Всичко за гумите и джантите

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 348
Регистриран на: 23.08.2006
Местоположение: София
Кара: 328i

Re: Всичко за гумите и джантите

Мнение от Biankonero » 20 Дек 2013, 19:52

5. Вижте цвета на ивиците боя върху гумата. Ако има червена ивица това означава, че тази гума притежава клас А до клас В сертификация за качество на материала. Имали жълта ивица - нарушен е състава на кайчуковата смес. Такава гума може да ползвате само за резервна. ВНИМАНИЕ! - ако върху гумата има зелена ивица то тя има вътрешни дефекти и в никакъв случай не трябва да я купувате.



И от мен поздравления за усилията и събирането на информацията в една тема :yes:

Само цитата горе за цветните ивици не е верен - няма такова нещо. Знам го от представител на марка гуми за България.

http://ls1tech.com/forums/appearance-de ... fikse.html - надолу в снимките има комплект нови гуми с жълти и зелени ивици.

http://www.sp-power.com/2012/05/just-in ... new-shoes/ - ако се разровиш в нета - пълно е със снимки на нови гуми със червени, зелени, жълти, сини и прочие ивици - готови за слагане - едва ли хората си слагат дефектни гуми на колите ;)

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 26.03.2014
Пол: Мъж

Re: Всичко за гумите и джантите

Мнение от rtn74 » 26 Мар 2014, 19:58

Колегии, здравейте, казвам се Росен и съм от Силистра. Днес се регистрирах във форума. Купих си БМВ 7 края на октомври и има доста неща, които не са ми ясни. Ще съм ви благодарен, ако ми помагате с вашия опит. Автомобилът ми е 730d, 2000г, 193кс, автоматик. Страхотен е, много ми харесва, досега не съм притежавал такъв клас автомобил, усещането при шофиране и ускорение е невероятно. Закупих го от най-добрия ми приятел, който го има от 2006г мисля и е първи собственик в БГ.

Имам следния въпрос:
Досега автомобила е каран с размер 225/60/16 както зимни така и летни. В момента имам 2 летни Michelin на няколко години, които мисля да сложа отзад, а отпред ще трябва да купя нови. Задължително ли е да купя същия размер или мога да сложа 215/65/16, които са доста по-евтини. Всъщност се чудя дали 225/60 ще е еднакво висока с 215/65, защото сигурно това трябва да се гледа, не знам. Моля за съвет. Другото което е, кои евтини гуми бихте ми препоръчали, като имате предвид, че средно карам със скорост 120-130км и рядко надвишавам 10 000 км пробег лятото. Благодаря предварително, колеги! Лека вечер!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1223
Регистриран на: 9.02.2009
Пол: Мъж
Кара: Е71 30д
Мечтае да кара: Ф06
Детайли за колата: AW/Bl/8sp/M steering wh/paddles/

Re: Всичко за гумите и джантите

Мнение от stankata777 » 27 Мар 2014, 11:39

Сайтовете за гуми имат калкулатор и там можеш да видиш,че няма проблем да сложиш 215/65 , разликата в диаметъра е в допустими стойности,в твоят случай +10мм.Ето сайт - http://www.avtogumi.bg/oscommerce/ ,може да прегледаш и за мнения,тестове и т.н. за интересуващите те гуми.
На твое място бих си оставил 16" джанти за зимата и бих потърсил 17 или 18' за лятото,унижение е за 7 пък било и от 2000год да я изкарваш лятото с 16' :driving: Морги много,сайтове също, едва ли е проблем да се намерят на сносна цена!
gone,but not forgotten:
E36 grey
E90 monaco blue

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1422
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: Варна/Враца/Селановци
Пол: Мъж
Кара: Е65 745d
Мечтае да кара: Мотор с Кош!
Детайли за колата: Огин!

Re: Всичко за гумите и джантите

Мнение от sambeto » 10 Апр 2014, 14:42

Нещо не мога се оправя с тоя калкулатор за тия гуми бе де*ба :paranoid:
Имам е38 с 16" джанти.Гумите ми отзад са 235,отпред са 215.
Какви размери други гуми мога да слагам на 16" джанти,и как да ги комбинирам ?
Ясно ми е,че 4 еднакви стават....ма с различни размери ми е пълна мъглЪ :oops:
Ако някой ми напише няколко комбинации от гуми две по две за 16" джанти,ще ме улесни много,и ще ми спести много псувни :mrgreen:
Мерси предварително !

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Всичко за гумите и джантите

Мнение от Nickelback » 10 Апр 2014, 20:08

sambeto написа:Нещо не мога се оправя с тоя калкулатор за тия гуми бе де*ба :paranoid:
Имам е38 с 16" джанти.Гумите ми отзад са 235,отпред са 215.
Какви размери други гуми мога да слагам на 16" джанти,и как да ги комбинирам ?
Ясно ми е,че 4 еднакви стават....ма с различни размери ми е пълна мъглЪ :oops:
Ако някой ми напише няколко комбинации от гуми две по две за 16" джанти,ще ме улесни много,и ще ми спести много псувни :mrgreen:
Мерси предварително !


Не казваш каква цел гониш, ама да предположим, че искаш по-широки гуми щом искаш да си остане с 16 инчовата джанта :dunno: И Е38-цата не помня каква ти беше. Май 730d... Дават я от завода с 215/65/R16 и за предни, и за задни. Както и да е, идеята е да се запази приблизително диаметъра на колелото да не шашкаш DSC и т.н. Джантите са ти сигурно 7.5-8J, нещо от сорта вероятно. Не казваш и височина на гумите ти в момента. Та няма кой знае колко варианти май... Ето какво дава калкулатора на Маргел:

Със сток размера 215/65/R16 идва 686 мм. Взимаме го за база да сравняваме диаметрите с него.
Като вариант за нови предни гуми може да сложиш 235/60/R16, идва на 688 мм. +2мм разлика е нищо :yes:
За задни гуми може да сложиш 255/55/R16, идва на 687 мм. +1мм разлика пак е ОК :yes: Ама лошото е, че такава широка гума (255) не е много подходяща за 7.5-8J джанта... :nono:

Остава вариантът ти, който е и в момента:
Предни - 215/65/R16
Задни - 235/60/R16
:ok:

Като цяло мога да те посъветвам да си сложиш еднакви гуми, при положение, че джантите са ти с еднаква ширина предни vs. задни. Ако джантите са т.нар. "staggered" (с различна ширина) тогава вече има смисъл и от различна по широчина гуми :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1422
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: Варна/Враца/Селановци
Пол: Мъж
Кара: Е65 745d
Мечтае да кара: Мотор с Кош!
Детайли за колата: Огин!

Re: Всичко за гумите и джантите

Мнение от sambeto » 10 Апр 2014, 21:14

Е дееба златен си,мерси много ! :bchug: :bowdown: :lalala:

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 26.03.2014
Пол: Мъж

Re: Всичко за гумите и джантите

Мнение от rtn74 » 19 Апр 2014, 11:21

Здравейте колеги!
Бях поразпитал из форума за гуми и размери и сега е време за отчет. Най-накрая се спрях на Фулда Екоконтрол, като оптимален вариант цена-качество, поне според мен. Купих 2бр. 215/65/16 за отпред. Първите ми впечатления са че се държи доста добре - тиха и комфортна, освен това изглежда добре и е с протектор за джантата. Имах опасения как ще стои този размер на колата (е38), но изобщо няма разлика със стария размер 225/60/16, от който впрочем имам 2 от предното лято и ги сложих отзад. Това е от мен. Благодаря на всички колеги, които помагаха с мнения!

Потребител
Аватар
Мнения: 5
Регистриран на: 9.02.2013
Местоположение: град БАНЯ
Пол: Мъж
Кара: БМВ 318 и ес е36
Мечтае да кара: БМВ М 3 е46

Re: Всичко за гумите и джантите

Мнение от TOSHUMAN » 01 Юни 2014, 10:09

Приятели, харесал съм си 2 вида джанти, но не знам как се водят, а собствениците на колите, които снимах ги нямаше да ги питам. Бихте ли ми казали какви модели са,за да си ги намеря и закупя? Ето снимките - Изображение и Изображение
SIDEWAYS

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Всичко за гумите и джантите

Мнение от ~Мишо~ » 01 Юни 2014, 23:42

Тия първите трябва да са Keskin KT7.

Потребител
Аватар
Мнения: 12
Регистриран на: 16.02.2014
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E90

Re: Всичко за гумите и джантите

Мнение от hopc » 04 Сеп 2014, 14:08

По какво можем да различим ОЕМ BMW джанта от реплика ? :dunno:

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 851
Регистриран на: 11.11.2010
Местоположение: Пловдив
Кара: E92 330D

Re: Всичко за гумите и джантите

Мнение от HackeD » 07 Сеп 2014, 10:55

Имам и аз един въпрос при джанти style 135 18" на Е46 купе предни ЕТ47 8J , задни ЕТ50 8.5J - каква най-малка гума мога да сложа отпред и отзад? Купих я с 4 зимни гуми обаче едни и същи 225/45/18, но май за зимата искам отпред да е по-тясна.

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 7.10.2014
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж

Re: Всичко за гумите и джантите

Мнение от mitaka84 » 07 Окт 2014, 15:22

Колеги здравейте,нов съм в този форум и незнам още къде точно да отправя запитване затова пиша тук и се надявам,че някой ще може да ме посъветва!
Питането ми е за зимни гуми тъй като немога да намеря инфо за дадените марки се допитвам до вас,и така става въпрос за Apollo и Falken,карам с летни Falken от това лято и съм мн мн мн доволен страхотна гума страхотно сцепление и стабилност на мокро и сухи размера е 205 55 16 H и сега пак мислех да са такива но зимни,но по принцип марката е Японска а като видях гумите пишеше че са произведени в Тайван и малко ме разколеба това и се насочих към Apollo Индийска компания купила Wredshtain i Cooper но немога да намеря някой който да е имал пряк допир с тези гуми за се консултирам с него дали ги бива.
Ако някой знае нещо по въпроса моля да ми пише,благодаря Ви предварително!!!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10391
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Всичко за гумите и джантите

Мнение от Leon » 09 Окт 2014, 12:11

HackeD написа:Имам и аз един въпрос при джанти style 135 18" на Е46 купе предни ЕТ47 8J , задни ЕТ50 8.5J - каква най-малка гума мога да сложа отпред и отзад? Купих я с 4 зимни гуми обаче едни и същи 225/45/18, но май за зимата искам отпред да е по-тясна.

Тези гуми по принцип са ти високи, но ако си ги купил вече, карай си ги така. Стига да не опират.
Never mistake motion for action...

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 7.10.2014
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж

Re: Всичко за гумите и джантите

Мнение от mitaka84 » 10 Окт 2014, 17:58

Колеги никой ли неможе да ми даде малко повече инфо??

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Всичко за гумите и джантите

Мнение от Nickelback » 10 Окт 2014, 21:29

mitaka84 написа:Колеги никой ли неможе да ми даде малко повече инфо??


Аз преди 2-3 години исках да купувам Фалкен зимни, ама се спрях на едни Пирелита понеже бяха на добра цена. Ама ме беше яд после че не взех Фалкен-а. Такива някакви исках и почти ги бях купил, все добри отзиви четях за зимните, но не се получи с покупката накрая :dunno:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Falke ... -HS449.htm

http://www.1010tires.com/Tires/Reviews/Falken/HS449
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ПредишнаСледваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook