Uniroyal RainSport3 - как за бога работи тази шарка ?!

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 97
Регистриран на: 10.04.2008
Кара: 95 Compact, e46 touring, e61 525i

Uniroyal RainSport3 - как за бога работи тази шарка ?!

Мнение от Ferdi_mruvkata » 28 Май 2015, 17:12

Вчера си купих 4 чисто нови гуми като от заглавието.
Пресни пресни, дот1515, абе супер. Много яка шарка всичко 6, клас А на мокро.... абе чудесна скъпа гума.

Всичко чудесно, ама взех да проверя дали са ги монтирали правилно... все пак грешки стават.
за моя изненада се оказа че гумата няма посока на ротация, а има само "външна страна". С други думи една и съща гума може да се сложи и от ляво и от дясно.
При това се оказва, че като гумата е от ляво логично шарката изхвърля водата навън, а като е в дясно прибира водата и я праща навътре към гумата. Това не ми го побира акъла. Предполагам, че хората са го измислили, ама ако има някой логично да обясни как се случва тая работа с елеминиране на аквапланинг и как работи гумата ще съм му задължен :)

ето и линк към това как изглежда гумата монтирана http://www.oponeo.co.uk/tyre-article/th ... -rain-tyre

пише за optimized waterflow, което ми говори, че не трябва да се изхвърля водата, а просто да си тече из каналите на гумата
....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1792
Регистриран на: 4.09.2006
Местоположение: Столичная
Пол: Мъж
Кара: Е34 с ... ръжда

Re: Uniroyal RainSport3 - как за бога работи тази шарка ?!

Мнение от ивчо » 28 Май 2015, 17:27

Е аз като съм с такива :

Изображение

да не мислиш че сочат в една посока ?!
Карай спокойно ;)
Механджията написа:е, пример, аз снощи клатих здраво мойта, сутринта с кеф станах, кафенце, после вместо обичайните 15мин до бачкането пътувах близо 25... лежерно така, кефаджийско.... а тия дет бързат, дали са ебали? :mhihi:


The night is dark and full of lo6o :mhihi: :paranoid:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 97
Регистриран на: 10.04.2008
Кара: 95 Compact, e46 touring, e61 525i

Re: Uniroyal RainSport3 - как за бога работи тази шарка ?!

Мнение от Ferdi_mruvkata » 28 Май 2015, 17:32

е тея сигурно си имат стрелка с посоката на въртене ?! А Унирояла няма, въртят се и в двете посоко стига правилната стена да е отвън. Правилната стена е отвън незнависимо дали е в ляво или в дясно гумата

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 299
Регистриран на: 27.08.2010
Пол: Мъж
Кара: на бензин

Re: Uniroyal RainSport3 - как за бога работи тази шарка ?!

Мнение от Roman 1 » 28 Май 2015, 17:45

А, не са само тия така.
Има и други - Vredestein Sessanta
https://www.google.bg/search?q=Vredeste ... B765%3B510
До сега не съм получил смислен отговор на същия въпрос - как работи тази шарка?
Обаче според един специалист - тия Vredestein били "дизайнерски" гуми, каквото и да означава това :roll: .
Явно са измислили нещо, но какво точно и на мен ми е интересно...

Edit: Открих смисъла на понятието дизайнерски гуми:
Името Sessanta насочва вниманието към 60-тата годишнина на Вредещайн в гр. Еншеде, Холандия. В чест на уникалното сътрудничество между Вредещайн и италианската дизайнерска къща Giugiaro Design

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Uniroyal RainSport3 - как за бога работи тази шарка ?!

Мнение от alx » 28 Май 2015, 18:28

Ferdi_mruvkata написа:Вчера си купих 4 чисто нови гуми като от заглавието.
Пресни пресни, дот1515, абе супер. Много яка шарка всичко 6, клас А на мокро.... абе чудесна скъпа гума.

Всичко чудесно, ама взех да проверя дали са ги монтирали правилно... все пак грешки стават.
за моя изненада се оказа че гумата няма посока на ротация, а има само "външна страна". С други думи една и съща гума може да се сложи и от ляво и от дясно.
При това се оказва, че като гумата е от ляво логично шарката изхвърля водата навън, а като е в дясно прибира водата и я праща навътре към гумата. Това не ми го побира акъла. Предполагам, че хората са го измислили, ама ако има някой логично да обясни как се случва тая работа с елеминиране на аквапланинг и как работи гумата ще съм му задължен :)

ето и линк към това как изглежда гумата монтирана http://www.oponeo.co.uk/tyre-article/th ... -rain-tyre

пише за optimized waterflow, което ми говори, че не трябва да се изхвърля водата, а просто да си тече из каналите на гумата
....


http://www.uniroyal.be/www/download/uni ... laning.pdf

"Since the footprint of UHP tires are wide and small and the RainSport 3 grooves are long and steep there is only a
small part of the grooves within the footprint at the same time. Therefore the direction of the grooves in the footprint
does not matter since they work more or less like standard circumferential grooves."
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 97
Регистриран на: 10.04.2008
Кара: 95 Compact, e46 touring, e61 525i

Re: Uniroyal RainSport3 - как за бога работи тази шарка ?!

Мнение от Ferdi_mruvkata » 28 Май 2015, 20:46

Гениално! Днес сигурно 5 пъти я гледах тая картинка и чак сега го разбрах.

мисля си само че ако си имаха ротация, тоест шарките да са симетрични от ляво и дясно щеше да изглежда по яко :D


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: Uniroyal RainSport3 - как за бога работи тази шарка ?!

Мнение от Хаос » 28 Май 2015, 22:05

Аз като си взех гудиър ийгъл ф1 асиметрик 2 и си мислих че гумаджиите са оплескали нещо...
После видях, че нямат посока а само външна страна. Дизайн..
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 97
Регистриран на: 10.04.2008
Кара: 95 Compact, e46 touring, e61 525i

Re: Uniroyal RainSport3 - как за бога работи тази шарка ?!

Мнение от Ferdi_mruvkata » 28 Май 2015, 22:16

Е аз видях, че няма ротация, а пише само Outside на гумата. Не съм се съмнявал чак толкова в гумаджията :) . До този момент обаче не бях обърнал внимание, дори и като ги избирах по сайтовете, че реално напречните нарязвания са в различни посоки, което ме изненада, щото си мислех че тези прорези изхвърлят водата в страни, а то било малко по различно :)

иначе, каквато е прясна гумата просто колата залепна. При резки маневри с 80км не дава никакви индикации за поднасяне. Да видим колко време ще изкарат :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Uniroyal RainSport3 - как за бога работи тази шарка ?!

Мнение от Dirty M5 driveR » 29 Май 2015, 6:00

При аквапланинг най-голяма роля играят надлъжните канали. Колкото повече са и колкото са по-дълбоки толкова по-добре. Износи ли се гумата до 1-2мм дълбочина на протектора и става страшно. Всичко става толкова бързо, че всякакви други канали играят второспетенна роля. Няма как да изхвърлят навреме цялата вода. Затова при премиум марките като Дънлоп и Мишлен летните гуми имат по 2-3 широки надлъжни канала.

Изображение

Тая шарка като я погледнеш едва ли не няма откъде да изхвърли нищо. Обаче като завали и почваш да даваш два пъти повече газ, щото сцеплението няма край. :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 97
Регистриран на: 10.04.2008
Кара: 95 Compact, e46 touring, e61 525i

Re: Uniroyal RainSport3 - как за бога работи тази шарка ?!

Мнение от Ferdi_mruvkata » 29 Май 2015, 8:46

Явно е така с надлъжните канала. Някак си, съзнанието обаче те кара да си мислиш, че като има такива нарязани странични и все едно ще е по водоизхвърлящо. А на практика тея нарязаните канали на вредещайна и унирояла го играят почти като надлъжни.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 406
Регистриран на: 1.11.2008
Местоположение: Асеновград
Пол: Мъж
Кара: мноого черно Е28

Re: Uniroyal RainSport3 - как за бога работи тази шарка ?!

Мнение от BRAAT » 20 Сеп 2016, 10:26

Да повдигна леко темата. Поръчах си вредвщайна ултра сессанта 235/45/17. Засега само две предни , нови. Просто имам 2 чифта стари за износване с грайфер около 7 мм.
Въпроса е ако някой е покарал с точно този модел, да сподели впечатление. Като например поведение на пътя, сухо , мокро. Шумна ли е гумата и други впечатления.
Чудех се между тези вредвщайна и едни юкохама, но взех първите.

Sent from my A0001 using Tapatalk
SHARK-а му е майката!!!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 662
Регистриран на: 25.09.2007
Местоположение: Пловдив
Кара: Лястовица с рамка

Re: Uniroyal RainSport3 - как за бога работи тази шарка ?!

Мнение от Tenata » 21 Сеп 2016, 7:53

BRAAT написа:Да повдигна леко темата. Поръчах си вредвщайна ултра сессанта 235/45/17. Засега само две предни , нови. Просто имам 2 чифта стари за износване с грайфер около 7 мм.
Въпроса е ако някой е покарал с точно този модел, да сподели впечатление. Като например поведение на пътя, сухо , мокро. Шумна ли е гумата и други впечатления.
Чудех се между тези вредвщайна и едни юкохама, но взех първите.

Sent from my A0001 using Tapatalk


Ако искаш тихи гуми, ти трябват такива с прави канали.
ИзображениеИзображение
на пътя и пред БОГ, всички сме равни!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: Uniroyal RainSport3 - как за бога работи тази шарка ?!

Мнение от Bexim » 11 Окт 2016, 15:45

Не знам как работи, ама държи да си е** :mhihi:
С 4 нови 18-ки съм - 225 на 255 и откакто вали стабилно, съм много учуден как се държи тази гума.
А цената им е един път!

ПП Определено не е шумна, цяло лято ги карам. Това е мое мнение. Доволен съм много от избора си. Цена, качества е много добре.
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: Uniroyal RainSport3 - как за бога работи тази шарка ?!

Мнение от Хаос » 12 Окт 2016, 9:43

Гумите от известно време насам се проектират със съвременни числени методи, например ето такива симулации за аквапланинг

Ето и малко материал за четене:
pirelli-formula1-tire-modeling-application-abaqus-13.pdf

Tire-Performance-Evaluation-2010.pdf

Michelin-Tweel-Tire-2010.pdf
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook