13:31

В момента OPT OptiCoat Pro+ буквално няма аналог на пазара! Бил съм с OptiCoat около година и съм супер доволен, а това беше преди 3 поколения на препарата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от acho.rs » 23 Май 2019, 14:38

stocky написа:Водоотблъскването, което се показва основно като реклама за даден препарат, може да се постигне и без керамика, а както казах с качествен сийлънт или вакса (дори и с клейване на лака без никакво покритие, стига да не е леш). Керамиката има и други предимства, които обаче няма как да се покажат лесно и затова се набляга на водоотблъскването. Антистатичният ефект е много важен за тъмни коли, защото по-добър антистатичен ефект = по-малко прах по автомобила = по-добра визия и по-малък шанс да се надере лакът. Химичната устойчивост на керамиката е много по-висока от на сийлънт или вакса. Най-грубо казано - птичото лайно ще прояде и ваксата и евтиният сийлънт и евтината керамика. Скъпият сийлънт ще ти даде няколко часа защита от лайното, а читавата керамика може и ден. Без защита или с калпава такава - на лайното му трябват не повече от 10 секунди да ецне в лака.

@acho.rs - Gloss Coat си е точно бюджетен вариант. Не казвам евтин/некачествен, но бюджетен вариант, който си струва и определено се отплаща със страхотно качество. Това че ти не виждаш смисъл, не значи, че е универсална истина, че не си струват парите препаратите по 2к (има и доста по-скъпи между другото). Моята кола е точно с такъв клас покритие, за който ти твърдиш, че не си струва парите, но според мен си струва абсолютно всяко левче. Както казах имам поглед върху 4 различни керамични покрития вече в голям диапазон от време и смятам, че съм от хората, които много точно могат да определят дали даден препарат си струва разликата в цената спрямо друг.

@Bexim - и аз помислих, че наблюденията са ти от рекламните клипчета и затова ми стана интересно дали не бъркам някъде. Наистина колата се цапа по-малко с каквото и да е покритие (вакса>сийлънт>нано-лак>керамика), наистина се чисти по-лесно. В друг климатичен пояс и друга улична реалност - вероятно може ежедневното миене да е само вода и подсушаване. Реалността в България е такава, че живеем в ужасна мръсотия (къде заради манталитет, къде заради климатични особености) и няма как да си измиеш колата качествено само с вода. Тук вече е изключително важна химичната устойчивост на дадено покритие, за да устои и на почистващите препарати, които свалят залепналата мръсотия по него.

Нещо не ме разбра - няма такова глупост, като бюджетен опт глос коот. Както 911 Карера не е бюджетно Порше, защото ГТ2рс си струва всеки лев... Просто няма бюджетни 911ки, защото това е луксозна стока и не може да е бюджетна... За другото съм на 100% съгласен

ентусиаст
Аватар
Мнения: 906
Регистриран на: 14.05.2010
Местоположение: Пловдив, България
Пол: Мъж
Кара: BMW E82, E83, E92, F02
Мечтае да кара: Saab Viggen 2.3T
Детайли за колата: BMW X3 E83 LCI MY'08; 2.0d 177bhp, steptronic.
BMW 120d E82 MY'08; 2.0d 220bhp, steptronic.
BMW 320d E92 LCI MY'12; 2.0d 184bhp, steptronic.
BMW 320i E90 MY'05; 2.0i 150bhp.
BMW 750Ld F02 LCI MY'13; 3.0d 386bhp, steptronic.
BMW 320i E36 MY'96; 2.0i 150bhp.
BMW 118d F21 MY'13; 2.0d 143bhp.

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от stocky » 23 Май 2019, 15:55

Отново заклеймяваш нечие твърдение като глупост, само защото не си съгласен с него.

Според мен, на фона на GT2RS, Carrera е точно бюджетно Порше при разлика в цената над 3,5 пъти. 120К евро цена за 911 Carrera не мисля, че го правят нещо екслузивно или супер луксозно, при положение, че има автомобили от доста по-непретенциозни марки с по-висока цена.

Тъй като това е тотален offtopic, предлагам "lets agree to dissagree".

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2118
Регистриран на: 8.05.2009
Кара: 530д

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от nikolae » 24 Май 2019, 23:12

Това, което не отчетох, че колата си има кръгове, диаграми дори след бояджията. Съответно трябва да ги отстраня преди керамика/нано покритие.
Срещнах се с въпросните от фб в ст. град, направиха предложение от 600лв.
Включва отстраняване на въпросните дефекти (3 пасти ако не се лъжа) и не си спомням колко слоя кишо отгоре. Време около 5-7 дена, като трайност ми казаха, че зависи от поддръжата после на автомобила.
Искам и с ppt да се консултирам, защото ако трайността на нано лак/керамика е същият както на на вакса, сийлънт тогава не знам кое е по-добре.
Ще търся вариант за полиране, пастиране за да се отстранят дефекти и вероятно първият път ще пробвам с евтина керамика / нано лак.

Някой друг, който може да препоръчате за тези процедури, както и отзиви за bluepoint и autospa?
Там доколкото видях цените са около 400-500лв. за тази процедура.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от Don_Diego » 27 Май 2019, 8:44

На мивка не си давай колата. Аз препоръчвам GK Autodetailing, моите коли се правят там и съм пре-доволен :yes:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2118
Регистриран на: 8.05.2009
Кара: 530д

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от nikolae » 27 Май 2019, 9:20

Don_Diego написа:На мивка не си давай колата....
защо?

Видях един cls правеха докато бях там, резултата ми хареса. Ползват 3м пасти, нано лака е средна хубост, съвсем не е най-евтиният, резултата беше много добър.
Освен това сега имат промо и мисля да се възползвам като за първи път.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 906
Регистриран на: 14.05.2010
Местоположение: Пловдив, България
Пол: Мъж
Кара: BMW E82, E83, E92, F02
Мечтае да кара: Saab Viggen 2.3T
Детайли за колата: BMW X3 E83 LCI MY'08; 2.0d 177bhp, steptronic.
BMW 120d E82 MY'08; 2.0d 220bhp, steptronic.
BMW 320d E92 LCI MY'12; 2.0d 184bhp, steptronic.
BMW 320i E90 MY'05; 2.0i 150bhp.
BMW 750Ld F02 LCI MY'13; 3.0d 386bhp, steptronic.
BMW 320i E36 MY'96; 2.0i 150bhp.
BMW 118d F21 MY'13; 2.0d 143bhp.

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от stocky » 27 Май 2019, 9:25

Защото:
1. Тези неща не се правят на открито под слънцето, а в помещения, които са почти идеално обезпрашени.
2. Пастите на 3М са тотален боклук от праисторията.
3. Трябва подходящо осветление, за да се оцени правилно както началното състояние на лака, така и качеството на последвалата корекция.
4. По автомивките не могат една кола да измият читаво, камоли да направят качествена корекция на лаковото покритие.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2118
Регистриран на: 8.05.2009
Кара: 530д

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от nikolae » 27 Май 2019, 9:49

Явно никой не е ходил там. Имат си специално изолирано помещение, прах няма, цялото е в лампи и затова се виждат кръговете.
На открито, под слънчева светлина колата изглежда доста ок, но като влезе вътре, съвсем друго се показа.
За 3М чувам всичко. Като цяло останах с впечатлението, че си остава добър продукт, със сигурност има и по-добри, но не мисля, че е лош.
Освен това, доколкото разбрах работят с различни пасти, зависимост коя... пасва за конкретния случай.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от Don_Diego » 27 Май 2019, 9:58

Момчетата с кишо са ти казали 5-7 дни, на мивка ще ти я направят за 2! Сещай се сам какъв ще е резултата :kuku: .
Материалите им са кофти, техниките на работа също. Мен ако питаш изчакай малко, споменатите от мен GK Autodetailing редовно правят промоции на Nanolex и Gloss Coat, излиза 5-600лв да се направи и защити колата наистина качествено, Kisho е боклук сравнен с изброените две марки.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2118
Регистриран на: 8.05.2009
Кара: 530д

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от nikolae » 28 Май 2019, 8:39

При тях май е най-добре. Свободни часове за след месец. Точно както каза ти 500лв. е процедурата с полиране, пастиране, после лак (Optimum Gloss Coat) доколкото разбрах, 3 дена.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от Don_Diego » 28 Май 2019, 9:05

Кои са тия "при тях"? :lol:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от TNT » 02 Юни 2019, 14:20

Тези керамики от колко години въобще са на пазара ? Вие го изкарахте, че преди това не е имало чисти и лъскави коли. Всичко мръсно на паяжини. Едно време не е имало пилета да акат даже :wave: 911-ката си стана бюджетна кола :mhihi: :mhihi: :mhihi: Непретенциозна и нелуксозна :ok: Половината мнения стават за бисерите.

Ценообразуването ми е доста странно на мен. Реално подготовката за поставяне на керамиката е една и съща. Разликата в цената на препаратите е да кажем до 100лв. Китайски MrFix е бюджетно решение за мен - ~10лв от Алиекспрес. Толкова коментирания OPT Gloss Coat e 129лв. Само дето в крайната услуга има и по 600лв разлики :ok: 2 бона е абсурдна цена. Ако си взимаш нова кола за 250 бона от магазина - ОК. Ама за кола за 5-15 хиляди, да се дадат 2 бона за керамика, която няма да я има до 2-3 години и ще трябва пак 2 бона да даваш... :kuku: :kuku: :kuku: Цените ги има в интернет на препаратите. За 2 бона ще си купиш МНОГО ДОБРА машина, пасти, обезмаслители и керамика. Както се спомена в темата, след това поддръжката е супер важна. Ходи на някакви автоматични четки, да видим колко ще изкара керамиката за 2 бона :mhihi: За 2 бона ще ти направят добро цялостно пребоядисване бахти :kuku: Доколкото съм чел, евтините решения не изкарват и 1 година. Скъпите, ако не го поддържаш правилно, и те нямат да изкарат толкова. С правилна може и 2-3 години.

90% от хората нямаме къде да си мием колите сами. Съответно не избираме и препаратите - каквото са купили от мивката, тва е. Всички знаем как мият по автомивките - от последните 10 пъти, 9 пъти не съм бил доволен. На тези със жетончета обикновено не са по-добри препаратите, да не кажа обратното. И се получава 2 бона за керамика, която не може да се поддържа. Това е точно като взех си Ф10, ама търся 19-ки втора ръка.

За мен всичко повече от 300-500лв за тази услуга е абсурдно много и не си заслужава. За Пловдив съм питал на едно място, момчето записва за след 2 месеца. С cquartz 300лв. Gloss Coat-a реално като материали не е драстично по-скъп (30лв). Ако пък ти е само за водоотблъскването - има вакси по 50-70лв с доста добър ефект.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от немо » 02 Юни 2019, 18:58

TNT написа:......

:yes:
Как се стрижат овце?
Пускаш нов модел iPhone....
:mhihi:
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от acho.rs » 02 Юни 2019, 22:27

Все пак да не забравяме прозрачните защитни фолиа, дето са по 6-7000лв. Когато излзяоха, един блогър си правеше Макларъна с тях, тук гледам и на Короли се слага. Но както се казва - имал си, дал си :ok:

ПредишнаСледваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook