Нестабилност на пътя с широки гуми

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 149
Регистриран на: 3.01.2012
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: BMW e90 330d LCI Edition Sport
Мечтае да кара: Нищо повече от това.

Нестабилност на пътя с широки гуми

Мнение от VladislavHristov » 17 Ное 2017, 18:11

Здравейте, искренно се надявам това да е подфорума в който е мястото да задам този въпрос.

Колата която карам е e46 320d 2004 година, седан. Оригинално от завода колата е излязла с 16-ки джанти и размер на гумите 205/55. Това лято реших да подобря вида на колата и си взех 18 цола джанти от оригинален М-пакет, като гумите са 255/35/18 отзад и 225/40/18 отпред(това също са заводски параметри на гумите на М-стил джанти 18). Гумите са Bridgestone, 2016 година.

Та, проблема с който се сблъсках е, че колата стана нестабилна. Волана играе доста често, най-вече при преминаване в неравности. Много неприятно усещане е при влизане в коловоз на пътя създаден от камиони и т.н. При нов и хубав участък нещата са добре, но при неравен път корекциите които трябва да правя с волана са доста. При преминаване през неравност само с едната гума, се усеща най-вече.

Гумите са балансирани, реглаж преден заден мост е правен на колата, джантите напълно прави. Днес смених обратно към зимните 16ки и проблема напълно изчезна.

Моля за съвети, информация и дали въобще този проблем може да бъде отстранен.
Последна промяна VladislavHristov на 17 Ное 2017, 21:28, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 5.01.2012
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: Х3 е83 2.0д

Re: Нестабилност на пътя с широки гуми

Мнение от kosyo11 » 17 Ное 2017, 18:39

Така е с широки гуми не се притеснявай,свиква се.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 140
Регистриран на: 26.03.2008
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: '12 Е70 40d

Re: Нестабилност на пътя с широки гуми

Мнение от Gatz » 17 Ное 2017, 18:42

kosyo11 написа:Така е с широки гуми не се притеснявай,свиква се.

:yes:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 478
Регистриран на: 14.03.2014
Пол: Мъж
Кара: e70 3.0d
Детайли за колата: remapped

ex: E46 320d 2005
ex: E36 316i 1998

Re: Нестабилност на пътя с широки гуми

Мнение от cmdkick » 17 Ное 2017, 20:09

Аз съм със същата кола (само че комби) и същия размер гуми и джанти летни/зимни и не съм забелязал такова нещо :dunno: :dunno: Като цяло возията става по-твърда ама това е от профила на гумите, но колата стои на пътя 100 пъти по-добре с широките 18-ки.
Tires are evil - destroy them all ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1964
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Нестабилност на пътя с широки гуми

Мнение от barty » 17 Ное 2017, 20:12

Проблема е в гумите
:yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 149
Регистриран на: 3.01.2012
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: BMW e90 330d LCI Edition Sport
Мечтае да кара: Нищо повече от това.

Re: Нестабилност на пътя с широки гуми

Мнение от VladislavHristov » 17 Ное 2017, 20:32

cmdkick написа:Аз съм със същата кола (само че комби) и същия размер гуми и джанти летни/зимни и не съм забелязал такова нещо :dunno: :dunno: Като цяло возията става по-твърда ама това е от профила на гумите, но колата стои на пътя 100 пъти по-добре с широките 18-ки.


Караш ме да се замисля какъв проблем има колата ми, евентуално.


barty написа:Проблема е в гумите


Смисъл? Не вярвам и другите колеги които се изказаха, че при тях е същото да имат проблем с гумите? Гумите са почти нови, без балони и т.н .Нямат следи от неравномерно износване.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 167
Регистриран на: 12.05.2009
Местоположение: Varna
Пол: Мъж
Кара: Е38, Е53
Мечтае да кара: ново

Re: Нестабилност на пътя с широки гуми

Мнение от mi6obmw » 17 Ное 2017, 21:06

Предните трябва да са 225 на 40, а не на 45, ако не си объркал де. Не че проблема ти е в това.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 149
Регистриран на: 3.01.2012
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: BMW e90 330d LCI Edition Sport
Мечтае да кара: Нищо повече от това.

Re: Нестабилност на пътя с широки гуми

Мнение от VladislavHristov » 17 Ное 2017, 21:28

mi6obmw написа:Предните трябва да са 225 на 40, а не на 45, ако не си объркал де. Не че проблема ти е в това.


Да, грешката в писането е. на 40 са. Благодаря.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 478
Регистриран на: 14.03.2014
Пол: Мъж
Кара: e70 3.0d
Детайли за колата: remapped

ex: E46 320d 2005
ex: E36 316i 1998

Re: Нестабилност на пътя с широки гуми

Мнение от cmdkick » 17 Ное 2017, 21:32

VladislavHristov написа:че колата стана нестабилна.
Еми няма как да е по-нестабилна с 18-ките, просто няма.

Волана играе доста често, най-вече при преминаване в неравности.
това е нормално да имаш повече "респонс" във волана от настилката, то това е идеята.

Много неприятно усещане е при влизане в коловоз на пътя създаден от камиони и т.н.
- коловозите по-принцип са широки защото и гумите на тировете са широки и може би се усещат повече с широките защото става нещо като тролей, но със сигурност не бих го описал като "много неприятно".

но при неравен път корекциите които трябва да правя с волана са доста.
Има нещо вярно, с по-ниските и твърди (летни) гуми вози по-твърдо гумите по-малко абсорбират неравностите. И пак има по-голям респонс във волана.

Гумите са балансирани, реглаж преден заден мост е правен на колата, джантите напълно прави. Днес смених обратно към зимните 16ки и проблема напълно изчезна.
Явно ти е наред колата и по-скоро не ти допада возията на 18-ките, защо не си караш само 16-ките, хем ще ти е по-евтино хем ще ти е по-удобно. :driving:

Моля за съвети, информация и дали въобще този проблем може да бъде отстранен.
Според мен колата няма проблем.
Tires are evil - destroy them all ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 149
Регистриран на: 3.01.2012
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: BMW e90 330d LCI Edition Sport
Мечтае да кара: Нищо повече от това.

Re: Нестабилност на пътя с широки гуми

Мнение от VladislavHristov » 17 Ное 2017, 21:53

cmdkick написа:
VladislavHristov написа:че колата стана нестабилна.
Еми няма как да е по-нестабилна с 18-ките, просто няма.

Волана играе доста често, най-вече при преминаване в неравности.
това е нормално да имаш повече "респонс" във волана от настилката, то това е идеята.

Много неприятно усещане е при влизане в коловоз на пътя създаден от камиони и т.н.
- коловозите по-принцип са широки защото и гумите на тировете са широки и може би се усещат повече с широките защото става нещо като тролей, но със сигурност не бих го описал като "много неприятно".

но при неравен път корекциите които трябва да правя с волана са доста.
Има нещо вярно, с по-ниските и твърди (летни) гуми вози по-твърдо гумите по-малко абсорбират неравностите. И пак има по-голям респонс във волана.

Гумите са балансирани, реглаж преден заден мост е правен на колата, джантите напълно прави. Днес смених обратно към зимните 16ки и проблема напълно изчезна.
Явно ти е наред колата и по-скоро не ти допада возията на 18-ките, защо не си караш само 16-ките, хем ще ти е по-евтино хем ще ти е по-удобно. :driving:

Моля за съвети, информация и дали въобще този проблем може да бъде отстранен.
Според мен колата няма проблем.



Определено колата е МНОГО по-нестабилна колега, щом го казвам значи имам нещо в предвид. До такава степен, че не смееш да пуснеш ръце от волана за повече от 1-2 секунди защото тръгва в посока която тя си пожелае ако има каквато и да е неравност по пътя.
Що се отнася защо не си карам 16ките и през лятото, причината е просто защото съм си фен на марката и ми харесва в пъти повече как изглежда колата с 18ките.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 478
Регистриран на: 14.03.2014
Пол: Мъж
Кара: e70 3.0d
Детайли за колата: remapped

ex: E46 320d 2005
ex: E36 316i 1998

Re: Нестабилност на пътя с широки гуми

Мнение от cmdkick » 17 Ное 2017, 23:50

Еми незнам колега, наляганията точни ли са ти, както на табелката?
Tires are evil - destroy them all ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 149
Регистриран на: 3.01.2012
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: BMW e90 330d LCI Edition Sport
Мечтае да кара: Нищо повече от това.

Re: Нестабилност на пътя с широки гуми

Мнение от VladislavHristov » 17 Ное 2017, 23:54

cmdkick написа:Еми незнам колега, наляганията точни ли са ти, както на табелката?


На 2.6 си държа гумите. Така ми препоръчаха в сервиза.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 478
Регистриран на: 14.03.2014
Пол: Мъж
Кара: e70 3.0d
Детайли за колата: remapped

ex: E46 320d 2005
ex: E36 316i 1998

Re: Нестабилност на пътя с широки гуми

Мнение от cmdkick » 18 Ное 2017, 0:12

VladislavHristov написа:
cmdkick написа:Еми незнам колега, наляганията точни ли са ти, както на табелката?


На 2.6 си държа гумите. Така ми препоръчаха в сервиза.

Направи ги както са на табелката! Предните и задните са на различни налягания, гледай хубаво за размера на гумите и натовареноста на колата. И не слушай "тия от сервиза".

Незнам дали е от това нестабилноста ама ако искаш пробвай. :yes:
Tires are evil - destroy them all ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2040
Регистриран на: 5.06.2003
Местоположение: Targovishte
Пол: Мъж
Кара: 1996 318i, 1987 318i M10B18
Мечтае да кара: E30 M3
Детайли за колата: 1996-та е36 318 М43В18, 2000-а Е36 компакт М43В19, 1987-ма Е30 М10В18 Л-джет

Re: Нестабилност на пътя с широки гуми

Мнение от michev » 18 Ное 2017, 0:16

Не е от наляганията. Почти съм убеден, че нищо ти няма на колата! С зимни 195/65/15 колата не води на никъде, но с летните 225/45/17 има абсолютно същото поведение по коловози или неравности, по път с по-голям страничен наклон също. Колата ти едва ли е нестабилна, ти не си и свикнал. А красивата визия е свързана винаги с неудобства, жените най-добре го знаят :D Избора е твой, винаги можеш да си върнеш 16-ките с 205-ците. Друг е въпроса, че 255 на 20-ка дизел нещо не ми се връзва, ама ти си знаеш.
only rear wheel drive


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: Нестабилност на пътя с широки гуми

Мнение от efren » 18 Ное 2017, 1:12

Нестабилна е само в коловози. Същото усещане можеш да получиш и със 16-ките, ако им сложиш 225 50 16. Ако все пак искаш да подобриш нещата, оправи всичко по кормилната система което не е добре, защото с широки гуми в коловози луфтовете в кормилната система са причината за играенето и ходенето на колата където си иска. Обикновено проблема е в гребена на рейката. Ако все пак искаш можеш да провериш по следния начин дали проблема е в рейката - на запален двигател изправи волана и прави съвсем леки движения с волана наляво-надясно колкото да провериш дали имаш луфт. След това направи същото със завит донякъде волан (но не докрай). Ако в първия случай имаш луфт, а във втория нямаш, тогава проблема е в гребена на рейката. Явно колегата cmdkick няма луфтове в кормилната система. Пиша ти го от личен опит.
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

Следваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook