Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори


Аватар
Мнения: 61
Регистриран на: 1.10.2012
Пол: Мъж

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от F3P » 03 Окт 2013, 7:24

Nickelback написа:И според теб това е нормално, така ли? На какво основание трябва да им се дават пари при положение, че купчината желязо си гние в собствения ти двор :?: :dunno:


Да съм казал, че е нормално :?: И мен не ме кефи тая схема за взимане на едни пари (щото е точно схема- няма нищо общо с ползите за хората тая част от закона), но както казах- имат право и да те глобят, и да ти спрат колата от движение. В частен жилищен комплекс можеш да газиш на воля- плащат. Знаеш какво е "3-ти лица", нали :?:

Някой казваше "Ама то е пуснато в пощата- отде знаят, че съм го получил"- това НЕ Е призовка за съда, това е просто писмо с което те информират. Дали ще го получиш или не никой не се вълнува- това, че не знаеш закона не те спасява от последствията...
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от pimpo » 03 Окт 2013, 9:10

И аз съм с писмо и се яудя сега да я спирам ли от движение или да плащам ГО. Някой чувал ли е да има случай на глобен собственик?
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)


Аватар
Мнения: 761
Регистриран на: 29.08.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e39 M52 газов котлон
Мечтае да кара: колело на кило ракия

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от dbanchev » 03 Окт 2013, 10:23

Пичове стига се плашихте за тия писма, на мен са ми идвали 3 такива, имах бараки дето не карах и висяха така сумати време...... Е за 3 години 3 писма, които заминаха в печката и това е. Тая схема е кой се върже...... Темата сме я дъвкали преди може някой да я изрови ако му се търси, но аз от опит казвам, че е пушилка това с писмата, не само аз още 4,5 човека знам с такива писма, последствия 0, ако те гепят да караш без ГО, тогава си е дебела работа, но стои ли бараката като паметник няма ядове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1559
Регистриран на: 26.03.2009

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от bmw325tds » 03 Окт 2013, 10:49

Заради тези, които не си взимаха платения годишн отпуск с години сега всички го издухахме и като искаш да си прехвърлиш 2 дни от тази година в следващата, 'щото просто така се е получило, трябва да пишеш бумащина и се обясняваш.

Така стано и с ГО. Истината е че в BG има много бараки, които са регистрирани и не се карат.
И по статистика много коли с регистрация (в движение) нямат гражданска (няма как да се докаже, че не се карат) и за това от Европа ни начукват канчетата.
Писмата са за да се замислят хората и според мен имат ефект - доста хора си отрегистрираха бараките.

Само пред блока има три бараки, едната от които е изгоряла но всички са с нови номера... кривят статистиката и накрая ще ни задъжат да е плащаме ГО всяка година както данъка и ще го духаме...

Познавам човечец, който цяло лято кара мотор, а колата му стой в собствен гараж. Като дойде есента плаща ГО на вноски за 6 месеца и на пролет пак в гаража. Според мен не прави нищо незаконно, но и той получи писмо.

Неки всеки, който има барака да вземе да я предаде за скрап или в автоморга за на части.
Неки всеки, който има барака да вземе да я предаде за скрап или в автоморга за на части.
Неки всеки, който има барака да вземе да я предаде за скрап или в автоморга за на части.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от pimpo » 03 Окт 2013, 12:27

Ок. Ако реша да я спра от движение каква е процедурата? Свалям ли номерата, какво струва, с колата ли трябва да ходя в КАТ? След това ако пак дойде време да се кара обратната процедура каква е? Някой минал по този път да сподели ако може :help:
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1559
Регистриран на: 26.03.2009

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от bmw325tds » 03 Окт 2013, 12:32

pimpo написа:Ок. Ако реша да я спра от движение каква е процедурата? Свалям ли номерата, какво струва, с колата ли трябва да ходя в КАТ? След това ако пак дойде време да се кара обратната процедура каква е? Някой минал по този път да сподели ако може :help:
Спреш ли от движение после няма пускане. Не я спирай ако имаш идея да я караш или в момента просто я ремонтираш. Но ако е барака направо й сваляй номерата.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от b00st » 03 Окт 2013, 15:22

bmw325tds написа:
pimpo написа:Ок. Ако реша да я спра от движение каква е процедурата? Свалям ли номерата, какво струва, с колата ли трябва да ходя в КАТ? След това ако пак дойде време да се кара обратната процедура каква е? Някой минал по този път да сподели ако може :help:
Спреш ли от движение после няма пускане. Не я спирай ако имаш идея да я караш или в момента просто я ремонтираш. Но ако е барака направо й сваляй номерата.

Ти май нещо обърка спиране от движение с бракуване, където са 2 съвсем различни неща.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2040
Регистриран на: 5.06.2003
Местоположение: Targovishte
Пол: Мъж
Кара: 1996 318i, 1987 318i M10B18
Мечтае да кара: E30 M3
Детайли за колата: 1996-та е36 318 М43В18, 2000-а Е36 компакт М43В19, 1987-ма Е30 М10В18 Л-джет

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от michev » 03 Окт 2013, 15:39

Вече няма спиране от движение, бракувана или в движение - няма друг вариант. А за писмата говорих със застрахователи, и мнението им е че няма как да те глобят.
only rear wheel drive

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10444
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от Leon » 03 Окт 2013, 16:33

Това е очевидна недомислица в закона с цел облагодетелстване на мощните застрахователни компании. Аз познавам доста хора, които 4-6 месеца в годината не пипат коли (работят в чужбина, карат мотори, имат "лятна" или "зимна" кола) и съответно не плащат застраховки. Ако е скрап на трупчета пред блока, ясно, че трябва да се дерегистрира, но не мога да разбера каква е драмата да не се набутваш за гражданска, ако колата ти не стъпва на пътя. Знам, не можеш да докажеш, че не се кара, но по същата логика могат да ме санкционират за употреба на алкохол без да са ме хванали, защото някога теоретично може да се кача пиян или да мина на червено... Глобите за управление без застраховка са достатъчно високи, според мен, за да вразумяват хитреците. Обикновено това са същите "шофьори", които карат пияни по междуселските пътища и според които техническият преглед е за загубеняци, така че те винаги ще си останат нередовни по някаква линия.
Never mistake motion for action...

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от b00st » 03 Окт 2013, 18:10

michev написа:Вече няма спиране от движение, бракувана или в движение - няма друг вариант.

Глупости.
http://www.lawsbg.com/proceduri/986-spirane-mps.html

Leon написа:Това е очевидна недомислица в закона с цел облагодетелстване на мощните застрахователни компании.

Колега ти по какъв начин предлагаш закона да бъде изменен, щом е недосмислен? Аз лично не се сещам как може да стане ГО да е желателно, а не задължително за колите в движение.
Не разглеждай застраховката като някаква опция, тя не е. Една задължителна такса наложена от държавата върху имущество винаги означава данък. Дали го ползваш целогодишно или не си е лично твой проблем. И все пак има как да докажеш, че не го ползваш. По-горе ви го написаха, като искаш да си изряден има как и никой няма да те търси с писма. На повечето хора не им се занимава, еми тва не е проблем на закона.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6597
Регистриран на: 2.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: или поне се учи ежедневно
Мечтае да кара: М3 CSL, Z4М

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от Sharo » 03 Окт 2013, 20:27

Да го направят граждансата да е на гражданина и така имаш си застраховка караш квото имаш .. било то 6месеца кола 6 мотор, както доста хора правят.
Ама га ще стане това като ще им падне незнам колко оборота от гражданските не знам ...
ти ли клатиш или клати бас-а.. егати номера паднаа двата таса http://youtube.com/watch?v=NYchvWbcvf0&feature=related
Хайде да покараме малко кола

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6597
Регистриран на: 2.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: или поне се учи ежедневно
Мечтае да кара: М3 CSL, Z4М

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от Sharo » 03 Окт 2013, 20:29

b00st написа:По-горе ви го написаха, като искаш да си изряден има как и никой няма да те търси с писма. На повечето хора не им се занимава, еми тва не е проблем на закона.


Е за какво ми е примерно гражданска на състезателна кола, която не стъпва по пътната мрежа ,а застраховката не важи на пистата
Или на мотор за състезания ...
ти ли клатиш или клати бас-а.. егати номера паднаа двата таса http://youtube.com/watch?v=NYchvWbcvf0&feature=related
Хайде да покараме малко кола

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от bum_bum » 04 Окт 2013, 0:32

Мисля, че е време винетките да станат само годишни и да са задължителни. Все пак имайки МПС можеш да излезеш на пъти изискващ винетен стикер без да си закупил такъв и си в нарушение. :mhihi:

Аз лично карам колата 2-3 месеца ама си плащам годишна, щото разликата беше някакви 30-40лв ако не се лъжа и за да не забравям така ми е по-лесно. Но определено тук са шарили пари за да се приеме подобна малоумна наредба.

А въпросното писмо както се каза по-горе е просто уведомление. То не ви заплашва с нищо. След този срок те подават данните на КАТ. Те пък се предполага, че трябва да ви спрат от движение. Като ги знаем обаче колко са оправни и работливи не мисля, че по този параграф ще спрат кола от движение. Освен това за да се спре от движение автомобил върху него се поставя стикер по утвърден образец. Това няма как да стане при "виртуалното" спиране от движение с което заплашват.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10444
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от Leon » 04 Окт 2013, 8:09

b00st написа:
Leon написа:Това е очевидна недомислица в закона с цел облагодетелстване на мощните застрахователни компании.

Колега ти по какъв начин предлагаш закона да бъде изменен, щом е недосмислен? Аз лично не се сещам как може да стане ГО да е желателно, а не задължително за колите в движение.
Не разглеждай застраховката като някаква опция, тя не е. Една задължителна такса наложена от държавата върху имущество винаги означава данък. Дали го ползваш целогодишно или не си е лично твой проблем. И все пак има как да докажеш, че не го ползваш. По-горе ви го написаха, като искаш да си изряден има как и никой няма да те търси с писма. На повечето хора не им се занимава, еми тва не е проблем на закона.

Някъде да съм написал, че трябва да бъде по желание? ;) Но не виждам проблем да има 3 и 6-месечна застраховка - не караш колата - не плащаш. Не виждам драма да не се плаща, ако не е на пътя за дълго време. По твоята логика трябва да премахнат опцията за отделно плащане на Зелена карта - всички под ножа, нищо че колата не е помирисвала гранична зона. Винетката задължителна ли е, ако не излизаш извън населеното място?

bum_bum написа:Мисля, че е време винетките да станат само годишни и да са задължителни. Все пак имайки МПС можеш да излезеш на пъти изискващ винетен стикер без да си закупил такъв и си в нарушение. :mhihi:

Акциза върху бензина също може да се плаща независимо дали караш - плащаш минимална сума годишно на база ЕВРО-то, което покрива, щом имаш кола значи ще ползваш някакво гориво, няма как. Като наливаш си е отделно на литър. А защо не "такса паркинг" на територията на общината, в която живееш. Колата може да си седи в твой двор, но можеш ли да докажеш, че я държиш там, а не на общинската улица? Я си плати за всеки случай. Сещам се за още източници на приходи, но стига идеи... Винаги има още с какво да се извади някой лев от шофьорите. Дали ще бъдете такива блюстители на изрядността тогава?
Never mistake motion for action...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 136
Регистриран на: 9.04.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46 320dA '02; Yamaha FZ6S ABS

Re: Имаш мпс плащаш гражданска независимо ...

Мнение от TRR » 06 Окт 2013, 12:28

Тази "гражданска отговорност" винаги съм я наричал данък, а не застраховка. И реално си е данък, след като се смята на принципа "имаш-плащаш", без реално да отчита някакви рискове. За 15 години откакто карам кола нямам нито едно ПТП по моя вина и никаква отстъпка не съм видял (освен тази на брокерите). А до скоро даже и златен талон имах :mhihi:
Последно преди ~2 години ме удари полуглуха полусляпа лелка, която нямаше здраво място по колата си, и която дори не усети, че ме е ударила. Същата щеше да си тръгне пред изумените погледи на 10-на очевидеца, ако не се бях развикал. Същата за нейната астра имаше гражданска за ~150лв, а аз плащам близо 200, щото явно съм по-рисков участник :no:
Наистина е редно застраховката да се плаща за шофьора, а не за колата. В крайна сметка източникът на рискове е шофьорът с поведението си, колата е просто инструмент.

ПредишнаСледваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook