Екотакса - за какво плащаме?

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от Borymeckata » 09 Окт 2015, 19:03

Днес помагах на един приятел да си регистрира кола в КАТ. Изпрати ме да му платя екотаксата - 265 лева за Сузуки Игнис 1.3, 2002 год. Понеже имах доста време, седнах да прочета документа. Оказа се, че моят приятел има Договор с Българска Рециклираща Компания и участва в някаква "колективна схема" за управление на отпадъците, или нещо подобно... Зачетох се в договора и... нищо не можах да разбера. Върнах се при служителката на Компанията в будката пред КАТ и я попитах каква точно услуга предлагат срещу таксата от 265 лева? Онази първо ми обясни като на малоумен, че ми дава документ, без който иначе не мога да си регистрирам колата. Казвам - ОК, за документа ми е ясно, и какво още? Ами без такъв договор никой нямало да ми приеме колата за рециклиране (!?!) Значи (казвам й), ако сега си закарам колата в пункт за вторични суровини - ще ме върнат от вратата? Онази се ядоса и се развика, че имала работа, да съм четял договора, щом толкова ме интересува. Интересно отношение към клиентите на Компанията... ОК - излязох навън, седнах на една пейка и се зачетох пак в Договора...

Договорът е между Организацията (Българска Рециклираща Компания) и човека (Възложител). Според него, страните се съгласяват, че Компанията ще изпълни за сметка на Възложителя дейностите по Чл. 6 от Общите условия на Компанията (които никой не си направи труда да ми покаже). Все пак в Договора е включен такъв текст:

С подписването на настоящия договор, ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ декларира, че е получил копие от Общите условия за взаимоотношенията между ОРГАНИЗАЦИЯТА и нейните членове, представляващи неразделна част от този Договор и че е съгласен с тях.

Хитро, а? Четох внимателно раздела за права и задължения на страните по договора. Възложителят има само задължения - да декларира, да заплати, да предостави... Има и такова задължение:

ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ е длъжен да декларира пред ОРГАНИЗАЦИЯТА количествата на всички МПС, пускани от него на пазара в Република България.

Какви "количества"? На колите, които регистрираш на свое име? Като бройка ли? Или на килограм? "Количество МПС" - егати дивотията...

А според договора Компанията няма никакви задължения, точките за нея започваха с "Организацията не дължи...", "Организацията не отговаря за...". А най-учудващото е, че този договор се сключва за срок от една година, след подписването му. Добре де, а после? Кой ще си изхвърли колата за рециклиране една година след регистрацията?

Вече у дома, намерих си цитираните по-горе Общи условия, четох ги и особено внимание обърнах на въпросния Чл. 6. И пак нищо не разбрах... Може ли някой да обясни достъпно - за какво точно плащаме тези 265 лева и каква услуга получаваме срещу тях? Благодаря предварително за информацията.
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1730
Регистриран на: 14.08.2007
Пол: Мъж
Кара: ше E60 530dА

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от netmurder » 09 Окт 2015, 19:48

Казано на кратко, тези пари ги взимат едни хора, които са близки до едни други хора и като цяло ни го на**кват на нас всичките и те така...
Както с всичко останало в тази "държава"...
Веднъж БМВ, Винаги БМВ!!!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от bum_bum » 10 Окт 2015, 13:24

Никога не съм чел договора, защото е задължителен и го приемам нещо като такса по регистрацията. Но мислех, че тези пари се събират за да се покриват разходите по рециклиране на един автомобил. Не, че съм вярвал че нещо се прави ама поне на книга. Но за една година...

Някъде пишеше, че нашата такса е най-висока в ЕС. Към 60 милиона на година сменят собственика си по този параграф.
Изображение

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от b00st » 10 Окт 2015, 14:33

Интересното е, че аз дали ще занеса на скрап Е36цата или Ф10 разлика за тях няма особена в таксата по рециклиране. А те вдигат екотаксата за по-стар новорегистриран автомобил.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 292
Регистриран на: 30.12.2006

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от Club BMW » 10 Окт 2015, 16:42

Borymeckata написа:Днес помагах на един приятел да си регистрира кола в КАТ. Изпрати ме да му платя екотаксата - 265 лева за Сузуки Игнис 1.3, 2002 год. Понеже имах доста време, седнах да прочета документа. Оказа се, че моят приятел има Договор с Българска Рециклираща Компания и участва в някаква "колективна схема" за управление на отпадъците, или нещо подобно... Зачетох се в договора и... нищо не можах да разбера. Върнах се при служителката на Компанията в будката пред КАТ и я попитах каква точно услуга предлагат срещу таксата от 265 лева? Онази първо ми обясни като на малоумен, че ми дава документ, без който иначе не мога да си регистрирам колата. Казвам - ОК, за документа ми е ясно, и какво още? Ами без такъв договор никой нямало да ми приеме колата за рециклиране (!?!) Значи (казвам й), ако сега си закарам колата в пункт за вторични суровини - ще ме върнат от вратата? Онази се ядоса и се развика, че имала работа, да съм четял договора, щом толкова ме интересува. Интересно отношение към клиентите на Компанията... ОК - излязох навън, седнах на една пейка и се зачетох пак в Договора...

Договорът е между Организацията (Българска Рециклираща Компания) и човека (Възложител). Според него, страните се съгласяват, че Компанията ще изпълни за сметка на Възложителя дейностите по Чл. 6 от Общите условия на Компанията (които никой не си направи труда да ми покаже). Все пак в Договора е включен такъв текст:

С подписването на настоящия договор, ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ декларира, че е получил копие от Общите условия за взаимоотношенията между ОРГАНИЗАЦИЯТА и нейните членове, представляващи неразделна част от този Договор и че е съгласен с тях.

Хитро, а? Четох внимателно раздела за права и задължения на страните по договора. Възложителят има само задължения - да декларира, да заплати, да предостави... Има и такова задължение:

ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ е длъжен да декларира пред ОРГАНИЗАЦИЯТА количествата на всички МПС, пускани от него на пазара в Република България.

Какви "количества"? На колите, които регистрираш на свое име? Като бройка ли? Или на килограм? "Количество МПС" - егати дивотията...

А според договора Компанията няма никакви задължения, точките за нея започваха с "Организацията не дължи...", "Организацията не отговаря за...". А най-учудващото е, че този договор се сключва за срок от една година, след подписването му. Добре де, а после? Кой ще си изхвърли колата за рециклиране една година след регистрацията?

Вече у дома, намерих си цитираните по-горе Общи условия, четох ги и особено внимание обърнах на въпросния Чл. 6. И пак нищо не разбрах... Може ли някой да обясни достъпно - за какво точно плащаме тези 265 лева и каква услуга получаваме срещу тях? Благодаря предварително за информацията.



ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 137 ОТ 29 ЮНИ 1999 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА ТАРИФА ЗА ТАКСИТЕ ЗА ПРОДУКТИ, СЛЕД УПОТРЕБАТА НА КОИТО СЕ ОБРАЗУВАТ МАСОВО РАЗПРОСТРАНЕНИ ОТПАДЪЦИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 98 ОТ 2001 Г., ИЗМ. - ДВ, БР. 19 ОТ 2004 Г.)

Чл. 6. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 104 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 58 от 2005 г., в сила от 15.07.2006 г.) Производителите и вносителите, пускащи на пазара моторни превозни средства (МПС) по чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за изискванията за третиране на отпадъците от моторни превозни средства, с изключение на случаите по ал. 4 на този член, заплащат продуктова такса по чл. 36, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците (ЗУО) за всяко отделно МПС в размер, определен в приложение № 3.
(2) Таксата по ал. 1 се заплаща еднократно за периода от вноса/пускането на МПС на пазара до момента на излизането му от употреба.
(3) Таксите по ал. 1 се заплащат за:
1. нови МПС, произведени в страната - от производителите на МПС;
2. внасяни МПС - от лицата, извършващи първоначален внос на МПС в страната.
(4) Таксата по ал. 1 не се заплаща за МПС:
1. от категории L2 и L4 по смисъла на чл. 149, т. 1б, 1г и 1д от Закона за движението по пътищата;
2. със специално предназначение по смисъла на приложение № 1, част А, т. 5 от Наредба № 60 от 2003 г. за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета (ДВ, бр. 59 от 2003 г.).

Закона за управление на отпадъците

НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РЕДА И РАЗМЕРА ЗА ЗАПЛАЩАНЕ НА ПРОДУКТОВА ТАКСА ЗА ПРОДУКТИ, СЛЕД УПОТРЕБАТА НА КОИТО СЕ ОБРАЗУВАТ МАСОВО РАЗПРОСТРАНЕНИ ОТПАДЪЦИ Приета с ПМС № 120 от 30.05.2008г.


"Кой събира парите

В момента при внос и регистрация на автомобил екотаксите се плащат по сметките на организациите, които имат разрешение от екоминистерството да оползотворяват стари автомобили или парите се превеждат по сметките на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Към момента организациите, които оползотворяват излезли от употреба моторревозни средства, са три. Това са акционерното дружество "Българска рециклираща компания", "Ауторек" и "Българска организация за автомобили"."

поклонник на E36
поклонник на E36
Аватар
Мнения: 1631
Регистриран на: 11.09.2003
Местоположение: София, София, София, София, София, София, София, София, София, София:
Пол: Мъж
Кара: Mercedes, BMW, Subaro

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от Терзийски » 11 Окт 2015, 17:29

Пари на вятъра ;)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от Borymeckata » 26 Окт 2015, 8:02

Ето го договорът сканиран. Ако някой може да обясни за какво точно се сключва този договор, респективно - за какво плащаме... ще бъда много признателен.

Екотакса - OK.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от Borymeckata » 26 Окт 2015, 10:47

Обърнете внимание на Чл. 3 - Възложителят (тоест всеки един от нас) е длъжен да декларира пред Компанията ... нещо си. Кой е правил това? Предполагам - никой. И Компанията винаги може да се позове на това, че ние не сме изпълнили задълженията си по Договора.

Интересен е и Чл. 7 - Договорът важи една година след подписването. И това как да се разбира? Ако тръгна да бракувам колата си след 10 години (примерно), нов такъв договор ли трябва да сключа? Ако е така - за какво ми е този? Все пак човек си купува кола, за да я кара повече от една година, нали?

Нямам юридическо образование, но съм сигурен, че ако някой юрист подхване тая Компания - може да й разкаже играта...
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от bum_bum » 27 Окт 2015, 19:07

Ако някой я подхване на него ще му разкажат играта. ;)
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10391
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от Leon » 29 Окт 2015, 13:13

При това светкавично... Зад всяко подобно безсмислено събиране на пари стоят ниски чела и високи постове.
Never mistake motion for action...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от bum_bum » 30 Окт 2015, 19:00

То да са само с тия с екотаксата с мед да ги намажеш. Ако вземеш да строиш ще се видиш в чудо какви пари се дават за абсолютно ненужни глупости.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 345
Регистриран на: 16.11.2007
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: 525dA '09
Мечтае да кара: ново БМВ

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от batvlady79 » 31 Окт 2015, 21:14

Еко таксата е вид компенсация за Нотариусите, т.к. МПС-е нов внос и няма прехвърляне. Найс, а ? :D
Когато прочетох за вредата от алкохола, се отказах от четенето..

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от Borymeckata » 01 Ное 2015, 0:10

По-скоро е компенсация за митото, което отпадна... Но защо трябва да ги компенсираме?
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 345
Регистриран на: 16.11.2007
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: 525dA '09
Мечтае да кара: ново БМВ

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от batvlady79 » 01 Ное 2015, 9:53

Защото Италия е държава с мафия отвътре, а България е мафия с държава отвътре. Това за Нотариусите беше шега, но иначе тази такса си е жив рекет врещу която не получаваш услуга.
Когато прочетох за вредата от алкохола, се отказах от четенето..

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Екотакса - за какво плащаме?

Мнение от bum_bum » 01 Ное 2015, 15:12

Borymeckata написа: Но защо трябва да ги компенсираме?


Тук просто е така. Плащаш, че си се родил, че дишаш, че живееш, че искаш да ядеш, че искаш да работиш. За всичко плащаш. :dunno:
Изображение

Следваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook