Как да се предпазим от кражби

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 77
Регистриран на: 15.11.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46, 330D, 2002
Мечтае да кара: по хубави пътища.

Как да се предпазим от кражби

Мнение от shao » 19 Апр 2012, 13:55

Здравейте, колеги.
Отскоро съм собственик на БМВ 2004г. Ужасих се обаче след като изчетох всичките теми за крадени части - тук, тук, тук, тук и още много други.

Най-често крадени части
В резюме най-често крадените части са:
- Предна/ задна броня (предимно М брони)
- Лайсни (+парктроници)
- Халогени
- Огледала (както цели, така и само стъклата)
- Бъбреци
- Емблеми
- Фарове
- Мигачи
- Джанти
при взлом в купето:
- навигации
- М-Волани

ПРИМЕР
Ето ви един пример за демонтиране на лип (за 2 секунди и демонтиран от колега):


Обезщетение
В повечето случаи колегите не получават обезщетение от своите застрахователи, въпреки че плащат по 1000-2000лв каско.
Причините са:
1) частта, за която се търси обезщетение попада в графа "Демонтируеми части"
2) не са налице категорични доказателства, че частта е открадната, а не свалена от нас самите;

Съвети
В настоящия форум се предлагат следните съвети как да се предпазим от кражби:
- наем на гараж (100-200лв/ месец);
- охраняем паркинг (30-70лв/ месец);
- автокаско (1000лв+/ година) (това явно не помага винаги) [/u];
- лепене на лайсни, стъкла на огледала със силикон, забиване на нитове в бронята и т.н. (това ще увреди външния вид на колата и ще направи бъдещи ремонти по-трудоемки обаче);
- аларма (може да ти спаси частите, които се свалят бавно - Навигация, волан, гуми);

Въпроси
Обръщам се към вас със следните въпроси:
1.) Има ли смисъл да ползвам автокаско, в случай че реша да си наема собствен гараж или да ползвам услугите на платен паркинг?
Някак ще ми е тресене постоянно да не ми вземат колата, докато гледам театър с приятелката, а колата е паркирана отвън и е без каско.

2.) В случай, че реша да ползвам автокаско може ли категорично да препоръчате застраховател, който да покрива кражбата на демонтируеми части (т.н. "Злонамерени действия")?
Досега съм живял с илюзията, че дадеш ли 1000лв за каско можеш да спиш спокойно и да не ти пука особено за кражби. Уви, оказва се, че тия 1000-2000лв дето даваме на месец ги даваме на вятъра.


Ще се радвам, ако споделите опит и съвети в тази насока и по възможност мненията ви да са градивни и обосновани, за да пазим темата чиста и полезна за всички колеги. Благодаря ви предварително!
Последна промяна shao на 20 Апр 2012, 11:36, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 19.08.2010
Пол: Мъж

Re: Как да се предпазим от кражби

Мнение от cHaunepucTa » 19 Апр 2012, 20:44

Здравей колега.

Давам ти моето мнение по тези твои въпроси:

Въпроси
Обръщам се към вас със следните въпроси:
1.) Има ли смисъл да ползвам автокаско, в случай че реша да си наема собствен гараж или да ползвам услугите на платен паркинг?
Някак ще ми е тресене постоянно да не ми вземат колата, докато гледам театър с приятелката, а колата е паркирана отвън и е без каско.

2.) В случай, че реша да ползвам автокаско може ли категорично да препоръчате застраховател, който да покрива кражбата на демонтируеми части (т.н. "Злонамерени действия")?
Досега съм живял с илюзията, че дадеш ли 1000лв за каско можеш да спиш спокойно и да не ти пука особено за кражби. Уви, оказва се, че тия 1000-2000лв дето даваме на месец ги даваме на вятъра.


1. Според мен има смисъл да се ползва автокаско, най-малкото за покриване на щети при евентуален удар на паркинг, огъване на ламарините в следствие на некадърни шофьори и не на последно място кражба на цялата кола.
Мисля, няма да ти е приятно да ти огънат вратата на паркинг(недай си боже) и да нямаш каско и да трябва сам да плащаш щетите.

2. До колкото знам в някой компании покриват липси от колата, ако си личи ,че е кражба...т.е. изкъртени елементи, одрани такива.
И сори колега ама тия 1000-2000лв дето ги споменаваш за каско на година за мен са нереални.
Карам същата кола, същата година, с различен двигател и каското ми е около 500лв на година.
А и това да спиш спокойно, според мен си зависи до човека... :bchug:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 16.08.2004
Местоположение: Варна
Пол: Мъж

Re: Как да се предпазим от кражби

Мнение от paxaH » 19 Апр 2012, 21:53

Картинката става все по-грозна. Вчера откраднаха еърбег-а. Застрахователят ще плати само счупеното странично стъкло.
И между другото има такса от 3,5 лв. за протокол от полицаите!

Но има огромен смисъл от каското, но дано не я поглеждат завистливи очи.
Селото се оказа точно във града

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 464
Регистриран на: 6.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 525d

Re: Как да се предпазим от кражби

Мнение от kikko » 20 Апр 2012, 11:14

Каско-задължително,за да може при евентуален удар на паркинг,леко ПТП и др. подобни да вземеш някой лев,за да си оправиш колата.А за кражбите,нищо не може да те спаси решат ли да те "бомбат". :( И гараж и платен паркинг,решат ли,ще те издебнат пред някое кафе,кръчма държавна институция и пак ще ти гепат каквото са решили.Късмет на всички.
E60 M57TUD25 Sedan Silbergrau metallic
E87 M47D20 Hatch Sparkling Graphite metallic
E65 M67TUD44 Sedan Black Sapphire metallic
E34 M50B20 Sedan Calypsorot metallic

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 77
Регистриран на: 15.11.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46, 330D, 2002
Мечтае да кара: по хубави пътища.

Re: Как да се предпазим от кражби

Мнение от shao » 20 Апр 2012, 11:51

Така като гледам май най-изгоден (и същевременно сигурен) излиза следният вариант:
- автокаско (полезно при ПТП-та);
- охраняем паркинг (поне през нощта ще е сигурна колата);
- аларма (в паркинга пред работата най-много да ми свалят огледала, но при наличието на аларма, надали ще тръгнат да разбиват колата и да свалят навигация, радио, радар-детектор, волан ...)

Срещу 1200-1800лв на година ще си гарантирам що годе спокойствието за колата.
Малко е много за кола, която струва от порядъка на 10-15к, но при тези зачестили кражби явно се налага.

И все пак ако някой има допълнителни съвети, нека сподели. Също така ако знаете за застрахователно дружество, което покрива и кражба на демонтируеми части, ще се радвам да споделите.

Photographer
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 18.02.2010
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Пол: Мъж
Кара: му се нещо старо

Re: Как да се предпазим от кражби

Мнение от randity » 20 Апр 2012, 13:57

На мен ми казаха една цака. Купуваш си една от ония нокии, на които им пада батерията след една седмица без разговори. Слагаш под седалката и ако ти откраднат колата /не дай Боже/ отиваш при мобилния оператор и той може да ти каже в коя клетка е колата. Една клетка обхваща периметър на 300м. ако не се лъжа. Вече ако е почната да се разкоства и телефона се намери от джамбазите и го метнат е кофти.
.. и отново се замислих „Божее, какви автомобили са правени през миналия век. Сега всичко е пластмаса n-то качество."..

Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 352
Регистриран на: 12.08.2009
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: E 60 530d
Мечтае да кара: Нещо с голям мотор

Re: Как да се предпазим от кражби

Мнение от peters75 » 20 Апр 2012, 17:43

shao написа:Срещу 1200-1800лв на година ще си гарантирам що годе спокойствието за колата.
Малко е много за кола, която струва от порядъка на 10-15к, но при тези зачестили кражби явно се налага.

Това са много пари за кола от 10-15к.Каското е процент от цената на колата,обикновено 5-7%.На такава кола каското е 700-900 лв.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Как да се предпазим от кражби

Мнение от sub_eleven » 21 Апр 2012, 12:36

Каквито и мерки да вземеш, пак не можеш да се предпазиш на 100%. А файдата от каското е много спорна така или иначе. Зависи какъв ти е късмета.

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 2.06.2012

Re: Как да се предпазим от кражби

Мнение от julandroid » 04 Юни 2012, 23:13

В общи линии като тръгнат да ти крадът колата изглежда, че се очартават два типа:
1. Професионални крадци.
Тук няма какво да направиш и само каско те спасява.
2. Кокошкари.
а) Чернокожи приятели, от НЕ афро-американски произход;
б) Наркоманчета.
Я акумулатор, я нещо друго дребно за продаване. Бил съм свидетел вървейки по Симеон, тъмнокож, роден в близките преградия, да ме пита какво търся и да ми предлага "всичко", което може да достави до 15-на минути. Ясно е от къде ще "напазарува".
в) "Колеги"
Ей тук се вбесявам най-много. Дребни кражби от рода на свита лайстна, емблема, ИЗПОЛЗВАНИ ЧИСТАЧКИ или дори капачки от вентилите на гумите са дело на на наши колеги, които са решили да оборудват своите коли. По някога такива индивиди крадът защото някой друг им го е откраднал. Трудно ми е да си представя, че има чак толкова изпаднали хора, че да го правят това...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10391
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Как да се предпазим от кражби

Мнение от Leon » 05 Юни 2012, 11:16

И аз това си казвам всеки път като остана без капачки на вентилите или капачка за теглич, но уви, има толкова изпаднали "колеги".
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 19.08.2010
Пол: Мъж

Re: Как да се предпазим от кражби

Мнение от cHaunepucTa » 05 Юни 2012, 16:58

Преди около 5 години на мен и на тогавашния ми съквартирант (бяхме с еднакви коли от една друга марка) ни откраднаха помпичките за течността за чистачки.
Като разбрах, веднага отидох да си купя от магазина, докато той каза , че ще си "напазарува" от някой паркинг...така че ... има ги и такива и то много!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Как да се предпазим от кражби

Мнение от pimpo » 05 Юни 2012, 17:10

Помпички за чистачки ?!?!
Господи колко мъка има по този свят боже...
Това не е до пари, това е до манталитет. Помпичка се намира във всяка морга на цената на 4 литра бензин. Просто стадния принцип владее "щом ме крадат - и аз ще крада".
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Как да се предпазим от кражби

Мнение от Top Gun Maverick » 06 Юни 2012, 20:00

Решението е следното:
Паркираш колата някъде на не толкова оживено място където по принцип се свиват разни неща(а вие редвоно паркирате там)и зачакалваш някъде без да има шанс да те видят заедно с някой приятел и двамата сте по една дървена бухалка. Трябва да е тъмно обаче за да не ви познаят после. Чакате си и като дойде някой изявен екземпляр да краде нещо от колата, само го изчаквате да започне действия и вие сте наред. Този същият после няма да посмее да крдае по от това място. Като насолите няколко подобни ще тръгне слух, че там не се пипа и ето ти го един цял охраняем район без да плащате. :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10391
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Как да се предпазим от кражби

Мнение от Leon » 07 Юни 2012, 10:18

Е, те един месец на улицата с бухалки ли да спят докато свикнат всички крадци? А и не е ясно кога крадците ще отвърнат на удара. Много филми гледате, с нощни акции манталитет не се променя. Освобождава напрежението, но за кратко :winky:
Never mistake motion for action...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 77
Регистриран на: 15.11.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46, 330D, 2002
Мечтае да кара: по хубави пътища.

Re: Как да се предпазим от кражби

Мнение от shao » 07 Юни 2012, 10:34

shao написа:Ще се радвам, ако споделите опит и съвети в тази насока и по възможност мненията ви да са градивни и обосновани, за да пазим темата чиста и полезна за всички колеги. Благодаря ви предварително!


В момента си търся гараж. Все пак не мога да гарантирам, че колата винаги ще е в гараж (пътувания, почивки по морето, командировки). Тук се надявах да препоръчате някой застраховател, който ще ми покрие 1000лв, ако някоя сутрин заваря колата си без брони.

Следваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook