Екотакса - за какво плащаме?

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10422
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от Leon » 02 Ное 2015, 16:23

Това, предполагам, е аналогът на такса "опаковка" при вносителите на стоки? Или греша? АКо е така, идеята е с тези пари да се неутрализира ефектът от отпадъка от тази кола. Всички фирми, събиращи такава такса имат ангажимент да оползотворяват определено количество отпадък годишно. Интересно ми е да видя отчета на фирмите с екотаксите...
Never mistake motion for action...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от bum_bum » 02 Ное 2015, 21:39

Такса опаковка поне може да се плаща и в чужбина на мястото на опаковане та да е сигурно, че се изразходва по предназначение. Аз съм внасял неща с такава такса и си я плащах с голям кеф в Англия.
Изображение


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от Bogat-Beden » 03 Ное 2015, 22:08

Много ми е странно,при положение че основната маса на колата идва от чисто джИлязо,което се рециклира и осигурява на преработващата фирма някаква печалба,за къв .уй да им плащаме допълнително.. Аз такава фирма бедна не съм чувал да има,напротив,всичките са доволно дебели
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от bum_bum » 04 Ное 2015, 0:38

Плаща се, защото при обработката на тия суровини за да се извлече полезното от остатъка от колата се отделят вредни емисии.

Има токсични остатъци и т.н. и един вид си плащаш за това, че се уврежда природата и тези пари отиват за да се намали или елиминира това въздействие.

Тва нали на хартия. В действителност плащаш вноски на някой за да кара нов Кайен.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 57
Регистриран на: 17.08.2010

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от lordlosh » 06 Дек 2015, 9:56

Плаща се за да може политиците ни да карат нови и лъскави коли. Наскоро четох статия как всеки нов кмет до месец-два се е сдобил с нова кола и все става въпрос за А8, 7-ма серия или С-класа .....
Та нали знаете, че тия пари ги взимат от данъците, които плащаме. Тоест ние плащаме данъци, за да може "големите Чичковци" да си купят нова и тузарска кола с нашите пари.
http://www.vesti.bg/bulgaria/politika/k ... ve-6038341
Познат, на който баща му стана кмет и те много бързо се издигнаха в йерархията и парите почнаха да летят към тях. Колко е заплатата на един кмет? Не е повече от 1500лв. Доста взимат и под 1000лев. заплата. И как и той и жена му набързо почват да карат А8 и Х5-ца чисто нови ? Да не говорим за частни училища, суми за дрехи, дрънкулки и обучения дават, как бързо се сдобиват с няколко къщи и апартаменти ....
В нашата мила държава всичко е с краката нагоре.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от b00st » 21 Дек 2015, 9:59

"Истината е, че екотаксите, които са 60 милиона, ги събират частни акционерни дружества, три на брой, с неизвестна собственост", каза Явор Божанков.


http://www.dnes.bg/stranata/2015/12/19/ ... oka.287164

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от Borymeckata » 25 Дек 2015, 18:24

Изключително ценна информация има в статията:

"От рециклираните автомобили остават метални парченца, които се претопяват в големи метални листове, от които се правят вилици и лъжици".

Добре де, нямам нищо против, но защо трябва ние да финансираме този процес? Някой ще раздроби автомобила на "метални парченца", ще ги претопи в "големи метални листове" и ще направи от тях хиляди вилици и лъжици. После ще продаде вилиците и лъжиците и ще спечели от тях, нали така? А аз - за какво плащам? Спонсорирам производството на вилици и лъжици? Поне да ми дадат един комплект прибори за хранене заедно с талона на колата, като бонус...

Егати далаверата... Някъде бях чел, че "мафия" означавало срастване на престъпните структури с държавната власт. С други думи - когато корупцията стане държавна политика. Е, ако ТОВА не е мафия, не знам какво е...
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10422
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от Leon » 25 Дек 2015, 23:02

Всъщност в цивилизования свят мафиятаа се опитва да корумпира държавата. Тук държавата организира (и притежава) мафията. Ако някой се разрови докъде води собствеността на фирмите дето прибират екотакси, бързо ще лъснат нещата, но ще си подритне трудовата и здравната книжка едно временно. Най-готините далавери са по малко пари в големи обеми, там никой не се вторачва.
Never mistake motion for action...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от bum_bum » 29 Дек 2015, 16:00

Borymeckata написа:Изключително ценна информация има в статията:

"От рециклираните автомобили остават метални парченца, които се претопяват в големи метални листове, от които се правят вилици и лъжици".

Добре де, нямам нищо против, но защо трябва ние да финансираме този процес? Някой ще раздроби автомобила на "метални парченца", ще ги претопи в "големи метални листове" и ще направи от тях хиляди вилици и лъжици. После ще продаде вилиците и лъжиците и ще спечели от тях, нали така? А аз - за какво плащам? Спонсорирам производството на вилици и лъжици? Поне да ми дадат един комплект прибори за хранене заедно с талона на колата, като бонус...

Егати далаверата... Някъде бях чел, че "мафия" означавало срастване на престъпните структури с държавната власт. С други думи - когато корупцията стане държавна политика. Е, ако ТОВА не е мафия, не знам какво е...


При самото претопяване и при всичките операции по рециклиране, складиране, компостиране и т.н. се използват процеси, които вредят на околната среда.

Та въпросната еко такса се плаща за да се вложат събраните пари в ограничаване въздействието върху околната среда и т.н.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от Borymeckata » 04 Яну 2016, 23:40

bum_bum написа:При самото претопяване и при всичките операции по рециклиране, складиране, компостиране и т.н. се използват процеси, които вредят на околната среда.

Та въпросната еко такса се плаща за да се вложат събраните пари в ограничаване въздействието върху околната среда и т.н.

ОК, това звучи логично... Предполагам, че подобна такса има за всички останали подлежащи на рециклиране машини и уреди - хладилници, бойлери, готварски печки, климатици и др. И сигурно тази такса е включена в цената им.

Добре де, всички бракувани коли, машини и домакински уреди, които съм виждал някога, свършват в пунктовете за вторични суровини. Там някой ги нарязва, сортира материалите и ги праща за претопяване. Каква точно е ролята на Българска рецилкираща компания в този процес? Как тя намалява вредните въздействия върху околната среда? Признавам си, че не разбирам...
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от bum_bum » 05 Яну 2016, 13:35

Да, още от 2006-та има такава такса. WEEE се казва директивата и беше 60ст на килограм ако не се лъжа. Има също така и продуктова такса опаковка. Въобще бизнеса с отпадъците не е лош :mhihi:

И аз нямам идея какви са механизмите по които се оползотворяват всичките тези такси. Не съм се интересувал, а и предполагам не работят точно така както е предвидено.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10422
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от Leon » 05 Яну 2016, 14:15

Таксата опкаовка я въведоха 2003 или 2004г. а първите фирми за оползотворяване на отпадъци, които събираха такива такси бяха тясно свързани с партии. Та, да, бизнеса с тези отпадъци не е лош и не спират да се ритат, защото реално от въздуха падат пари, а отчитането как се ползват тези пари е горе-долу на честаната дума на някакви инспектори и чиновници по общини и министерства, все партийно зависими...
Never mistake motion for action...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от bum_bum » 05 Яну 2016, 23:23

2006-та е за бялата техника и разните подобни. За опаковките не знам. Иначе странно е, че може да се плати и в чужбина ако внасяш. Което на мен лично ми се струва странно при положение, че опаковките ще приключат живота си в съвсем друга държава.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 548
Регистриран на: 18.07.2007
Кара: Е34 Alpinweis Е39 Silver
Мечтае да кара: BMW с несвалени наелони на седалките!
Детайли за колата: С Vanos без Vanos - все М50В20

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от intention » 18 Мар 2016, 18:23

Колеги, извинявам се, че повдигам толкова стара тема.

Някой може ли да изрови цените на екотаксите. Интересува ме някакъв какулатор, или в какви граници ( години / коне) колко се плаща?
Jordana написа:Аурата на класиките от 80те години леко е претопена в морето от безлични возила .

Пантерчо
Аватар
Мнения: 4699
Регистриран на: 16.03.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: WBS нов внос
Мечтае да кара: Е30 от скъпите

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от Bavarcho » 19 Мар 2016, 18:22

intention написа:Колеги, извинявам се, че повдигам толкова стара тема.

Някой може ли да изрови цените на екотаксите. Интересува ме някакъв какулатор, или в какви граници ( години / коне) колко се плаща?


до 5 години 200 лева
до 10 години 253 лвва
над 10 години 267 лева
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook