Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

'2002' fanatic
'2002' fanatic
Аватар
Мнения: 3722
Регистриран на: 2.02.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '08 Swift Sport, '73 BMW 2002tii

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от alpina-ma6inata » 13 Окт 2013, 0:48

Аз го имам същия казус с кола, която е на СА номера и се прави 4-та година вече без да й е подновявана ГО. Имаше и преди 1-2 години пак такава акция масово да пращат писма и съответно масово в КАТ хората тичаха с номерата да си бракуват колите. И аз съм чувал, че е кьор-фишек. Въпреки всичко съм замислил да си направя една ГО за нефунциониращата ми кола на вноски и да внеса само 1-вата вноска. Така един вид и да тръгнат да се предприемат някакви мерки ще съм им замазал очите. Почти съм сигурен, че ще са пари хвърлени на вятъра, ама предпочитам да дам едни 40-50 лв, с които така или иначе нищо смислено не може да се направи, но да съм по-спокоен. :)
'73 2002 tii Golf #2719550
2x Alpine white E30's
-------------------------------------
The BMW 2002 tii VIN 2719550 was manufactured on July 3rd, 1973 and delivered the same day to the BMW dealer Zeiss & Schwärzel in Mannheim. The original colour was Golf, paint code 070.
-------------------------------------
The BMW 320i touring VIN EA91537 was manufactured on September 14th, 1990 and delivered on September 19th, 1990 to the BMW dealer Autohaus Bärwald in Lampertheim (Germany). The original colour was Alpinweiß 2 (Alpine White), paint code 218.
-------------------------------------
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1120
Регистриран на: 4.11.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E90 320d; BMW E30 318i cabrio

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от UBAH5 » 13 Окт 2013, 8:06

Моята ГО, беше разсрочена, като платих първата вноска, 3 месеца след като мина датата за 2рата вноска получих бележката :mhihi:
Изображение
When people ask you what car you drive and you say a BMW and they get all excited until they see it...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от немо » 13 Окт 2013, 19:22

Sharo написа:Да го направят граждансата да е на гражданина и така имаш си застраховка караш квото имаш .. било то 6месеца кола 6 мотор, както доста хора правят.
Ама га ще стане това като ще им падне незнам колко оборота от гражданските не знам ...


Задължение за сключване на договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилиститеЧл. 259. (1) Договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което:
1. притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е било спряно от движение;


Айде сега ми кажете кой може да причини вреди на трети лица?Автомобилът ми или аз,като използващ го???
Четейки и тълкувайки КЗ без да съм специалист разбирам,че задължителната застраховка ГО се отнася за автомобилиста :idea: :!:
Не за автомобила :idea: :!:

Един приятел,дето е в Австрийско от 4-5 год. ми обяснява така:имам 3 автомобила и един рег.номер,за който е платена ГО за най-голямата кола.Номерът си е на мое име и в документите към него са посочени колите,за които важи номера+застраховката,която е една.Аз не мога да карам повече от една от колите си!!

Наистина ще излезе,че задължителната ГО е данък,а не застраховка......бах :banghead:
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 27.05.2013
Пол: Мъж

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от T101 » 13 Окт 2013, 22:41

Здраввейте, приятел ми пусна тази тема и ме помоли за коментар.

Коментирам следното, а и по принцип:
Темата е от тук:
viewtopic.php?f=1&t=350733

Мнението ми:
немо написа:
Sharo написа:Да го направят граждансата да е на гражданина и така имаш си застраховка караш квото имаш .. било то 6месеца кола 6 мотор, както доста хора правят.
Ама га ще стане това като ще им падне незнам колко оборота от гражданските не знам ...


Задължение за сключване на договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилиститеЧл. 259. (1) Договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което:
1. притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е било спряно от движение;


Айде сега ми кажете кой може да причини вреди на трети лица?Автомобилът ми или аз,като използващ го???
Четейки и тълкувайки КЗ без да съм специалист разбирам,че задължителната застраховка ГО се отнася за автомобилиста  :idea:  :!:
Не за автомобила  :idea:  :!:

Един приятел,дето е в Австрийско от 4-5 год. ми обяснява така:имам 3 автомобила и един рег.номер,за който е платена ГО за най-голямата кола.Номерът си е на мое име и в документите към него са посочени колите,за които важи номера+застраховката,която е една.Аз не мога да карам повече от една от колите си!!

Наистина ще излезе,че задължителната ГО е данък,а не застраховка......бах  :banghead:

Моля за вашите мнения по въпроса:ГО на автомобила ли трябва да се сключва или на шофьора?


Ето и моя коментар:

Анализа ви е напълно правилен.

Въпроса е неправилен. Няма правилно или неправилно.
Измежду договора за застраховка, данъците и гражданската отговорност за щети нанесени на трети лица, само отговорността на щети е нещо естествено, другите две са изкуствени институти на правото.
Застраховката е вид хазарт за застрахователя, а за застрахованите е форма на солидарност, но в този вид им се предоставя като услуга.
Данъците служат само да се издържа държавата, която предоставя определени услуги на обществото.

Данък, солидарност или услуга е въпрос на обичай, съгласие и това чии интереси ще надделеят. Няма честно или нечестно или правилно или неправилно. Няма логика или естествено право.

Отделен е въпроса, каква е пълната уредба на въпроса на ниво общностни и държавни разпоредби.
Това което сте открили е в противоречие с познатата ни практика всеки автомобил да има отделна застраховка, но въпроса е дали е единствената уредба на въпроса и дали ако вземем пълния обем на уредбата ще стигнем до същия извод.

За да се противопоставиш на нещо не е нужно да си служиш с аргументи от закона или обичая. Хората трябва да знаят, че имат право да отстояват интересите си и без да са нарушени законовите им права!
Трябва да ззнаете, че можете да се изправите и да кажете "Това ми е скъпо и искам да се промени!" без непременно да трябва да се аргументирате с някакви текстчета от закона. Ако има такива подкрепящи тезата ви още по-добре.

Представете си обаче, че закона съдържаше точно оратните разпоредби, какво щяхте да правите тогава? Да си мълчите ли? По-евтино ли щеше да ви бъде?
- Не! Положението щеше да е същото!
- Тогава?
- Щом нещо не ви изнася и ми се струва възможно и целесъобразно то да бъде променено, то никога не се колебайте да поискате то да бъде променено независимо какво казва закона!

Нещо повече, ако законът подкрепя толкова неизгодно за автомобилиста уреждане на въпроса, логично би било да искаме самият закон да бъде променен в наша полза.

Поздрави!

______________________________________________
Допълнително ще поясня, че когато някой е правист и има юридичедко образование, не е задължително да се изразява сухо или като матеатик. Когато имаме нормативни аргументи или такива от обичая или логиката, които често за равни по сила на законовите, становищата ни са структурирани, подредени с ясна система и очевидни изводи.
Често обаче хората задават въпроси, които нямат конкретен твърд правен отговор, а са по-скоро с житейски характер.

Затова не спорете прекалено, достатъчен житейски аргумент, е че богатите австрийци плащат по-малко от нас. Останалите пари ако ще ги даваме отново за автомобилизъм, да ги вземе държавата и да ни направи пътища по които да караме.

Предишна

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook