Етанол в горивата?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 783
Регистриран на: 11.10.2012
Пол: Мъж
Кара: e92, f30
Мечтае да кара: M4

Етанол в горивата?

Мнение от expl0de » 07 Авг 2016, 23:25

Здравейте, сега като пътувах до морето спрях да заредя бензин на един Лукойл и гледам на всичките им бензин-колонки пише 10%етанол. Това не ми е правело досега впечатление, тъй като слагам от газпром и омв обикновено. Питах момчето на бензиностанцията и каза, че си били нормални горива(и цената висока). Заредих си премиум, както обикновено и нямах проблеми.
Та аз ли не съм разбрал досега, или са нови тези горива за БГ? В чужбина съм виждал е85 изгодно, но са ми казвали, че не е за препоръчване.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Етанол в горивата?

Мнение от zvetiko » 08 Авг 2016, 7:52

Може би не е трябвало да го правиш, макар, че от един път...: ;)

Сместа от бензин и етанол уврежда двигателя
Екологичното гориво може да се окаже фатално за автомобилите
Сместа от бензин и етанол, която се използва все по-често в западните държави като алтернатива на чистия бензин, често нанася сериозни повреди на двигателите на автомобилите.
Сместа от бензин и етанол уврежда двигателя
Това сочи проучване от американска фирма FEV, която е организирала специален експеримент. В него участват 8 различни двигателя, произведени между 2001 и 2009 г. Всеки един от тях работи на чист бензин, а негов двойник, който е напълно същият - на гориво Е15. Моторите са били подложени на 500-часов цикъл, който съответства на около 160 000 км пробег, като непрекъснато са били измервани техните параметри като компресия в цилиндрите, износване на двигателя, разход на гориво и изхвърляне на вредни емисии СО2.

В крайна сметка два от осемте двигателя, работещи на Е15, са получи сериозни увреждания и са започнали да показват по-ниска производителност. Появили са се проблеми със запалването им, увеличил се е разходът на гориво, повредили са се и самите клапани. Трети мотор пък е показал високо ниво на изхвърляне на газове, което е превишило разрешените от закона норми.

Фирмата, провела изследването - FEV, е действала по поръчка на Съвета по изследванията, който изучава проблемите на автомобилната техника и се финансира от Американския нефтен институт, както и от редица автопроизводители.

По-рано Управлението по опазване на околната среда на САЩ одобри използването на горивата Е10 и Е15. Много от производителите като Honda, Hyundai, Kia, Nissan, Subaru, Suzuki, Toyota, а също така и производителите на по-скъпи автомобили Aston Martin, Ferrari, Maserati и McLaren, са против подобно нещо.


User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Етанол в горивата?

Мнение от b00st » 08 Авг 2016, 10:07

Доста голям шанс е, ако колата ти е докарана от Германия последните 5-6г да е карана само с такъв бензин, защото от 2011-та насам всичките им бензиностанции са с 10% етанол за 95 и 5% за 98. За Италия не съм сигурен, но вероятно и там. Модерните двигатели (след 2000-та) са направени така, че да могат да работят с такъв бензин. Ето и официален документ от BMW за тези горива:
Изображение
BMW_Group_statement_E10_E.pdf


Аз лично съм сипвал почти и само А95 последните години от Лукойл на Е36цата и съм нямал проблем.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 657
Регистриран на: 3.02.2009
Местоположение: Мордор
Пол: Мъж
Кара: Е36 coupe 318is '95 M42B18++
Мечтае да кара: квато и да е Хемка :)))

Re: Етанол в горивата?

Мнение от west bam » 03 Ное 2016, 17:42

Аз на мойте коли сипвам само 100H, да се надяваме да няма проблеми, не съм забелязал такива надписи на Еко и ОМВ, колите годините са ми 93 пасата, хондата 91г, Е36цата 95г
BMW E36 TEAM and HONDA CIVIC 4G - TEAM
-Тате, татеее, от къде идват облаците?
-От гумите на БМВ-тата, моето момче!
http://24.media.tumblr.com/9121c8bb0ae9 ... o1_500.gif
http://25.media.tumblr.com/ba160f33385c ... o1_500.gif

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 783
Регистриран на: 11.10.2012
Пол: Мъж
Кара: e92, f30
Мечтае да кара: M4

Re: Етанол в горивата?

Мнение от expl0de » 04 Ное 2016, 10:23

Мина време оттогава и няколко пъти обърнах внимание като зареждам, но и аз не видях другаде подобни надписи. Явно не всяка бензиностанция зарежда такъв бензин. Все пак имайте го предвид и гледайте колонките в непознати обекти.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Етанол в горивата?

Мнение от b00st » 04 Ное 2016, 10:28

expl0de написа:Мина време оттогава и няколко пъти обърнах внимание като зареждам, но и аз не видях другаде подобни надписи. Явно не всяка бензиностанция зарежда такъв бензин. Все пак имайте го предвид и гледайте колонките в непознати обекти.

Колкото и да се оглеждаме безетанолов няма да намериме :)
Навсякъде е такъв, просто не навсякъде са го написали. Това е изискване по директиви на ЕС задължителен биокомпонент в горивото 7-10%, зависимост от октановото число.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 15
Регистриран на: 26.10.2016

Re: Етанол в горивата?

Мнение от eddieto_m » 05 Ное 2016, 2:34

Предишната кола ми беше Ситроен 99та година бензин.Живея във Франция и винаги слагах 98.Само 3 резервоара с 95Н Е-10 това е етаноловия бензин/ има и 95 Н , които си е нормалния / и започнаха проблеми с паленето.Във форумите даже споменават,че етанола е 20% и се препоръчва за колите от 2000 и то не всички модели на марките.Попадал съм на бензиностанции с Е-10,Н-98 и дизел,т.е. не предлагат нормалния Н-95.

Изпратено от моят ALE-L21 с помощта на Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 539
Регистриран на: 22.06.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е36 328i
Мечтае да кара: Самолет

Re: Етанол в горивата?

Мнение от mafiata_ » 16 Ное 2016, 6:37

За това си карайте на газ и няма да има етанол :mhihi: :D, защото като гледам ще излезне, че пропан бутана е по не вреден за старите коли от бензина. :)

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Етанол в горивата?

Мнение от Zagy » 01 Дек 2016, 17:38

Ако разбирате малко от химия ще видите, че продуктите от изгарянето на етанола (най-обикновен спирт) и газта са едни и същи - въглероден двуокис и вода. По-чисто изгаряне от това на етанола няма. Може би температурния режим има нещо общо с това, че след дълга употреба мотора започва да дава признаци на покойник, но и тия дето карат на газ си знаят, че сложиш ли газ на една кола и направо си й подписал смъртната присъда.
Si non confectus, non reficiat.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Етанол в горивата?

Мнение от acho.rs » 01 Дек 2016, 17:54

Zagy написа:Ако разбирате малко от химия ще видите, че продуктите от изгарянето на етанола (най-обикновен спирт) и газта са едни и същи - въглероден двуокис и вода. По-чисто изгаряне от това на етанола няма. Може би температурния режим има нещо общо с това, че след дълга употреба мотора започва да дава признаци на покойник, но и тия дето карат на газ си знаят, че сложиш ли газ на една кола и направо си й подписал смъртната присъда.

Ти луд ли си - всеки знае че колата на газ бега повече и харчи 4 до 6 пъти по-малко.
Както каза виден форумен герой - всеки уважаващ себе си мъж кара на гняз :lalala:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Етанол в горивата?

Мнение от drago_pavlov » 06 Дек 2016, 16:57

zvetiko написа:Може би не е трябвало да го правиш, макар, че от един път...: ;)
Фирмата, провела изследването - FEV, е действала по поръчка на Съвета по изследванията, който изучава проблемите на автомобилната техника и се финансира от Американския нефтен институт, както и от редица автопроизводители.

Как няма да излезе, че е вреден :mhihi:
Ако трябва да перефразираме една популярна изборна фраза - Не е важно кой прави теста, а кой анализира резултатите :mhihi:
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 31.03.2011
Местоположение: Sofia, Lozenetz
Пол: Мъж

Re: Етанол в горивата?

Мнение от dreadx » 09 Дек 2016, 23:27

Попаднах в един форум за самолети и много псуваха за етанола, понеже може да разложи епоксидното покритие на старите резервоари за гориво - и най-вероятно наистина е така.

Не знам за колите, ама онези със самолетите много не обичат да си наливат всякакви боклуци, че ако угасне във въздуха става по-сложно.

Предполагам, че може да има проблем и при по-старите коли, които са с железни резервоари.

От същия този форум за самолетите научих и как се проверява бензинът дали съдържа етанол. Сипва се в една епруведка или спринцовка няколко милилитра от бензина и още толкова вода. Разтръсква се и се оставя да преседи 1-2 дена. Ако е чист бензин, то след като се отдели от водата, ще видим пак същите милилитри течност. Ако съдържа етанол, то етанолът ще отиде към водата и обемът й ще се увеличи за сметка на бензина. Пробвах и наистина се увеличи с 10-тина процента.
- kaji kvo stana,kopele kvo stana?!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Етанол в горивата?

Мнение от Jordana » 10 Дек 2016, 4:13

Да не е обратното ? Етанола да се разрежда с вода ? Ако има вода в горивата или резервоара спирта я премахва .
Проблемите с етанола са главно от понижената мощност на двигателя , спирта е с по-ниска калоричност от бензина съответно му трябва по-малко въздух а двигателя няма как да знае това . Тоест спирта обеднява гориво въздушната смес . Ламда сондата се опитва да коригира това но доколко успява и то ако е в изправност ... Другото е че в продуктите от горенето на спирта има вода , образува се повече кондензат в колекторите и катализатори и сонди страдат от това . Спиртно бензиновите смеси имат склонност към сепариране при ниски температури в резервоара , което може да предизвика затруднен старт .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 5250
Регистриран на: 12.11.2006
Пол: Мъж
Кара: ги да пият мента
Мечтае да кара: за 6лв/100км
Детайли за колата: не върви и не гори

Re: Етанол в горивата?

Мнение от павката » 14 Дек 2016, 13:08

Zagy написа:, но и тия дето карат на газ си знаят, че сложиш ли газ на една кола и направо си й подписал смъртната присъда.

:mhihi: ,колко смъртни присъди си виждал?
Тия от БМВ-клуба обичат да си прикачат подобни табелки ;-)
Не им вярвай много - нищо чудно под предния капак да се крие охлювче

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Етанол в горивата?

Мнение от Zagy » 25 Дек 2016, 11:53

павката написа:
Zagy написа:, но и тия дето карат на газ си знаят, че сложиш ли газ на една кола и направо си й подписал смъртната присъда.

:mhihi: ,колко смъртни присъди си виждал?

Няколко, включително и една бивша моя кола :)
Si non confectus, non reficiat.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook